هرپس و چشم

بازدید از این مطلب: 4336 | | تاریخ نگارش:برای بیشتر مردم تعجب اور است که دو نوع ویروس هرپس می باشد - یکی که زخم های سرد ایجاد می کند و دیگری باعث آبله مرغان می شود - که می تواند بیماری به نام چشم هرپس ایجاد کند. برخلاف یک ویروس جداگانه ای که باعث هرپس تناسلی می شود، بیماری چشم هرپس از طریق رابطه جنسی منتقل نمی شود.

یکی از ویروس هایی که باعث بیماری چشم هرپس می شود ویروس آبله مرغان زوستر نام دارد. این همان ویروسی است که آبله مرغان و زونا را ایجاد می کند. هنگامی که این ویروس چشم را تحت تاثیر قرار می دهد، هرپس زوستر ophthalmicus نام دارد.

ویروس های دیگر که باعث بیماری چشم هرپس می شود هرپس سیمپلکس نوع1 نام دارد. هرپس سیمپلکس نوع 1 همان ویروسی است که باعث زخم های سرد در لب ها و دهان می شود. در چشم، این معمولا باعث عفونتدر قرنیه می شود. این عفونت هرپس سیمپلکس کراتیت نامیده می شود.

چگونه بیماری چشم هرپس گسترش می یابد؟

مثل بسیاری از ویروس ها، هرپس سیمپلکس 1 و ویورس های ابله مرغان - زوستر در بسیاری از بزرگسالان موجود است. این ویروس ها در خانواده هرپس معمولا اطراف فیبرهای عصبی در انسان ها بدون ایجاد مشکلی زندگی میکنند. گاهی اوقات این ویروس ها شروع به افزایش می کنند یا انها از منطقه ای در بدن به سمت دیگی حرکت می کنند و این هنگامی است که بیماری هرپس رخ می دهد. این معمولا زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن توسط برخی مشکلات بهداشتی تضعیف می شوند.

چگونه بیماری چشم هرپس تشخیص داده می شود؟

دو نوع بیماری چشم هرپس علائم متفاوتی دارند. چیزی که در انها مشترک است این است که آنها می توانند خیلی دردناک باشند زیرا مستقیما اعصاب را تحت تاثیر قرار میدهند. مشکل می تواند هرپس زوستر ophthalmicus باشد اگر پزشک شما بتواند یک یا چند تا از علائم را پیدا کند:

  • درد داخل یا اطراف یک چشم
  • قرمزی، خارش، یا درد بر روی پلک یا دور چشم به خصوص بر روی پیشانی. گاهش اوقات جوش روی نوک بینی در می آید.
  • قرمزی چشم
  • تورم و کدورت قرنیه

این مشکل به احتمال زیاد هرپس سیمپلکس کراتیت می باشد اگر که پزشک شما این علائم را ببیند:

  • درد در داخل و اطراف یک چشم
  • قرمزی یک چشم
  • احساس وجود گرد و خاک در چشک
  • اشک زیاد
  • درد زمانی که نور روشن وجود دارد
  • تورم یا کدورت قرنیه

پزشک شما ممکن است بخواهد تا از آزمایش های مختلفی استفاده کند اگر که شبیه به بیماری چشم هرپس باشد. فشار داخل چشم احتمالا بررسی می شود. همچینین یک رنگ مخصوص به نام فلورسئین نام دارد که دکتر ممکن است داخل چشم قرار دهد. این رنگ زیر نور ماورا بنفش می درخشد و به دکتر نشان میدهد که ویروس در سطح چشم باعث مشکل شده است یا خیر.

چگونه هرپس زوستر Ophthalmicus درمان می شود؟

به این دلیل که هرپس یک ویروس است، آنتی بیوتیک های نظیر پنی سیلین درمان موثری است. تنها داروهایی که در برابر عفونت هرپس عمل می کنند داروهای ضد ویروس می باشند. پزشک شما به احتمال زیاد قرص های ضدویروسی را برای تسریع بهبودی و کاهش ان بکار می برد. مهم است که استفاده از داروها را تازمانیکه پزشک توصیه می کند ادامه دهید. حتی اکر چشم شما بهتر شود یا احساس بهتری داشته باشید،  عفونت ممکن است پس از قطع مصرف دارو دوباره برگردد.

اگر عفونت بر قرنیه شما تاثیر بگذارد، قطره چشمی به نام کورتیکواستروئید نیز توصیه می شود. کورتیکو استروئیدها کمک می کنند تا بیماری کنترل شود اما همچینین فشار داحل چشم را در برخی افراد بالا می برد. اگز کورتیکو استروئیدها استفاده شوند بیمار برای چک کردن فشار داخل چشم باید به پظک مراجعه کند.

دیگر انواع قطره چشمی ممکن است تجویز شود تا مردمک ها گشاد شوند. که باعث می شود جریان مایعات چشم طبیعی شود که از افزایش فشار به چشم جلوگیری می کند.

متاسفانه بیماری چشم هرپس می تواند حتی بعد از چندین روز درمان دردناک باشد و حتی زمانی که چشم به نظر بهتر می اید. این موضوع میتواند دلسرد کننده باشد اما به این معنی نیست که درمان با شکست مواجه شده است. داروها کار می کنند و درنهایت درد تمام خواهد شد.

چگونه هرپس سیمپلکش کراتیت درمان خواهد شد؟

همان نوع قطره های چشمی و قرص هایی که استفاده می شوند تا هرپش زوسترophthalmicus را درمان کنند برای درمان هرپش سیمپلکس کراتیت نیز استفاده می شوند. استفاده از داروها به اندازه حفظ مراجعه به دکتر توصیه می شود.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: تبخال تناسلی و چشم علایم چشمی هرپس تبخال ژنیتال و چشم

مقالات پیشنهادی مرتبط با: هرپس و چشم


پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: هرپس و چشم


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.