آزترئونام لیزین استنشاقی - aztreonam lysine inhalation

بازدید از این مطلب: 5989توجه: تمامی داروهای ارائه شده تنها تحت نظارت و دستور مستقیم پزشک قابل استفاده می باشد، مطالب ارائه شده صرفا جهت کسب اطلاعات بیشتر می باشد.


آزترئونام لیزین استنشاقی - aztreonam lysine inhalation


کاربردها

این دارو برای درمان افراد با بیماری های ارثی مشخص کاربرد دارد مثل سیستیک فیبروزیس که عفونت ریوی مداوم دارند با باکتری خاصی به نام سودوموناس آئروژینوزا.  افرادی که سیستیک فیبروزیس دارند موکوس غلیظی تولید می کنند که می تواند مجاری تنفسی را ببندد. این حالت ممکن است مشکلات تنفسی و عفونت های ریوی بدهد.

آزترئونام به گروهی از دارو ها تعلق دارد که بتا لاکتام نام دارند. محلول استنشاقی این دارو با توقف رشد باکتری خاصی به نام سودوموناس آئروژینوزا عمل می کند که معمولا ریه های افراد مبتلا به سیستیک فیبروزیس را عفونی می کند. این اثر باعث کاهش عفونت ها و آسیب های ریوی می شود و کاربرد سایر آنتی بیوتیک ها را کاهش می دهد و به بهبود وضعیت تنفسی کمک می کند.

این آنتی بیوتیک تنها عفونت های باکتریایی را درمان می کند. این دارو بر روی عفونت های ویروسی مثل آنفلوآنزا و سرماخوردگی اثری  ندارد. کاربرد غیر ضروری و یا مصرف بیش از حد هر آنتی بیوتیک می تواند باعث کاهش اثر بخشی آن شود.


نحوه ی استفاده از این دارو

برچسب این دارو را پیش از استفاده مطالعه کنید و از پزشک حتما مشورت بگیرید. این دارو توسط دستگاه خاصی استفاده می شود که نبولایزر نام دارد.

پیش از استفاده از این دارو، باید از یک ماده ی برونکودیلاتور استنشاقی استفاده کنید ( مثل آلبوترول، فورموترول، سالمترول). 

این دارو را با تجویز پزشک تا 3 بار در روز استفاده کنید. هر بار استفاده حدود 2 الی 3 دقیقه زمان می برد. این دارو را تزریق یا بلع نکنید.

هر ویال این دارو برای یک بار استفاده است و اشکال دیگر این دارو را در نبولایزر استفاده نکنید. سایر اشکال این دارو ممکن است آرژنین داشته باشند که در صورت استنشاق می تواند مشکلات تنفسی بدهد.

این دارو را باید در زمان مشخص در هر روز استفاده کنید.

حتی اگر در چند روز اول استفاده از این دارو علائم شما بهبود یافت، به مصرف این دارو ادامه دهید. توقف زود تر از موعد این دارو می تواند باعث بدتر شدن و عود علائم شما شود.

این فرم دارویی برای سیستیک فیبروزیس تنفسی ناشی از سودوموناس آئروژینوزا کاربرد دارد.


عوارض جانبی

موارد زیر ممکن است رخ دهد:

 • سرفه
 • ناراحتی در قفسه سینه
 • سردرد

اگر هر یک از این عوارض رخ داد فورا به پزشک اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که این دارو به این علت برای شما تجویز شده است که مزایای آن از معایب آن بیشتر است البته هر دارویی می تواند عوارض مربوط به خود را داشته باشد.

اگر عوارض جانبی جدی زیر رخ داد فورا به پزشک اطلاع دهید:

 • ویز
 • مشکلات تنفسی

واکنش های آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اگر چه در صورتی که علائم آلرژی شدید داشتید شامل راش، تورم و یا خارش بویژه در گلو، صورت و یا زبان، سرگیجه ی شدید و مشکلات تنفسی باید فورا به پزشک مراجعه کنید. 

عوارض جانبی ناشایع

شدت کم تر:

 • اسپاسم مجاری تنفسی
 • ناراحتی در قفسه سینه
 • سرفه
 • تب
 • گرفتگی های شکمی
 • گرفتگی بینی
 • درد گلو
 • ویز

عوارض جانبی نادر

شدید:

 • راش
 • واکنش آلرژیک
 • مشکلات تنفسی

با شدت کم تر:

 • آرتریت
 • درد مفاصل

موارد احتیاط

پیش از استفاده از  فرم محلول استنشاقی این دارو، در مورد تمامی آلرژی های احتمالی، آلرژی به پنی سیلین ، سفالوسپورین و یا هر نوع آنتی بیوتیک دیگری مثل ایمی پنم  و   یا مروپنم  به پزشک اطلاع دهید. این دارو ممکن است شامل موادی باشد که آلرژی را تشدید کنند.

پیش از استفاده از این دارو شرح حال طبی و دارویی از خود به پزشک ارائه دهید بویژه در مورد ناراحتی های کلیوی

این دارو ممکن است باعث شود تا واکنش های میکروبی زنده مثل واکسن تیفوئید به خوبی کار نکنند.  پس در این مورد از پزشک مشورت بگیرید.

پیش از جراحی  به پزشک و یا دندانپزشک خود لیستی از داروهای مصرفی اعم از داروهای گیاهی و یا  شیمیایی را ارائه دهید.

در طی بارداری این دارو تنها در موارد لزوم استفاده می شود و آن هم فقط تحت نظارت و توصیه ی مستقیم پزشک.

مشخص نیست که آیا این دارو از شیر رد می شود یا نه. در این زمینه حتما از پزشک مشورت بگیرید.


تداخلات دارویی

اثرات برخی از داروها در صورت مصرف سایر داروها و یا تولیدات گیاهی در این مرحله تغییر می کند. این امر می تواند احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش دهد. این عوارض دارویی  ممکن است رخ دهد ولی نه همیشه. در این مورد باید از پزشک خود مشورت بگیرید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل بدهند عبارتند از:

 • سفوتاکسیم
 • ایمی پنم

مصرف بیش از حد ( اوور دوز)

در صورتی که به مسمومیت با این دارو مشکوک شدید با بخش اورژانس و یا مسمومیت ها تماس بگیرد. البته کمی بعید است که با این دارو مسمومیت رخ دهد.

این دارو را سر خود به دیگران توصیه نکنید.

تست های آزمایشگاهی و طبی مثل تست های تنفسی، و کشت های باکتریایی ممکن است به صورت دوره ای برای بررسی وضعیت بیمار و بررسی عوارض جانبی انجام شود. در این موارد می توانید از پزشک خود مشورت بگیرید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: اطلاعات دارویی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.