آزولن تینکچر موضعی - Azolen Tincture topical

بازدید از این مطلب: 3600توجه: تمامی داروهای ارائه شده تنها تحت نظارت و دستور مستقیم پزشک قابل استفاده می باشد، مطالب ارائه شده صرفا جهت کسب اطلاعات بیشتر می باشد.


آزولن تینکچر موضعی - Azolen Tincture topical

نام ژنریک: میکونازول نیترات -  MICONAZOLE NITRATE


کاربردها

این دارو برای درمان عفونت های پوستی خاصی که در اثر قارچ ها ایجاد می شود کاربرد دارد مثل پای ورزشکاران.

میکونازول قرمزی لکه های پوستی و خارش را که در عفونت های پوستی رخ می دهد کاهش می دهد.   این دارو از رشد انواع خاصی از قارچ ها جلوگیری می کند. این دارو به دسته دارویی به نام داروهای ضد قارچ آزولی تعلق دارد.

این دارو تنها برای عفونت های پوستی قارچی خاصی کاربرد دارد. برای سایر عفونت های پوستی در اثر ویروس و یا باکتری استفاده نمی شود. استفاده بی مورد و یا سوء مصرف هر دارویی  برای درمان عفونت اثر بخشی آن را کاهش می دهد.

این دارو برای درمان عفونت های قارچی سر و یا ناخن ها موثر نیست. از این دارو در اطفال زیر 2 سال استفاده نکنید مگر با دستور پزشک.

اگر شما با این دارو خود درمانی کنید، باید برچسب دستورات دارویی آن را مطالعه کنید.


نحوه ی استفاده از این دارو

از این دارو تنها بر روی پوست و با دستور مستقیم پزشک استفاده کنید. اگر خود درمانی می کنید از اطلاعات دارویی آن و یا مشاوره ی پزشک حتما بهره مند شوید.

پیش از استفاده از این دارو محل ناراحتی را باید کاملا خشک کنید. اگر این دارو در اطفال استفاده می شود، والدین می بایست خودشان برای آن ها استفاده کنند.  بعد از استفاده از این دارو دستانتان را بشوئید. اگر این دارو برای درمان پای ورزشکاران استفاده می شود، این دارو را در بین پاها و بر روی پوست اطراف / زیر ناخن ها استفاده کنید.

از مصرف این دارو در چشم ها، بینی، دهان، واژن و یا نواحی سالم پوست اجتناب کنید.

این دارو را بطور منظم استفاده کنید تا حداکثر اثرات درمانی آن را شاهد باشیم. مقادیر زیادی از این دارو را سر خود استفاده نکنید. این کار باعث بهبود سریع تر شما نمی شود بلکه ممکن است عوارض جانبی دارو را افزایش دهد.

پای ورزشکاران معمولا به 4 هفته درمان با میکونازول نیاز دارد. از این دارو برای مدت زمان کاملی استفاده کنید حتی اگر علائم شما پس از چند روز بهبود پیدا کرد.

توقف زود تر از موعد این دارو باعث می شود تا قارچ ها دوباره رشد کنند که می تواند باعث عود عفونت شود.


عوارض جانبی

ممکن است تحریک پوست و سوختگی رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ایجاد شد و یا پایدار ماند، این دارو را استفاده نکنید و سریع به پزشک اطلاع دهید.

پزشک این دارو را به این علت برای شما تجویز کرده است که فواید آن از معایبش بیشتر است البته هر دارویی عوارض مخصوص به خود را  دارد.

واکنش های آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. در موارد زیر حتما مشاوره ی فوری طبی برای عوارض واکنش های آلرژیک لازم است:

 • راش
 • تورم و خارش در گلو و زبان و صورت
 • گیجی شدید
 •  مشکلات تنفسی

عوارض جانبی نادر این دارو عبارتند از:

شدید:

 • راش
 • واکنش آلرژیک
 • تاول های پوستی کوچک
 • شدت کم تر:
 • بی حسی و سوزن سوزن شدن
 • قرمزی پوست
 • التهاب پوستی در اثر استفاده از فرم موضعی دارو
 • تحریک پوست

موارد احتیاط

پیش از استفاده از این دارو در مورد تمام آلرژی های احتمالی به این دارو  و یا سایر داروهای ضد قارچ دسته ی آزول ها مثل کلوتریمازول، فلوکونازول و کتوکونازول و یا هر نوع آلرژی دیگری به پزشک اطلاع دهید. این دارو ممکن است شامل موادی باشد که باعث واکنش های آلرژیک و یا سایر مشکلات شود. در این موارد از پزشک کمک بگیرید.  

پیش از استفاده از این دارو به پزشک خود شرح حالی از موارد زیر را ارائه دهید:

 • دیابت
 • مشکلات گردش خون
 • مشکلات کلیوی
 • مشکلات کبدی

پیش از جراحی به پزشک و یا دندانپزشک خود لیست داروهای مصرفی را اعم از داروهای شیمیایی و گیاهی را ارائه دهید.

در طی بارداری این دارو باید تنها در موارد لزوم استفاده شود. در این مورد از پزشک مشورت بگیرید.

مشخص  نیست که آیا این دارو در شیر ترشح می شود یا که خیر.  در این زمینه با پزشک مشورت کنید.


تداخلات دارویی

اثرات برخی دارو ها در صورت مصرف همزمان داروی دیگری تغییر می کند. این مورد شامل افزایش عوارض جانبی و یا عدم کارکرد صحیح دارو است. پس ممکن است تداخلات دارویی رخ دهد ولی همیشگی نیست.


مصرف بیش از حد ( اوور دوز)

اگر این دارو بلعیده شود می تواند خطرناک شود. در این حالت و یا در صورت شک به اووردوز دارویی با بخش مسمومیت ها و یا اورژانس تماس بگیرید.

اگر شما در حال درمان پای ورزشکاران هستید، باید بین پاها را پس از شستن خشک کنید، کفش هایی بپوشید که منفذ داشته باشد و حداقل روزی یک بار جوراب و کفش هایتان را عوض کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: اطلاعات دارویی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.