مکیدن انگشت شصت در کودکان نوپا

بازدید از این مطلب: 2100 | | تاریخ نگارش:چرا رخ می دهد

خردسالان شصت خود را می­مکند تا احساس آرامش و راحتی کنند. خردسال شما احتمالاً این علامت را وقتی که هنوز در رحم شما بوده شروع کرده و حالا به عنوان نوزاد آن را تکمیل می کند.

حالا وقتی که خسته، ترسیده، بی­حوصله، و مریض است یا با چالش­هایی مثل مهد کودک رفتن دست و پنجه نرم می­کند به انجام این کار باز می­گردد. حتی ممکن است از این کار استفاده کند تا شب­ها خواب برود و خودش را آرام کند تا وقتی نیمه شب از خواب پرید دوباره بتواند بخوابد.

چه کاری درباره ی آن انجام داد؟

نگران نشوید. انجمن دندانپزشکی آمریکا می گوید که بیشتر کودکان می توانند بدون آسیب شصت خود را بمکند بدون اینکه به ترتیب دندانها یا فک خود آسیب برسانند – تا زمانی که دندانهای دائمی شروع به ظاهر شدن می کنند. (دندانهای دائمی معمولاً تا 6 سالگی جوانه نمی زنند)

هم چنین تمامی مکیدن های شصت آسیب نمی رسانند. کارشناسان می گویند که شدت مکیدن و فشار محوری زبان است که فرم دندان ها  به هم می ریزد و بعدها ارتودنسی را واجب می کند. کودکانی که به صورت منفعل انگشت را در دهان نگه می دارند کمتر از کودکانی که انگشت را با شدت می مکند دچار مشکلات دندانی می شوند.

روش کودک را زیر نظر بگیرید. اگر با حرص می مکد، باید زودتر جلوی این عادت را بگیرید،( حدود4 سالگی) اگر هر گونه تغییری در دهان یا دندانش مشاهده کردید یا مطمئن نیستید که این عادت باعث بروز مشکل شده است یا نه با یک دندانپزشک مشاوره کنید.

اگر شصت کودک قرمز شد تا ترک برداشت وقتی که خواب است روی آن مرطوب کننده بمالید. (اگر موقع بیداری مرطوب کننده بزنید ممکن است وارد دهانش شود)

بیشتر کودکان مکیدن شصت را خود به خود بین 2 تا 4 سالگی متوقف می کنند. بعضی این عادت را بیشتر دارند. اما جو مدرسه معمولاً یک مانع مؤثر است.

اهمیت ندهید. نق زدن یا تنبیه کودک اثر نمی گذارد زیرا که او معمولاً متوجه نمی شود که در حال مکیدن است. علاوه بر این، فشار وارد کردن به او ممکن است میل او را به این کار بیشتر کند.

روش هایی مثل چسب پلاستیکی دور شصت یک تنبیه غیر منصفانه به حساب می آید. زیرا که مخالف حس امنیت و راحتی او از این عادت است.

سعی کنید که صبور باشید. کودکان معمولاً وقتی که راههایی برای آرامسازی و تسکین خود پیدا کردند. مکیدن شصت را ترک می کنند. سوزان دیکسون پزشک متخصص.

مثلاً یک خردسال وقتی گرسنه است انگشتش را می مکد اما یک کودک سه یا چهار ساله به آسانی در یخچال را باز کرده و چیزی برای خوردن پیدا می کند یا یک خوراکی از پدر و مادرش درخواست می کند.

مکیدن انگشت شصت را در کودک با سایر فعالیت ها به فراموشی بسپارید. اگر زمان ها و مکان هایی که فرزندتان احتمالاً شصتش را می مکد – مثلاً تماشای تلویزیون حواس او را، یک فعالیت دیگر همزمان پرت کنید. مثلاً یک توپ پلاستیکی برای بازی با یک عروسک که جای دست دارد برای باز کردن.

اگر هنگام خستگی شصتش را می مکد، بگذارید بیش تر چرت بزند. اگر وقتی ناامید شده به سمت آن می رود، به او کمک کنید تا احساساتش را در قالب کلمات در بیاورد.

راه حل، متوجه شدن زمان و مکان مکیدن و تلاش برای انتقال توجه او با جایگزین است.


ترجمه شده از وبسایت: www.babycenter.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: اختلال رفتار اضطراب کودک کودکان

مقالات پیشنهادی مرتبط با: مکیدن انگشت شصت در کودکان نوپا


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.