نکاتی برای خردسالان: وعده ها و میان وعده های غذایی سالم

بازدید از این مطلب: 1949 | | تاریخ نگارش:به خردسال خود بیاموزید تا به غذای خوشمزه و در عین حال مغذی علاقه شود. پس برایش وعده ها و میان وعده های سالم متنوع سرو کنید. در اینجا نکاتی برای شروع ذکر شده است.

از خود خردسال کمک بگیرید.

کنجکاوی فرزندتان را قدری قلقک کنید. خردسالتان را با خود خرید برید و بگذارید هر میوه یا سبزی تازه ای که دلش می خواهد را انتخاب کند. بچه ها دلشان می خواهد آنچه که انتخاب می کنند را بخورند و لذت ببرند.

خوراک را با حجم کوچک سرو کنید.

این که کودک روزانه به چه میزان غذا نیاز دارد به سن، وزن، و سطح فعالیت بدنی او بستگی دارد. بیشتر کودکان یک تا دو ساله سن 800 تا 1000 کالری در روز نیاز دارند.

یک واحد غذایی برای خردسال یک چهارم یک واحد غذایی بزرگسالان است. لازم به شمارش کالری نیست فقط بدانید نسبت ها را طبق این وفق دهید.

نگران چربی ها نباشید.

خردسالان نیاز دارند تا نیمی از کالری مصرفی خود را از چربی لبنی دریافت کنند تا به صورت طبیعی رشد و نمو داشته باشند. ممکن است زیاد به نظرتان بیاید اما کودک شما فقط 1000 کالری در روز مصرف می کند. لازم نیست نگران اضافه کردن وزن سریع باشید.

وقتی که کودک شما به سن 2 سالگی رسید، کم کم میزان چربی در رژیم غذایی او را کاهش دهید یا به یک سوم کالری مصرفی روزانه او برسد.

غذا خرد شده باشد.

تا وقتی که کودکان به سن 4 سالگی می رسند، نمی توانند غذا را به خوبی بجوند. خوراکی هایش را به تکه های کوچک در بیاورید. اگر سبزیجات طبخ می کنید، اول آنها را بپزید، سپس ریز ریز کنید تا به آسانی خورده شوند.

غذاهایی که ممکن است که در گلوگیر کنند یا در حلق بپرند شامل بادام زمینی، انگور، گیلاس، گوجه، هویج، کدوتنبل، قطعات کره ی بادام زمینی، کرفس، و آلبالو گیلاس با هسته می شوند.

انعطاف پذیر باشید

معمول نیست که کودکان در برابر غذای مورد علاقه شان تردید داشته باشند. خردسال شما شاید بخواهد چند روز پشت سر هم یک غذا بخورد و بعد ناگهان دیگر میلی به آن نداشته باشد. آن ناامید کننده است. اما بزرگش نکنید.

انتخاب های سالم دیگری هم در دسترس باشد. اگر می خواهید که چیزی را برای اولین بار امتحان کند. فقط مقدار کمی از آن را همراه با یک غذای آشنا سرور کنید. و یا فشاری نکنید که چیزی را که به آن عادت ندارد یک وعده ی غذایی کامل بخورد.

با هم آشپزی کنید

اگر خردسال شما یک وعده ی غذایی را کمک شما باشد، احتمال آن که از غذای آماده شده بخورد بیش تر است. کارهای مناسب سنش را به او بدهید تا در آشپزخانه انجام دهد، مثل شستن سبزیجات، اضافه کردن و هم زدن غذا، خرد کردن کاهو. آشپزی با هم بهترین راه برای پرورش دادن احساسات خوب درباره ی غذاست.

آن را ساده نگه دارید

اگر دوست داشته باشید که آشپزی کنید، سخت است تا وقتی بچه دارید زمان پیدا کنید. خوشبختانه شما می توانید خوراکی مغذی که خردسالتان دوست داشت را در عرض چند دقیقه آماده کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.babycenter.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: نوپا تغذیه غذایی رژیمی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.