آموزش خوابیدن به نوزاد: از شیرگرفتن نوزاد به هنگام شب

بازدید از این مطلب: 8423 | | تاریخ نگارش:در چه سنی نوزادم برای از شیرگرفتن شبانه آماده می شود؟

این امر برای هر نوزاد متفاوت از دیگری است. ولی بیشتر نوزادان، چیزی بین رده های سنی 4 و 6 ماه در طول روز به اندازه کافی کالری دریافت می کنند تا آنان را هنگام شب به مدت 5 تا 6 ساعت حفظ کند. 

با اینهمه، به هیچ وجه برای نوزادان کم سن و سال تر غیرعادی نیست که بدون نیاز به غذا برای مدت های بسیار طولانی تر بخوابند - یا نوزادان بزرگتری که همچنان برای غذا خوردن از خواب بیدار می شوند. همزمان با این امر، کودکتان احتیاجات مهم دیگری دارد. چند چیز برای نوزاد خرسندتر و اطمینان بخش تر از در آغوش پدر یا مادر بودن و غذا دادن به او است.

اگر به تازگی به سرکار برگشته اید و کودک در طول روز کمتر به شما دسترسی دارد، ممکن است که در هنگام شب به عنوان روشی از ارتباط و پیوند مجدد با شما مایل باشد تا به او شیر بدهید یا از یک شیشه شیر بنوشد. و هنگامی که نوزادتان در حال دندان درآوردن می باشد، دچار سرما خوردگی شده، یا متحمل یک تغییر رشد و تکاملی شده است احتمال می رود که متوجه شوید بیشتر اوقات از خواب بیدار می شود. براساس تمام این دلایل، به تدریج و به آرامی ره یافتن به فرایند از شیر گرفتن مهم است. به خاطر بسپارید که نوزادتان هنوزهم کم سن و سال است و برای آسایش، نزدیکی و صمیمیت و اطمینان خاطر (مجدد) شدیداً به ویژه از سوی شما نیازمند است.

از کجا بدانم که نوزادم آماده از شیرگرفتن به هنگام شب است؟

اگر نوزادتان حداقل 4 تا 6 ماهه است احتمالاً می توانید از شیرگرفتن او به هنگام شب را شروع کنید. البته، حتی اگر نوزادتان نیازی ندارد که در نیمه شب تغذیه شود، ممکن است هنوزهم مایل به بیدار شدن باشد. نوزادانی که عادت دارند به هنگام شب چند مرتبه غذا بخورند تمایل دارند تا از روی عادت بیدار شوند و تغییر این روال یکنواخت می تواند وقت گیر باشد. اگر به شدت از خواب محروم هستید حفظ سلامتی و بهروزی سخت می باشد. از اینرو تصمیم گیری برای پایان دادن به تغذیه شبانه نوزادتان تا حدودی مبتنی بر این است که این امر چگونه شما را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر از شیردادن یا ارائه یک شیشه شیر به نوزادتان در هنگام شب لذت می برید، هیچ دلیلی برای متوقف کردن این کار وجود ندارد. چراکه او سرانجام به تنهایی این کار را ترک می کند. از طرف دیگر، اگر متوجه شده اید که احساس می کنید بدخلق و خو و بسیار خسته هستید و نوزادتان هم به لحاظ جسمانی آماده تغییر می باشد، ممکن است هم اکنون زمان از شیرگرفتن شبانه او باشد. اگر مطمئن نیستید که نوزادتان آماده این کار می باشد یا نه، با پزشک او صحبت کنید. پزشک می تواند به شما کمک کند تا همه مسائل را بررسی کنید و شما را یاری می رساند تا براساس چگونگی رشد نوزادتان تصمیم گیری کنید.

آنچه کارشناسان می گویند

Richard Ferber، متخصص اطفال در کتاب خود با عنوان مشکلات خواب فرزندتان را رفع کنید می گوید: تغذیه های غیر ضروری به هنگام شب ممکن است که در حقیقت مشکلات خواب را موجب شوند. به گفته ی Ferber، اگر یک نوزاد برای غذا خوردن چندین بار در طول شب بیدار می شود، ممکن است یک پوشک بسیار خیس یا مشکلات گوارشی او را وادار می کنند تا از خواب بیدار شود و از اینرو مایل است تا بیشتر تغذیه کند که در این صورت یک چرخه باطل خلق می شود. از طرف دیگر، William Sears، متخصص اطفالی است که بر مزیت های تغذیه های شبانه در جهت قوی تر شدن پیوند بین والد و بچه تاکید می کند. Sears مصرانه از والدین درخواست می کند که مادامیکه تغذیه های کودک برای خانواده خیلی اخلال گر نیستند در امر از شیرگرفتن شبانه عجله نکنند. Sears در کتاب خوابیدن نوزاد استراتژی هایی مانند سهیم بودن و خوابیدن کودک در تختخواب خودمان و شیر دادن به او را در حال دراز کشیدن به منظور آسانتر کردن  تغذیه های شبانه برای والدین ارائه می دهد. سرانجام، با در نظر گرفتن تمام تصمیمات تربیتی باید آن چیزی را انجام دهید که برای شما و خانواده تان بهترین است.

راهنمایی های عملی برای از شیرگرفتن شبانه نوزاد شما

  • به آهستگی و به تدریج فرایند از شیرگرفتن را شروع کنید. به نوزادتان برای دوره زمانی کوتاه تری با هر پستان شیر داده یا مقدار کمتری از شیر در شیشه شیر او در هنگام شب به او بدهید. سعی کنید فواصل زمانی بین تغذیه ها را از طریق تحسین و دلگرمی و آرام کردن نوزادتان به منظور خوابیدن طولانی کنید.
  • همان طور که نوزادتان رشد می کند و فعال تر می شود اطمینان حاصل کنید که او در طول روز به مقدار زیادی می خورد، ممکن است که او مایل نباشد تا شیردادن به او یا نوشیدن یک شیشه شیر در طول روز متوقف شود و ممکن است که او سعی کند تا انجام این کار را به هنگام شب جبران کند. برای اطمینان از اینکه او به اندازه کافی می خورد، وقفه های زمانبندی شده ای را در طول روز برای یک شیشه شیر آرامش بخش یا مدت شیردادن به او در یک مکان بدون عوامل بازدارنده درنظر بگیرید.
  • به نوزادتان در هنگام عصر (سرشب) غذای بیشتری بدهید چراکه در این صورت در نیمه شب گرسنه نخواهد شد. حتی ممکن است که مایل باشید تا پیش از اینکه خودتان به تختخواب بروید او را برای تغذیه آخر یا " خورد و خوراک رویا " بیدار کنید.
  • سعی نکنید که در طول زمانی از تغییر و تحول نوزاد خود را به هنگام شب از شیر بگیرید. برای مثال، اگر درست در شرف بازگشت به سرکار یا رفتن به تعطیلات خانوادگی هستید این کار را انجام ندهید. اگر به تازگی در طول روز دسترسی به شما کمتر شده است، مطمئن شوید که در هنگام با هم بودن زمان بیشتری را برای بغل و نوازش کردن نوزادتان در نظر می گیرید. از اینرو او پیوستگی بیشتری را احساس خواهد کرد و کمتر احتمال دارد که در نیمه ی شب جویای آرامش و آسایش شود.
  • هنگامی که نوزادتان در طول شب گریه می کند، همسرتان او را آرام کند. اگر شما کسی هستید که به هنگام شب از او مراقبت می کنید، احتمالاً  عطر و بوی خودتان یا شیر پستان شما موجب می شود که نوزادتان مایل به تغذیه کردن باشد. اگر کودک را کنار خود می خوابانید، در عوض قراردادن یک گهواره سبدی را کنار همسرتان روی تخت در نظر بگیرید.
  • تغذیه ها را به تدریج کنار بگذارید، یک مرتبه در هر اوقات. هنگامی که نوزادتان به منظور تغذیه کردن بیدار می شود او را به آرامی آرامش و آسودگی بخشید و توضیح دهید که هم اکنون زمان خوابیدن است ، نه خوردن. به او بگویید که می تواند در هنگام صبح شیر سینه شما را بخورد یا شیشه شیر خود را بیاشامد، ولی الان زمان خوابیدن است. در حالیکه او را تحسین می کنید با جدیت و به آرامی با او صحبت کنید، اما او را بلند نکنید. حتی اگر او برای درک کلمات شما خیلی کم سن و سال باشد به تدریج معنی را متوجه می شود و حضور شما آرامش بخش خواهد بود. در بسیاری از موارد، نوزادان قبل از سازگاری با سیستم جدید تنها کمی به مدت یک یا دو شب گریه می کنند.
  • اگر سعی می کنید که تغذیه کردن ها را کنار بگذارید و نوزادتان به طرز تسکین ناپذیری به مدت چند شب پشت سرهم گریه می کند، به روال یکنواخت معمول خود برگردید و دوباره در عرض یک یا دو هفته سعی کنید. 

ترجمه شده از وبسایت: www.babycenter.com 


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: خواب شیردهی تغذیه

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.