رشد کودک : کودک نه ماهه

بازدید از این مطلب: 10237 | | تاریخ نگارش:این نصیحت برای 9 ماهگی است : نگران نباشید که آیا کودکتان را به اندازه کافی تحریک می کنید یا نه! که مطمئن شوید آنها باهوش خواهند شد و از نظر آکادمیکی موفق خواهند بود.

من شرط می بندم که شما یک آویز متحرک سیاه و سفید گرد بالای تخت کودکتان نصب کرده اید. بر اساس توصیه متخصصان این کار را برای تحریک رشد بینایی انجام داده اید. این آویز متحرک مشهور بر اساس علم واقعی است. همانطور که ما قبلا بررسی کردیم, کودکان دوست دارند به کانتراست های شدید تاریک و روشن خیره شوند. شاید کودک شما در واقع با شگفتی به آویز متحرک خیره شده است و شما مطمئن شده اید که سیستم بینایی او به صورت مناسب تحریک شده است. وظیفه دیگری خوب انجام شده است.

خبرهای خوب : آویز متحرک هیچ آسیبی به کودکتان نرسانده است.

خبرهای بد: این تاثیر مثبتی هم نداشته است. محیط عادی کودک شما چیزهای زیادی برای نگاه کردن فراهم می کند که برای تحریک سیستم بینایی کافی است.


مغز در حال رشد کودکتان

کل پروسه جالب رشد مغز تا حدودی فکر هر کس را درگیر کرده است. با این حال برخی افسانه ها که با تحقیقات هنوز ثابت نشده اند عبارتند از:

  • تمام بخش های مهم شخصیت ما در سال های اول طرح ریزی می شود.
  • اگر کمی تحریک خوب است, تحریک زیاد بهتر است. هرچه مغز شما تحریک بیشتری دریافت کند, باهوش تر خواهد بود.

این مفهوم جبرگرایی نوزاد- که ما برده چیزی هستیم که در سالهای اول برای ما اتفاق افتاد- از همه نظر اشتباه است. ظرفیت برای یادگیری, ظرفیت برای ترمیم, ظرفیت برای شکوفایی در کل زندگی ما با ما همراه است. کودکی که تجربه های بد داشته است به هیچ وجه محکوم به زندگی مصیبت بار به عنوان معشوق نیست, محیط مراقب برای غلبه بر بیشتر چالش ها عمل خواهد کرد. البته, سالهای اول مهم هستند اما سالهای میانی و سالهای نوجوانی هم مهم هستند. شما بعد از سه سالگی در امتحان قبول نمی شوید همه آنچه در کودکی اتفاق می افتد اهمیت دارد ولو به شیوه های مختلف.

این تاکید بر جبرگرایی نوزادی بعضی والدین هوشیار را به حاشیه کشانده است. به هر حال, اگر هر بخش کوچک رابطه شما اهمیت شدید دارد, برای مثال اگر آماده نبودن از نظر عاطفی برای رفع نیازهای 24 ساعته و 7 روز هفته کودکتان باعث آسیب عاطفی طولانی مدت می شود, اگر والدین ناکامل بودن به این معنی است که کودک شما در سه سالگی شکل خواهد گرفت, کسی هست که آسیب ندیده باشد؟


والد به اندازه کافی خوب

محیط قابل انتظار معمولی فراهم شده توسط والد به اندازه کافی خوب ( یعنی محیط فراهم شده توسط تقریبا تمام والدین ) شامل تحریک کافی برای ارتقای ظرفیت حداکثری مغز است. راه های کوتاه مدت مثل اجرای موزارت در دوره نوزادی یا استفاده از زبان علامت نوزاد با نوزادتان به مدت چند ماه, تفاوتی ایجاد نمی کند مگر اینکه برای بیشتر دوران کودکی ادامه یابد. همچنین نه ایمنی سازی ها، نه مسیر های میانبور یا جادویی وجود دارد که کوچولوی شما را به چیزی فراتر از آنچه قرار است تبدیل کند. به خاطر داشته باشید که انیشتین مزیت انیشتین کودک را نداشت و کاملا باهوش شد.


کودک بیش از حد تحریک شده

جدا از اینکه تحریک بیش از حد غیر ضروری است, من نگران هستم که این باعث شود والدین با نیت خوب اشتباهاتی کنند:

  • فکر اینکه کودک شما تا حدودی ناکامل است و شما باید کمبودها را با حقه ها و اسباب بازی ها و ویدئوها و نوارها پر کنید.
  • جنبه رقابتی آن: هر والد به صورت پنهانی کودک خود را با بقیه مقایسه می کند و نگران است که کودکش در رقابت اولین بودن عقب بماند. در واقع, اینکه مراحل اولیه زودتر یا دیرتر به دست آیند تاثیر کمی روی صلاحیت طولانی مدت دارد.
  • ممکن است اشتباها بر رشد عاطفی تاکید کمی داشته باشید. من می گویم که مهم تر از تحریک شناختی و باهوش بودن ارتباطات عاطفی پایدار هستند که طی این مدت ایجاد می شوند. اگر والدی معتقد است که برای کودک بهتر است بشیند و ویدئو برانگیزاننده را تماشا کند به جای اینکه با انسانی واقعی و مراقب تعامل برقرار کند, این اشتباه بزرگی است.

هیچ راه میانبری برای هوش وجود ندارد

اگر می خواهید توانایی های کودک خود را ورای محیط قابل انتظار عادی تحریک کنیدهیچ راه میانبری نیست. اگر بخواهید که کودکتان دو زبانه بزرگ شود, بدانید که کودک شما باید با زبان برای اکثر کودکی خود مواجه باشد و اینکه داشتن پرستار اسپانیایی زبان برای تنها دو سال باعث این اتفاق نمی شود.

اما بهتر است شما بیشتر زمان خود را درباره رفاه عاطفی کودک خود فکر کنید. جهان عموما رفاه ذهنی را فراهم می کند اما این عشق مهم غیر قابل قیاس شما است که رفاه عاطفی را تغییر می دهد.


 رشد کودک : ماه هشتم

 رشد کودک : ماه دهم


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: رشد کودک نه ماهه کودک 9 ماهه 9 ماهگی ماه 9 نوزاد کودک نه ماهگی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.