امتناع ورزیدن از چرت زدن در کودکان

بازدید از این مطلب: 1808 | | تاریخ نگارش:چرا کودک از چرت زدن امتناع می ورزد؟

هر پدر یا هر مادری این سناریو را می داند. کودک نوپایتان همه علائمی را که نشان از خستگی و نیازمندی او به خوابیدن می باشد را بروز می دهد. بطوریکه خمیازه می کشد و چشمانش را می مالد، روی زمین تلپی می افتد و زمانیکه برج ساخته شده او از بلوک های خانه سازی فرو می ریزد از سرخوردگی به گریه می افتد، ولی بازهم برای چرت زدن آرام نمی شود.

توضیح این امر ساده است، اگرچه ممکن است راه حل آن این گونه نباشد: کودکان نوپا با اصرار ورزیدن برای استراحت کردن به سادگی مبارزه می کنند. چون این کودکان بسیار علاقه مند هستند به آنچه که در اطراف آنان اتفاق می افتد. کودک نوپا کنجکاو شما یک عالمه چیز برای دیدن و انجام دادن دارد و از این بیم دارد که اگر چرت بزند چیزی را از دست خواهد داد. هم چنین، کودک شما درست مثل سایر کودکان نوپا در حال آغاز درک این امر می باشد که او از شما جدا و تنها است، از اینرو هرزمان که می تواند بر استقلال خود پافشاری می کند. امتناع ورزیدن از چرت زدن روشی است که کودک نوپایتان از طریق آن کنترل را از چنگ شما بیرون می کشد.

چه کاری انجام دهید؟

  • انتظارات خود را کم کنید. بچه شما به عنوان یک نوزاد احتمالاً دو یا سه مرتبه در روز چرت می زند، ولی در حال حاضر که یک کودک نوپا است قصد دارد که به تدریج به سمت یکبار چرت زدن در روز تغییر رویه دهد. وقتی که کودک بین 13 و 18 ماهگی است احتمالاً خوابیدن به هنگام صبح را ترک خواهد کرد. زمانیکه این امر اتفاق می افتد سعی کنید چرت زدن بعدازظهر او را جلو بیندازید به نحوی که زمان آن درست بعد از نهار می باشد. منتظر ماندن تا پس از آن ممکن است زمان خوابیدن او را تا دیروقت شب عقب بیندازد. چراکه تنها چند ساعت پس از بیدارشدن از چرت زدن به هنگام بعدازظهر احساس خوابیدن به کودک دست نمی دهد.
  • از سازگاری روز به روز زمان چرت زدن اجتناب کنید. کودکان نوپا به منظور احساس اطمینان کردن به یک روال یکنواخت (عادی) نیاز دارند. اگر فرزندتان هر روز اقدامات مشابهی را به انجام می رساند متوجه خواهد شد که چه چیزی مورد انتظار است و شما می توانید امیدوار باشید که او تابع تر شود. به عنوان مثال در صورتی که معمولاً پیش از آرام کردن و خواباندنش سه کتاب می خواند اطمینان حاصل کنید که این فعالیت را نادیده نمی گیرید حتی اگر مدتی است که تحت فشار هستید. Jodi Mindell، کارشناس خواب کودکان می گوید: اگر کودک نوپایتان نزد خودتان در منزل به سر می برد، مطمئن شوید که او در همان مکانی چرت می زند که به هنگام شب می خوابد. به ارائه مقتضیات چرت زدن بر روی  کاناپه یا در تختخواب خودتان نپردازید. این کار به کودک کمک خواهد کرد تا تخت خودش یا تختخواب را با خوابیدن پیوند بزند و او را یاری می رساند تا سریع تر آرام شود و استراحت کند.

اگر کودک نوپایتان در مهدکودک یا پیش دبستانی حضور می یابد و درآنجا چرت می زند، سعی شود که هر دو مکان از یک روال یکنواخت (عادی) پیروی کنند. اطمینان حاصل کنید که او خرس پرشده اسباب بازی یا پتو خود را دارد و سعی کنید تا در تعطیلات آخر هفته او را در همان زمانی آرام و آسوده کنید که در مدرسه (محل یادگیری) می خوابد.

  • مطمئن شوید که کودک نوپایتان به هنگام شب تنهایی به خواب می رود. وقتی که کودک درطول زمان به خواب رفتن بدون تکان دادن، شیر دادن به او یا آرام کردن او برای خوابیدن به تنهایی در خوابیدن متبحر شود، قادر می شود تا همین کار را در طول روز انجام دهد.

اگر روال عادی زمان خواب او نیز نیازمند این می باشد تا به کار انداخته شود، هم اکنون زمان شروع است. جهت راهنمایی های بیشتر در مورد چگونگی پدید آوردن عادات سالم خواب در کودک نوپایتان به خواندن ادامه دهید.

  • جدی ولی خونسرد باشید. اگرچه سروکار داشتن با کودک نوپایی که چرت نمی زند آزاردهنده می باشد، ولی بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به او نشان ندهید که شما را اذیت می کند.

سعی کنید از تبدیل زمان چرت زدن به یک میدان جنگ پرهیز نمایید. فقط به او بگویید که به نظر خسته می آید و احتیاج به استراحت دارد و شما هم همین طور. سپس او را در آغوش بگیرید و ببوسید، آرام کنید و به چرت فرو ببرید و اتاق را ترک کنید.

اگر کودک گریه می کند با او ارتباط برقرار کرده و سعی در آرام کردن او کنید ولی کنار او دراز نکشید. اگر این کار را انجام بدهید، کودک عادت می کند تا تنها زمانی که شما آنجا هستید به خواب فرو برود و مجموعه دیگری از مشکلات برایتان موجود خواهد شد.  

اگر او کاملاً از چرت زدن امتناع می ورزد، او را با تعدادی اسباب بازی و کتاب تنها بگذارید و به او بگویید که الآن زمان آرامش است. . اگرچه او استراحت و آسودگی را به همان اندازه ای که اگر خوابیده بود احساس نخواهد کرد، ولی برخورداری از یک یا دو ساعت در حالیکه او درگیر بازی پرتحرک نیست می تواند حداقل انرژی او را تقویت کند. در مورد خواب کودک نوپا بیشتر بخوانید.


ترجمه شده از وبسایت: www.babycenter.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: نوپا خواب نیمروز روز خوابیدن

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.