چرت های کودک: اصول پایه و اساسی

بازدید از این مطلب: 2655 | | تاریخ نگارش:خواب برای نوزادان و خردسالان حیاتی است، بچه هایی که مغز و بدنشان در یک آهنگ شگفت آوری در حال رشد و تکامل است. با این حال استراحت شبانه آنان کافی نیست. چرت زدن منظم به آنان کمک می کند تا خواب مورد نیاز خود را حاصل کنند. تمام تلاش خود را به کار گیرید تا نوزادتان را ترغیب کنید که به طور منظم چرت بزند. اما به خاطر بسپارید که خلق و خو و چرخه های طبیعی او کمک خواهد کرد که چگونگی و زمان چرت زدن او را معین کنید. برخی از نوزادان روزانه به مدت های طولانی درست از ابتدای روز چرت می زنند و به آسانی با یک الگو هماهنگ می شوند. سایر کودکان تنها درست به مدت کوتاه تر چرت می زنند یا زمان های چرت زدن آنان از نظم کمتری برخوردار است.

چند مرتبه در روز کودکم باید چرت بزند؟

کودک شما به عنوان یک نوزاد به مدت دو تا چهار ساعت در یک زمان یعنی روز و شب می خوابد. شما نباید در این مرحله هر نوع الگوی چرت زدن را انتظار داشته باشید. تنها به کودکتان اجازه دهید به همان اندازه ای که نیاز به خوابیدن دارد بخوابد.

وقتی که کودکتان شش تا هشت هفته دارد احتمالاً شروع به ثبات خواب خود می کند. کودک غالباً کمتر و به مدت های طولانی تری در یک زمان می خوابد. او احتمالا در یک روز به دو تا چهار مرتبه چرت زدن و شاید حتی بیشتر هم نیاز خواهد داشت.

بسیاری از نوزادان در سه تا چهار ماهگی پیروی از یک الگوی قابل پیش گویی تر از خواب روزانه را شروع می کنند. سن گفته شده زمان خوبی برای آغاز شکل گیری یک برنامه زمانبندی شده برای چرت زدن است. (به راهنمایی های ما در زیر توجه کنید.)

احتمال می رود که کودک شما تا شش ماهگی دو یا سه مرتبه در روز چرت بزند: یک مرتبه به هنگام صبح، یک مرتبه در اوایل بعدازظهر و مرتبه دیگر به هنگام بعدازظهر.

چرت زدن بیشتر نوزادان در نه تا دوازده ماهگی به دو مرتبه در روز می رسد. یک مرتبه صبح و یک مرتبه بعدازظهر. و به طورکلی بیشتر بچه ها تا هجده ماهگی چرت زدن صبح خود را رها می کنند اما چرت زدن در بعدازظهر را ادامه می دهند. آنان تا زمانی که سه یا چهار ساله هستند براساس این الگو به چرت زدن ادامه می دهند.

الگوهای گفته شده از نوع عادی هستند، ولی تمام نوزادان از این الگوها پیروی نمی کنند. هریک از نوزادان برای خوابیدن عادات منحصر بفردی دارند. جهت حصول اطلاعات بیشتر برنامه های زمانبندی شده خواب نوزاد مورد آزمایش ما را بررسی کنید.


چگونه زمان بندی چرت های کودکتان را آغاز کنید؟

هنگامی که نوزادتان سه تا چهار ماهه است می توانید درجهت شکل گیری برنامه زمانبندی شده ای برای چرت زدن عمل کنید که با چرخه های طبیعی خواب او هماهنگ می باشد.

علائم خواب را بشناسید

علائم خواب کودکتان را مورد توجه قرار دهید. آیا کودک در نیمه صبح یا درست بعد از نهار شروع به مالیدن چشمان خود می کند و بهانه گیر می شود؟ آیا کودک اغلب هنگامی که در اوایل بعدازظهر در اتومبیل (کالسکه) است به خواب می رود؟ آیا زمانیکه کودک برای دوره های طولانی تر یا کوتاه تر می خوابد متوجه تفاوتی در هشیاری و خلق و حال کلی او می شوید؟

ممکن است که مایل باشید تا علائم خواب و چرت زدن نوزادتان را به مدت یک یا دو هفته یادداشت کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا متوجه الگوهای کودک تان شوید که بدین ترتیب می توانید چرت زدن های او را پیش بینی کنید. به عنوان مثال، اگر کودکتان نق می زند و تا ساعت ده هر صبح در آستانه چرت زدن است می توانید قبل از اینکه بیش از حد خسته شود او را با به چرت بردن آرام کنید. 15 تا 20 دقیقه قبل از اینکه انتظار داشته باشید تا علائم خواب کودک آشکار شوند شروع به تغذیه کردن، تعویض او کرده و او را به آرامی تکان دهید، لامپ ها را خاموش کنید و صدای خود را پایین بیاورید. با این کار تا هنگامی که آن احساس خستگی بر او غالب آید از پیش آماده خوابیدن می شود.

برنامه زمانبندی شده کودک را ادامه دهید

هدف یکپارچگی است: سعی کنید برای چرت های کودکتان تقریباً در زمان مشابهی از هر روز  برنامه ریزی کنید. اگر بنا به عادت نوزادتان را برای چرت زدن بعداز ظهر به هنگام ساعت سه از یک روز و درست بعد از نهار روز بعد به خواب فرو می برید، کودکتان در شکل دادن یک الگوی منظم برای خواب با سختی بیشتری مواجه خواهد شد. 

سعی در اجتناب از فعالیت هایی کنید که با برنامه زمانبندی شده چرت زدن کودکتان در تعارض می باشند. به عنوان مثال، اگر کلاس یوگا کودکتان در طول زمان چرت زدن او برگزار می شود، بررسی کنید آیا کلاسی وجود دارد که زمان آن هنگامی باشد که کودک کوچولوی شما مستعد هشیاربودن بیشتری است.

اگر نوزادتان در طول هفته در مهدکودک به سر می برد و زمانیکه در آنجا می باشد دارای برنامه زمانبندی شده منظم برای چرت زدن است، در تعطیلات آخرهفته هم که در منزل همراه شما می باشد از برنامه زمانبندی شده مشابه آن پیروی کنید.

راهنمایی های بیشتر در مورد ایجاد یک برنامه زمانبندی شده موفقیت آمیز برای نوزاد را بدست آورید.

به وقفه ها اهمیت ندهید

شما قادر نیستید که وقفه ها را برنامه ریزی کنید بنابراین تمام اهالی خانه بر محور برنامه زمانبندی شده چرت زدن کودکتان استوار هستند – به خصوص اگر دارای بچه های دیگری هم باشید. رویدادهای زندگی برنامه زمانبندی شده شما را متوقف خواهند کرد و اگر چرت زدن ها کنار گذاشته شوند یا از زمانی به زمان دیگر عقب انداخته شوند، فاجعه به حساب نمی آید. اگر شما دارای ساختار منظمی هستید که می توانید به آن تکیه کنید، آسان تر این است که پس از بی نظمی های غیرقابل اجتناب در جهت برنامه زمانبندی شده به عقب برگردید.

سردرآوردن از بهترین برنامه زمانبندی شده برای چرت زدن کودکتان به قدری آزمایش و خطا نیاز پیدا خواهد کرد و همان طور که فرزندتان بزرگ میشود و به نقاط عطف جدیدی از رشد دست پیدا می کند این برنامه تغییر خواهد کرد. شما احتیاج پیدا می کنید تا نیازها و عادات خوابیدن کودکتان را به طور مرتب ارزیابی کنید و از اینرو برنامه زمانبندی شده را تغییر دهید.

شکل گیری تشریفات چرت زدن

تشریفات زمان چرت زدن ایده خوبی است. به همین دلیل توصیه می شود که به هنگام شب برگزار گردد: تشریفات چرت زدن کمک می کند تا کودکتان آرام و آسوده شود و خبر از این می دهد که زمان خوابیدن در حال نزدیک شدن است که بدین ترتیب نوزادتان برای استراحت کردن آماده می شود.

تشریفات زمان چرت زدن شما می تواند نسبت به تشریفات زمان خوابیدن کوتاه تر و از پیچیدگی کم تری برخوردار باشد. داستان، آواز و در آغوش گرفتن نمونه هایی از این تشریفات هستند. هنگامی که شما یک روال عادی و یکنواختی را شکل داده اید که برایتان موثر واقع میشود و هردوی شما از آن لذت می برید، تا حدی که امکان دارد آن را ادامه دهید.

راهنمایی های کاربردی تر برای چرت زدن کودک

  • کودکتان را از طریق به آرامی قرار دادن او روی پشتش (کمرش) بر یک تشک سفت و در یک فضای بدون اسباب بازی، پتو، بالش ها با اطمینان خاطر بخوابانید. 
  • پیژامه لازم نیست، ولی مطمئن شوید که فرزندتان رخت و لباس راحتی به تن دارد که نه خیلی سبک و نه خیلی سنگین است.
  • وقت استراحت درست قبل از چرت زدن کودکتان باید آرام و ساکت باشد. از ایجاد سر و صدای بلند و تحریک او به بازی اجتناب کنید چراکه می تواند آرام شدن و به خواب رفتن را برای فرزندتان سخت کند.
  • هنگامی که برایتان مقدور است، کودک خود را درهمان مکانی که به هنگام شب می خوابد برای چرت زدن فروخوابانید، چراکه با این کار با به خواب رفتن وابسته می شود.
  • اگر قرار است که به سفر بروید یا می دانید که هنگام چرت زدن کودک دور از منزل خواهید بود، کتب و هر چیز دیگری که کودکتان با خوابیدن پیوند زده است را حتماً همراهتان داشته باشید. این کار به شما کمک می کند تا در هر مکانی که هستید روال عادی خوابیدن نوزادتان را حفظ و تداوم بخشید.
  • به این انتظار نباشید که فرزندتان پیش از آغاز روال عادی به خواب رفتن خیلی خسته شود. در صورت انجام این کار ممکن است که به خوب خوابیدن فرزندتان –  و یا حتی همواره به خوابیدن او آسیب زیادی وارد شود. اگر فرزندتان چندان هم چرت نمی زند، خودتان و یا مهارت های تربیتی خود را مقصر ندانید، حتی اگر بهترین دوست تان از این خبر می دهد که کودکش روزی سه ساعت چرت می زند. همگی می توانید از طریق آماده کردن کودک و فرو خواباندنش بر طبق یک برنامه زمانبندی شده منظم و یکپارچه امکان خوابیدن او را فراهم کنید.
  • ممکن است که کودکتان به طور طبیعی خواب سبک و کوتاهی داشته باشد بطوریکه مرتباً به مدت کمتر از یک ساعت در یک زمان چرت می زند. مادامی که کودک در طول ساعات بیداری خیلی خسته، بهانه گیر یا سخت گیر به نظر نمی رسد خواب مورد نیاز خود را به دست می آورد.

ترجمه شده از وبسایت: www.babycenter.com 


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: خواب خوابیدن نوپا کودکان

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.