کودکان بد غذا: تنفر از سبزیجات

بازدید از این مطلب: 2177 | | تاریخ نگارش:در روبرویی با یک کودک بد غذا، چگونه می توان بدون جنگ و دعوا مواد مغذی مورد نیاز او را تأمین کرد. کارشناسان غذا راهبردها و دستورهای پخت برای کودک بد غذا که از سبزیجات متنفر است را در ادامه پیشنهاد داده اند.

تنفر از سبزیجات

مشکل: سبزیجات در خانه ی شما در آخر روی زمین می ریزند، ممکن است حیوان خانگی تان آنها را بخورد، یا هر جایی بروند الا دردهای کودک شما. هویج خوردن باعث عصبانیت و فوران او می شود، چغندر خوردن باعث می شود به گریه بیفتد، و آوردن کلم بروکلی برایش تنها او را ترغیب می کند که «نه» بگوید. این مشکل است حتی تا بزرگسالی ادامه پیدا کند.

نگرانی درباره ی مواد مغذی: سبزیجات پر از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای رشد و بزرگ شدن کودک هستند. آنها حاوی مواد شیمیایی هستند که سلامت سلول­ها را ارتقاء داده و زخم ها را بهبود می­ بخشد؛ از چشم­ ها، پوست، و استخوان ها محافظت کرده­ و بیماری­ها و عفونت­ها را دور می­کند. سبزیجات هم چنین شامل فیبر هستند که به حرکات دستگاه گوارش کمک کرده و قند خون را ثابت نگه می دارد.

الین ساتر: مطالعات نشان می دهند که 15 تا 20 بار در معرض قرار گرفتن قبل از آنکه کودک چیز جدیدی را امتحان کند طول می کشد. تکرار خنثی برای اینکه او را در معرض چیزی قرار دهیم کلید حل مشکل است. هیچ تشویق، اجبار، زوری لازم نیست.

میسی چاس لاپین: پوره سبزیجات در میان غذا دیده نمی شوند، بچه ها با استفاده شما از این ترفند سبزیجات میل می کنند. راه حل این است که این پوره ها هیچ تغییری در طعم، رنگ یا بافت غذا ایجاد نکنند. شما می توانید خوراکی های سالم مثل، اسفناج، سیب زمینی، گل کلم را یواشکی در غذاهایی بریزید که بچه ها دوست دارند بخورند مثل سس پیتزا، ماکارونی با پنیر، یا حتی کیک براونی، فقط حواستان باشد هیچ تکه، خرده، نقطه و اثری از آنها در غذا معلوم نباشد و آنها تفاوت را ندهند. هنگام پوره کردن، خلاف آب گرفتن، شما پالپ را از دست نمی دهید، بنابراین فیبر باقی می ماند. در حقیقت، پوره کردن سبزیجات را فشرده می کند که حتی تراکم مواد مغذی آن افزایش پیدا می کند، بنابراین یک مقدار کم حاوی مقادیر بالای مواد مغذی می باشد.

آن کوپر: اگر از کودکان برای پخت غذا و آماده کردن وعده های غذایی کمک بخواهیم، و آنها در فرآیند شریک باشند، از غذاهای گیاهی میل خواهند کرد.

جسیکاسین فیلد: موضوع مواد مغذی را موقع غذا خوردن پیش نکشید، بگذارید خودشان تمایل پیدا کنند. اگر بخواهیم بچه ها سبزی بخورند، چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. بنابراین بهتر است آنها را در غذا پنهان سازیم. مثلاً بچه های من تخم مرغ سبز دوست دارند – پوره ی اسفناج و تخم مرغ (خوراک نرگسی) را میل می کنند. سریع، ساده آماده شده و مغذی است.

ویکی لانسکی: بچه ها سبزیجات خام را راحت تر از سبزیجات پخته می خورند. بعضی بچه ها نخود سبز را خام خام می خورند. چاشنی مانند سس کچاپ، ادویه، یا ماست اضافه کنید و ببینید کودکتان چگونه این غذای ابتکاری شما را چگونه با ولع می خورد. سبزیجات متنوعی را به او پیشنهاد دهید: هویج و کرفس خلال شده، خیار موزی (یعنی آن را مثل موز پوست بگیریم) نخود فرنگی شیرین، و خلال های فلفل دلمه میان بچه ها محبوب هستند.

جنیفر ایسرلوه: گاهی مشکل طرز تهیه متفاوت یک نمونه غذا است. سبزیجات خام را با ابزار جدید آشپزخانه به رشته های باریک در بیاورید. من سبزیجات را در سوپ جوجه ی نودل به تکه های خیلی ریز خرد می کنم و بچه ها آن را دوست دارند. مثالی را به خاطر می آورم که دفتر کوچک خانواده کدو را فقط به شکل پروانه ای خرد شده می خورد. آب گرفتن نیز گاهی کارساز است. آب سیب و آب هویج و چغندر یک ترکیب میوه و سبزی مغذی است.


کیک براونی (با هویج و اسفناج)

جیسکاسین فیلد

این کیک براونی واقعاً خوشمزه است. تا خودتان یک بار آن را نپذید باور نمی کنید که چقدر دلپذیر است. فقط صبر کنید خنک شود تا مزه ی اسفناج کاملاً ناپدید گردد.

مواد لازم

 

- شکلات تلخ یا نیمه تلخ : 90 گرم

- پوره ی هویج (پوست گرفته شده، ته آن جدا شده و بین 10 تا 12 دقیقه بخار پز شده و سپس 2 دقیقه در غذاسازپوره شده است) : نصف پیمانه

- پوره ی اسفناج (30 دقیقه بخار پز شده و 2 دقیقه در غذاساز پوره شده است) : نصف پیمانه

- شکر قهوه ای تیره یا روشن : نصف پیمانه

- پودر کاکائو شیرین نشده : یک چهارم پیمانه

- مارگارین فاقد چربی ترانس : 2 قاشق غذاخوری

- وانیل : 2 قاشق غذاخوری

- سفیده ی تخم مرغ : 2 عدد بزرگ

- آرد جو دو سر یا آرد جو همه منظوره : سه چهارم پیمانه

- بکینگ پودر : نصف قاشق چایخوری

- نمک : نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه

فر را از قبل با دمای 350 درجه ی فارنهایت گرم کنید. یک قالب 18 اینچی (20 سانتی متری) را چرب کنید. شکلات را به روش بن ماری ذوب کنید. (یک ظرف با فاصله از روی ظرف دیگر حاوی آب در حال تخمیر روی شعله های ملایم قرار دهید.

در یک ظرف بزرگ، شکلات ذوب شده، پوره ی سبزیجات، شکر، پودرکاکائو، مارگارین، و وانیل را مخلوط کرده و یکی دو دقیقه تا به صورت کرم و نرم در بیاید هم بزنید. سفیده های تخم مرغ را هم بزنید و آرد، بکینگ پودر، و نمک را با یک قاشق چوبی هم بزنید.

خمیر به دست آمده را درون قالب بریزید و 35 تا 40 دقیقه درون فر بگذارید. قبل از برش دادن آن را خنک کنید.

12 براونی آمده است.


یک غذای خوشمزه و جدید

سیسی چاس لاپین

این یک دستور غذای فنلاندی است. وقتی که گل کلم یا کدو و یا سیب زمینی و هویج را به صورت پوره با پنیر ترکیب می کنیم، بچه ها فرق آن را با سس ماکارونی پنیری متوجه نمی شوند. یک چهارم پوره ی سفید یا نارنجی که طرز تهیه ی آن در ادامه آماده است را اضافه کنید و در طول زمان مقدار آن را به یک دوم پیمانه افزایش دهید.

مواد لازم

 

- ماکارونی (ترجیحاً گندم کامل) : 250 گرم

- شیر : یک و یک دوم پیمانه

- پوره ی سفید یا نارنجی : یک چهارم تا یک دوم پیمانه

- نمک : نصف قاشق چایخوری

- پنیر چدار : دو پیمانه

- تخم مرغ : دو عدد بزرگ

طرز تهیه

فر را از قبل روی دمای 375 درجه ی فارنهایت گرم کنید. تا به 9 اینچی (23 سانتی متری) را چرب کنید.

آب را در یک قابلمه ی بزرگ به جوش آورده و نمک را اضافه کنید. ماکارونی را طبق دستور پخت روی بسته بپزید. آب کشی کنید.

در یک کاسه ی بزرگ شیر را با پوره ی سفید و نمک هم بزنید. تخم مرغ را نیز به آن اضافه کرده و هم بزنید. نصف ماکارونی را درون تابه بریزید و سپس نصف پنیر را اضافه کنید. بقیه ی ماکارونی را اضافه کنید. مخلوط شیر را اضافه کنید. بقیه ی پنیر را اضافه کنید.

30 تا 35 دقیقه بگذارید تا طلایی و حباب دار شود. داغ سرو کنید.

برای 4 تا 6 نفر کافی است.


پوره ی سفید

میسی چاس لاپین

مواد لازم

 

- گل کلم خرد شده : 2 پیمانه

- کدو پوست کنده و خرد شده : 2 عدد

- آبلیموی تازه : یک قاشق چای خوری

- آب : یک تا دو قاشق غذاخوری

طرز تهیه

گل کلم را بین 10 تا 12 دقیقه بخار پز کنید تا نرم شود. یا در مایکرویو بین 8 تا 10 دقیقه آب پز کنید.

بعد از پخت گل کلم، کدوی پوست کنده را با آب لیموی تازه طعم دار کنید.

گل کلم را آب کش کنید. آن ها را له کنید. در صورت نیاز از غذاساز استفاده کنید و یک قاشق آب هم بریزید. و آنها را خوب با هم مخلوط کنید. اگر لازم شد قاشق دوم آب را هم بریزید. پوره تا سه روز در یخچال می ماند؛ و یا این که شما می توانید در قسمت های یک چهارم پیمانه آن ها را در نایلون گذاشته و فریز کنید.

دو پیمانه پوره حاضر است.

نکته: در صورت نیاز به پوره ی بیشتر مواد را دو برابر کنید.


پوره ی نارنجی

میسی چاس لاپین

مواد لازم

 

- سیب زمینی پوست کنده و خرد شده : یک عدد متوسط

- هویج پوست کنده و خلالی شده : سه عدد متوسط تا بزرگ

- آب : دو تا سه قاشق غذاخوری

طرز تهیه

در یک قابلمه­ ی متوسط، هویج و سیب زمینی را به مدت 20 دقیقه آب پز کنید تا نرم شوند. اگر هویج ها کاملاً پخته نشوند پوره نمی شوند و مناسب نیستند. هویج و سیب زمینی را آب کش کنید و در غذاساز همراه با دو قاشق آب مخلوط کنید تا یک پوره ی نرم بدون قطعات سیب زمینی و هویج باقی بماند. در صورت نیاز قاشق سوم آب را هم اضافه کنید. هر چه آب کمتر باشد بهتر است.

پوره را می توان تا سه روز در یخچال نگه داشت و یا در نایلون به اندازه های یک چهارم پیمانه در فریزر گذاشت.

دو پیمانه پوره حاضر است.

نکته: در صورت نیاز مواد لازم را دو برابر کنید.


خوراک هویج

الین ساتر

پخش هویج باعث می شود تا طعم شیرین هویج به صورت طبیعی ایجاد شود، و مقدار کمی شکر قهوه ای آن را زیاد می کند. با ایجاد این طعم شیرین تر و بافت نرم تر بچه ها فوق العاده آن را دوست خواهند داشت و سبزیجات مصرفی آن ها را افزایش خواهد داد.

مواد لازم

 

- هویج : دو پیمانه (تازه، فریز شده یا کنسروی)

- شکر قهوه ای : دو قاشق غذاخوری

- کره : یک قاشق چای خوری

- نمک : نصف قاشق چای خوری

طرز تهیه

بسته به اندازه ی هویج ها آنها را 5 دقیقه آب پز کنید تا نرم شوند. سپس آب کش کرده و در یک شیرجوش کره را ذوب کنید. هویج ها، شکر قهوه ای، و نمک را اضافه کنید و با حرارت متوسط بپزید تا شکر قهوه ای حل شود. حالا سرو کنید.

هویج تازه بهترین انتخاب برای این غذا است. آنها را پوست بکنید و حلقه حلقه یا خلالی خرد کنید. هویج های خیلی کوچک را می توان با پوست به صورت درسته یا نیم شده استفاده کرد.

حدود 6 واحد غذایی آماده است.  


پن کیک های شکلاتی کاکائویی سرآشپز زرنگ

مدیسی چاس لاپین

شاید باورش سخت باشد اما این پن کیک های برای بچه ها خوب هستند. مزه ی کیک براونی می دهند اما غلات کامل میوه بیشتری دارند. حتی اسفناج هم می توان در آن اضافه کرد.

حاوی شکرکمتری هستند. و کاکائو در آن باعث می شود تا رنگ زغال اخته ناپدید شود.

مواد لازم

 

- ترکیب آرد (مقدار مساوی از آرد سفید، آرد گندم کامل، و سبوس گندم) : سه چهارم پیمانه

- بکینگ پودر : 1 قاشق چایخوری

- نمک : نصف قاشق چایخوری

- کاکائو : 2 دو قاشق غذاخوری

- وانیل : یک قاشق چایخوری

- شیر : یک چهارم پیمانه

- تخم مرغ : یک عدد بزرگ

- عسل : دو قاشق غذاخوری

- زغال اخته (اختیاری است) : یک چهارم پیمانه

- شکلات : یک چهارم پیمانه

- کره

طرز تهیه

آرد، پکینگ پودر، نمک، و کاکائو را مخلوط کنید. می توانید این مخلوط را در پلاستیک برای هر بار پخت در نایلون نگه دارید. در کاسه ­ی دیگر، وانیل، شیر و تخم مرغ، زغال اخته و عسل را هم بزنید. در صورت استفاده از زغال اخته فریز شده آنها را قبل از اضافه کردن گرم نکنید. مواد لازم مرطوب را به مواد خشک اضافه کنید تا ترکیب نشوند.

در مخلوط کردن افراط نکنید. اگر خمیر سفت است، شیر اضافه نمایید. شکلات پودر شد، را اضافه کردن و به آرامی مخلوط کنید.

کف قالب را چرب کرده، روی حرارت متوسط قرار دهید. وقتی که قالب به اندازه ی کافی گرم شد (با چکاندن آب آن را امتحان کنید). فر با گذشت زمان گرم تر می شود، بنابراین آن را کم کنید. خمیر را گلوله گلوله با قاشق کف قالب بریزید. وقتی که خمیر پف کرد و طلایی رنگ شد. آنها را برگردانید و 2 تا 3 دقیقه­ ی دیگر به آنها زمان دهید. وقتی که آماده شدند. آنها را در پودر شکر و عسل بغلطانید.


پوره ی بنفش

میسی چاس لاپین

مواد لازم

- برگ اسفناج : 3 پیمانه تازه یا 1 پیمانه خرد شده یا فریز شده

- زغال اخته : یک و یک دوم پیمانه

- آبلیمو : نصف قاشق چای خوری

- آب : نصف قاشق غذاخوری

طرز تهیه

اسفناج شسته شده را در یک قابلمه متوسط آب پز کنید. 10دقیقه روی حرارت ملایم بگذارید. در صورت استفاده از اسفناج فریز شده آن را زیر آب سرد بگیرید تا یخ آن باز شود.

اسفناج پخته شده، زغال اخته، آبلیمو و آب را در غذا ساز بریزید و خوب مخلوط کنید تا یک پوره ی نرم آماده شود.

این پوره را می توان 2 روز در یخچال نگه داشت و یا در بسته های یک چهارم پیمانه ای در فریزر نگه داشت.

یک پیمانه پوره آماده است.

نکته: در صورت لزوم برای تهیه ی بیشتر پوره، مواد لازم را دو برابر کنید.


سبزی پلو آسیایی

توسط آن کوپر

این یک غذای آسیایی است که از پلو گله داری شده در یخچال به مدت یک شب تهیه می شود. اهمیت دارد که پلو یک شب در یخچال بماند تا بافت آن اصلاح شده و طعم آن تشدید گردد. لازم نیست. حتماً از یک سبزی و یا سبزیجات خاص استفاده کنید. ترکیب دلخواه خود را استفاده کنید. گوشت تخم مرغ، میگو اضافه کنید.

مواد لازم

- برنج قهوه ای : سه پیمانه

- سیر خرد شده : سه چهارم قاشق چای خوری

- زنجبیل تازه ی خرد شده : یک چهارم قاشق چای خوری

- روغن گیاهی : 3 قاشق غذاخوری

- تخم مرغ : سه عدد

- هویج خرد شده : یک چهارم پیمانه

- لوبیا سبز خرد شده : یک چهارم پیمانه (خرد شده در اندازه ی 2 سانتی)

- فلفل دلمه ای قرمز : نصف پیمانه

- قارچ خرد شده : سه چهارم پیمانه

- نخود : نصف پیمانه

- سس سویا : 2 قاشق غذاخوری

- پیاز خرد شده : یک چهارم پیمانه

طرز تهیه

شب قبل از طبخ غذا: 9 پیمانه آب به جوش بیاورید، برنج را اضافه کرده و بگذارید تا 40 دقیقه با سر بسته و حرارت ملایم بپزد. وقتی که برنج پخت و آب آن تمام شد برنج را روی یک قالب پهن کنید و بگذارید تمام شب در یخچال بدون اینکه روی ظرف را بپوشانید بماند.

روز طبخ غذا: سیر و زنجبیل را با 2 قاشق غذاخوری روغن تفت دهید. بقیه ی روغن را اضافه کرده و تخم مرغ را در آن بریزید. وقتی که تخم مرغ بست، برنج را اضافه کنید و آرام تفت دهید. سبزیجات، سویا سس، پیاز را اضافه کرده و بگذارید تا 2 دقیقه بپزد. بلافاصله سرو کنید.

8 واحد غذایی آماده شده است.


ترجمه شده از وبسایت: www.babycenter.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: نوپا بدغذایی کودکان بد غذا: تنفر از سبزیجات کودک بد غذا روبرویی با کودک بد غذا

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.