آزمایش اندازه گیری مواد معدنی استخوان در طی یائسگی

بازدید از این مطلب: 2531 | | تاریخ نگارش:برای خانم های یائسه مهم و ضروری است که آزمایش تراکم موارد معدنی استخوان را انجام دهند که به این آزمایش ، تست تراکم استخوان می گویند. این بهترین تست استاندارد برای تشخیص پوکی استخوان در یکسری استخوان های خاص است.با استفاده از نتایج این تست ، پزشک شما می فهمد که استخوان های شما چقدر محکم و یا چقدر شکننده اند و چقدر در خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارید.


چرا برای خانم های یائسه انجام تست تراکم استخوان ضروری است ؟

یک رابطه مستقیم بین نبود استروژن بعد از یائسگی و شیوع پوکی استخوان وجود دارد.از آنجا که علائم پوکی استخوان تا زمان گسترده شدن پوکی ها خودشان را نشان نمی دهند ، پس لازم است خانم های یائسه که در خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند ، تست تراکم استخوان را انجام دهند.


چگونه برای تست تراکم استخوان آماده شویم ؟

اگر احتمال می دهید که شاید حامله باشید ، پزشکتان را قبل از انجام آزمایش مطلع سازید.

لازم نیست هیچ تغییری در زندگی روزمره تان اعمال کنید ، مثل همیشه بخورید ، بیاشامید و اگر دارویی دارید آن را مصرف کنید.اما مصرف مکمل های کلسیم را 24 ساعت قبل از انجام تست تراکم استخوان قطع کنید.


در طی انجام این آزمایش ، انتظار چه چیز را داشته باشیم ؟

برای انجام تست تراکم استخوان ، ممکن است از شمت خواسته شود که روپوش بیمارستان به تن کنید.سپس روی یک میز پشتی دار ، در یک حالت راحت به پشتتان تکیه می زنید.ستون فقرات ( قسمت پایین کمر ) و مفصل ران ، نقاط اسکلتی ای هستند که معمولا با تراکم سنجی استخوان مورد آزمایش قرار می گیرند.

این آزمایش می توند با متدهای مختلفی انجام گیرد.در زیر انواع روش های تراکم سنجی استخوان توضیح داده شده است :

روش جذب سنجی انرژی پرتو X دو واحدی (DEXA : (DEXA دقیق ترین روش برای اندازه گیری تراکم استخوان است.دو شعاع پرتو X به روی استخوان تابیده می شود.مقدار هر پرتو X که توسط استخوان و بافت نرم مسدود می شود برای محاسبه تراکم استخوان مورد مطالعه و مقایسه قرار می گیرند. DEXA یک روش سریع است و یک مزیت که دارد این است که فرد در مقابل حداقل اشعه قرار می گیرد. این روش برای اندازه گیری تراکم استخوان در کمر و مفصل ران مورد استفاده قرار می گیرد.

روش جذب سنجی پرتو X دو واحدی پیرامونی ( P-DEXA ) : یک نوع تغییر یافته از DEXA است. تراکم استخوان را در نواحی محیطی و پیرامونی بدن مثل مچ دست ، اندازه گیری می کند. P-DEXA فرد را در مقابل مقدار بسیار کمی از پرتو قرار می دهد و نتایج آن خیلی سریع تر از DEXA به دست می آیند. این روش را نمی توان برای سنجش تراکم استخوان کمر و ران استفاده کرد.

روش پرتونگاری مقطعی محاسبه ای کمی ( QCT ) : این تست می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را پیش بینی کند و نیز می تواند تاثیر درمان را بررسی نماید اما فرد را بیش تر از DEXA در نعرص پرتو قرار می دهد. اسکن QCT از ستون فقرات ، حساس ترین روش برای تشخیص پوکی استخوان است زیرا استخوان برآمدگی دار را در بدن مهره دار اندازه گیری می کند. این روش در مقایسه با DEXA گران تر است.

روش ماورائ صوت : این روش از پرش صدا به استخوان استفاده می کند تا تراکم معدنی استخوان را ، معمولا در پا و پاشنه بررسی کند.روش ماورائ صوت یک روش سریع و بدون درد است که به هیچ وجه از اشعه های مضر استفاده نمی کند. از این روش نمی توان برای سنجش تراکم استخوان در کمر و ران استفاده کرد و با این روش نمی توان اثر دارو را برای درمان پوکی استخوان سنجید. این تست برای پیش بینی شکستگی مفید است.

روش جذب سنجی فوتونی دو واحدی (DPA : (DPA از مواد رادیواکتیو برای تولید اشعه استفاده می کند. این روش می تواند تراکم استخوان را در کمر و ران اندازه گیری کند.DPA فرد را به مقدار کمی در معرض اشعه قرار می دهد اما به طور کلی استفاده از این روش نادر است.

پزشکتان تشخیص می دهد که کدام تست برای شما مفید تر است.


پس از انجام تست تراکم استخوان چه اتفاقی می افتد ؟

بعد از انجام تست ، پزشکتان راجع به نتایج تست با شما صحبت می کند.سپس می توانید سریعا به انجام فعالیت های روزمره تان بازگردید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: تست یائسگی یائسه ازمایشات دوران یائسگی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.