شناخت یائسگی : اساس و پایه آن

بازدید از این مطلب: 2274 | | تاریخ نگارش:یائسگی چیست ؟

به سادگی می توان چنین گفت که یائسگی به معنی پایان قاعدگی به مدت یک سال است . همین که یک خانم پا به سن می گذارد ، یک کاهش تدریجی در عملکرد تخمدان ها و تولید استروژن رخ می دهد و همین که به سن 40 می رسد ، این فرآیند سریع تر می شود . به این زمان « پیش از یائسگی » می گویند .

معمولا آخرین باری که یک خانم پریود می شود ، در سن 51 سالگی است . افراد خیلی کمی هستند که در 40 سالگی یائسه می شوند و درصد بسیار کم تری هم در سن 60 سالگی قاعدگی شان متوقف می شود . خانم هایی که سیگار می کشند چندسال زودتر از بقیه یائسه می شوند . بعضی از خانم ها قبل از اینکه یائسه شوند برای مدت چند وقت ، پریودهایشان به هم نزدیک می شود یا برعکس ، دوماه یک بار پریود می شوند و گاهی هم بعضی ها پریودهای شدید دارند . افرادی که پریودهایشان زود به زود و یا دیر به دیر اتفاق می افتد و یا پریودشان شدید است و نیز بیش از هفت روز طول می کشد باید به پزشک مراجعه کنند زیرا این ها می توانند علائم سرطان رحم هم باشند .

تفاوت زیادی بین یائسگی خانم های مختلف وجود دارد . حدود 75 درصد از خانم ها در این دوره گرگرفتگی دارند . این امر باعث تعریق شبانه و نیز اختلالات خواب می شود . بعضی ممکن است خشکی واژن ، نزدیکی دردناک و مشکلات ادراری هم داشته باشند . این علائم دائمی نیستند و می گذرند . هورمون درمانی جایگزینی می تواند باعث خلاصی از این علائم شود . راه های درمانی غیر هورمونی هم وجود دارند . با پزشک صحبت کنید تا به شما بهترین راه درمانی را پیشنهاد کند . یائسگی باعث افزایش خطر ابتات به پوکی استخوان و بیماری قلبی می شود . با پزشک می توانید در این باره هم صحبت کنید تا این خطرات را کاهش دهید .


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.ccom


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: یائسه شدن دوران یائسگی یائسگی چیست

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.