کوهوش سیاه ( black cohosh )

بازدید از این مطلب: 12003 | | تاریخ نگارش:به کوهوش سیاه ، ریشه مارپیچ و یا bugbane هم می گویند و در واقع یک ریشه درمانی است . برای علائم و عوارض هورمونی خانم ها بکار می رود و علائمی را مثل سندروم پیش از قاعدگی ( PMS ) ، انقباضات قاعدگی و یا علائم یائسگی را درمان می کند . کوهوش سیاه شامل مواد شیمیایی گیاهی است که بر سیستم درون ریز اثر دارند . اما اینکه چگونه بر سیستم درون ریز انسان اثر دارند مشخص نیست . کوهوش سیاه بطور گسترده ای در امریکا ، استرالیا و آلمان مورد استفاده قرار می گیرد . دولت آلمان آن را بعنوان یک درمان تجویزی جایگزین به جای هورمون درمانی معرفی کرده است . در امریکا ، کوهوش سیاه بدون تجویز در دسترس است . قبل از مصرف آن حتما با پزشک مشورت کنید . شما می توانید کوهوش سیاه را در غالب قرص های 20 میلی گرمی که دوبار در روز باید مصرف شوند ، دریافت کنید . کوهوش سیاه به صورت ریشه ، عصاره و رنگ غذایی هم در دسترس است . تنها اثر جانبی ای که هنگام مصرف منظم کوهوش سیاه دیده شده است ، ناراحتی های معده است . اما کوهوش سیاه ممکن است اثرات کبدی هم داشته باشد . بنابراین تحقیقات زیادی مورد نیاز است تا بتوان از کوهوش سیاه برای درمان های بلند مدت مطمئن شد .


آیا موثراست ؟

مطالعات روی کوهوش سیاه ، نتایج مختلف و بعضا متناقضی را داشته است . بعضی مطالعات نشان داده که کوهوش سیاه می تواند باعث رهایی از علائم یائسگی مثل گرگرفتگی شود . اما بعضی از مطالعات نشان داده که کوهوش سیاه هیچ اثری بر علائم یائسگی ندارد . این نتایج متناقض می توانند به این معنی باشند که کوهوش سیاه می تواند در بعضی از خانم ها علائم را رفع کند و در بعضی دیگر نکند . در مطالعاتی که باعث از بین رفتن علائم یائسگی شده است ، علائمی مثل گرگرفتگی ، اختلالات خواب و تعریق شبانه از بین رفته اند .


آیا استفاده از آن ایمن است ؟

هنوز مطالعه طولانی مدت برای اینکه بفهمند استفاده طولانی مدت از کوهوش سیاه بی ضرر است یا نه انجام نشده است . درست است که فواید درمان با استروژن را دارند ولی ضررهای استروژن را هم دارند . از طرفی دیگر ، هنوز کاملا مطمئن نیستند که مصرف کوهوش سیاه باعث وقوع مشکل کبدی می شود یا نه . اگر حس کردید که بیشتر از همیشه ضعف دارید یا خسته هستید ، اشتهایتان را از دست داده اید و یا اینکه پوستتان و سفیدی چشمتان دارد زرد می شود ، مصرف کوهوش سیاه را متوقف کرده و با پزشک تماس بگیرید ، زیرا ممکن است این ها علائم آسیب کبدی باشند . اگر می خواهید از کوهوش سیاه استفاده کنید ، با پزشک ضحبت کنید تا آن را به شکلی ایمن مصرف نمایید . می توانید آن را به صورت کوتاه مدت ( کم تر از 6 ماه ) مصرف کنید و اگر می خواهید طولانی تر مصرف کنید حتما مرتبا چک آپ انجام دهید تا متوجه تغییرات استروژن در پستان و رحمتان شوید .

استروژن می تواند در خانم هایی که سابقه سرطان سینه و رحم دارند و یا مستعد این سرطان ها هستند ، باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان شود . از آن جا که کوهوش سیاه می تواند شبیه استروژن عمل کند ، در افرادی که ذکر شد باید از مصرف کوهوش سیاه خودداری شود . مواظب باشید که بیش از حد کوهوش سیاه مصرف نکنید که به این حالت اوور دوز ( overdose ) می گویند و علائم آن عبارت اند از : تهوع ، استفراغ ، مشکل در دید و مشکل در گردش خون .


چه کاری را هرگز انجام ندهیم ؟

از کوهوش سیاه نباید در طول حاملگی و شیردهی استفاده کرد . حتی اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید از کوهوش سیاه استفاده نکنید . هنگام استفاده از هورمون درمانی ، قرص های ضدبارداری و یا تاموکسیفن ، از کوهوش سیاه استفاده نکنید . خانم هایی که به آسپرین آلرژی دارند هم نباید کوهوش سیاه مصرف کنند .


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: یائسگی یائسه شدن درمان یائسگی علایم یائسگی کوهوش سیاه کوهوش سیاه ( black cohosh ) درمان های یائسگی درمان یائسه

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.