یائسگی و سایر درمان ها

بازدید از این مطلب: 2228 | | تاریخ نگارش:درمان های جایگزین و درمان های مکملی از درمان های غیرسنتی هستند . آن ها شامل مکمل های گیاهی و رژیمی ، طب سوزنی ، ماساژ ستون فقرات و ماساژ درمانی ، بازخورد زیستی ، هوموپاتی ( معالجه امراض بوسیله تجویز دارویی که در اشخاص سالم علائم آن مرض را بوجود آورد ) و خورمون غذاهایی که از بروز بیماری یا علائم آن جلوگیری می کنند ، می شود .

درمان های جایگزین یا درمان های متناوب معمولا به تنهایی استفاده می شوند درحالیکه درمان های مکمل ، درمان های جایگزینی هستند که در ترکیب با سایر درمان های سنتی مثل درمان با دارو و یا جراحی استفاده می شوند .

بیشتر خانم هایی که یائسه می شوند ، در تلاشند تا خود را از علائم آن خلاص کنند و این را با وارد کردن استروژن گیاهی و یا استروژن طبیعی به رژیم غذایی شان انجام می دهند . یکسری مکمل های تغذیه ای هم وجود دارند که به نظر می آید باعث کاهش علائم یائسگی شوند ، مثل کوهوش سیاه و دانه برزک ( دانه کتان ) .


مواد گیاهی و درمان گیاهی چیست ؟

نوعی درمان است که از گیاهان گرفته شده . آن ها سال ها بوسیله "شفادهنده های مردمی " استفاده می شدند و هم اکنون هم اساس و پایه نیمی از داروهای تجویزی امروزی را تشکیل می دهند . آن ها در غالب مکمل های تغذیه ای و گیاهی در آمده اند و بخش اعظمی از درمان های جایگزینی را تشکیل می دهند . از آن جا که مکمل ها مثل داروها توسط دولت تنظیم نمی شوند ، ممکن است در تولید آن ها استاندارد رعایت نشده باشد . تحقیقات بیشتری برای تعیین امنیت و نیز موثر بودن درمان های گیاهی مورد نیاز است . برای اطمینان راجع به استفاده کردن از این درمان ها ، حتما با پزشک خود مشورت کنید .


آیا مواد گیاهی می توانند یاعث خلاصی از علائم یائسگی شوند ؟

بعضی از مواد گیاهی مثل استروژن های گیاهی می توانند به رفع این علائم کمک کنند . اگر چه خانم هایی که رحم دارند و یا سرطان سینه داشته یا دارند ، باید جوانب احتیاط را رعایت کنند . استروژن های گیاهی موادی هستند که در بعضی غذاهای گیاهی که تصور می شود اثری همانند استروژن داشته باشند ، وجود دارد . بعضی از آن ها موجب کاهش سطح کلسترول و رهایی از گرگرفتگی و تعریق شبانه می شوند اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است . مثالی از استروژن های گیاهی می توانند « ایزوفلائونوئیدها » باشند . آن ها در گیاهانی مثل محصولات سویا یافت می شوند ( شیر سویا ، دانه سویا و... ) .

کوهوش سیاه ، یک داروی گیاهی است . جامعه یائسگی امریکای شمالی گزارش داده که کوهوش سیاه می تواند برای درمان های کوتاه مدت ( کم تر از 6 ماه ) مفید باشد و به درمان گرگرفتگی ، تعریق شبانه و خشکی واژن کمک کند . اما اطلاعات بدست آمده متناقض است . عوارض جانبی استفاده از کوهوش سیاه نادر است و شامل مشکلات گوارشی می شود .

روغن پامچال یک داروی گیاهی دیگر است که می تواند برای درمان گرگرفتگی استفاده شود ، اما هیچ دلیل علمی ای برای این مسئله وجود ندارد . عوارض جانبی آن شامل تهوع ، استفراغ ، مشکل در سیستم ایمنی و لختگی خون است . خانم هایی که چنین مشکلاتی را دارند و یا داروهای دیگر را مصرف می کنند نباید از روغن پامچال استفاده کنند .

Dong quai یک داروی گیاهی دیگر است که بنظر می آید بتواند فرد را از گرگرفتگی و تعریق شبانه خلاص کند و از حدود 2000 سال پیش درطب سنتی چین مورد استفاده قرار گرفته است . شواهد علمی کمی برای اثبات این اثربخشی وجود دارد اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اثربخشی آن مورد نیاز است .

مکمل های گیاهی زیادی در دسترس است که گفته می شود برای رفع علائم یائسگی مفیدند ولی شواهد علمی برای اثبات اثربخشی آن ها وجود ندارد . این ها شامل روغن ماهی ، اسیدهای چرب امگا 3 ، شبدر قرمز ، درخت جنسه ، روعن سبوس برنج ، سیب زمینی وحشی ، ریشه شیرین بیان ، عشبه بیابانی ، ریشه سنبل کوهی و... می شود .


آیا مکمل ها می توانند به بهبود شرایط حاصل از یائسگی کمک کنند ؟

بیشتر خانم ها در طی یائسگی دچار از دست دادن استخوان ها و تحلیل آن ها می شوند و این امر خطر ابتلا به پوکی استخوان را بالا می برد . کلسیم کافی ( 1200 تا 1500 میلی گرم در روز ) و ویتامین D ( 400 IU در روز ) می تواند به کاهش تحلیل و از بین رفتن استخوان ها کمک کند . یک مطالعه که نتایج آن در ماه ژوئن سال 2012 در مجله « قلب » به چاپ رسید چنین پیشنهاد داد که مصرف مکمل های کلسیم ممکن است خطر حمله قلبی را افزایش دهد ، اما در صورتیکه کلسیم از رژیم غذایی دریافت شده باشد چنین اتفاقی نمی افتد . پس اگر فکر می کنید به دریافت مکمل کلسیم نیاز دارید ، ابتدا با پزشک مشورت کنید . تحقیقات نشان داده که ویتامین K و منیزیم جزو مواد غذایی ای هستند که در حفظ سلامت استخوان ها نقش ایفا می کنند . بهترین فرم دریافت این مواد تغذیه ای به صورت غذا است اما مکمل های آن ها هم وجود دارد . قبل از مصرف هر کدام از آن ها با پزشک مشورت کنید زیرا برای همه افراد مناسب نیستند .

از طرف دیگر ، یائسگی با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی همراه است . یک رژیم غذایی که برای سلامت قلب مفید باشد رژیمی است که اساس گیاهی داشته و چربی آن کم باشد . چنین مواد غذایی ای شامل حبوبات ، میده و سبزیجات ، بقولات ، آجیل و خشکبار است . این غذاها منابع خوبی هم برای ویتامین E ، پتاسیم و منیزیم هستند که فوایدی هم برای سلامتی قلب دارند . بهترین منابع ، غذاها هستند اما در بعضی موارد هم مکمل ها تجویز می شوند . راجع به این مسئله با پزشک مشورت کنید .

اسیدهای چرب امگا 3 ، اثربخشی خوبی روی سلامت قلب دارند و این کار را با کاهش کلسترول ، کاهش التهاب ، رقیق کردن خون و کاهش رشد پلاک انجام می دهند . منابع اسیدهای چرب امگا 3 ، کپسول های روغن ماهی و روغن بذر کتان هستند . روغن ماهی هایی مثل سالمون ، تون ، خال مخالی و ساردین ، منابع خوبی از اسیدهای چرب  امگا3 هستند . اسیدهای چرب امگا 3 نباید قبل از جراحی استفاده شوند و همچنین افراد تحت درمان با داروهای رقیق کننده خون مثل « کومادین » هم نباید اسیدچرب امگا3 مصرف کنند . پس با پزشک مشورت کنید و ببینید مصرف آن برای شما مفید است یا نه .


چه غذاهایی مقدار بالایی ایزوفلائونویید دارند ؟

موارد زیر ، مقدار زیادی ایزوفلائونویید دارند و می توانند به بهبود علائم یائسگی کمک کنند :

« مقدار ایزوفلائونویید به صورت میلی گرم در 100 گرم از غذا آمده است »

 • دانه سویای سبز و نارس : 17/151
 • پودر سویا : 61/148
 • دانه سویای خشک و برشته شده : 35/128
 • سویای دم شده آشامیدنی : 51/109
 • سوپ میکس : 39/60
 • دانه سویای رنده شده : 16/54
 • سویای پخته : 53
 • پنیر کشک سویا : 20/28
 • شیر سویا : 65/9

آیا استفاده از درمان های دارویی در طول یائسگی بی خطر و ایمن است ؟

اگر چه در صورتی که در مقدار متعادل مصرف شوند ، بی ضررند اما برای افرادی که سابقه سرطان های وابسته به هورمون مثل سرطان ریه را دارند ، یکسری سوال وجود دارد که باید به آن ها پاسخ داده شود . از آنجا که این درمان های گیاهی خیلی خوب شناخته نشده اند ، بهترین راه این است که یک مشاور خوب در این زمینه باشید تا بتوانید تاثیر گذاری و بی خطر بودن این داروها را ارزیابی کنید .

سوالات زیر را راجع به درمان های جایگزینی از خود بپرسید :

 • این درمان چیست ؟
 • شامل چه چیزهایی می شود ؟
 • چکار می کند ؟
 • آیا خطراتی در ارتباط با آن ها وجود دارد ؟
 • اثرات جانبی آن چه هستند ؟
 • آیا مفید هستند ؟
 • چه ارزشی دارند ؟

همین که به سوالات پاسخ دادید راجع به این درمان با پزشک صحبت کنید . با پزشک درباره اثرات جانبی و نیز میانکنش هایی که این درمان ممکن است با درمان های کنونی شما داشته باشد صحبت کنید . دکتر شما می تواند اطلاعاتی را از سایر افرادی که این درمان را امتحان کرده اند جمع آوری کند .


چه علائم هشداری وجود دارند که نشان دهند یک محصول قانونی نیست ؟

هنگامی که می خواهید بفهمید که یک دارو قانونی است یا نه ، به این دقت کنید که از چه طریقی عرضه و پخش می شود. درباره محصولاتی که از طریق راه های زیر عرضه می شوند هوشیار باشید :

 • فروشگاه های تلفنی
 • از طریق ارسال پیام یا ایمیل
 • توسط نشریات جدید تاسیس تبلیغ می شوند
 • در پشت مجلات تبلیغ می شوند

دیگر مواردی که باید درباره آن ها دقت کنید و هوشیار باشید ( علائم هشدار ):

 • ادعاهای بزرگ : اگر محصولی ادعا می کند که قطعا شما را درمان می نماید و یا سازنده آن خیلی ادعا دارد که محصولش فوق العاده است .
 • منبع : اگر محصول فقط توسط یک سازنده پیشنهاد و تبلغ می شود .
 • اجزای سازنده : مطمئن شوید که همه اجزای سازنده یک محصول لیست شده اند . به فرمول های مخفی اطمینان نکنید .
 • گواهی نامه : به گواهی نامه محصول دقت کنید .

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: یائسه شدن درمان یائسگی درمان علایم یائسگی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.