تست پاپ بعد از یائسگی ( پاپ اسمیر )

بازدید از این مطلب: 4132 | | تاریخ نگارش:آزمایش یا تست پاپ برای شناسایی تغییرات در سلول های گردن رحم انجام می شود که با آن سرطان رحم یا سلول هایی که می توانند به سرطان منجر شوند مشخص می شود . این آزمایش از سن 21 سالگی توصیه می شود و باید به صورت روتین ، هر سه سال یک شبار در خانم های 21 تا 65 ساله انجام شود . برای خانم های 30 تا 65 ساله که تست پاپ نرمالی دارند و در آزمایش آنها HPV ( ویروس پاپیلومای انسانی ) منفی بوده ، باید این آزمایش هر 5 سال یکبار انجام شود . این آزمایش بهترین راه برای تشخیص شرایط قبل از سرطان و سلول هایی است که ممکن است به سرطان گردن رحم منجر شوند . این سرطان اگر به موقع و زود تشخیص داده شود می تواند درمان شود .


آیا هم اکنون که یائسه شده ام هم باید پاپ اسمیر انجام دهم ؟

حتی اگر یائسه شده اید و یا دوره پس از یائسگی را سپری می کنید ، باز هم باید آزمایش پاپ را انجام دهید . خانم هایی که هیسترکتومی کامل ( عمل برداشت رحم ) را بخاطر شرایط غیرسرطانی انجام داده اند و سابقه تستی که نشان دهنده شرایط پیش از سرطان باشد را نداشته باشند می توانند انجام تست پاپ اسمیر را متوقف کنند . این به سابقه و گذشته آن ها و نیز خطر HPV بستگی دارد . اگر خانمی 65 تا 70 سال سن داشته باشد و حداقل 3 تست پاپ اسمیر نرمال پشت سر هم داشته و در 10 سال گذشته هیچ تست پاپ غیر طبیعی ای نداشته ، می تواند انجام پاپ اسمیر را متوقف کند .


حالا که یائسه شده ام هر چند وقت یکبار باید تست پاپ اسمیر را انجام دهم ؟

اگر شما سه مرتبه پشت سر هم تست پاپ نرمال داشتید ، اگر هیچ سابقه ای از شرایط پیش از سرطان در تست های شما مشاهده نشده ، اگر عفونت HIV ( ایدز ) ندارید ، اگر سیستم ایمنی ضعیفی ندارید و سابقه سرطان خانوادگی هم ندارید ، این تست را هر سه سال یکبار انجام دهید . اما خانم هایی که خطر ابتلا به سرطان در آن ها وجود دارد باید پاپ اسمیر را با فاصله کم تری و زود به زود انجام دهند . دکتر به شما مناسب ترین زمان ممکن را می گوید .


آیا اگر هیسترکتومی انجام داده باشم باید باز هم پاپ اسمیر را انجام دهم ؟

می توانید پاپ اسمیر را پس از هیسترکتومی کامل متوقف کنید مگر اینکه جراحی به خاطر سرطان یا پیش از سرطان گردن رحم یا هر سرطان رحم دیگری انجام شده باشد و یا اینکه HIV مثبت باشید و یا سیستم ایمنی بدنتان ضعیف باشد . در چنین شرایطی باید پاپ اسمیر ادامه یابد . خانم هایی که هیسترکتومی آن ها تحت شرایطی انجام می شود که دیگر به پاپ اسمیر نیازی ندارند باید آزمایش لگنی را به صورت روتین و طبق دستور پزشک انجام دهند .


باید با دیدن چه علائمی سریعا پاپ اسمیر را انجام دهم ؟

هنگامی که در گردن رحم ، سرطان بوجود می آید ، مهم ترین علامت آن خونریزی غیرطبیعی است . خونریزی می تواند بین چرخه های منظم قاعدگی شروع شده و پایان یابند و یا ممکن است بعد از رابطه جنسی رخ دهند . تخلیه واژنی غیرطبیعی یک علامت دیگر است . باید بدانید که درد یک علامت زودرس از این بیماری نیست . این علائم ممکن است به هر دلیل دیگری غیر از سرطان هم رخ دهند . اما بهرحال در صورت وقوع این علائم به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید .


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: یائسه شدن pap test تست یائسه شدن

پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: تست پاپ بعد از یائسگی ( پاپ اسمیر )


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.