خونریزی های بعد از یائسگی

بازدید از این مطلب: 5263 | | تاریخ نگارش:



اگر یائسگی شما تکمیل شده ( به مدت 12 ماه متوالی پریود نشده اید ) ، دیگر نباید خونریزی قاعدگی داشته باشید . پس از یائسگی ، حتی یک لکه خون کوچک هم غیر طبیعی است . اگر پس از یائسگی خونریزی داشتید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است دچار مشکل جدی ای شده باشید . در این جا ، رایج ترین علل خونریزی پس از یائسگی را مرور می کنیم :

علل خونریزی پس از یائسگی

پلیپ ها : آن ها تومورهای معمولا غیرسرطانی ای هستند که می توانند داخل رحم ، روی گردن رحم و یا داخل کانال گردنی رحم توسعه یابند . این ها می توانند باعث خونریزی شوند .

آتروفی اندومتری ( لاغر و نازک شدن اندومتر ) : اندومتر همان بافتی است که رحم را ردیف می کند . این بافت می تواند پس از یائسگی به دلیل سطح پایین استروژن ، خیلی نازک شود . این امر می تواند باعث وقوع خونریزی های پیش بینی نشده شود .

هایپرپلازی اندومتری : در این حالت ، دیواره رحم یا همان اندومتر ضخیم می شود و در نتیجه ممکن است خونریزی رخ دهد . چاقی می تواند دلیل این مشکل باشد . بعضی از افراد مبتلا به هایپرپلازی اندومتری ممکن است سلول های غیر طبیعی داشته باشند که می توانند به سرطان اندومتر تبدیل شوند .

سرطان اندومتر : خونریزی پس از یائسگی می تواند از علائم سرطان اندومتر باشد .

سایر علل خونریزی پس از یائسگی : عفونت در رحم یا دهانه رحم ، مصرف بعضی داروها مثل رقیق کننده های خون ، انواع دیگر سرطان ها


چگونه علت خونریزی پس از یائسگی را بیابم ؟

تست واژنی فراصوت : در طی این تست ، یک وسیله عکسبرداری را وارد واژن می کنند که پزشک را قادر می سازد تا اندام های حفره لگنی را ببیند و به دنبال چیزهای غیرعادی بگردد .

هیستروسکوپی : در طی این تست ، پزشک شما از یک وسیله با دوربین کوچک و روشن استفاده می کند تا داخل رحم را آزمایش کند و به دنبال مشکل بگردد .

D&C : دکتر شما از دیواره رحم ، بافت برمیدارد و برای آنالیز به آزمایشگاه می فرستد .

تست فراصوت و نیز بیوپسی را میتوانید در داخل مطب دکتر انجام دهید اما هیستروسکوپی و D&C را معمولا در بیمارستان یا مراکز جراحی انجام می دهند .


چگونه خونریزی پس از یائسگی درمان می شود ؟

این بستگی به علت خونریزی دارد . اگر علت خونریزی پلیپ باشد ، جراحی مورد نیاز است . آتروفی اندومتر را می توان با دارو درمان کرد . اگر شخصی مبتلا به هایپرپلازی اندومتر باشد می توان آن را با داروهایی مثل پروژستین یا پروژسترون درمان کرد و یا اینکه با جراحی ، ناحیه ضخیم شده از اندومتر را برداشت .


سرطان اندومتر چگونه درمان می شود ؟

این سرطان را می توان با جراحی کامل هیسترکتومی درمان کرد ( جراحی ای که در آن کل رحم و گردنه رحم برداشته می شود ) . در بعضی از موارد ، بخشی از واژن ، دو تخمدان و لوله فالوپ هم ممکن است برداشته شوند و شاید به برداشت غدد لنفی هم نیاز باشد . افرادی که سرطان اندومتر پیشرفته تری دارند ممکن است به رادیودرمانی و یا شیمی درمانی هم احتیاج پیدا کنند .

اگر چه خونریزی در زمان پیش از یائسگی نرمال است اما پس از یائسگی این امر طبیعی نیست . برای هر گونه خونریزی پس از یائسگی باید سریعا به پزشک مراجعه کنید . درست است که ممکن است علت خونریزی مسئله خیلی مهمی نباشد اما این امکان هم وجود دارد که علت آن امر جدی ای مثل سرطان باشد . هرچه زودتر اقدام کنید امکان بهبودی شما بیشتر است .


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: یائسه یائسه شدن خونریزی بعد از یائسه شدن

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.