مزایا و معایب درمان با جایگزینی هورمونی

بازدید از این مطلب: 2125 | | تاریخ نگارش:درمان با جایگزینی هورمونی یا HRT ، سودها و خطراتی دارد . اما تقریبا همه ، مثل سازمان FDA بر این عقیده اند که HRT برای دو حالت بسیار اثربخش است :

  1. علائم یائسگی
  2. پوکی استخوان

در این جا به فواید و معایب این روش برای این دو حالت می پردازیم .

شرایط پزشکی : علائم یائسگی مثل گرگرفتگی ، تعریق شبانه ، خشکی واژن ، اختلالات خواب ، تغییر حالات روحی و روانی

مزایای استفاده از HRT برای این حالت : به عنوان بهترین درمان برای این علائم در زمان پیش و پس از یائسگی در نظر گرفته می شود .

معایب استفاده از HRT برای این حالت : باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه و رحم می شود ( اگر استروژن و پروژسترون با هم مصرف شوند و یا اینکه یک خانم هیسترکتومی کرده باشد ، این خطر کاهش می یابد ) . همچنین باعث افزایش حمله قلبی و سکته در بعضی خانم ها می گردد . برای خانم هایی که سابقه شخصی و یا فامیلی بیماری قلبی و سکته ، لختگی خون و سرطان سینه دارند توصیه نمی شود .

راه های دیگری که می توانند به جای HRT برای علائم یائسگی استفاده شوند : بعضی داروهای ضدافسردگی می توانند به بهبود تغییرات روحی ، اختلالات خواب ، گرگرفتگی و تعریق شبانه کمک کنند . برای درمان خضکی واژن هم می توان از مرطوب کننده ها و چرب کننده های واژنی و نیز استروژن های واژنی استفاده کرد . بعضی خانم ها از داروهای گیاهی مثل کوهوش سیاه استفاده می کنند اما مطالعات نشان نداده که این ها برای درمان علائم یائسگی مفید باشند .

شرایط پزشکی : پوکی استخوان ( تحلیل رفتن و نازک شدن استخوان ها )

مزایای استفاده از HRT برای این حالت : هورمون درمانی به شدت در کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان مفید است . این درمان می تواند برای خانم هایی که نمی توانند برای حفظ سلامت استخوان هایشان از سایر روش های حفظ سلامتی استخوان استفاده کنند ، به کار می رود .

معایب استفاده از HRT برای این حالت : همانند معایب گفته شده در بالا می باشد . توصیه نمی شود که فقط برای جلوگیری از پوکی استخوان ، و نه برای علائم پیش از یائسگی ، از آن استفاده کنید .

راه های دیگری که می توانند به جای هورمون درمانی برای جلوگیری از پوکی استخوان استفاده شوند :

  1. بیس فسفات ها که شکستگی استخوان را کاهش می دهند .
  2. SERM ها که کلاس جدیدی از استروژن های سنتزی هستند و همانند استروژن معمولی نیستند که ضرر داشته باشند .
  3. کلسیم و مکمل های ویتامینی و ورزش های وزنه ای
  4. هورمون های سنتزی پاراتیروئیدی که رشد استخوان ها را تحریک می کنند .
  5. مهارکننده RANKL ( پرولیا ) که تغییر و تبدیل و بازجذب استخوان هارا کاهش می دهد .

درمان با جایگزینی هورمونی و جلوگیری از بیماری

ابتدا این درمان برای جلوگیری از بیماری قلبی ، جنون و آلزایمر استفاده می شد . اما هم اکنون برای این امور از این روش استفاده نمی شود و حتی در بعضی از خانم ها باعث افزایش خطر این بیماری ها می شود . بعضی دکترها از HRT برای خانم هایی استفاده می کنند که مثلا از علائم یائسگی رنج می برند . اگر فقط هدف ما جلوگیری از پوکی استخوان باشد ، این درمان به کار نمی رود مگر اینکه :

خانمی دچار یائسگی زودرس شده باشد و تراکم استخوان های او پایین باشد ، کلسترولش بالا باشد و تغییرات حالات روحی و اختلالات خواب داشته باشد ، او می تواند از استروژن درمانی برای پوکی استخوان استفاده کند .

کلید تمام این ماجراها ، همکاری با پزشک است . قبل از تصمیم به استفاده از HRT ، به خطرات و مزایای آن فکر کنید و آن ها را خوب بسنجید و در ذهنتان به سن خود ، سبک زندگی خود و خطر بیماری ها فکر کنید . اگر هم HRT را شروع کردید ، بطور مرتب چک آپ انجام دهید و در تمام طول مدت درمان با HRT ، چک آپ کنید .


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: یائسه یائسگی درمان یتئسگی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.