درمان علائم یائسگی

بازدید از این مطلب: 2118 | | تاریخ نگارش:آیا هیچ درمانی برای علائم یائسگی وجود دارد ؟

اگر از علائم ناشی از یائسگی رنج می برید ، یکسری درمان ها برای آن وجود دارد :

تغییرات سبک زندگی : داشتن یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش منظم می تواند به کاهش علائم یائسگی و داشتن سلامتی کمک کند . در نهایت این فکر خوبی است که عادات بدی که به سلامتی شما آسیب می زند ، مثل سیگار کشیدن و الکل خوردن را ترک کنید . از خوردن محرک هایی مثل کافئین و نیز غذاهای تند خودداری کنید .

برای مشکل خشکی واژن ، مرطوب کننده های غیر استروژنی مثل ژله KY ، Replen و Astroglide در دسترس هستند .

داروهای تجویزی : برای خانم هایی که علائم متوسط تا شدید دارند و هنوز هم رحم خود را دارند ، استروژن و پروژسترون که درمان با هورمون است و به آن HRT می گویند ، تجویز می شود . برای خانم هایی که هیسترکتومی کرده اند و دیگر رحم ندارند ، فقط استروژن تجویز می شود . در گذشته برای پوکی استخوان و بیماری قلبی ناشی از یائسگی ، HRT تجویز می شد اما طبق مطالعات جدید ، HRT سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی ، سرطان سینه ، لخته شدن خون و سکته می شود . مصرف تنهای استروژن باعث افزایش خطر لختگی خون و سکته می شود اما ریسک ابتلا به سرطان سینه و بیماری قلبی را افزایش نمی دهد . WHI دریافته که مصرف HRT مرکب ( استروژن و پروژسترون ) باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی می شود . مطالعه ای که در 5 ماه مارس سال 2008 در مجله امریکایی پزشکی چاپ شد نشان داد که اگر HRT متوقف شود ، بعد از سه سال خطراتی مثل بیماری قلبی دیگر وجود ندارد اما همچنان خطراتی مثل سکته ، لختگی خون و سرطان باقی است . مطالعات زیادی برای پی بردن به رابطه بین HRT و بیماری قلبی در حال انجام است . از طرف دیگر هم خیلی از خانم ها هستند که HRT برای آن ها مناسب نیست . این شامل افرادی می شود که سابقه سرطان سینه و رحم ( اندومتر ) ، لختگی خون ، بیماری کبدی و سکته ، خانم هایی که ممکن است باردار باشند و خانم هایی که خونریزی واژنی تشخیص داده نشده دارند ، می شود .

و اما درباره خانم هایی که برای HRT مناسب اند : آن ها باید حداقل دوز ممکن از HRT را دریافت کنند تا از علائم یائسگی و نیز پوکی استخوان ناشی از آن خلاص شوند . همچنین بهتر است در کوتاه ترین زمان ممکن ، مثلا 6 تا 12 ماه مصرف شود . به جز مصرف کپسول ، راه های دیگری مثل قطعات هورمونی زیرپوستی ، کرم ، ژل و حلقه های واژنی برای HRT وجود دارد .

اگر نمی توانید از HRT استفاده کنید و یا اینکه این درمان را نمی خواهید ، راه های درمانی دیگری وجود دارد که پزشک شما می تواند برای رهایی شما از علائم یائسگی به شما تجویز کند . داروهایی مثل داروهای ضدافسردگی می توانند به کاهش گرگرفتگی کمک کنند . این شامل دوزهای پایین فلوکستین ، پاروکستین و ونلافاکسین می شود . دیگر درمان ها مثل کلونیدین و گاباپنتین هم می توانند به کاهش گرگرفتگی ناشی از یائسگی کمک کنند . در بعضی موارد ، این داروها به همراه HRT تجویز می شوند . دو دارو وجود دارد که مخصوصا برای درمان گرگرفتگی طراحی شده اند : بریسدل ( Brisdelle ) و دوواوی ( Duavee ) . برای اینکه بفهمید که کدامشان برای شما بهتر است با پزشک مشورت کنید .

سایر درمان ها : یکسری درمان ها وجود دارند که توسط مردم استفاده شده و حتی در بعضی موارد هم موثر بوده اند اما دلیل علمی برای اثبات اثر آنها وجود ندارد . مثل طب سوزنی ، تکنیک های مدیتیشن و ریلکسیشن که راه های بدون ضررند و می توانند استرس ناشی از یائسگی را کاهش دهند . بعضی خانم ها هم درمان با داروهای گیاهی را پیشنهاد کرده اند مثل کوهوش سیاه ، درخت جنسه و...که برای اثبات اثربخشی آن ها و نیز بی ضرر بودنشان مطالعات بیشتری مورد نیاز است .


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: یائسه یائسه شدن

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.