چه نوع درمان با استروژنی می تواند برای شما مفید باشد ؟

بازدید از این مطلب: 3597 | | تاریخ نگارش:حتی زمانی که تصمیم به درمان به جایگزینی استروژن  ( ERT ) میگیرید ، این تصمیم شما پایان راه نیست . انواع مختلفی از درمان با استروژن وجود دارد مثل انواع قرص ها ، قطعات زیر پوستی ، سوسپانسیون ها و...

بهترین نوع از درمان با جایگزینی هورمونی ( HRT ) بسته به سلامتی شما و علائمی که دارید ، سابقه شخصی و... انتخاب می شود .

درمان با استروژن : قرص ها

آن ها چه هستند ؟ رایج ترین نوع درمان با استروژن ، داروهای خوراکی هستند . مثال آن ها شامل Estrace ، Estratab و Premarin می شود . راجع به دوز مصرفی این داروها از دستور پزشک پیروی کنید . بیشتر قرص های استروژنی باید یکبار در روز مصرف شوند . دوز مصرفی بعضی از آن ها پیچیده تر است .

مزایا : مانند سایر درمان های استروژنی ، این قرص ها هم علائم یائسگی را کم می کنند و یا از بین می برند . همچنین می توانند خطر پوکی استخوان را کاهش دهند . با وجود اینکه راه های جدیدی از دریافت استروژن هم آمده اما استروژن های خوراکی هنوز هم رایج ترین راه درمان اند .

معایب : می دانیم که خود استروژن باعث افزایش خطر سکته ، لختگی خون و دیگر مشکلات می شود . هنگامی که با پروژستین ترکیب شود ، خطر ابتلا به سرطان سینه و حمله قلبی هم افزایش می یابد . استروژن خوراکی هم مانند هر استروژن درمانی دیگری می تواند آثار جانبی داشته باشد . این آثار شامل پستان ورم کرده دردناک ، ترشحات واژنی و سردرد و... می شود .

از آن جا که استروژن خوراکی برای کبد ضرر دارد ، افرادی با آسیب کبدی نباید استروژن خوراکی مصرف کنند . این افراد باید راه دیگری را برای دریافت استروژن انتخاب کنند . از طرفی هم ممکن است به دلیل مشکلات معدی و گوارشی ؛ دارو خوب جذب نشود . یک نکته دیگر این که مصرف خوراکی استروژن می تواند باعث افزایش کلسترول شما شود زیرا در کبد متابولیزه می شود .


درمان با استروژن : قطعات زیرپوستی

آن ها چه هستند ؟ قطعات زیرپوستی ، راه دیگری از ERT هستند . مثال آن ها شامل Alora ، Climara ، Estraderm و Vivelle می شود . قطعات پوستی ای که ترکیبی از استروژن و پروژستین هستند هم شامل Climara Pro و Combipatch می شود . یک نوع دیگر وجود دارد که نامش Menostar است و نسبت به قطعات دیگر ، دوز کم تری از استروژن دارد و فقط باعث کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان می شود و به کاهش علائم یائسگی کمکی نمی کند .

شما باید قطعه را زیر پوست پایین معده خود قرار دهید و بسته به نوع قطعه ، آن را یک یا دوبار در هفته تعویض کنید .

مزایا : علاوه بر مزایایی که استروژن خوراکی دارد ، قطعات زیرپوستی مزایای دیگری هم دارند . مثلا دیگر لازم نیست که نگران این باشید که چه موقع دارو را مصرف کنید و نکند فراموش کنید . از طرفی دیگر وقتی استروژن را بصورت خوراکی دریافت می کنید می تواند استروژن روی کبد اثر بگذارد در حالی که استروژن موجود در قطعات ، از کبد عبور نکرده و مستقیما وارد خون می شوند . در سال 2007 تحقیقی انجام شد که نشان داد گه قطعات زیرپوستی استروژن ، مانند قرص ها نیستند و باعث افزایش خطر لختگی خون نمی شوند .

معایب : درست اطت که قطعات زیرپوستی استروژن نسبت به انواع خوراکی آن مزایایی دارند اما همانند سایر درمان های استروژنی خطرات خود را دارند ، مثل خطر سرطان و سکته . این نوع درمان هم همانند درمان با قرص باعث بزرگ شدن و درناک شدن پستان ها ، ترشحات واژنی و سردرد می شود . خود قطعه هم ممکن است هنگام کار گذاشتن در زیر پوست ، پوست شما را ناراحت کند . یک نکته مهم این است که قطعات پوستی استروژن نباید در معرض حرارت زیاد و نور مستقیم خورشید قرار بگیرند . پس زمانیکه قطعات را زیر پوستتان می گذارید در معرض گرما قرار نگیرید چون باعث می شود سریعا استروژن آزاد شود و ناگهان مقدار زیادی استروژن وارد بدنتان گردد .


درمان با استروژن : کرم های موضعی ، ژل ها و اسپری ها

آن ها چه هستند ؟ ژل های استروژن ( مثل Estrogel و Divigell ) ، کرم ها ( مثل   Estrasorb ) و اسپری ها ( مثل Evamist ) انواع دیگری از روش های وارد کردن استروژن به سیستمی مثل بدن هستند . با استفاده از این روش ها هم استروژن به زور مستقیم از طریق پوست وارد سیستم گردش خون می شود ( همانند قطعات زیرپوستی ) . معمولا هرکدام از آن ها یکبار در روز استفاده می شوند . Estrogel معمولا روی یکی از بازوها ( از پایین بازو تا شانه ) مالیده می شود اما Estrasorb روی پا مالیده می شود . Evamist را روی بازو می زنند .

مزایا : همانند قطعات زیرپوستی به کبد آسیب نمی زنند زیرا از طریق پوست مستقیما وارد سیستم گردش خون می شوند .

معایب : روی اسپری ، ژل و کرم استروژن خیلی مطالعه نشده . درست است که از انواع استروژن خوراکی ایمن ترند اما آن ها هم خطراتی مانند سرطان و سکته دارند . یکی دیگر از مشکلاتی که دارند این است که چون روی پوست قرار دارند ممکن است قبل از جذب کامل به علا شستشو ، لمس و... از روی پوست پاک شوند . پس بعد از حمام آن ها را مصرف کنید و سعی کنید تا زمان جذب کامل آن ها زیاد لباس عوض نکنید . موقع مصرف آن ها دستتان را بشویید و ترجیحا به افراد دیگر اجازه ندهید که از کرم یا ژل شما استفاده کنند .


درمان با استروژن : شیاف ها ، حلقه ها و کرم های واژنی

آن ها چه هستند ؟ این نوع از درمان های استروژنی مستقیما وارد ناحیه واژنی می شوند . در حقیقت این نوع درمان بیشتر برای خانم هایی است که خشکی و خارش واژن دارند و در حین سکس ، از درد یا حس سوختگی رنج می برند . مثال این نوع درمان ، کپسول های واژنی ( Vagifem ) ، کرم ها ( Estrace  و Premarin ) و حلقه های الحاقی ( Estring یا Femring ) هستند .

دوز این محصولات بسته به نوع محصول متفاوت است . اما عموما لازم است که حلقه های واژنی هر سه ماه یک بار عوض شوند . کپسول ها یا شیاف های واژنی باید به مدت چند هفته هر روز مصرف شوند اما بعد از آن دوبار در هفته مصرف شوند . پمادها و کرم ها هم می توانند بر اساس دستور پزشک روزانه و یا چندبار در هفته مصررف شوند .

مزایا : پژوهش ها نشان داده که برای علائمی مثل خشکی واژن ، این بهترین راه درمانی است . این ها هم مثل قطعات زیرپوستی بهتر از درمان های خوراکی هستند . بعضی از شیاف ها یا حلقه ها ، دوزهای پایینی دارند و فقط ناحیه اطراف را تحت تاثیر قرار می دهند . بنابراین وقتی می خواهید علائمی مثل خشکی واژن را از بین ببرید ، دیگر نگران نیستید که نکند استروژن کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد .

معایب : شیاف ها و حلقه ها با دوز پایین فقط می توانند مشکل خشکی واژن را حل کنند و سایر علائم یائسگی مثل گرگرفتگی را درمان نمی کنند . از طرفی دیگر هم اگر شیاف ها و حلقه هایی با دوز بالای استروژن استفاده کنید ، خطراتی مثل ابتلا به سرطان و سکته افزایش می یابد .

 اغلب ، پزشکان درمان طولانی مدت استروژن واژنی را برای خانم هایی که هنوز رحم دارند پیشنهاد نمی کنند زیرا باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان اندومتر رحم می شود .

انتخاب بهترین نوع درمان با استروژن

در هنگام انتخاب ، با پزشک مشورت کنید . درمان با استروژن به صورت خوراکی بیشتر از سایر روش ها مورد مطالعه بوده است . سایر روش ها ممکن است خطراتی داشته باشند که ما هم اکنون از آن ها بی خبریم . بنابراین با پزشکی مشورت کنید که اطلاعاتش در این زمینه بروز باشد .


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: یائسه یائسه شدن

پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: چه نوع درمان با استروژنی می تواند برای شما مفید باشد ؟


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.