خال های غیر طبیعی

بازدید از این مطلب: 1473 | | تاریخ نگارش:خال های غیر طبیعی باید بررسی شوند

خال های غیر طبیعی, که همچنین بعنوان خال کلارک یا خال های دیسپلاستیک شناخته می شوند خال هایی هستند که پیش سرطانی درنظر گرفته میشوند یا نسبت به خال های عادی استعداد تبدیل شدن به ملانومای بیشتری دارند.

وقتی به یک خال غیر طبیعی پوستی نگاه می کنیم, می توان بسیاری از ویژگی هایی را که در ملانوما دیده می شود مثل کناره های ناصاف,تغییرات ملایم در رنگ, عدم تقارن (اگر خال را به دو قسمت تقسیم کنیم, دو قسمت مشابه همدیگر نخواهند بود) را مشاهده کرد.

زمانی که یک پاتولوژیست به یک خال دیسپلاستیک در زیر میکروسکوب نگاه می کند, این خال ویژگی هایی دارد که حد واسط بین ویژگی های یک خال طبیعی و ملانوما می باشد.بسیاری از متخصصین معتقدند که خال های غیر طبیعی بیشترین احتمال تبدیل شدن به ملانوما را در مقایسه با خال های طبیعی دارند. ملانوما از گونه های کشنده سرطان پوست می باشد که اگر در زمان مناسب برداشته نشود می تواند به سرعت موجب مرگ شود.


چه عواملی سبب ایجاد خال های غیر طبیعی می شوند؟

تمایل گسترش خال های غیر طبیعی ارثی می باشد, به طوری که اگر در خانواده شما افرادی یه این مرض مبتلا باشند شما نیز در خطر بروز این خال ها خواهید بود.

عقیده بر این است که قرار گرفتن پوست در معرض اشعه خورشید موجب ایجاد خال های دیسپلاستیک می شود.


در مورد جلوگیری چه؟

اگر شما در خانواده تان فردی با ملانوما دارید و شما خال های غیر طبیعی در پوست خود یافتید, باید  چکاب سالانه کامل پوست داشته باشید.

افراد با خال های غیر طبیعی زیاد در پوست خود, باید چکاب پوست سالیانه ای برای به دست آوردن پرونده کاملی از رشد خال ها, داشته باشند.

شما همچنین باید خال های خود را به طور ماهیانه به وسیله معاینه خودتان کنترل کنید. اگر یکی از خال های شما به نظر نسبت به خال های دیگر تغییراتی داشته باشد یا یکی از آنها شروع به خارج شدن از دسته خال ها کرده است باید سریعا برداشته شود.

بایستی در مواجهه پوست با خورشید, ضد آفتاب استفاده کنید.


راهبرد درمانی برای خال های دیسپلاستیک

خال های غیر طبیعی در صورت تغییرات در رنگ, شکل و اندازه در طول دوره هفته ای یا ماهانه, باید سریعا برداشته شوند. همچنین در صورت خونریزی یا خارش باید سریعا برداشته شود. تمام این علائم بیان می کنند که یک خال غیر طبیعی ممکن است به ملانوما تبدیل شود.

می توانید با یک ابزار طبیعی برداشت خال مثل "هیل مولز" موفق باشید. اگر این روش جواب نداد, تنها راه مطمئن برای برداشت خال های غیر طبیعی برش و برداشتن آنهاست. سپس نمونه برای آنالیز زیر میکروسکوپ به پاتولوژیست فرستاده می شود. برداشتن یک خال غر طبیعی جای زخم دائمی بر جای می گذارد.

اگر یک خال غیر طبیعی به نظر رسد که می تواند یک ملانومای اولیه باشد, دکتر بایستی برداشتن هرچه سریع تر آن را پیشنهاد دهد.برخی مواقع تنها راه تشخیص این موضوع که یک خال می تواند به ملانوما تغییر یابد یا نه, برداشتن آن و آنالیز میکروسکوپی خال می باشد.

مسئله مهم در اینجا این می باشد  که اگر شما هرچیز غیر عادی در پوست خود شناسایی کنید, چه در پوست صورت, گردن,پاها یا بازوها, اگر خارج از حالت طبیعی بروز کند ، بهترین ایده همیشه بررسی و آزمایش کردن آن است. بیشتر مواقع این مسئله چیزی برای نگرانی نمی باشد, اما شما به منظور اطمینان یافتن باید معاینه شوید. که سالم بودن بهتر از متاسف بودن می باشد.


ترجمه شده از وبسایت: www.skinsite.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: رشد خال زیاد شدن خال Atypical Moles

مقالات پیشنهادی مرتبط با: خال های غیر طبیعی


پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: خال های غیر طبیعی


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.