سرطان سلول های قائده ای

بازدید از این مطلب: 1413 | | تاریخ نگارش:سرطان سلول های قائده ای چیست؟

سرطان سلول های قائده ای گونه ای از سرطان های پوست می باشد که نتیجه  آسیب های آفتاب بر پوست می باشد. این سلول های سرطانی به طور ثابت و آرام رشد می کنند و می توانند به بافت های مجاور مثل چشم, تهاجم کنند اما اغلب به قسمت های دور بدن گسترش نمی یابند( متاستاز). تنها راه برای تشخیص قطعی اینکه یک رشد پوستی سرطانی است یا خیر , برداشتن بیوپسی از آن می باشد.

این امر شامل برداشتن قطعه کوچکی از پوست و بررسی آن توسط یک پاتولوژیست در زیر میکروسکوب در یک آزمایشگاه پزشکی  می باشد. بیوپسی توده سرطانی را حذف نمی کند بلکه قطعه کوچکی  از آن را (مانند قله کوه یخی) برمی دارد.بعضی اوقات پوست پس از بیوپسی بهبود می یابد, زیرا پوست بر روی سلول های سرطانی رشد می کند.  این به معنی رفع سرطان نمی باشد ، به این معنی است که فقط توسط قسمتی از پوست سالم پوشیده شده است. اگر سرطان به طور کامل ازبین نرود ، ممکن است به قسمت های زیرین پوست برود و آسیب های جدی تری به بار آورد.


چه چیزی باعث این نوع از سرطان پوست می شود؟

مواجهه مکرر و طولانی مدت با نور  خورشید منجر به آسیب پوست می شودکه ممکن است به سرطان سلول های قائده ای تبدیل شود.

آسیب خورشیدی معمولا سالها قبل از شروع سرطان اتفاق می افتد.

این آسیب ها معمولا در صورت متداول هستند زیرا پوست صورت نور خورشید بیشتری نسبت به سایر قسمت ها دریافت می کند.

افراد دارای پوست لطیف نسبت به افراد تیره پوست استعداد بیشتری برای سرطان پوست دارند, چون که رنگدانه های پوست از پوست دفاع می کنند. افراد با نژاد بسیار تیره آفریقایی هرگز به این نوع از سرطان پوست مبتلا نمی شوند.

افرادی که یک مرتبه مبتلا می شوند مستعد ابتلای بیشتر می باشند. افراد اغلب سرطان سلول های قائده ای ثانویه ای را در کنار لکه ای که پوست اطراف آن از جهت آسیب با نور خورشید درمان شده است و توده اولیه آنجا رشد کرده بود, نشان می دهند.


جلوگیری ممکن می باشد

مواجهه با نور خورشید و حمام آفتاب حتی اگر آفتاب سوختی ایجاد نشود به تدریج آسیب پوستی پیش رونده ایجاد می کند. ده تا پنجاه سال زمان می تواند بین مواجهه با آفتاب و  گسترش  سرطان پوست سپری شود.

SPFآسیب ناشی از آفتاب دائمی و غیر قابل برگشت می باشد. شما می توانید از ضد آفتاب ها و مرطوب کننده ها با درجه 15 یا بالاتر هر روز قبل از خروج از خانه  استفاده کنید. خیلی هیجان زده نشوید و سعی نکنید به طور کامل از آفتاب دوری کنید, آسیب قبلا ایجاد شده است ، مقدار اندکی نور خورشید تفاوتی ایجاد نمی کند. همچنین نور خورشید مقدار ویتامین دی ضروری برای بدن شما را فراهم می کند.

افرادی که سرطان سلولهای قائده ای دارند باید معاینه پوستی هر 6ماه یا سالانه ای داشته باشند.


مداوای سرطان سلولهای قائده ای

ما نمی توانیم به طور قطعی و فقط با نگاه کردن مشخص کنیم که هر رشد پوستی مشکوک, سرطانی می باشد. به منظور اطمینان, درماتولوژیست(متخصص بیماری های پوست) باید قطعه بسیار کوچکی از پوست آن ناحیه را برداشته (بیوپسی) و برای بررسی میکروسکوپی ارسال کند. پوست اغلب پس از بیوپسی بهبود می یابد. این به این دلیل است که پوست مانند یک روپوش بر روی توده سرطانی رشد می کند.

بعد از انجام بیوپسی و تایید شدن سرطان سلولهای قائده ای توسط پاتولوژیست باید توده سرطانی برداشته شود. این توده با بیپسی بهبود نمی یابد و جراحی های متعاقبی مورد نیاز می باشد.

جراحی همواره از خود جای زخمی به جا می گذارد.راهی برای جراحی توده سرطانی بدون اینکه جای زخمی بر جای گذارد وجود ندارد اما اغلب این جای زخم می تواند با چین های پوستی پنهان شود. این اسکارها اغلب در زیر پوست از آنچه که در روی پوست نمایان می شوند بزرگتر هستند.آنچه که در سطح پوست دیده می شود, قله یک کوه یخی می باشد. این گواهی است بر اینکه شکاف باقی مانده از جراحی و برداشتن توده سرطانی سلولهای بازال بسیار بزرگتر از آن چیزی است که به عنوان توده از سطح پوست قبل از جراحی قابل مشاهده بود.

تعداد زیادی از روش های قابل استفاده شامل جراحی ماز, تابش اشعه, شیمی درمانی, الکترودسیکاسیون و انواع دیگری برای درمان این سرطان وجود دارد. پزشک معالج شما با شما در مورد انواع روش های درمانی گفتگو می کند و شما را در انتخاب مناسب ترین روش برای شرایط ویژه شما, کمک می کند.

مهم ترین نکته در مورد سرطان پوست این می باشد که باید به طور کامل برداشته شود. برخی از بیماران درنتیجه این سرطان قسمت هایی از بدن خود را از دست می دهند و برخی حتی کبد خود را نیز در اثر این تومور از دست داده اند.


در صورت شک به توده سرطانی باید چه کار کنم؟

بلافاصله بعد از این که چیزی مشابه با عکس های موجود در این صفحه در روی بدن خود دیدید, در اولین لحظه ممکن,مشاوره ای با درماتولوژیست خود داشته باشید.هرچه زودتر به آن توجه کنید همانقدر سلامتی بیشتری خواهید داشت.

نترسید و احساس بد به خود راه ندهید. حتی اگر این توده به توده سرطانی سلولهای بازال تبدیل شود که شایع ترین سرطان می باشد, بقابل درمان می باشد و اگر به سرعت درمان شود, پیش گیری بسیار خوبی است.


ترجمه شده از وبسایت: www.skinsite.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: Basal Cell Carcinoma سرطان سرطان پوست پوست قائده ای انواع سرطان پوست

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.