تاولهای تبخالی

بازدید از این مطلب: 1469 | | تاریخ نگارش:هرپس سیمپلکس

تعریف

هرپس سمپلکس غالبا به تاولهای تبخالی یا تب تاولی گفته می شود. که عفونت ویروسی پوست می باشد و ممکن است یک بار اتفاق افتد یا اینکه بارها وبارها تکرار شود. دلیل آن این است که وقتی ویروس از بدن توسط سیستم ایمنی پاکسازی می شود, تعدادی از ویروس ها در سلولهای عصبی پنهان می شوند و هرگز از بدن به طور کامل پاکسازی نمی شوند. ویروس هرپس بسیار شایع می باشد, تخمین زده شده که از هر 10نفر 9 نفر آن به این ویروس آلوده می باشد. بسیاری از مردم آلوده هستند ولی هرگز این را نمی دانند. متاسفانه کسی که حامل ویروس است می تواند آنرا بدون اینکه آگاه باشد به دیگران نیز منتقل کند.

هرپس سیمپلکس به صورت لکه های قرمز رنگی که به تاول تبدیل می شوند شروع می شود. بعضی مواقع این پروسه با خارش و سوختگی محل تسریع می شود. تاولها پس از چند روز شروع به خشک شدن و ایجاد پوسته های زرد رنگ می کنند. پس از مدتی پوسته ریزش پیدا می کند و قرمزی محل به تدریج محو می شود. تمام فرایند در 10-14 ساعت اتفاق می افتد. به ندرت اسکار تشکیل می شود. برخی افراد خارش و سوزش در محل تاول ها تجربه می کنند ولی برخی دیگر نیز چنین نشانه هایی ندارند.


علل

دو نوع ویروس هرپس نوع 1 و 2 وجود دارد. نوع 1 60% از تبخال هارا و اکثرا در صورت و لب ها ایجاد می کند. 40% بقیه توسط نوع 2 ایجاد می شود. در ناحیه تناسلی این نسبت معکوس می باشد. 40% توسط نوع 1 و 60% بیماریها توسط نوع 2 ایجاد می شود.

هرپس سیمپلکس با روابط جنسی, روبوسی, و سایر روابط نزدیک منتقل می شود. افراد خانواده نباید از وسایل حوله و ملافه افرادی که دچار هرپس تناسلی یا سایر انواع هرپس سیمپلکس هستند به طور مشترک استفاده کنند. هرپس می تواند حتی در شرایطی که فرد نشانه های بیماری را نشان نمی دهد نیز از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

زمانی که برای اولین بار شما با عفونت هرپس نوع 1 آلوده شوید دیگر نمی تواند با همان نوع آلوده شوید, بلکه مستعد آلوده شدن با نوع 2 می باشید.

تب, نور خورشید و قاعدگی می توانند به عنوان عوامل آغازگر عمل کنند که باعث می شوند ویروس از اعصاب به سمت پوست حرکت کند و بیماری هرپس سیمپلکس یا تبخال تاولی ایجاد شود.

هرپپس سیمپلکس توسط ویروس هرپس هومینیس ایجاد می شود.


درمان

بسیاری از افراد از پاسخ مثبت قابل توجهی به درمان های طبیعی مانند دینامیکیلیر, که یک روش قدرتمند و اثرگذار برای مدیریت این شرایط می باشد, خبر داده اند.

داروی آسیکلوویر در درمان هرپس سیمپلکس موثر می باشد. که باید به صورت خوراکی مصرف شود. همچنین نوع کرم مانند نیز وجود دارد که البته فقط هدر دادن هزینه می باشد چون که دوره بیماری را از 14 روز به 12-13 روز کاهش می دهد و بسیار گران می باشد.

برای اولین حمله هرپس سیمپلکس، آسیکلوویر باید برای 7-10 روز مصرف شود. برای حملات مکرر، آسیکلوویر بهترین اثرگذاری را در زمانی که شما احساس سوختن، یا سوزن سوزن شدن در این منطقه می کنید, دارد. آسیکلوویر تنها دوره شیوع بیماری را کوتاه می کند- و از وقوع بیماری های جدید جلوگیری نمی کند مگر اینکه طور مدام استفاده شود. اگر باردار هستید ، آسیکلوویر را نباید مصرف کنید ، مگر اینکه توسط متخصص زنان خود تایید شده باشد.

محل ضایعه باید دو بار در هفته با آب صابون ملایم مانند Dove یا Basis شسته شود.

استفاده از پماد پلی اسپورین یک یا دو بار در روز می تواند از عفونت های باکتریایی جلوگیری کند.

برخی از متخصصان استفاده از ال-لیزین 500میلی گرم و آمینو اسید هایی را که در بخش ویتامین های داروخانه ها یافت می شوند را توصیه می کنند. به هنگام احساس سوزش یا مور مور شدن در محل ضایعه شروع به استفاده از آنها به صورت ابتدا 3-4 قرص در روز برای دو روز اول و سپس 2 قرص در روز تا زمانی که تاول ها به طور کامل خشک شده و از بین بروند می کنید.همچنین برای تاول از هرپسین-ال برای چند روز اول به صورت هر نیم ساعت یک بار استفاده کنید. این درمان ها می توانند مدت بهبودی تاول را از 14 روز به 7 روز کاهش دهند. این محصولات در داروخانه ها قابل  یافت هستند. در هنگام استفاده از قرص های آمینو اسید از خالی نبودن معده خود از غذا اطمینان حاصل کنید. همچنین گفته می شود مصرف روزانه یک قرص ال-لیزین در برخی افراد از ابتلا به تب های تاولی جلوگیری کند.

اگر شما آلوده به هرپس دهانی یا تناسلی هستید حتی بدون داشتن علائم نیز می توانید آنرا به دیگران منتقل کنید. هرپس از دهان یا مناطق آلوده به هر منطقه ای از بدن فرد دیگر که در ارتباط نزدیک قرار می گیرد می تواند منتقل شود. اگر شما مبتلا به هرپس هستید باید هر کسی را که می خواهید برخوردی داشته باشید در جریان بگذارید. در برخی مناطق این یک قانون است. برخی افراد بدون اینکه بدانند مبتلا هستند هرپس را پخش می کنند که در برابر این افراد قانونی وجود ندارد. خوش شانسی این است که شما از کسانی که به هیچ عنوان نمی دانند مبتلا به هرپس هستند به این بیماری مبتلا شوید.


ترجمه شده از وبسایت: www.skinsite.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: Cold Sores هرپس سیمپلکس

مقالات پیشنهادی مرتبط با: تاولهای تبخالی


پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: تاولهای تبخالی


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.