کرم ها و پمادهای کورتیزون

بازدید از این مطلب: 68633 | | تاریخ نگارش:تعریف

ترکیبات پوستی کورتیزون (استروئید) خانواده ای بزرگ از داروها می باشند که همه شبیه به هیدروکورتیزون هستند. تفاوت اصلی داروهای موجود در این خانواده قدرت ترکیبات آنهاست. هیدروکورتیزون یک ماده شیمیایی طبیعی است که توسط بدن ساخته می شود و یکی از ضعیف ترین اعضای این گروه است. به طور کلی، پمادهای استروئید قوی تر از کرم های استروئید هستند، چرا که دارو زمانی بهتر نفوذ می کند که به شکل پماد باشد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از: Aristocort, clobetasol, Cortisone 5 & 10, Diprolene, Elocon, fluocinolone, Halog, hydrocortisone, Hytone, Lidex, Psorcon, Temovate, triamcinolone, Ultravate, Valisone. نمونه های بسیار دیگری نیز وجود دارد.


کنش

 • کاهش التهاب محلی، تورم، سوزش و خارش.
 • هنگامی که به شکل پماد باشد، به حفظ رطوبت پوست کمک می کند.

عوارض جانبی

 • پماد ها و کرم های قوی کورتیزون ممکن است باعث نازک شدن دائمی پوست شوند، به خصوص زمانی که در قسمت های تا خورده ی پوست مانند زیر سینه، زیر بغل، کشاله ران استفاده شوند. باید از کاربرد ترکیبات قوی بر روی صورت و نوک انگشتان اجتناب شود. خطر ابتلا به نازک شدن دائمی پوست زمانی افزایش می یابد که از پوشش های پلاستیکی (پوشش های ساران) استفاده شود. استفاده روزانه از  alpha hydroxyacids می تواند کمک به کاهش اثر جانبی این دارو کمک نماید.
 • گاهی اوقات ممکن است هنگام استفاده ی کورتیزون ها بر روی پوست، جوش ها شبیه آکنه شوند.
 • cortisones  های ضعیف را می توان سالها در مناطق کوچکی به صورت دائمی استفاده نمود، بدون اینکه عوارض جانبی دائمی ایجاد شود.

نکات ایمنی

ترکیبات پوستی کورتیزون بی خطر هستند. حتی می توان نمونه های با قدرت کم را بدون نسخه خریداری نمود. موقعیت های زیر می توانند منجر به جذب داخلی کافی از طریق پوست شوند و عوارض جانبی ایجاد شوند.

 • شما نباید  چندین ماه کورتیزون قوی را بر روی بیشتر قیمت های بدن استفاده کنید.
 • نباید زیر پوشش های پلاستیکی برای مدت طولانی استفاده شود، احتیاط ویژه ای هنگام استفاده از کورتیزون های فوق العاده قوی  مانند Ultravate، Diprolene و Temovate لازم است. 

روش کاربرد

 • مقدار کمی استفاده شود و به آرامی روی پوست ماساژ دهید. مقدار کم باید به مدت طولانی استفاده شود. باقیمانده ی کورتیزون اضافی بر روی پوست هدر می رود. این دارو از چشم ها و دهان دور نگه دارید.
 • گاهی اوقات دکتر به شما دو پماد یا کرم های مختلف cortisones می دهد. این امر موجب کاهش مقاومت به کورتیزون می شود که هنگام استفاده روزانه از پماد و کرم کورتیزون مشابه ایجاد می شود.
 • شما باید یک یا دو روز در هفته این دارو را استفاده نکنید.. این امر باعث کاهش احتمال ابتلا به عوارض جانبی دارو می شود.
 • بسیاری از بیماری های مزمن پوست است که هیچ درمانی جز استفاده مداوم از دارو کورتیزون موضعی ندارد. اگر شما مبتلا به چنین بیماری هایی هستید، باید تا آنجا که ممکن است استفاده از این دارو محدود شود و در زمانی که بیماری تحت کنترل است، چند روز استفاده نشود. و در این روزها فقط از وازلین ساده و یا Aquaphor  استفاده شود که بدون نسخه در دسترس هستند.

ترجمه شده از وبسایت: www.skinsite.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: Cortisone Creams Ointments درمان های پوستی کرم ها و پمادهای کورتیزون پمادهای کورتیزون

پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: کرم ها و پمادهای کورتیزون


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.