مراقبت از زخم بخیه

بازدید از این مطلب: 33297 | | تاریخ نگارش:دستورالعمل هایی که در ادامه می آید موجب افزایش سرعت فرآیند درمان شده و به جلوگیری از عفونت، کمک می کنند. در حدود 1 از هر 100 زخم بدون توجه به آن چه که شما و یا دکتر انجام می دهید،آلوده خواهد شد.

رها کردن پانسمان به مدت 24 ساعت (حذف روز بعد از عمل جراحی)

شستشوی زخم با پراکسید هیدروژن 3 درصد 2 بار در روز.بعد از شستشو با پر اکسید هیدروژن ،پماد پلی اسپورین را روی زخم مالیده و روی آن را با یک باند ببندید.این پماد یک پماد آنتی بیوتیک است و در پیشخوان داروخانه ها بدون نسخه عرضه میشود.پماد آنتی بیوتیک به جلوگیری از عفونت زخم و همچنین چسبیدن سطح زخم به باند جلوگیری می کند.

با دوش گرفتن مشکلی پیش نخواهد آمد.موقع دوش گرفتن زخم را بپوشانید و آن را همان طور که در بالا گفته شد،تمیز نگاه دارید.

اگر زخم شما در پوست سرتان است،لازم است که آن را پانسمان نمود.به آسانی زخم را تمیز کرده و مطابق دستورالعمل بالا از پماد پلی اسپورین استفاده کنید.شامپوی پوست سر مشکلی ندارد اما آن را به صورت ملایم روی زخم بمالید.

مطالعات نشان می دهد که زخم پوشانده شده با پانسمان سریع تر از زخم های کشف نشده التیام پیدا می کنند.این یک افسانه قدیمی است که زخم های کشف نشده سریع تر التیام می یابند.

ناراحتی،تورم و کبودی زخم 6-20 ساعت بعد از عمل جراحی رخ می دهد.اگر این ناراحتی دردناک است از تیلنول استفاده کنید.همچنین در صورتی که درد مداوم است،در اسرع وقت به دکتر خود مراجعه نمایید.از آسپیرین یا الکل پس از عمل جراحی به مدت 3 روز استفاده نکنید چرا که این مواد موجب نازک شدن خون می شوند(خونریزی آسان تر می شود).

حذف و خارج کردن بخیه ها معمولا بدون درد بوده و 7-14 روز بعد عمل جراحی اتفاق می افتند.که این بسته به محل و نوع عمل جراحی انجام شده دارد.


هشدارها

اگر پوست اطراف زخم،متورم و دردناک می شود،زخم شما ممکن است آلوده شده باشد.بلافاصله با دکتر خود تماس گرفته و قرار ملاقاتی بگیرید.

طبیعی است که زخم مقدار کمی مایع تمیز یا قرمز رنگ تخلیه نماید.اگر از محل زخم مایع سفید زرد یا چرک بیرون بیاید بدون فوت وقتبا پزشک خود تماس بگیرید.عدم مراجعه به پزشک برای یک زخم آلوده می تواند عواقب جدی به دنبال داشته باشد.

اگر زخم شروع به خونریزی کند،گاز یا پنبه را در محل خونریزی نگاه داشته و برای 10 دقیقه روی آن را فشار دهید.اگر خونریزی زخم ادامه پیدا کرد،با دکتر خوددر میان بگذارید.

شناکردن در آب کلردار بدون توجه به محل زخم توصیه نمی شود.

زخم روی صورت معمولا 1-2 هفته بهبود پیدا می کند.زخم بازوها،تنه و پاها در حدود 3 هفته التیام پیدا می کند.زخم پایین پاها به خصوص در افراد بیش از 40 سال،می تواند تا 3 ماه نیز درمانش به طول بینجامد.اگر زخم شما پس از این مدت درمان پیدا نکرد،لطفا یک وقت ملاقات با پزشک خود و یا پزشکان واجد شرایط دیگر تنظیم کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.skinsite.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: Stitches Wound مراقبت از بخیه

مقالات پیشنهادی مرتبط با: مراقبت از زخم بخیه


پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: مراقبت از زخم بخیه


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.