نقص توجه - بیش فعالی بزرگسالان و تمرینات ورزشی

بازدید از این مطلب: 3817 | | تاریخ نگارش:ADHD نه تنها بر کودکان تاثیر می گذارد، بلکه بزرگسالان نیز می توانند به این بیماری مبتلا شوند.

ADHD تمرکز داشتن ، کنترل عواطف، و انجام وظایف را برای بزرگسالان امری دشوار می کند.

بزرگسالان مبتلا به ADHD  نیز درست مثل بچه ها، اغلب از محرک ها یا داروهای دیگر جهت کنترل علائمشان استفاده می کنند. همچنین ممکن است آنها از جلسات درمانی جهت افزایش قدرت مدیریت و قدرت تمرکزشان کمک بگیرند.

یکی از درمانهای  ADHD که به نسخه یا مراجعه مطب درمانگر نیاز ندارند، ورزش است. پژوهش ها دریافته اند که انجام نرمش های منظم می تواند موجب بهبود قدرت تفکر، و علائم ADHD  در بزرگسالان شود.

ورزش و ذهن

ورزش تنها برای چربی سوزی و حجم دهی عضلات مفید نیست. بلکه می تواند موجب سلامت نگه داشتن ذهن شود.

وقتی شما ورزش می کنید، مغز شما مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی چون دوپامین را، ترشح می کند، که به قدرت تمرکز و ذهن باز کمک می کند. اغلب افراد مبتلا به اختلال ADHD میزان دوپامین موجود در مغزشان کمتر از حد معمول است.

داروهای محرکی که اغلب برای درمان ADHD در بزرگسالان مصرف می شوند، میزان دوپامین موجود در مغز را افزایش می دهند. بنابراین منطقی است که ورزش می تواند بسیاری از اثرات داروهای محرک را داشته باشد.

تناسب اندام می تواند مزایای زیر را برای بزرگسالان مبتلا به ADHD داشته باشد:

  • کاهش استرس و اضطراب.
  • بهبود کنترل تنش ها و کاهش رفتارهای اجباری
  • بهبود عملکرد حافظه
  • بهبود عملکردهای اجرایی. که مجموعه ای از مهارت های مورد نیاز برای برنامه ریزی، مدیریت، و یادآوری جزئیات می باشد.
  • بهبود سطح عامل نوروتروفیک گرفته شده از مغز. که پروتئینی برای یادگیری و تقویت حافظه است. آن را در افراد مبتلا به ADHD به صورت کوتاه مدت تامین می کند.

دلایل دیگر برای ورزش کردن

علاوه بر کاستن علائم ADHD، ورزش مزایای دیگری نیز دارد. انجام منظم ورزش می تواند به شما در شرایط زیر کمک کند:

  • داشتن یک وزن متناسب. این مسیله مهم است چون شواهد نشان می دهد که افراد مبتلا به اختلال ADHD شانس بیشتری برای چاق شدن دارند.
  • کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و انواع خاصی از سرطان.
  • تنظیم فشار خون و سطح کلسترول در یک محدوده طبیعی.
  • تقویت استخوان.
  • بهبود خلق و خوی و عزت نفس.

هر چند وقت یکبار باید ورزش کنید؟

کارشناسان بهداشت توصیه می کنند که حداقل در هفته 150 دقیقه با شدت متوسط ورزش کنید. به این معنی که حدود 30 دقیقه در 5 روز از هفته نرمش کنید.

اگر شما در حال انجام تمرینات هوازی شدید تر - مانند دو و یا کلاس دوره ای هستید - شما می توانید حدود 75 دقیقه در هفته ورزش کنید.

مهم نیست که چه نوع ورزشی را شما انجام می دهید. برای مثال، شما می توانید ورزش هایی چون دو، دوچرخه سواری، کلاس های ایروبیک، و یا تناسب اندام را داشته باشید. هر نوع ورزشی که دوست دارید را انجام دهید.

سعی کنید ورزش های نزدیک به هم گوناگونی را امتحان کنید. به این ترتیب شما در نیمه راه علاقه یا تمرکزتان را از دست نمی دهید. شما حتی می توانید برای مثال با آموزش وقفه تمرینات نسبتا مشترک را جایگزین هم کنید. برای مثال دو و یا چرخه به مدت 30 ثانیه، با 30 ثانیه یا یک دقیقه وزنه برداری قابل جایگزین است.

مادامی که عرق می کنید و ضربان قلب تان بالاست، شما تا حد خوبی، اثرات مثبت و واقعی ورزش کردن را بر علائم ADH خود می بینید.

اگر پشتکار شما کم است، با یکی از دوستانتان ورزش کنید. یک دوست می تواند در ایجاد پشتکار برای شما در این مسیر موثر باشد، اطمینان حاصل کنید که در بیشتر روزهای هفته ورزش می کنید. ورزش کردن دوست شما برای شما مثل یک حساب رسی است، بنابراین شما نمی توانید به قید وثیقه از تمرینات خود فرار کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: بیش فعال بیش فعالی نقص توجه اختلال توجه adhd ورزش حرکات ورزشی

مقالات پیشنهادی مرتبط با: نقص توجه - بیش فعالی بزرگسالان و تمرینات ورزشی


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.