نکاتی برای کاهش عوارض جانبی داروهای نقص توجه - بیش فعالی

بازدید از این مطلب: 41372 | | تاریخ نگارش:برای بسیاری از کودکان، داروهای نقص توجه - بیش فعالی از بی قراری، تکانشگری، و بی توجهی آنها تا حد خوبی جلوگیری می کنند، تا در خانه، مدرسه، و در زمین بازی شکوفا شوند. اما این داروها همچنین می توانند عوارض جانبی، مانند بی اشتها، درد معده، مشکلات خواب را داشته باشند. در موارد نادر و جدی، آنها می توانند مشکلات قلبی، مانند درد قفسه سینه، مشکلات کبدی، یا افکار خودکشی به همراه داشته باشند.

مراد Pakyurek، که استاد بالینی دانشیار در دانشگاه دیویس کالیفرنیا، بخش مرکز پزشکی روانپزشکی و ذهن دویس برنامه نقص توجه - بیش فعالی مؤسسه است، می گوید: "ما با هر دو پاسخ به درمان فوق العاده موافق هستیم، اما هم زمان، عوارض جانبی مربوط به دارو وجود دارد" .او می گوید: "بیشتر عوارض جانبی دارو ها موقتی و ملایم هستند. اما بخش کمی از عوارض جانبی جدی هستند و نیاز دارند فورا رسیدگی شوند. "

اگر فرزند شما داروهای نقص توجه - بیش فعالی مصرف می کند، این راهنمای زیر را برای کاهش عوارض جانبیش دنبال کنید. همچنین مواظب عوارض جانبی نادر نیز باشید.


نکاتی برای مقابله با عوارض جانبی داروهای نقص توجه - بیش فعالی

  • کاهش اشتها: اگر اشتهای کودک شما پس از مصرف دارو نقص توجه - بیش فعالی کم می شود، پس دارو را بعد صرف صبحانه به او بدهید به طوری که او صبح بهتر غذا بخورد.در شب زمانی که اثر دارو از بین می رود شام را به طور مفصل تدارک ببینید. مقدار زیادی از تنقلات سالم را سر دست قرار دهید. یک رژیم غذایی متعادل با مواد مغذی، غذاهای با کالری بالا و نوشیدنی برای جبران هر گونه کاهش وزن ناشی از درمان نقص توجه - بیش فعالی کمک کننده خواهد بود. اگر بی اشتهایی کودک شما برای یک دوره زمانی طولانی طول می کشد، از پزشک درخواست کنید که در تعطیلات آخر هفته و یا تعطیلات تابستان دوز دارو را کاهش و یا قطع کند تا اشتهای او به حالت عادی برگردد.
  • ناراحتی یا درد معده: هرگز دارو را با معده خالی به کودک ندهید. Pakyurek می گوید:"برای هر ناراحتی GI، مصرف دارو بلافاصله پس از غذا تفاوت های زیادی ایجاد می کند" .
  • مشکلات خواب: زمان خواب منظم و روتینی را تنظیم کنید که شامل فعالیت های آرامش بخش مانند حمام کردن و یا مطالعه است. اگر یک نوع محرک داروهای نقص توجه - بیش فعالی مانع از خواب خوب کودکتان شود،از دکتر در مورد مصرف دارو در اوایل روز و یا تغییر فرم اثربخشی طولانی مدت دارو به فرم اثربخشی کوتاه مدت جویا شوید. همچنین برای کمک به خواب کودک در هنگام خواب در مورد کاهش دوز یا قطع دارو در بعد از ظهر بپرسید.
  • خواب آلود در طول روز: اگر داروی اتوموکستین(Strattera ) نقص توجه - بیش فعالی موجب خواب آلودگی فرزند شما در طول روز می شود، در باره مصرف دارو در هنگام خواب به جای صبح با پزشک صحبت کنید. شما همچنین می توانید با دکتر در مورد کاهش دوز یا تقسیم دوز و مصرف دو بار در روز صحبت کنید.
  • اثرات بازگشتی: هنگامی که اثر داروهای نقص توجه - بیش فعالی در بعد از ظهر یا شب از بین می رود، در برخی کودکان علائم نقص توجه - بیش فعالی یا تند مزاجی آنها بیشتر می شود. برای جلوگیری از این "بازگشت" از پزشک فرزندتان در مورد استفاده از داروهایی با اثر بخشی طولانی مدت یا مصرف یک دوز کم از محرک فعال در اخر روز جویا شوید.
  • تغییرات حالت: مواظب تغییر خلق و خوی فرزند تان باشید. اگر شما تغییراتی، مانند عدم بروز احساسات و یا فکر کردن به خودکشی را ببینید، سریعا به دکترکودکتان اطلاع دهید.
  • مشکلات قلبی: از آنجایی که گزارشات مشکلات جدی قلبی در بیماران مصرف کننده داروهای نقص توجه - بیش فعالی بسیار نادر بوده است، در مورد بیماری های قلبی خانوادگیتان به دکتر کودکتان اطلاع دهید. Pakyurek می گوید: "اگر هر گونه سابقه مشکلات قلب جدی دارید، پزشک ممکن است لازم باشد که از نزدیک نظارت کند، به خصوص اگر آنها از محرک استفاده می کنند. یا حتی ممکن است آنها برای اطمینان از مبتلا نبودن کودک به هر گونه مشکل قلبی تصمیم به گرفتن نوار قلب بگیرند ".

آزمایش های به طور منظم: بن ویتلو ، یک روانپزشک و رئیس درمان و اقدامات پیشگیرانه واحد تحقیقات کودکان و نوجوانان در موسسه ملی بهداشت روان می گوید، مادامی که فرزند شما داروهای نقص توجه - بیش فعالی را مصرف می کند، او باید به طور منظم توسط دکتری که نسخه دارو ها را تجویز کرده، برای بررسی عوارض جانبی معاینه شود. دکتر علائم حیاتی مانند فشار خون و نبض، و همچنین قد و وزن را چک خواهد کرد. اگر موجب تغییر در مسیر رشد کودک باشد، درمان احتمالا به تغییراتی نیاز دارد به طوری که کودک شما بتواند بهتر شود. همچنین از دکتر جویا شوید، آیا فرزند شما به آزمایش هایی، مانند نوار قلب و یا آزمایش خون دوره ای ، بررسی آنزیم های کبدی نیاز دارد.


انواع داروهای نقص توجه - بیش فعالی و عوارض جانبی مربوط به آنها

پزشکان در حال حاضر داروهای نقص توجه - بیش فعالی زیادی را می توانند تجویز کند. هنگامی که کودک شما یک داروی جدید را آغاز می کند، با دکتر آن مورد میزان دوز دارو صحبت کنید.Pakyurek  می گوید: "قانون اینست که ، مصرف دارو را به خصوص با کودکان از کم و آهسته شروع کنید" .

او می گوید: "شروع دارو با دوز بسیار کوچک و تنظیم آن به آرامی، به جای شروع با دوز بالا و افزایش در مقادیر قابل توجهی خطر بروز عوارض جانبی را کاهش می دهد."

اما عوارض جانبی حتی با دوز بسیار دقیق نیزمی تواند رخ دهد. هرچند عوارض خفیف اغلب خود به خود از بین می روند،Pakyurek به پدر و مادر ها می گوید اگر متوجه علائمی شدید، بی درنگ به دکتر فرزند تان اطلاع دهید . او می گوید "اگر هر گونه عارضه جانبی بیش از یک یا چند روز طول کشید، و یا اگر بدتر شود، بسیار مهم است که بلافاصله با پزشک تماس بر قرار کنید".

فرزند شما احتمال دارد با چه اثرات جانبی روبرو شود؟ بستگی به نوع خاصی دارو دارد. دو گروه اصلی از داروهای نقص توجه - بیش فعالی وجود دارد: محرک و ضدمحرک.

داروهای محرک

محرک تجویز شده برای کودکان مبتلا به نقص توجه - بیش فعالی عبارتند از:

  • متیل فنیدیت (نمونه ها عبارتند از کنسرتا، دی ترانا، فوکالین، متادون ER، مدلاین ER، ریتالین، کویل وانت XR)
  • آمفتامین (آدرال، دگزو درین، دگزتروستات، ویوانس)

برخی از داروهای با اثربخشی کوتاه مدت هستند، در حالی که بقیه دیر اثر گذار ، نسخه فعال برای مدت طولانی هستند.

کارشناسان می گویند، برای داروی محرک، کاهش اشتها، دل درد، مشکلات خواب معمول است، اما معمولا خفیف هستند و اغلب پس از مراحل اولیه درمان از بین می روند.

ویتلو می گوید: " که نسبتا برای کودکان بی اشتها در چند ساعت بعد از مصرف دارو رایج است" . او می گوید، جوانانی که دارو را در صبح مصرف می کنند، هم ممکن است تا زمان ناهار بی اشتها باشند، اما معمولا، آنها با خوردن یک وعده شام مفصل در شبآن را جبران می کنند .

در مقابل، اشتهای برخی از کودکان که به شدت سرکوب شده است،با توجه به ویتلو، لازم است که آنها مصرف دارو را کاهش و یا قطع کنند،در غیر این صورت کاهش وزن آنها ادامه می یابد.

در برخی از کودکان، استفاده طولانی مدت از محرک ها می تواند موجب کاهش سرعت رشد آنها شود.ویتلو می گوید "اگر محرک هر روز برای مدت یک یا دو سال مصرف شود، می تواند بر رشد کودک اثر بگذارد " . به طور متوسط، یک کودک ممکن است در هر سال متناسب با خودش یک چهارم اینچ کوتاه ترباشد.

محرک همچنین می توانید برخی از کودکان را بیشتر تحریک پذیر کند و یا رفتار او را به گونه ای دیگر تغییر دهد. ویتلو می گوید "به خصوص اگر دوز دارو بیش از حد بالا باشد و یا در صورتی که کودک [نسبت به دارو] بسیار حساس باشد، خلق و خوی او تند می شود. بنابراین به نظر می رسد که کودک خود و یا احساسات خود را به روش همیشگی بیان نمی کند. منزوی شده است ". او می گوید: "برای برخی از پدر و مادر، به نظرشان می آید که او غمگین است. دراغلب اوقات، او واقعا غمگین نیست، اما خلق و خوی او بگونه ای تغییر کرده که کمتر تمایل به ابراز احساسات دارد "در چنین مواردی، لازم است که دکتردارو را تنظیم کند .

Pakyurek می گوید، در طول درمان محرک، برخی از کودکان تیک های دیده می شود، که می تواند شامل پلک زدن بیش از حد، دهان، و یا حرکات تند سر باشد. روشن نیست که آیا داروها موجب بروز تیک می شوند. به علاوه، او می گوید، که ممکن است تیک با نقص توجه - بیش فعالی وجود داشته باشد و با مصرف محرک برجسته تر شود.

Pakyurek می گوید، اگر تیک فرزند شما افزایش یافت، فورا با دکتر تماس بگیرید. ممکن است لازم باشد دوز مصرفی دارو کاهسته و یا قطع شود. یا، او می گوید، "اگر [تیک] به اندازه کافی خفیف هستند، شما ممکن است بتوانید آن را تحمل کنید. ... حتی اگر شما دارو کودک تان را تغییر ندهید ممکن است بهبود یابند و یا ناپدید شوند . "

داروهای ضد محرک

Pakyurek می گوید، در برخی از کودکان، دارو های محرک اثر بخشی و یا دوام خوبی ندارند. و یا اگر کودک دارای تیک یا اضطراب باشد، محرک ها ممکن است این مشکلات را بدترکنند. در چنین مواردی، مواد مخدر ضد محرک، نظیر اتوموکستین، یا داروهای دیگر مانند گایون فاکین و کلونیدین، می توانند انتخاب های خوبی باشند.

در اینجا مختصر و مفید در مورد دارو های ضد محرک و عوارض جانبی احتمالی گفته شده است.

اتوموکستین برای بیماری نقص توجه - بیش فعالی

Pakyurek می گوید، اتوموکستین (Strattera) یک داروی ضد افسردگی است که اثرات ضد اضطراب نیز دارد.می توان آن را یک بار و یا دو بار در روزمصرف کرد.

عوارض جانبی آن شامل کاهش اشتها، ناراحتی معده، حالت تهوع و خواب آلودگی است، اما این مشکلات معمولا پس از ماه اول درمان از بین می روند.

مشکلات جدی تر نیز ممکن است رخ دهد، اگر چه آنها بسیار نادر هستند. Pakyurek می گوید: "یکی از مشکلات احتمالی که لازم است در مصرف Stattera به خوبی بررسی شود، احتمال افزایش آنزیم های کبدی و آسیب کبدی است،" او می گوید: "کودکان مصرف کننده اتوموکستین برای نظارت بر آنزیم های کبدیشان به آزمایش خون نیاز دارند.

Pakyurek می گوید، اتوموکستین همچنین می توانید ضربان و فشار خون را اندکی افزایش دهد.

Strattera نیز یک هشدار از سوی FDA برای افزایش خطر ابتلا به افکار خودکشی در کودکان و نوجوانان دارد. Pakyurek می گوید: " ما باید به والدین در مورد این اثر جانبی احتمالی هشدار دهیم" ، اما او می افزاید که این بروز مشکل در میان بیماران نادر است.
با این حال، اگر یک کودک افسردگی به همراه نقص توجه - بیش فعالی داشته باشد، و او می گوید "اگر نگرانی اینکه دارو ممکن است به افزایش افکار خودکشی کمک کند، وجود داشته باشد، به طور کامل مصرف دارو ممکن است متوقف شود" .

آلفا آدرنرژیک-2 آگونیست برای بیماری نقص توجه - بیش فعالی

دو داروی فشار خون بالا، گایون فاکینگ و کلونیدین، نیز برای درمان نقص توجه - بیش فعالی تجویز شده اند. هر دو آلفا 2 آگونیست آدرنرژیک نامیده می شوند.

Pakyurek می گوید، اینتونیو، یک فرم اثر بخش طولانی گایون فاکین است که برای 8 تا 14 ساعت اثر دارد، برای کودکان 6 تا 17 سال مبتلا به نقص توجه - بیش فعالی مورد تایید است . تنکس فرم اثربخش کوتاه مدت گایون فاکین است.
کلونیدین تحت نام کاپوی به بازار عرضه شده است.

از آنجا که آگونیست آلفا 2 آدرنرژیک نیز می تواند موجب شود فشار خون در کودکان بیش از حد کم شود.Pakyurek می گوید: "تمام علائم حیاتی، درست مثل مصرف محرک، به طور زیاد باید دراین کودکان بررسی شود" .

او می گوید،عصبی بودن، آرام بودن، و خستگی دیگر عوارض جانبی احتمالی هست.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: adhd عوارض دارو داروی مقابله با عوارض دارو بیش فعال بیش فعالی اختلال توجه ریتالین

مقالات پیشنهادی مرتبط با: نکاتی برای کاهش عوارض جانبی داروهای نقص توجه - بیش فعالی


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.