آیا میتوانید نقص توجه - بیش فعالی را بدون دارو درمان کنید؟

بازدید از این مطلب: 6628 | | تاریخ نگارش:برای بیشتر خانواده ها، این به معنای آغاز یک سفر طولانی درمیان دنیایی از مواد دارویی است. داروها بهترین درمان نقص توجه - بیش فعالیهستند و برای 80% کودکان موثر میباشند.

اما بسیاری از والدین درباره عوارض جانبی نگران هستند و میخواهند هر گزینه ی دیگری را قبل از درمان دارویی فرزندشان امتحان کنند.

مهم نیست تصمیم شما هرچه باشد، شما میتوانید به فرزندتان در داشتن زندگی آرام تر و موفق تر کمک کنید.

درمان دارویی؛ آری یا خیر؟

برای بعضی ها مثل سونیا، مشکل سن وجود دارد. او میگوید  "زمانی در پسرم نقص توجه - بیش فعالی تشخیص داده شد فقط 5 سال داشت و من فکر کردم برای دارو گرفتن بسیار کوچک است"

در حقیقت ، آکادمی اطفال آمریکا نیز با او موافق است. آنها همیشه توصیه میکنند قبل از سن 6 سالگی، شما فقط رفتار درمانی شروع کنید.

ریچارد گالاگر ، دکترای موسسه بیماری های رفتاری و نقص توجه - بیش فعالی در مرکز تحقیقات کودکان NYU میگوید "والدین اغلب میپرسند آیا میتوان درمانی دیگری را قبل از دارودرمانی شروع کرد، و آیا روش های دیگری وجود دارد که موثر باشد". او والدین را تشویق میکند تا چیزهای دیگر را امتحان کنند تا خطرات و فایده های داروها را ببینند.

گالاگر میگوید تغییرات رفتاری به تنهایی در کودکانی که فقط بی توجه و بی تمرکز هستند، بیشتر از آنهایی که تکانش گرا و بیش فعال نیز میباشند، موثر است. موفق ترین درمان نقص توجه - بیش فعالی ترکیب دارو و مدیریت رفتاری است.

یاری والدین و معلم

گالاگر میگوید والدین و معلمان نقش اولیه را در کمک به کودک برای یادگیری تشخیص و  تنظیم رفتارش دارند.

برای والدین، این یعنی ایجاد اهداف کوچک و قابل مدیریت برای کودکشان مثل 10 دقیقه نشستن پشت میز شام و سپس دادن جایزه برای  رسیدن به آن اهداف. همچنین برای معلم نیز کمک کننده است اگر هرروز به خانه یک "کارت گزارش" ارسال کند و به والدین اجازه دهد تا بدانند آیا کودکشان در آن روز به اهداف رفتاری خود رسیده یا نه.

پسر سونیا اکنون 10 ساله است، و او میگوید " هر زمان که او در مهدکودک است، من با معلمانش همکاری میکنم تا به او کمک کنم رفتارش را اصلاح کند". "او هر 20 دقیقه سه هدف دارد: بنشیند، کارش را انجام دهد و به دیگران احترام بگذارد". وقتی که خوب انجام دهد، زمان اضافه برای بازی هپ را در آن روز جایزه میگیرد- که  از مجازات او برای بدرفتاری اش موفق تر بوده است.

ادوارد هالول پزشک عمومی،  نویسنده ی رهائی یافته از حواس پرتی میگوید مربی یا آموزگار میتواند با کودکان با سن بالاتر برای ایجاد یک سیستم برای پیگیری کتاب خود، مقالات، و تکالیف کار کنند. او میگوید  "این از کمک پدر و مادر بهتر است. چون با والد، میتواند سرتاسر آزاردهنده باشد"

خواب

بستن چشم ها میتواند یک بازی برای کودکان دارای نقص توجه - بیش فعالی باشد. تحقیقات نشان داده یک ساعت خواب اضافه میتواند به بی قراری و تکانش گری کمک کند.

مارک اشتاین، دکترا و متخصص نقص توجه - بیش فعالی در بیمارستان کودکان سیاتل میگوید: "بسیاری از کودکان دارای نقص توجه - بیش فعالی مشکلات خواب هم دارند و هر شرایط  شرایط دیگر را بدتر میکند"

یکی از شایع ترین مشکلات خواب در کودکان دارای نقص توجه - بیش فعالی این است که آنها نمیتوانند آرام شوند و به خواب فرو روند، سپس خستگی آنها در روز بعد باعث بدتر شدن علائمشان میشود. اگرچه بعضی پزشکان داروهایی برای کمک به خواب مثل ملاتونین را توصیه میکنند، اما شما باید با آموزش عادت های خواب خوب شروع کنید:

  • زمان ثابت خواب داشته باشد، حتی در تعطیلات
  • اتاق خواب را سرد و تاریک نگه دارید
  • آرامش بخش های پیچ در پیچ تشریفاتی ایجاد کنید

سونیا میگوید "ما زمان خواب را به ده کار مشخص تقسیم کرده ایم، مثل دوش گرفتن، پوشیدن پیژامه، مطالعه ی نیم ساعته. "اپسرم قبلا مشکل خواب داشت، اما این کارها واقعا به آرامش او کمک کرد".

این همچنین به این معناست که هیچ وسیله ای موقع خواب روشن نباشد. کامپیوتر، تلویزیون و تلفن و بازی های ویدئویی را از اتاق کودکتان بیرون ببرید تا حواسش پرت و وسوسه نشود.

ورزش

مطمئن شوید فرزندتان فرصت کافی برای دویدن و بازی دارد (در زمان مناسب). بعضی مطالعات اخیر نشان داده که بعد از  30 دقیقه ورزش، کودک میتواند تمرکز و سازماندهی افکار بهتری داشته باشد.

الیس این نتایج را تایید میکند. او میگوید "مثل بسیاری کودکان دارای نقص توجه - بیش فعالی، پسر من همکاری خوبی نداشت، اما عاشق شنا بود" "او از آب لذت میبرد و همواره بعد از استخر آرام تر بود"

اگر کودکتان میخواهد ورزش های سازماندهی شده انجام دهد که نیاز به  تمرکز و دقت دارد، مثل بیسبال و تنیس، تساوی بیشتری وجود دارد. اشتاین میگوید "قبل از اینکه دارو را شروع کنند، بسیاری از بیمارانم به بازی بیرون از زمین اصرار داشتند تا فقط در اطراف سرگردان باشند و بابونه ها را تعقیب کنند" "اما دارو به آنها کمک کرد بهتر بازی کنند و یک بخشی از تیم باشند"

مدیتیشن و تمرکز حواس

یک خط جدید از درمان در حال جسجتوی این است که چگونه تمرکز حواس- یادگیری چگونگی بالابردن تمرکز، افزایش آگاهی، و تمرین کنترل خود با تنفس و مدیتیشن- ممکن است در مدیریت علائم نقص توجه - بیش فعالی کمک کننده باشد.

یک مطالعه کوچک دریافت که وقتی هم کودک هم والدینش 8 هفته برنامه آموزش تمرکز حواس را انجام دادند، کودک علائم کمتری پیدا کرد. و والدینش استرس کمتری که معمولا همراه با نقششان است، احساس کردند. 

این خبر امیدوار کننده است، اما گالایر اشاره میکند که هنوز شواهد محکمی برای توصیه ی اکید به این روش وجود ندارد.

فرزند الیس روش های دارویی متفاوتی را برای کنترل اضطراب و تکانش گری خود در طول سالها امتحان کرده است. در حالیکه آنها در حال حاضر مفید بودند، او میگوید فرزنش نتوانسته به آنها عادت کند.

موسیقی درمانی

موسیقی میتواند باعث افزایش و تقویت مهارت های اجتماعی شود. موسیقی ریتم دار و ساختار یافته است. و نواختن موسیقی نیازمند کار قسمت های مختلف مغز شما با همدیگر است، مثل یادگیری نحوه بودن به عنوان فردی از گروه.

تحقیقات بسیاری کوچکی به طور اختصاصی درباره ی ارتباط موسیقی با علائم نقص توجه - بیش فعالی وجود دارد، اما دانشمندان میدانند که وقتی کودکان یک موسیقی مینوازند -پیانو زدن در خانه، گفتن یا نواختن ویولن با ارکستر مدرسه- در تست های عملکرد اجرایی نسبت به کودکانی که موسیقی ننواخته بودند بهتر عمل میکنند. این توانایی مغز در سازماندهی و تغییر سریع بین کارها میباشد.

اگر کودکتان شوت کردن توپ را به نواختن فلوت ترجیح میدهد، یا هنوز نمیتواند برای جلسات موسیقی بنشیند، گوش کردن به موسیقی مورد علاقه اش میتواند به اندازه ی کافی او را آرام کند تا تکالیفش را انجام دهد. وقتی شما به موسیقی مورد علاقه تان گوش میدهید، مغز شما دوپامین، یک ماده شیمیایی برای کمک به تمرکز آزاد میکند.

کارهای بیشتر برای ارتباط نقص توجه - بیش فعالی با موسیقی باید انجام شود، اما حتما یه منطقه ارزش جستجو را دارد مخصوصا برای خانواده های عاشق موسیقی.

اسید چرب امگا 3

در طول سالها چندین "رژیم نقص توجه - بیش فعالی " ایجاد شده و سپس به وسیله دانشمندی کنار رفته است. مطالعات جدید به ارتباط اسید چرب امگا 3 و نقص توجه - بیش فعالی اشاره میکند. این مواد مغذی در ماهی سالمون، در آجیل، دانه های کتان و محصولات سویا یافت میشود. هم چنین آنها در مکمل های بدون نسخه مثل وایارین نیز پیدا میشوند.

یک مطالعه دریافت که کودکان دارای نقص توجه - بیش فعالی سطوح امگا 3 پایین تری در خونشان دارند که نشان داد افزایش مقدار آن در رژیمشان ممکن است علائم نقص توجه - بیش فعالی را کاهش دهد.

اگرچه مکمل های امگا 3 به طور گسترده به عنوان درمان توصیه نمیشوند، اما هالوول اشاره میکند که خوردن رژیم متعادل-شامل ماهی، همه دانه ها، و مقدار زیادی میوه و سبزیحات- و کاهش قند و غذاهای فرآوری شده ممکن است به کودک شما در داشتن زندگی سالمتر کمک کند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: adhd بیش فعال درمان بدون دارو غیر دارویی کاهش علایم دارو ندادن

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.