واژه نامه عمل جراحی زیبایی

بازدید از این مطلب: 1802 | | تاریخ نگارش:ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty): عمل جراحی انجام شده برای تسطیح شکم با از بین بردن چربی و پوست اضافی و سفت کردن عضلات در دیواره شکم شما. این روش معمولاً یک جراحی پهلو و شکم نامیده می شود.

آکنه (Acne): یک بیماری پوستی است که با تولید بیش از حد چربی از غدد سباسه که در آن فولیکول های مو متصل می باشند، مشخص می شود.

جای یا زخم آکنه (Acne scar): جای جوش به دلیل آکنه شدید. زخم یا جای جوش می توانند حفره ها یا چاله های عمیق برای زخم ها یا جای جوش ها که ظاهری نامنظم یا موجی دارند، ایجاد کنند.

لکه های پیری (Age spots): نقاط یا لکه های دارای رنگدانه صاف کوچک که اغلب در مناطقی از بدن دیده می شوند که در طول سال ها در معرض نور آفتاب بوده اند. لکه های پیری معمولاً بعد از سن 40 سالگی رخ می دهند.

آلبینیسم یا زالی (Albinism): یک اختلال ارثی است که در آن رنگدانه های پوست، مو و یا چشم ها به دلیل عدم وجود ملانین وجود ندارند، ماده ای که رنگ پوست را ایجاد می کند.

آلوپسی، طاسی (Alopecia): از دست دادن کامل و یا جزئی موها.

آتولوژن (Autologen): ماده مورد استفاده در بزرگ کردن لب ها برای ایجاد لب های پر و متورم. آتولوژن از پوست خود شخص استخراج شده و سپس به لب تزریق می شود.

اسید آزلائیک (Azelaic acid): ماده طبیعی است که می تواند در محصولات مراقبت از پوست در درمان آکنه خفیف مورد استفاده قرار گیرد.

بنزوئیل پراکسید (Benzoyl peroxide): یک داروی ضد باکتری که برای مبارزه با باکتری هایی که باعث تشدید آکنه می شوند، استفاده می شود.

بتا هیدروکسی اسید (Beta hydroxy acid): یک لایه بردار محلول در روغن است که معمولاً در محصولات مراقبت از پوست یافت می شود. بتا هیدروکسی اسید (اسید سالیسیلیک) برای درمان چین و چروک، دانه های سرسیاه و لکه های پیری استفاده می شود.

بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک (Blepharoplasty): عمل جراحی زیبایی عمده ای که باعث کاهش پف کردگی پلک های پایین می باشد و باعث بالا بردن افتادگی پلک های فوقانی می شود. این عمل جراحی شامل حذف پوست، عضله و بافت چربی، زمینه ای اضافی می شود.

بزرگ کردن سینه (Breast augmentation): عمل جراحی انجام شده برای افزایش اندازه سینه.

بوتاکس (Botox): ماده مشتق شده از سم بوتولینوم که با جلوگیری از رسیدن تکانه های عصبی به عضلات که باعث می شوند ماهیچه ها شل شوند، عمل می کند.

بالا کشیدن ابرو (Brow lift): یک روش جراحی است که در آن پوست پیشانی و ابروها بالا کشیده می شوند تا افتادگی ابروها را از بین ببرد و یا خطوط اخم موجود در پیشانی را اصلاح کند.

لایه برداری شیمیایی یا کمیکسوفولیشن (Chemexfoliation): لایه برداری شیمیایی را مشاهده نمایید.

لایه برداری شیمیایی (Chemical peel): یک فرآیندی که در آن یک محلول شیمیایی در پوست برای حذف سلول های مرده پوست و تحریک تولید سلول های پوستی جدید پوست استفاده می شود. این فرآیند همچنین یک کمیکسوفولیشن نامیده می شود.

کلاسما (Cholasma): به «ملاسما» مراجعه نمایید.

کلاژن (Collagen): پروتئین های ساختاری عمده در پوست که آن را قوی و انعطاف پذیری می کند.

مس پپتید (Copper Peptide): یک عنصر عمومی موجود در محصولات مراقبت از پوست، پپتید مس استفاده شده برای تقویت تولید کلاژن و الاستین در پوست است.

اثر زخم انقباضی (Contracture scar): یک نوع اثر زخم که در آن سفت شدن دائمی پوست، اغلب در پاسخ به سوختگی رخ می دهد. این نوع از اثر زخم ممکن است بر عضلات و تاندون های زیرین تأثیر بگذارد، تحرک را محدود کرده و احتمالاً به اعصاب آسیب برساند.

چروک اطراف چشم ها (Crows Feet): خطوط ریز یافت شده در اطراف چشم ها. آنها اغلب ناشی از در معرض آفتاب قرار گرفتن می باشند. سیگار کشیدن نیز می تواند به شکل گیری آنها کمک کند.

برداشت بافت مرده (Debriding): فرآیند از بین بردن بافت مرده یا ازبین رفته قبل از عمل جراحی ترمیمی و یا عمل جراحی زیبایی.

موبری (Depilation): برطرف کردن موها.

درم ابریژن (Dermabrasion): یک روش جراحی است که در آن لایه های فوقانی پوست بیمار، دارای اثر آکنه، آبله یا به دلایل دیگر، یخ زده و پس از آن با استفاده از یک برس چرخشی پرقدرت برداشته می شود.

درمالوژن (Dermalogen): محصول مشتق شده از بافت دهنده انسان که برای حجیم کردن لب مورد استفاده قرار می گیرد تا جلوه ای پر و حجیم داشته باشد.

درماتیت (Dermatitis): التهاب پوست ناشی از یک واکنش آلرژیک یا تماس با یک محرک. علائم درماتیت عبارتند از قرمزی و خارش.

متخصص پوست (Dermatologist): یک دکتر متخصص در درمان و تشخیص مشکلات پوستی و مشکلات مربوط به پوست.

درم (Dermis): درم، لایه میانی پوست، یک ترکیب پیچیده از رگ های خونی، فولیکول های مو و غدد چربی می باشند. در اینجا، شما کلاژن و الاستین را خواهید یافت. درم نیز در آن چین و چروک رخ می دهد.

انحراف تیغه بینی (Deviated septum): شرایطی که در آن دیوار داخل بینی که آن را به دو سوراخ بینی تقسیم می کند - به نام سپتوم - که باید در وسط بینی واقع شود، در وسط نیست. این شرایط معمولاً با جراحی قابل درمان است.

اگزما (Eczema): یک بیماری پوستی است که با خارش، آبریزش، پوست ملتهب مشخص می شود. اگزما به اشکال مختلف در می آید و می تواند توسط عوامل مختلف، از جمله آلرژی، عوامل محیطی، یا سابقه خانوادگی ایجاد شود. پوست متورم و ملتهب می تواند در هر جای بدن شما، از جمله صورت، پاها، بازوها، یا گردن ایجاد شود.

الاستین (Elastin): پروتئینی همراه با کلاژن در درم است که مسئول ایجاد ساختار در پوست و اندام ها می باشد.

الکترولیز (Electrolysis): یک روش حذف مو که در آن از مواد شیمیایی یا گرما برای از بین بردن فولیکول مو استفاده می شود.

افلیدها (Ephelides): کک و مک.

اپیدرم (Epidermis): لایه بیرونی پوست است. اپیدرم نازکترین لایه، مسئول حفاظت از محیط خشن است. خود اپیدرم از پنج لایه ساخته شده است: لایه زایشی، لایه خاردار، لایه دانه دار، لایه گانودرما و لایه شاخی.

لایه برداری (Exfoliate): حذف لایه بالایی پوست. لایه برداری شیمیایی و درم ابریژن نمونه هایی از روش هایی هستند که در آن پوست و پوسته شدن ایجاد می شود.

بالا کشیدن چشم (Eye lift): به «پلک» مراجعه کنید.

بالا کشیدن پوست صورت (Facelift): به «ریتیدکتومی» مراجعه کنید.

فاسیا (Fascia): یک نوع بافت همبند مورد استفاده در لب تا لب ها حجیم تر به نظر برسند. این محصول از بافت همبند انسان ساخته می شود.

خال (Freckle): یک نقطه یا لکه روشن و یا قهوه ای متوسط ​​که بر روی پوست در نتیجه قرار گرفتن در معرض آفتاب ایجاد می شود. کک و مک در افراد سفید پوست بسیار شایع است.

پیوند (Grafting): روشی است که در آن پوست یا عضله سالم از یک منطقه از بدن به نقطه دیگر که توسط بیماری یا آسیب دیدگی آسیب دیده است، انتقال می یابد.

همانژیوم (Hemangioma): یک نوع خال مادر زادی که با تراکم رگ های خونی کوچک مشخص می شود. آنها معمولاً به عنوان علائم توت فرنگی نامیده می شوند و اغلب پس از چند ماه یا چند سال ناپدید می شوند.

هیپودرم (Hypodermis): لایه چربی پوست، جایگاه غدد عرق و سلول های چربی و کلاژن است. هیپودرم مسئول حفظ حرارت بدن شما و محافظت از اندام های حیاتی درونی است.

هیپرپیگمانتاسیون (Hyperpigmentation): یک بیماری پوستی است که در آن رنگدانه بیش از حدی وجود دارد که اغلب به عنوان لکه های تیره بر روی پوست دیده می شوند.

اثر هیپرتروفیک (Hypertrophic scar): اثر متورم و قرمز، شبیه به یک اثر کلوئید اما متفاوت می باشد که در آن در محدوده محل جراحت باقی می ماند.

لکه های پوستی (Hypopigmentation): یک بیماری پوستی است که در آن عدم رنگ وجود دارد.

اثر کلوئید (Keloid scar): یک نوع اثر زخم که همچنان به فراتر از آنچه در محل آسیب است رشد می کنند. این نوع اثر زخم با کلاژن بیش از حد تشکیل می شود در حالی که پوست در حال ترمیم می باشد. تمایل به ایجاد اثرات کلوئیدی، ژنتیکی است.

کراتین (Keratin): این پروتئین غالب مواد اصلی پوست است، که در مو و ناخن نیز وجود دارد. کراتین چیزی است که باعث پوست سفت و سخت می شود.

کوجیک اسید (Kojic Acid): یک محصول درمان پوست به دست آمده از یک قارچ است که به عنوان یک عامل روشن کننده عمل می کند و از تولید ملانین جلوگیری می کند.

ال-اسید اسکوربیک (L-ascorbic acid): ال-اسید اسکوربیک نوعی ویتامین C است.

لنتیجین ها (Lentigines): «لکه های پیری» را مشاهده کنید.

حجیم کردن لب (Lip Augmentation): یک روش برای بهبود ناهمواری، افتادگی و یا تضعیف لب ها؛ اصلاح تقارن آنها؛ و یا کاهش خطوط ریز و چین و چروک های اطراف آنها. این اغلب از طریق تزریق یا ایمپلنت انجام می شود.

لیپوپلاستی (Lipoplasty): به «لیپوساکشن» مراجعه کنید.

لیپوساکشن (Liposuction): یک روش جراحی زیبایی که در آن یک ابزار خاص به نام کانولا استفاده شده تا چربی بدن را تجزیه کرده و حذف کند. این روش همچنین به عنوان لیپوپلاستی شناخته شده است.

ماکروداکتیلی (Macrodactyly): یک بیماری که کودکان را تحت تأثیر قرار داده و در آن انگشتان دست و پای رشد غیر طبیعی داشته و بزرگ می شوند.

لکه ماکولا (Macular stain): خال مادر زادی کوچکی است که اغلب چیزی بیش از یک لکه کوچک قرمز رنگ ملایم بر روی پوست نیست.

ماموپلاستی (Mammoplasty): هر عمل جراحی ترمیمی و یا جراحی زیبایی که اندازه و شکل پستان را تغییر می دهد.

ماستکتومی (Mastectomy): عمل جراحی برای برداشتن بخشی یا کل پستان.

ماستوپکسی (Mastopexy): همچنین بالا آوردن سینه نامیده می شود، در این روش پوست اضافی به منظور بالا آوردن افتادگی یا آویزانی سینه ها حذف می شود.

ملانوسیت ها (Melanocytes): یک سلول تولید رنگدانه موجود در پوست، مو و چشم است که به آنها رنگ می دهد.

ملانوم (Melanoma): خطرناک ترین شکل سرطان پوست. ملانوم می تواند به سرعت گسترش یافته و کشنده باشد در صورتی که شناسایی و درمان نشود.

ملاسما (Melasma): شرایطی که در آن رنگ گونه ها با لکه های قهوه ای مایل به زرد یا قهوه ای تیره  می شوند. این وضعیت در نیمی از زنان در دوران بارداری رخ می دهد.

میکروتاتو (Micropigmentation): نوعی از خالکوبی که معمولاً برای اعمال آرایش دائم با تزریق رنگدانه اکسید آهن به لایه میانی پوست (درم) استفاده می شود.

سرطان نئوپلاسم (Neoplasm): یک تومور.

خال لکه شرابی (Nevus flammeus): «لکه شرابی» را مشاهده کنید.

ترمیم پلاستیک گوش (Otoplasty): عمل جراحی که برای اصلاح گوش بدشکل و یا بیرون زده انجام می شود.

عکس پیری (Photo-aging): تغییراتی که در پوست به علت قرار گرفتن در معرض نور خورشید رخ می دهد. این شامل چین و چروک ها، تورم (زردی) و لکه های پیری می شود.

خال لکه شرابی (Port-wine stain): یک نوع خال مادر زادی است که با یک علامت بر روی پوست که شبیه به رنگ قرمز سیر شرابی مشخص می شود. لکه های شرابی توسط یک تراکم غیر طبیعی مویرگ ها ایجاد می شود. این نوع خال مادر زادی نیز به عنوان خال لکه قرمز اتلاق می شود. بر خلاف یک همانژیوم، آن در طول زمان بهبود نمی یابد.

افتادگی (Ptosis): افتادگی بخشی از بدن، به خصوص پلک ها یا سینه ها.

رتینول (Retinol): یک مشتق از ویتامین A معمولاً در بسیاری از کرم های مراقبت از پوست یافت می شود.

جراحی زیبایی بینی (Rhinoplasty): یک روش جراحی زیبایی که به منظور بالا بردن و یا تغییر ظاهر بینی استفاده می شود. جراحی زیبایی بینی است که معمولاً به عنوان یک عمل بینی نامیده می شود.

ریتیدکتومی (Rhytidectomy): معمولاً یک جراحی کشیدن صورت نامیده می شود، این عمل جراحی برای از بین بردن افتادگی، آویزانی، چین و چروک پوست و صورت و گردن انجام می شود.

روزاسه (Rosacea): یک بیماری پوستی به دلایل نامعلوم با آرایه ای از علائم، از جمله قرمزی و پف در چند ناحیه از صورت است که گونه ها و بینی را در بر می گیرد. روزاسه را نمی توان درمان کرد، اما درمان صحیح سریع می تواند آن را از بدتر شدن در طول زمان حفظ کند.

اسید سالیسیلیک (Salicylic acid): به «بتا هیدروکسی اسید» مراجعه نمایید.

رنگ زرد و پریده (Sallowness): اصطلاحی است که برای توصیف رنگ زرد پوست به دلیل آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش شناخته شده به عنوان نورآسیب دیده به کار برده می شود.

اسکلروتراپی (Sclerotherapy): یک روش پزشکی است که برای از بین بردن رگ های واریسی و «وریدهای عنکبوتی» استفاده می شوند. در این روش، تزریق یک محلول به طور مستقیم به داخل ورید انجام می شود.

غدد سباسه (Sebaceous glands): غدد پوست که چربی منتشر می کنند.

سپتوپلاستی (Septoplasty): عمل جراحی انجام شده برای بهبود جریان هوا به بینی شما با ترمیم غضروف یا بخش استخوانی ناقص می باشد. این روش اغلب همراه با جراحی زیبایی بینی انجام می شود.

رگ عنکبوتی (Spider vein): یک رگ پهن است که می تواند از طریق سطح پوست دیده می شود.

استراتوم کورنئوم یا لایه شاخی (Stratum corneum): خارجی ترین لایه اپیدرم.

زیر جلدی (Subcutaneous): اصطلاحی در رابطه با زیر پوست.

عامل محافظت از آفتاب : معمولاً در بسته های کرم های ضد آفتاب به صورت « SPF » دیده می شود، عامل حفاظت از آفتاب مقدار حفاظت محصول ضد آفتاب است که فراهم می شود. به طور کلی، هر چه SPF بالاتر باشد، بیشتر حمایت می کند.

بخیه (Suture): بخیه مورد استفاده برای نگهداری بافت ها با هم و یا برای بستن زخم ها.

ترتینوئین (Tretinoin): داروهای تجویزی مشتق شده از ویتامین A که در درمان آکنه و سایر اختلالات پوستی استفاده می شود.

ورید واریسی (Varicose vein): یک رگ بزرگ، پیچ خورده یافت شده در نزدیکی سطح پوست.

ویتیلیگو (Vitiligo): شرایطی که در آن لکه های صاف و سفید بر روی پوست به دلیل از دست دادن سلول های تولید رنگدانه ظاهر می شوند.

خارش زمستانی (Winter itch): شرایطی که در آن پوست به دلیل از دست دادن رطوبت ملتهب می شود. خارش زمستانی در فصل زمستان که هوا خشک است، شایع می باشد.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: عمل زیبایی جراحی زیبایی زیبایی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.