بازسازی پوست با لیزر

بازدید از این مطلب: 1386 | | تاریخ نگارش:بازسازی پوست با لیزر، درمانی برای کاهش چین و چروک صورت و بی­ نظمی پوست، مانند لکه­ ها و یا جای جوش­ ها می ­باشد.

در این روش پرتوهای کوتاه ضربان ­دار متمرکزی از نور در پوست دارای نقص هدایت شده، و دقیقاً لایه ­ی پوست با لیزر برداشته می ­شود. این روش عامه ­پسند lasabrasion، لیزر پوست، و یا تبخیر لیزری نیز نامیده می­ شود.

چه کسی کاندید خوبی برای بازسازی پوست با لیزر است؟

اگر شما دارای خطوط ریز و یا چروک اطراف چشم، دهان یا روی پیشانی، زخم ­های کم­ عمق آکنه، یا پوست غیرپاسخگو پس از یک جراحی زیبایی صورت هستید، آنگاه شما ممکن است یک کاندید خوب برای بازسازی پوست با لیزر باشید.

اگر شما آکنه دارید و یا دارای پوست بسیار تیره هستید، ممکن است کاندید نباشید. این روش برای علائم کشش (پوست) نیز توصیه نمی ­شود. شما باید قبل از انجام روش، در مورد اینکه آیا لیزر برای شما مناسب یا نه، با دکتر مشاوره داشته باشید.


چگونه بازسازی (صاف ­سازی) لیزری پوست کار می ­کند؟

دو نوع لیزر اغلب در بازسازی با لیزر استفاده می­ شود که عبارت ­اند از دی اکسید کربن (CO2) و اربیم. هر لیزر سلول ­های آسیب دیده پوست را در سطح تبخیر می ­سازد.

بازسازی با لیزر CO2

این روش سال­های زیادی است که برای درمان مسائل مختلف پوست، از جمله چین و چروک، زخم، زگیل، غدد چربی بزرگ بر روی بینی، و دیگر شرایط استفاده می ­شود.

جدیدترین نسخه از بازسازی با لیزرCO2 ) CO2 تفریقی ) از انرژی بسیار کوتاه پالس نور (شناخته­ شده تحت­ عنوان التراپالس) و یا پرتوهای مداوم نور استفاده می ­کند، که در یک الگوی اسکن توزیع شده و لایه ­های نازک پوست را با حداقل آسیب حرارتی حذف می­ کند. بازیابی (ریکاوری) تا دو هفته طول می­ کشد.

بازسازی با لیزر اربیم

بازسازی با لیزر اربیم برای حذف خطوط و چین و چروک سطحی و نسبتاً عمیق بر روی صورت، دست­ ها، گردن، یا سینه، طراحی شده است. یکی از مزایای لیزر اربیم، سوختگی حداقل بافت­ های اطراف می ­باشد. این لیزر باعث عوارض جانبی کمتری - مانند تورم، کبودی و قرمزی - می­ شود بگونه­ ای زمان بهبودی شما باید سریع­تر از بازسازی با لیزر CO2 باشد. در بعضی موارد، بهبود ممکن است تنها یک هفته طول بکشد. از دکتر خود بپرسید که مدت بهبودی احتمالی برای شما چقدر است؟

اگر شما پوست تیره ­تر دارید، بازسازی با لیزر اربیم ممکن است برای شما بهتر کار کند.


آماده­ شدن برای بازسازی پوست با لیزر

برای درک اینکه آیا شما یک کاندید خوب برای بازسازی پوست با لیزر هستید یا نه، با یک جراح پلاستیک و یا متخصص پوست مشورت کنید. مطمئن شوید که دکتری که انتخاب کرده ­اید آموزش و تجربه مستند در زمینه­ ی بازسازی پوست با لیزر دارد. دکتر پس از بررسی پیشینه ­ی پزشکی، سلامت، و نتایج مورد نظر تعیین خواهد کرد که کدام درمان لیزری برای شما بهتر است.

چنانچه زخم ­های سرد و یا تبخال در اطراف دهان خود داشته ­اید، به دکتر بگویید. بازسازی پوست با لیزر می ­تواند در افرادی که در معرض خطر هستند، تاول ­ها (جوش ­ها) را منجر شود.

اگر تصمیم به بازسازی پوست با لیزر دارید، دکتر از شما خواهد خواست که از مصرف هر گونه دارو یا مکمل که می­تواند روی لخته­ شدن تاثیر بگذارد - مانند آسپیرین، ایبوپروفن، یا ویتامین E - به مدت 10 روز قبل از عمل جراحی بپرهیزید.

اگر سیگار می­ کشید، باید آن را تا دو هفته قبل و بعد از عمل ترک کنید. سیگار کشیدن می­ تواند فرآیند بهبود را طولانی سازد.

اگر شما مستعد ابتلا به زخم ­های سرد یا تاول ­های تب (تبخال) هستید، دکتر شما ممکن است برای جلوگیری از عفونت­ های باکتریایی، آنتی­ بیوتیک و همچنین یک داروی ضد ویروسی تجویز کند.


در بازسازی پوست با لیزر چه انتظاری می ­رود

به طور کلّی، بازسازی با لیزر یک روش سرپایی است، به این معنی که اقامت شبانه وجود ندارد.

دکتر ممکن است تنها چین و چروک اطراف چشم، دهان، یا پیشانی شما و یا کل صورت­تان را درمان کند. برای مناطق کوچک، دکتر مناطق را با یک بی­ حسی موضعی درمان خواهد کرد. دکتر همچنین ممکن است به شما مسکن دهد. اگر بخواهید تمام صورت­تان را درمان کنید، ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود.

اگر دکتر تنها بخش­ هایی از صورت­تان را درمان کند، این روش حدود 30 تا 45 دقیقه طول خواهد کشید. درمان کامل چهره تا دو ساعت طول می ­کشد.

به دنبال روش لیزر، دکتر ناحیه تحت­ درمان را پانسمان خواهد کرد. بعد از 24 ساعت از درمان، شما به تمیزکردن منطقه تحت­ درمان 4-5 بار در روز نیاز دارید. سپس شما نیاز به استفاده از پماد، مانند وازلین دارید، تا از تشکیل دلمه جلوگیری کنید. این مراقبت از زخم برای جلوگیری از تشکیل هر گونه زخم (دلمه) در نظر گرفته شده است. در مجموع، مناطق تحت­ درمان در 10 تا 21 روز، بسته به شرایط درمان بهبود می­ یابند.

تورم پس از بازسازی پوست با لیزر، طبیعی است. دکتر شما ممکن است برای مهار کردن تورم اطراف چشمان­تان داروهای استروئیدی تجویز کند. خواب روی بالش اضافی در شب و بالا بردن سر، می­ تواند به تسکین تورم کمک کند. قرار دادن یک بسته یخ روی ناحیه تحت ­درمان نیز به کاهش تورم در 24 تا 48 ساعت اول پس از بازسازی با لیزر کمک می­ کند.

ممکن است به مدت 12 تا 72 ساعت پس از عمل احساس خارش یا سوزش داشته باشید. پنج تا هفت روز پس از بازسازی با لیزر، پوست شما خشک و کنده خواهد شد.

هنگامی­که پوست بهبود می­ یابد، می ­توانید آن را با آرایش بدون روغن بپوشانید تا قرمزی پوست را به حداقل برسانید، این قرمزی معمولاً طی دو تا سه ماه از بین می ­رود.

احتمالاً متوجه خواهید شد که پوست­ تان بعد از عمل جراحی سبک­تر شده است. و این بسیار مهم است که از یک کرم ضد آفتاب "وسیع الطیف" استفاده کنید، که حفاظ اشعه­ های ماوراء بنفش B و A، بوده و از پوست ­تان در آن زمان محافظت کند. در هنگام انتخاب یک کرم ضد آفتاب، به خصوص برای استفاده روی صورت به فرمول آن نگاه کنید. این کرم باید فاکتور محافظت در برابر خورشید (SPF) 30 یا بالاتر داشته باشد. همچنین زمان قرارگرفتن خود در معرض نور خورشید را، به ویژه بین ساعت 10 صبح و 2:00 بعدازظهر محدود کنید. پوشیدن کلاه لبه پهن می­تواند به محافظت از پوست­تان در مقابل اشعه ­های مضر خورشید کمک کند.

همچنین مهم است که پوست جدیدتان را خوب مرطوب نگه دارید. اگر شما از محصولات رتین A یا اسید گلیکولیک استفاده می­ کنید، باید استفاده مجدد از آنها را حدود شش هفته پس از عمل و یا وقتی که دکتر به شما می­ گوید، شروع کنید.

هنگامی­که مناطق تحت ­درمان بهبود یافتند، می­ توانید آنها را با آرایش بپوشانید و رنگ صورتی تا قرمزی که معمولاً پس از بازسازی پوست با لیزر دیده می ­شود، مخفی سازید. آرایش ­های با پایه ­ی سبز، مخصوصاً برای این استتار مناسب است زیرا رنگ قرمز را خنثی می ­سازد. آرایش ­های (میک ­آپ ­های) بدون روغن بعد از لیزر توصیه می ­شود. قرمزی در محل­های درمان با لیزر به طور کلّی طی دو تا سه ماه از بین می­ رود. اما ممکن است محو کامل قرمزی پوست تا شش ماه به طول انجامد. در مجموع، در افراد با پوست لطیف، ناپدید شدن قرمزی بیشتر طول می­ کشد.

افراد با پوست تیره­ تر بیشتر احتمال دارد به رنگ­دانه ­های تیره­ مبتلا شوند. استفاده از یک عامل سفید کننده، قبل و بعد از بازسازی پوست با لیزر - و همچنین اجتناب سخت از نور خورشید با استفاده از مصرف روزانه کرم ­های ضد آفتاب با طیف گسترده - ممکن است این عارضه را به حداقل رساند.


عوارض بازسازی پوست با لیزر

اگرچه روش بازسازی پوست نمی ­تواند پوست کاملی را تولید کند، اما می­ تواند ظاهر پوست­تان را بهبود بخشد. خطرات بالقوه این روش عبارتند از:

  • سوختگی و یا آسیب ­های دیگر حاصل از گرمای لیزر
  • زخم شدن (دمله)
  • تغییرات در رنگ پوست، از جمله نواحی روشن­تر یا تیره ­تر پوست
  • فعال کردن مجدد تبخال­ ها و زخم­ های سرد
  • عفونت باکتریایی

میلیا، که برجستگی­ های کوچک سفید هستند، ممکن است در مناطق تحت درمان با لیزر در طول درمان ظاهر شود. دکتر شما می ­تواند آن را درمان کند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: لیزر پوست از بین بردن لکه های پوست با لیزر زیبایی زیبایی پوست

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.