صاف کردن پوست با لیزر (بازسازی پوست با لیزر)

بازدید از این مطلب: 6405 | | تاریخ نگارش:در بازسازی پوست با لیزر از لیزر یا اشعه ­ای استفاده می ­شود که پالس ­های مختصری از نور با انرژی بالا ارسال می­ کند که توسط آب و مواد موجود در پوست به نام کروموفورها جذب می ­شود. نور به انرژی گرمایی تغییر می ­یابد، و پس از آن گرما مقاطع نازک پوست را، لایه به لایه، از بین می­ برد (تبخیر می­ سازد). زمانی­که محل زخم، بهبود می ­یابد، پوست جدید رشد می­ کند و جایگزین پوست آسیب دیده­ ای می­شود که در طول درمان با لیزر برداشته شده است. برخی از لیزرها تنها با حرارت دادن پوست، آن را ترمیم می­ کنند اما به آن آسیب نمی ­زنند.

لیزر CO2 (دی اکسیدکربن)، رایج ­ترین نوع لیزر استفاده شده برای بازسازی است. لیزر اربیوم نیز به کرات استفاده می­ شود.

بازسازی با لیزر معمولاً بسیار دقیق بوده و باعث آسیب کمی به پوست و بافت اطراف آن می­ شود. این عمل اغلب بر روی صورت انجام می ­شود، اما ممکن است روی پوست سایر نواحی بدن نیز انجام شود. دست­ها، گردن و قفسه سینه ممکن است اجتناب شوند زیرا پوست در این مناطق مانند (به خوبی) سایر نقاط بدن، بهبود نمی ­یابد. در این بخش­ها، درمان با لیزر منجر به ضخیم­ شدن و لکه ­دار شدن پوست می ­شود. برخی از جراحان با استفاده از لیزر با انرژی پایین­تر به درمان گردن می­ پردازند.


روش­ های جدیدتر لیزری

روش ­های جدیدتر بازسازی پوست با لیزر، باعث عوارض کمتر و زمان سریع ­تر بهبودی می ­شود. این روش ­ها عبارت­ند از:

 • لیزر تفریقی (جزءبه­ جزء) بازسازی پوست، که ستون ­های میکروسکوپی پوست را درمان می­ کند. مناطق تحت­ درمان پوست توسط مناطق درمان­ نشده محاط می­ شود، که منجر به بهبود و بهسازی قابل ­مشاهده بدون خونریزی زیاد یا ایجاد زخم (دمله) می ­گردد.
 • بازسازی پلاسمای پوست، که از انرژی پلاسما برای از بین بردن لایه ­های زیرین پوست استفاده می ­شود، اما روی لایه بالای پوست تأثیر نمی­ گذارد. این لایه­ ی بالا از لایه­ های زیرین پوست تا زمانی که بهبود یابند، محافظت می­ کند.
 • اربیم سطحی: بازسازی با لیزر YAG، یک روش درمان با لیزر خفیف است. این روش، بهترین درمان برای چین و چروک جزئی و دیگر مشکلات پوستی می­ باشد.
 • بازسازی با لیزر مادون قرمز، که لایه­ های عمیق ­تر پوست را با حرارت مورد هدف قرار می­ دهد تا پوست حالت صاف و سفت ­شده به خود بگیرد.

چگونگی انجام لیزر پوست

مناطق تحت­ درمان، پاک (تمیز) شده و با یک قلم مشخص می ­شوند. یک بلوک عصبی با یک بی­حسی موضعی، معمولاً برای بیحس ­کردن محل قبل از درمان استفاده می­ شود. همچنین ممکن است به شما یک آرام­بخش و یا داروی ضد اضطراب داده شود تا به آرامش شما کمک کند. اگر تمام صورت شما مورد درمان قرار گیرد، ممکن است بی­حسی قوی­تر (در برخی موارد، بیهوشی عمومی)، آرام­ کننده­ ی درد، یا مسکن قویتر مورد نیاز باشد. ممکن است برای جلوگیری از آسیب چشم توسط لیزر، نیاز به پوشیدن عینک ایمنی داشته باشید. و حوله­ های مرطوبی در اطراف محل درمان قرار داده خواهد شد تا پالس­ های بیش از حد (اضافی) لیزر را جذب کنند.

لیزر از روی پوست عبور داده شده، و پالس­ها را ارسال می­ کند. هر پالس کمتر از یک میلی­ ثانیه طول می­ کشد. بین گذرهای لیزر، پوست را با آب یا یک محلول سالین (نمکی) تمیز (خشک) می­ کنند تا پوست را خنک کرده و بافتی که لیزر نابود کرده است، برداشته شود. تعداد گذرهای مورد نیاز، به بزرگی محل درمان و نوع پوست تحت ­درمان بستگی دارد. برای مثال، پوست نازک اطراف چشم، به تعداد بسیار کمی از پاس (گذر) لیزر نیاز دارد. پوست ضخیم­تر و یا پوست با ضایعات شدیدتر به تعداد بیشتری از پاس (گذر) نیاز دارد.

پالس ­های حاصل از لیزر ممکن است اندکی حس سوزش یا سوختگی ایجاد کند و یا ممکن است یک حالت گازگرفتن پوست احساس کنید. عدم خونریزی یا خونریزی کم در اکثر موارد رخ می ­دهد، اگرچه پوست به شدت آسیب دیده ممکن است خونریزی کند. زمانی­که درمان به پایان رسد، این محل با یک پانسمان تمیز و یا پماد پوشیده می­ شود.

بازسازی با لیزر معمولاً در مطب دکتر یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام می­ شود.


پس از لیزر پوست چه انتظاری می ­رود

زمان مورد نیاز برای درمان و بهبود پس از بازسازی با لیزر، با توجه به اندازه و عمق ناحیه تحت ­درمان متفاوت است. برای مثال، کسی که تمام صورت او بازسازی شده است، زمان بهبودی (ریکاوری) طولانی ­تری نسبت به کسی دارد که تنها بخش کوچکی از پوست او درمان شده است.

معمولاً، این منطقه زخمی برای حداقل چند روز، صورتی­ رنگ، حساس، و متورم خواهد بود. کمپرس سرد و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، (مانند آسپیرین یا ایبوپرفن) ممکن است به کاهش تورم و درد کمک کند. پس از رشد مجدد پوست، پوست به مدت چند هفته، قرمز باقی می­ ماند.

زمانی­که پوست بهبود می­ یابد، مراقبت مناسب از ناحیه تحت­ درمان بسیار مهم است.

 • برای جلوگیری از عفونت و نیز خلاص شدن از پوسته­ پوسته شدن که گاهی اوقات رخ می ­دهد، پوست را چند بار در روز با آب سرد شستشو دهید. از صابون ها و عطرها اجتناب شود.
 • پماد یا پانسمان روی ناحیه تحت­ درمان را تعویض کنید تا رطوبت محل درمان حفظ شده و بهبودی افزایش یابد.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب اجتناب کنید و پس از متوقف ­شدن لایه برداری، هر روز از کرم­ های ضد آفتاب استفاده نمایید. پوست جدید بیشتر مستعد ابتلا به آسیب­ های نور خورشید است.

اگر اطراف دهان تحت درمان قرار گرفته باشد، ممکن است به شما یک داروی ضد ویروسی به نام آسیکلوویر داده شود تا از عفونت جلوگیری گردد. اگر در گذشته، زخم­ های سرد داشته­ اید، به دکتر خود بگویید.

برای نظارت بر درمان و رشد مجدد پوست و شناسایی و درمان نشانه ­های اولیه عفونت و سایر عوارض، پیگیری چند ملاقات با پزشک موردنیاز خواهد بود.


علت انجام لیزر پوست

بازسازی با لیزر برای بهبود ظاهر و یا حذف موارد زیر استفاده می ­شود:

 • چین و چروک
 • زخم ­های سطحی ناشی از آکنه، جراحی یا تروما که در حال رشد نیستند و یا در حال ضخیم­ترشدن می ­باشند.
 • تغییر رنگ (رنگدانه­ ها) و یا نقص در پوست، مانند لکه­ های حاصل از بیماری­ های کبدی (lentigines)، لکه ­های حاصل از مصرف شراب، لکه­ های حاصل از café-au-lait.

افراد با پوست روشن­ تر که زیاد در معرض نور آفتاب نیستند، پس از عمل  بهترین نتایج را دریافت می ­کنند. افراد با پوست تیره­ تر ممکن است از بازسازی با لیزر بهره ­مند شوند، اما پوست­شان ممکن است به خوبی بهبود نیابد.

شما ممکن است یک کاندید خوب برای بازسازی با لیزر نباشید اگر:

 • در نتیجه درمان قبلی، دچار تغییرات رنگ پوست، زخم، یا ضخیم­ شدن بافت (فیبروز) شده باشید.
 • دچار یک اختلال پوستی، جریان خون، یا سیستم ایمنی باشید که می ­تواند بهبود شما را سخت­ تر کند.
 • دارای سابقه زخم غیرطبیعی (کلوئید و یا زخم ­های هایپرتروفیک) باشید.
 • در حال حاضر درحال استفاده از ایزوترتینوئین (مواد مخدر مورد استفاده برای درمان آکنه) هستید و یا آن را در 6 تا 12 ماه گذشته استفاده کرده­ اید. این امر خطر زخم پس از عمل را افزایش می ­دهد.
 • یک عفونت باکتریایی یا ویروسی پوست دارید.

لیزر پوست چگونه کار می­ کند

نوع و وضعیت پوست شما، سطح تجربه پزشک­ تان، نوع لیزر استفاده شده، و شیوه (سبک) زندگی شما بعد از عمل، می­تواند در تمام نتایج کوتاه­ مدت و بلند مدت بازسازی با لیزر تأثیر گذارد. برخی از مشکلات یا نواقص پوستی به درمان با لیزر بهتر پاسخ می ­دهند. افراد با پوست روشن­ تر که قرار گرفتن آنها در معرض آفتاب محدود است، پس از عمل تمایل به نتایج بهتری دارند نسبت به افراد با پوست تیره­ تر و کسانی که زمان زیادی درمعرض نور خورشید می ­باشند.

در مجموع، بازسازی پوست با لیزر نتایج خوب با خطرات نسبتاً کم دارد.

 • چین و چروک ناشی از افزایش سن و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید، مانند چین­ وچروک اطراف چشم­ ها و دهان، به خوبی به بازسازی با لیزر پاسخ می ­دهد. نتایج طولانی­ مدت درمان با لیزر برای این نوع از چین و چروک­ ها ناشناخته است. به خاطر داشته باشید که چین و چروک ­های جدید احتمالاً با افزایش سن روی پوست ظاهر خواهند شد.
 • چین و چروک­ های ناشی از جابجایی ­های مکرر و استفاده از عضله (مانند کسانی که در پیشانی و یا در امتداد دو طرف بینی دارند) ممکن است بهبود یابند اما حذف نمی­ شوند. آنها اغلب بعد از ماه ­ها یا سال ­ها پس از درمان برمی­ گردند زیرا عضلات همچنان به انجام فعالیت­ هایی که باعث چین و چروک قبل از درمان شده است، ادامه می ­دهند.
 • جای جوش خفیف یا متوسط ​​ممکن است تا حدودی بهبود یابد. درمان با لیزر در زخم ­های شدید آکنه کمتر مؤثر است.

نتایج طولانی­ مدت درمان با لیزر ممکن است پس از چند ماه مشهود نباشد.


خطرات لیزر پوست

اثرات جانبی و خطرات ناشی از بازسازی با لیزر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تورم، خارش، پوسته ­پوسته شدن و حساسیت به لمس. این موارد به عنوان اثرات موقت بازسازی با لیزر مورد انتظار هستند.
 • قرمز شدن پوست (اریتما). این عارضه معمولاً 6 تا 12 هفته طول می­ کشد، اما ممکن است در برخی از افراد تا 6 ماه بطول انجامد. در برخی افراد ممکن است قرمز یا سرخی پوست تا یک سال طی استرس یا فعالیت به راحتی برگردد.
 • تغییرات رنگ (رنگدانه) در پوست. در 30 تا 40 درصد افراد، به خصوص کسانی که پوست تیره ­تر دارند، پوست درمان­ شده از پوست اطراف تیره­ تر خواهد بود. رنگ­ بری و یا لایه ­برداری پوست می­ تواند به روشن کردن پوست برای یک دست­ تر شدن آن کمک کرده، و روی پوست نیز ممکن است در طول زمان محو شود. تعداد کمی از افراد از دست دادن رنگ­ را در پوست درمان ­شده­ ی خود، 6 تا 12 ماه بعد از درمان تجربه خواهند کرد. این اثر ممکن است دائمی باشد، به خصوص در درمان­ های لیزری عمیق­تر.
 • التهاب پوست، از جمله عود آکنه در افرادی که مستعد ابتلا به آکنه هستند.
 • عفونت ­های باکتریایی، ویروسی، یا قارچی پوست. عفونت ممکن است بقیه بدن را نیز متأثر سازد.
 • زخم (به ندرت). زخم ممکن است با دارو بهبود یابد.
 • شرایطی که در آن لبه پلک به سمت خارج حرکت کرده و داخل پلک درمعرض دید قرار می­ گیرد (اکتروپیون). این عارضه نادر است ولی عارضه­ ای جدی در درمان با لیزر در ناحیه اطراف چشم می ­باشد. برای اصلاح آن، گاهی جراحی لازم است. این عارضه به احتمال زیاد در افرادی که پلک افتاده دارند و یا بر روی پلک پایین خود عمل جراحی داشته ­اند. blepharoplasty: (جراحي) بازسازى يا زيباسازى پلك چشم (مثلا برداشتن چربي زيرپوست پلك و خواباندن بادكردگي آن) رخ می ­دهد.

در مورد لیزر پوست چه فکر می ­شود

انتظارات

لیزر در ابتدا جراحت ­ها یا زخم­ های پوست را بازسازی کرده و سپس لایه ­های بالا را از بین می­ برد. شما باید خودتان را برای منظره پوست­تان بلافاصله بعد از درمان و در طول فرایند بهبودی آماده کنید. این نیز برای شما بسیار مهم است که از دستورالعمل­ های پزشک­تان در مورد مراقبت از پوست پس از درمان، پیروی کنید تا بتوانید از عفونت جلوگیری کرده و به التیام زخم پوست خود کمک کنید.

مطمئن شوید که پزشک­تان، آنچه را که شما امیدوارید به آن برسید درک کرده است و اینکه شما نتایجی را که می ­توانید واقع ­بینانه انتظار داشته باشید، درک کرده­ اید. حتی با انتظارات واقع­ بینانه، شما ممکن است نتایج مورد انتظار را برای چند هفته یا چند ماه بعد از بازسازی با لیزر نبینید. شما ممکن است برای دستیابی به نتایج موردنظرتان، بیش از یک درمان نیاز داشته باشید.

محفاظت از (نور) خورشید

پس از بازسازی پوست با لیزر، شما نیاز دارید هر روز از کرم­ های ضد آفتاب استفاده کنید و تا حد امکان در معرض نور خورشید قرار نگیرید. پوست جدید دربرابر تخریب و رنگزدایی حاصل از نور خورشید حساس و مستعدتر است.

گزینه ­ها برای بازسازی

بازسازی با لیزر، لایه ­برداری شیمیایی، و پوست­ خراشی، رایج­ترین تکنیک ­های استفاده شده برای ارتقاء بافت و ظاهر پوست می ­باشند. اگر چه در این تکنیک­ها از روش­های مختلف استفاده می­شود، اما آنها اساساً اثر یکسانی روی پوست دارند: آنها لایه­های بالایی پوست را تخریب و حذف می­کنند تا پوست تازه رشد کند.

هیچ یک تکنیک­ها لزوماً بهتر از دیگری نیست. بازسازی با لیزر هنگامی­که توسط یک جراح با تجربه انجام شود، ممکن است کمی دقیق­تر از لایه ­برداری شیمیایی یا درمابراسیون (پوست­خراشی) باشد. اما انتخاب تکنیک به مکانی که شما می ­خواهید درمان کنید، نوع و وضعیت پوست شما، تجربه دکتر، ترجیح خودتان، و چیزهای دیگر بستگی دارد. برخی از افراد ممکن است با استفاده از ترکیبی از تکنیک ­ها بهترین نتایج را دریافت کنند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: لیزر کردن پوست از بین بردن چین و چروک پوست زیبایی پوست زیبایی لیزر

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.