هایپرترمی برای درمان سرطان

بازدید از این مطلب: 8101 | | تاریخ نگارش:هایپرترمی به معنای درجه حرارت بدن است که که بالااتر از حد طبیعی است. درجه حرارت بالای بدن اغلب توسط بیماری هایی نظیر، تب و یا حرکت یا سکته گرمایی، ایجاد می شود. اما هاپرترمی می تواند همچنین به درجه حرارت گرمایی - کنترل با دقت در استفاده از گرما برای اهداف پزشکی- اطلاق شود. در این جا، ما بر روی چگونگی استفاده از گرما در درمان سرطان، تمرکز خواهیم کرد. هنگامی که سلول ها در بدن در معرض درجه حرارت های بالاتر از درجه حرارت معمولی قرار می گیرند، تغییراتی در داخل سلول ها به وجود می آید. درجه حرارت های گرم تر می تواند سلول هایی را به وجود بیاورد که به احتمال زیاد توسط درمان های دیگر مانند اشعه درمانی یا شیمی درمانی، تحت تاثیر قرار می گیرند. درجه حرارت های بسیار بالا می تواند سلول های سرطانی آشکار را از بین ببرد اما آن ها همچنین می توانند موجب آسیب و یا کشته شدن سلول های طبیعی و بافت ها، شوند. به همین دلیل است که هایپرترمی باید به دقت کنترل شود و باید توسط پزشکانی انجام شود که در استفاده از آن دارای تجربه هستند. ایده استفاده از گرما برای درمان سرطان در حوالی برخی از زمان ها بوده است اما تلاش های اولیه نتایج مختلفی در بر داشته است. به عنوان مثال، حفظ درجه حرارت مناسب در منطقه مناسب سخت بوده است در حالی که اثرات آن بر دیگر بخش های بدن، محدود بوده است. اما امروزه، ابزارهای جدیدتر اجازه کنترل بهتر و عرضه دقیق تر گرما را میسر ساخته و هایپرترمی بر علیه بسیاری از انواع سرطان مورد استفاده قرار گرفته است.

چگونه هایپرترمی برای درمان سرطان استفاده شده است؟

  • دو راه بسیار متفاوت وجود دارد که در آن هایپرترمی می تواند استفاده شود:
  • درجه حرارت های بسیار بالا می تواند برای از بین بردن یک منطقه کوچکی از سلول ها، مانند تومور، استفاده شود. این حالت اغلب هایپرترمی محلی یا فرسایش حرارتی نامیده می شود.
  • درجه حرارت بخشی از بدن(و یا حتی کل بدن) می تواند درجه حرارت را چند درجه بالاتر از حد طبیعی بالا ببرد. این عمل به دیگر درمان های سرطان از قبیل تابش، سلول های بنیادی و شیمی درمانی کمک می کند که بهتر عمل کنند. این مورد هایپرترمی منطقه ای و یا هایپرترمی کل بدن نامیده می شود.

هایپرترمی محلی با استفاده از حرارت بسیار بالا

هایپرترمی محلی (یا فرسایش حرارتی) برای گرم کردن یک منطقه کوچک مانند تومور استفاده می شود. درجه حرارت های بسیار بالا، برای کشتن سلول های سرطانی به وسیله انعقاد خون پروتئین در آن ها و از بین بردن عروق خونی مجاور، استفاده می شود. در واقع، این پختن ها منطقه ای است که در معرض گرما هستند. امواج رادیویی، مایکرو ویوها، امواج فراصوت و دیگر اشکال انرژی را می تواند برای گرم کردن منطقه مورد استفاده قرار داد. وقتی سونوگرافی استفاده می شود، این تکنیک، شدت بالا متمرکز بر سونوگرافی یا HIFU نامیده می شود. گرما ممکن است با روش های مختلفی استفاده شود:

خارجی: امواج انرژی بالا در یک تومور نزدیک سطح بدن از یک ماشین در خارج از بدن، هدایت می شوند.

داخلی: یک سوزن نازک یا نیشتر مناسب به داخل تومور، فرو می شود. نوک نیشتر، انرژی آزاد کرده که بافت های اطراف آن را گرم می کند.

ساییدگی فرکانس رادیویی: ساییدگی یا فرسایش فرکانس رادیویی(RFA) احتمالا، شایع ترین نوع استفاده از هایپرترمی محلی است. از امواج رادیویی با انرژی بالا برای درمان استفاده می کند. یک سوزن، نیشتر مانند سوزن نازک، به داخل تومور برای یک زمان کوتاه قرار داده می شود که معمولا این زمان در حدود 10 تا 30 دقیقه است. قرار دادن نیشتر با استفاده از سونوگرافی، ام آر آی، یا سی تی اسکن است. نوک نیشتر، از یک جریان با فرکانس بالا عبور داده می شود که باعث ایجاد حرارت(بین 122 درجه سانتی گراد و بالاتر از 212 درجه فارنهایت) شده و سلول های درون یک منطقه خاص را از بین می برد. سلول های مرده، جمع آوری نمی شوند اما بافت ها زخمی شده و در طول زمان کوچک می شوند. RFA اغلب برای درمان تومورهایی که نمی توانند با عمل جراحی برداشته شوند و یا برای بیمارانی که قادر به راه رفتن به واسطه استرس های عمل جراحی، نیستند، استفاده می شود. این عمل می تواند معمولا به صورت سرپایی انجام شود. RFA ممکن است برای تومورهایی که بر می گردند یا شروع به رشد می کنند، تکرار شود. همچنین می تواند، به دیگر درمان ها مانند جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی، درمان تزریق به کبد شریانی، ساییدگی یا فرسایش الکل یا chemoembolization، اضافه شود. RFA می تواند برای درمان تومورهای تا حدود 2 اینچ (5 سانتی متر) استفاده شود. به صورت معمول اغلب در درمان تومورهای کبد، کلیه و ریه مورد استفاده قرار گرفته و برای مناطق دیگر بدن مورد مطالعه قرار گرفته است. نتایج طولانی مدت، بعد از درمان RFA هنوز ناشناخته است اما نتایج اولیه دلگرم کننده است.

هایپرترمی ناحیه ای با استفاده از حرارت کم: در هایپرترمی ناحیه ای، بخشی از بدن مانند یک اندام، عضو، و یا حفره بدن (فضایی خالی در داخل بدن) تحت حرارت قرار می گیرد. این حرارت به اندازه کافی گرم برای از بین بردن سلول های سرطانی آشکار نیست. لذا معمولا با شیمی درمانی یا پرتو درمانی ترکیب شده است. در یک رویکرد یا روش، بنام منطقه پرفیوژن یا انزوای پرفیوژنی، جریان خون به بخشی از بدن که از دیگر گردش ها جدا شده است، می رود. این عمل با جراحی انجام می شود که معمولا تحت بیهوشی عمومی(خواب عمیق) قرار داده می شود. خون در آن قسمت از بدن به یک دستگاه گرمایشی، پمپاژ شده و سپس آن را به منطقه گرمایی رو به عقب پمپاز می شود. شیمی درمانی می تواند در همان زمان مشابه، پمپاژ شود. بسته به بخش بدن و زمان طول کشیدن آخرین درمان، درجه حرارت مورد استفاده ممکن است در محدوده 104 درجه فارنهایت تا 113 درجه فارنهایت، باشد. این تکنیک، به عنوان درمانی برای سرطان های خاص در دست و پاها، مانند سارکوم و ملانوما، مورد مطالعه قرار گرفته است. دیگر تکنیک هایپرترمی می تواند همراه با جراحی برای درمان سرطان هایی در صفاق(فضایی در بدن شامل روده ها و سایر اندام های گوارشی) مورد استفاده قرار می گیرند. در طی عمل جراحی، داروهای شیمی درمانی گرمادیده، از طریق حفره صفاقی، به گردش در می آیند. این عمل پرفیوژن صفاقی هایپرترمی مستمر(CHPP) نامیده می شود که با نام شیمی درمانی داخل صفاقی هایپرترمی (HIPEC) نیز شناخته می شود. در مطالعات، این درمان در درمان انواع خاصی از سرطان مفید به نظر می رسد اما هنوز مشخص نیست که آیا بهتر از انواع دیگر درمان نیز می باشد. رویکرد دیگر، هایپرترمی ناحیه ای، گرمایش بافت های عمیق است. این درمان با استفاده از دستگاه هایی که بر روی سطح حفره اندام یا بدن قرار می گیرد و امواج با انرژی بالا در جهت یک منطقه خاص تولید می کند، انجام می گیرد. این دستگاه ها فرکانس های رادیویی یا انرژی مایکروویو لازم برای گرم کردن منطقه تحت درمان را از خود بیرون می دهند. گرم کننده خارجی نیز برای سرطان هایی که در یا فقط در زیر پوست هستند، استفاده می شود. امواج با انرژی بالا، در تومور از یک ماشین در خارج از بدن مانند مایکروویو یا سونوگرافی، اعمال می شود. این روش اغلب درمان اشعه مورد استفاده قرار می گیرد. در طول یک دوره از تابش، هایپرترمی ممکن است هر هفته 3 تا 4 روز در درمان استفاده شود. این عمل به طور معمول در ساعت قبل از تابش عرضه می شود.

هایپرترمی کل بدن با استفاده از حرارت کم

گرم کننده کل بدن به عنوان یک روش برای عمل شیمی درمان بهتر در درمان سرطان گسترش یافته، (سرطان متاستاتیک) مورد مطالعه قرار گرفته است. درجه حرارت بدن می تواند با استفاده از پتوهای گرم کننده، غوطه ور شدن در آب گرم (قرار دادن بیمار در آب گرم) و یا اتاق های حرارتی (شبیه انکوباتورهای بزرگ) افزایش پیدا کند. مردم دریافته اند که هایپرترمی کل بدن گاهی اوقات، آرام بخش است و یا حتی بیهوشی اندک است (دارو به آن ها احساس آرامش و خواب آلودگی می دهد). درجه حرارت بدن ممکن است در مورد یک شخص که تب داشته باشد، افزایش پیدا کند. که گاهی اوقات هایپرترمی کل بدن با دامنه تب، نامیده شده است. مطالعات نشان می دهند که این روش ممکن است باعث شود که سلول های ایمنی خاص برای چند ساعت بعد فعال تر شوند و سطح ترکیبات سلول های قاتل کشنده در خون افزایش پیدا کند. برخی از محققان، می پندارند که درجه حرارت بدن بالاتر و در حدود 107 درجه فارنهایت برای مدت کوتاهی از زمان خواهد شد. مطالعات دیگر، هایپرترمی و شیمی درمانی را همراه با سایر درمان های طراحی شده برای تقویت سیستم ایمنی بدن فرد آزمایش کرده اند (برای اطلاعات بیشتر قسمت سلول های بنیادی را ببینید).


جوانب مثبت و منفی هایپرترمی

هایپرترمی محلی

هایپرترمی محلی، مانند RFA، می تواند تومورها را بدون عمل جراحی از بین ببرد. دانشمندان معتقدند که این کار بهتر انجام خواهد شد وقتی که منطقه تحت درمان در داخل محدوده دمای دقیق برای یک دوره دقیق از زمان نگه داشته می شود. اما انجام این کار همیشه آسان نیست. در حال حاضر دقت در اندازه گیری دمای داخل تومور، سخت و مشکل است. و نگه داشتن یک منطقه در دمای ثابت بدون تاثیر بافت های مجاور می تواند عمل مهارتی باشد. به این موارد اضافه کنید که تمام بافت های بدن به شیوه مشترکی به حرارت، پاسخ نمی دهند و برخی حساس تر از دیگران هستند.به عنوان مثال، مغز به گرما حتی در دماهای پایین مورد استفاده در هایپرترمی کل بدن، بسیار حساس است. پزشکان در حال یافتن راه های بهتر نظارت بر درجه حرارت در سایت های تحت درمان هستند. دماسنج های کوچک در انتهای نیشترها می تواند در مناطق درمان قرار داده شود تا اطمینان حاصل کرد که درجه حرارت در داخل محدوده مورد نظر باقی می ماند. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی(MRI) یک راه جدیدتر است که درجه حرارت می تواند بدون قرار دادن نیشتر در بدن تحت نظارت ما باشد.

عوارض جانبی هایپرترمی محلی

عوارض جانبی احتمالی هایپرترمی بستگی به تکنیک مورد استفاده و بخشی از بدن که تحت درمان است، دارد. بیشتر عوارض جانبی کوتاه مدت هستند اما برخی از آن ها می تواند جدی باشد. هایسپرترمی محلی می تواند موجب درد در محل، عفونت، خونریزی، لخته شدن خون، تورم، سوختگی، تاول و آسیب به پوست، عضلات و اعصاب نزدیک محل درمان شود.

هایپرترمی کل بدن و منطقه ای

مزیت عمده هایپرترمی کل بدن و منطقه ای این است که آن ها به نظر می رسد که برای دیگر کارهای درمان سرطان بهتر باشند. گرم کننده سلول های سرطانی با دمای بالاتر از نرمال برای از بین بردن سلول های سرطانی، بسیار آسان تر از استفاده از تابش و داروهای شیمی درمانی است. اما کنترل دقیق درجه حرارت باید برای هر نوع هایپرترمی، وجود داشته باشد.

عوارض جانبی هایپرترمی کل بدن و منطقه ای

عوارض جانبی بستگی به این دارد که چه بخشی از بدن درمان می شود و چگونه درجه حرارت بالا افزایش پیدا می کند. هایپرترمی کل بدن و منطقه ای می تواند موجب تهوع، اسهال و استفراغ شود. در موارد جدی تر هر چند که نادر است، این عوارض جانبی می تواند مشکلات قلبی، عروق خونی برای اندام های مهم در پی داشته باشد. پرفیوژن اندام جدا شده همراه با شیمی درمانی می تواند موجب، قرمزی، تاول، تورم، و آسیب به پوست و عضله شود. به ندرت این آسیب منجر به این خواهد شد که دست و پاها قطع شوند. از آن جا که هایپرترمی کل بدن و منطقه ای اغلب همراه با دیگر درمان های سرطان مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی است، عوارض جانبی این درمان ممکن است پس از درمان و در زمان دیگری دیده شود. تجربه، فناوری بهبود یافته، و مهارت های بهتر در استفاده از درمان هایپرترمی منجر به عوارض جانبی کمتری شده است. در اغلب موارد، مشکلاتی که مردم با هایپرترمی دارند، خیلی جدی نیست.


آینده هایپرترمی

هایپرترمی یک راه امیدوار کننده برای درمان سرطان است اما تا حد زیادی در این زمان یک تکنیک آزمایشگاهی به شمار می رود. این روش نیاز به تجهیزات خاص، گروه پزشک و درمانی که در استفاده از آن ماهر باشند، دارد. بسیاری از آزمایشات بالینی هایپرترمی در حال انجام برای درک بهتر و بهبود روش آن می باشند. به عنوان مثال، استفاده از نانو ذرات و گرمایش القایی مواد مغناطیسی که در تمور القا می شوند، انواع جدید هایپرترمی بوده که در حال بررسی هستند. و محققان همچنان به این موضوع نگاه می کنند که چگونه هایپرترمی همراه با دیگر روش های درمانی سرطان مورد استفاده قرار می گیرد تا نتایج بهبود پیدا کند. مطالعات نیز همچنین در جستجو و رسیدن به اندام های عمیق تری که می تواند با هایپرترمی درمان شود هستند. مطالعات کنونی به دنبال این هستند که چگونه ممکن است کار برای درمان بسیاری از انواع سرطان از جمله موارد زیر، صورت گیرد: مثانه - پستان - دهانه رحم - اندومتر- سر و گردن - مری - کلیه - کبد - ریه - لوسمی- ملانوم - نوروبلاستوم - تخمدان - لوزالمعده - پروستات - سارکوما (سرطان بافت نرم) - تیروئید.


ترجمه شده از وبسایت: www.cancer.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: هایپرترمی درمان سرطان

مقالات پیشنهادی مرتبط با: هایپرترمی برای درمان سرطان


پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: هایپرترمی برای درمان سرطان


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.