انتخاب شیر خشک کودک

بازدید از این مطلب: 29393 | | تاریخ نگارش:سویا؟ شیر کامل؟ غذای غیر آلرژی‌ زا؟ بیشتر سوپرمارکت های بزرگ، عرضه کننده انواع مختلفی از شیر خشک هستند. برخی از این شیرها، غنی شده از آهن هستند و برخی دارای اسیدهای چرب DHA و ARA هستند. برخی با پایه شیر گاو یا سویا درست شده اند و بعضی از آنها نیز برای کودکانی که عدم تحمل لاکتوز دارند، تولید شده اند. حتی برخی از آنها سدیم کمی دارند.
چگونه بهترین شیر خشک را از بین این همه انواع شیر خشک انتخاب می کنید؟ ابتدا باید برخی اصول پایه ای مربوط به شیر خشک نوزاد را دریابید.

شیر خشک نوزاد: سه مورد برای انتخاب

با وجود این که شیر مادر همه مواد مغذی مورد نیاز برای نوزادان را تامین می کند، اما همه مادران نمی توانند به کودک خود شیر بدهند. همچنین ممکن است مادران شاغل از شیر خشک به عنوان یک جایگزین در زمانی که سر کار هستند یا شخص دیگری از کودک مراقبت می کند، استفاده نمایند.
شیر خشک های موجود دارای تاییدیه FDA بوده و همه مواد غذایی مورد نیاز کودک را تامین می کنند. معمولا شیر خشک به سه شکل اصلی وجود دارد:

  •  پودر. ارزان ترین نوع شیر خشک است، این نوع شیر خشک با آب ترکیب می شود -  یک پیمانه ی آن با 56 گرم آب مخلوط می شود.
  •  کنسانتره های مایع. قیمت آنها از پودر بیشتر است و معمولا با مقدار مساوی از آب رقیق می شوند.
  •  شیر خشک آماده برای مصرف. اغلب از همه انواع شیر خشک،  گران تر هستند و  کاربرد راحت تری  دارند و می توان مستقیما آن را در شیشه ریخت.      

حقایقی درباره شیر خشک: محتویات آن چیست؟

سه نوع شیر خشک پودری، کنسانتره و آماده مصرف موجود است که محتویات آن ها با هم فرق دارد:

  • شیر خشک با پایه شیر: از شیر گاو، روغن های گیاهی (کالری های چرب)، ویتامین ها و مواد معدنی تولید می شود و معمولا غنی شده از آهن است (طبق توصیه آکادمی امریکایی متخصصان اطفال) این نوع شیر خشک برای کودکان سالم، مناسب است.

  • شیر خشک های با پایه سویا: از پروتئین سویا، روغن های گیاهی، شیره ذرت و یا ساکاروز ( نوعی کربوهیدرات) و گاهی آهن تشکیل می شود. این نوع شیر خشک برای کودکان با عدم تحمل لاکتوز مناسب است چون آن ها نمی توانند شیر خشک با پایه شیر ( که لاکتوز دارد) را مصرف کنند، یا کودکانی که به پروتئین شیر گاو آلرژی داشته و از رژیم سبزیجات استفاده می کنند. شیر خشک های سویا برای کودکان زودرس یا با وزن کم توصیه نمی شود. به خاطر داشته باشید که ممکن است واکنش های مقطعی بین شیر خشک سویا و شیر وجود داشته باشد، به ویژه اگر کودک نسبت به شیر آلرژی نشان دهد.

  • شیر خشک ویژه: فهرست بزرگی از محصولات مختلف شامل این دسته می باشند شیر خشک نوزاد برای کودکان با وزن کم زمان تولد ، شیر خشک بدون سدیم برای کودکانی که باید جذب نمک در آنها محدود باشد، و شیر خشک پروتئینی پیش هضم شده برای کودکانی که نسبت به پروتئین کامل شیر گاو حساسیت دارند.

شیر خشک نوزادی غنی شده با اسیدهای چرب امگای DHA و ARA از خزه دریایی نیز در طیف انواع شیر خشک نوزاد قرار گرفته است. این اسیدهای چرب به رشد مغز،  بافت عصبی و بهبود بینایی کودک کمک می نمایند.   


شیر خشک مناسب برای کودک شما

با همه این گزینه ها، چگونه می توان بهترین نوع شیر خشک را برای کودک انتخاب نمود؟

با پرسش از متخصص اطفال شروع کنید. با دوستان و خانواده درباره آنچه که استفاده می کنند و دلایل انتخاب آن گفتگو نمایید. می توانید نمونه هایی از انواع شیر را نیز مورد بررسی قرار دهید، چون اغلب مادران با شیر خشک رایگان از بیمارستان به خانه می آیند.

این که با کدام نوع شیر خشک  تغذیه ی کودکتان را شروع می کنید، اهمیت چندانی ندارد، مطمئن باشید که همه انواع شیر خشک در ایالات متحده امریکا با قوانین سخت گیرانه FDA تولید می شوند ، اما احتمالا کودک فقط با یک یا چند نوع از آنها احساس راحتی می کند. برای خرید هر نوعی که انتخاب کرده اید، حتما به تاریخ  انقضای محصول توجه داشته  باشید و قوطی های فاسد را خریداری ننمایید.


پیگیری شیر خشک کودک و تعویض آن

گاهی ممکن است نیاز باشد که شیر خشک کودک خود را عوض کنید. دلایل تعویض شیر خشک عبارتند از آلرژی، نیاز بیشتر کودک به آهن، ناآرامی شدید، یا اسهال.
ممکن است این نشانه ها ربطی به شیر خشک نداشته باشند. در چنین حالتی تغییر شیر خشک نمی تواند به کودک کمک کند و یا حتی ممکن است علائم او را بدتر کند. به همین دلیل همیشه قبل از تغییر شیر خشک نوزاد با پزشک مشورت کنید.

اگر هر یک از علائم زیر را در نوزاد مشاهده نمودید با پزشک خود تماس بگیرید:

  • پوست خشک، قرمز و ناهموار
  • اسهال
  • خستگی یا ضعف شدید
  • استفراغ شدید

اما وقتی کودک بزرگتر شد برای تعویض شیر خشک چه کارهایی باید انجام شود؟ برای کودکان 4 تا 12 ماهه، این شیر خشک ها کالری و مواد مغذی بیشتری نسبت به شیر خشک معمولی نوزاد دارند، اما باز هم ممکن است تغییر برای کودکتان مناسب نباشد. پیش از امتحان کردن آنها با متخصص اطفال صحبت کنید.


آیا شیر خشک برای کودک بی خطر است؟

در زمستان سال 2008 اخباری در زمینه وجود ملامین یک ماده-ی شیمیایی مورد استفاده در تولید کودها، حشره کش ها، و محصولات شوینده در شیر خشک کودکان منتشر شد. آیا باید در این باره نگران بود؟
اگر از شیر خشک تولید شده در امریکا استفاده می کنید، پاسخ کوتاه به این سوال "نه" است. بیشتر مشکلات گزارش شده از چند شیر خشک تولید شده در چین بوده اند. در ایالات متحده امریکا، FDA ملامین را به عنوان یک افزودنی مواد غذایی مجاز نمی داند، بنابراین هیچ خطری در زمینه شیر خشک های تولید شده در امریکا وجود ندارد.


12 نکته در  مورد استفاده از شیر خشک

اکنون شما مطالب اولیه در زمینه شیر خشک را می دانید، نکات دیگری برای شیردهی بی خطر و موثر با شیر خشک به شما ارائه می شود:  
شیر دادن

1- در زمان شیر دادن به کودک تازه متولد شده خود، تا جایی شیر خشک بدهید که نیاز دارد، اما اگر دیگر میلی به شیر خشک ندارد، او را وادار به تمام کردن یک شیشه نکنید. بیشتر نوزادان در حدود 56 تا 80 گرم را هر دو تا سه ساعت مصرف می کنند.

2- دستورات مندرج روی قوطی شیر را مطالعه کنید تا بدانید که دقیقا چه مقدار آب باید به پودرها و کنسانتره ها اضافه شود. افزودن آب کم می تواند اسهال و کم شدن آب بدن را به همراه داشته باشد.

3- برای صرف هزینه کمتر، آب اضافی را به شیر خشک یا شیر مادر اضافه نکنید. با این کار نه تنها کودک مواد مغذی کمی دریافت می کند، بلکه احتمال "مسمومیت با آب" نیز وجود دارد. مصرف بیش از اندازه آب، تعادل الکترولیتی بدن کودک را مختل کرده و تب یا آسیب به مغز را ایجاد می کند. نمایندگی های خدمات اجتماعی و دپارتمان های سلامت شهرستان ها می توانند برای افرادی که توانایی مالی تامین شیر خشک را ندارند، بودجه ای تهیه کنند.

4- اگر کودک از نظر بزاق دهان مشکل دارد، کمتر و آرام تر به او شیر خشک بدهید. همچنین ممکن است لازم باشد تا زمان بازی پس از غذا خوردن را محدود کنید.

5- به کودک زیر یک سال شیر گاو ندهید. پروتئین‌های شیر گاو که در شیر خشک وجود دارند، تحت فرآیندهای پخت و پردازش قرار گرفته‌اند، تا هضم آنها برای کودکان راحت تر شود.

6- اگر کودک شیر گاو را دوست دارد، در یک ‌سالگی می‌توانید از آن استفاده کنید، اما شیری که بدون چربی یا کم چرب نباشد. زیرا کودک نوپای در حال رشد به چربی‌ها و کالری‌ها نیاز دارد

​ایمنی

7- شیشه شیر کودک را در مایکروویو گرم نکنید، چرا که حرارت آن غیر یکنواخت بوده و نقاط داغی را در مایعات به وجود می‌آورد که ممکن است دهان کودک را بسوزاند. می‌توانید یک لیوان آب را در مایکروویو قرار داده و سپس شیشه شیر را به مدت دو دقیقه در داخل لیوان گرم کنید. یا این که شیشه شیر را در یک دمای ولرم زیر شیر آب گرم نمایید. پیش از دادن شیشه به کودک، دمای آن را روی پوست خود امتحان کنید.  

8- اگر کودک خواست،  می‌توانید شیر خشک را به صورت سرد یا با دمای اتاق به او بدهید.  
9- شیشه‌ها و پستانک‌های تازه را به مدت پنج دقیقه برای ضدعفونی شدن در آب جوش بگذارید. ممکن است رنگ پستانک تغییر کند، اما همچنان برای مصرف مناسب هستند. سپس شیشه‌ها، پستانک و فنجان‌های کودک را در ماشین ظرفشویی قرار دهید یا آنها را با آب داغ و صابون بشویید و به خوبی آب بکشید.        
10- پیش از آماده‌کردن شیر کودک، دست خود را با صابون بشویید.
11- همیشه شیر خشک آماده در یخچال داشته باشید. دستورات روی محتوی شیر را مطالعه کنید تا زمان نگهداری آن مشخص باشد. عموما یک شیشه شیر خشک پودری کودک به صورت آماده باید تا 24 ساعت استفاده شود؛ و یک شیشه از شیر خشک کنسانتره‌ای یا آماده مصرف تا 48 ساعت قابل نگهداری است.
12- در صورت امکان شیر خشک عمومی کودکان را تهیه کنید. شیر خشک‌های دارای مارک مشخص و عمومی تولید شده در ایالات متحده امریکا تاییدیه FDA یکسانی از نظر امنیت و مواد مغذی دارند.
اگر در زمینه شیر خشک مورد استفاده مطمئن نیستید، با متخصص اطفال مشورت کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: شیر شیر خشک کودک نوزاد شیر خشک مناسب کودک شیر خشک برای نوزاد شیر خشک با پایه شیر شیر خشک با پایه سویا

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.