ITP ( پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک) - راهنمای والدین

بازدید از این مطلب: 7514 | | تاریخ نگارش:خونریزی های کوچک در پوست به خاطر نقص یکی از عناصر لخته کننده خون که مرتبط با هیچ بیماری قابل توجیهی نیست، می باشد.


علل این بیماری چیست؟

ITP در اثر نقص ایمنی کودک رخ می دهد. زمانی که کودک دچار عفونت می شود، سیستم ایمنی کودک با عفونت می جنگد. سیستم ایمنی متشکل از بخش های متعدد از جمله سلولهای خونی سفید خاص و پروتئین های خاص در بدن به نام آنتی بادی ها است. برخی سلول های سفید خون در بدن که لنفوسیت نام دارد، آنتی بادی ها را می سازد. گاهی به اشتباه، آنتی بادی ها به پلاکت های خود کودک حمله می کنند. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، بدن فکر می کند که پلاکت ها باید میکروب باشد و پلاکت های پوشانده شده با آنتی بادی از گردش خون کودک برداشته می شود. این حالت باعث می شود تا تعداد پلاکت ها بسیار کم شود و باعث می شود که بدن کودک به سادگی کبود شود و ممکن است باعث خونریزی بینی یا خونریزی در ادرار یا مدفوع شود. مشکلات مرتبط با خونریزی و تعداد پلاکت کم عموما بعد از اینکه عفونت برطرف شد، رخ می دهد. در بیشتر موارد، کودکان مبتلا به ITP به جز در مورد  مشکلات خونریزی سالم به نظر می آیند.


این اختلال چه مدت طول خواهد کشید و آیا کاملا قابل درمان است؟

حدود 80 درصد کودکان مبتلا به ITP به طور کامل در شش ماه بهبود خواهند یافت. در مورد بیشتر کودکان، هیچ وقت عود وجود ندارد. در تقریبا 20 درصد کودکان با ITP، مشکل هیچ وقت بیش از شش ماه طول نمی کشد و ممکن است در آینده عود کند. با این حال بسیاری از این بیماران نهایتا به طور کامل درمان خواهند شد.


مشکلات مرتبط با این اختلال کدامند؟ 

بیشتر کودکان مبتلا به ITP کبودی های بدون توجیهی در بسیاری از بخش های بدن خواهند داشت. بعضی از کودکان مشکلاتی مرتبط با خونریزی از بینی یا خون احتمالی در ادرار یا مدفوع خواهند داشت. خونریزی تهدید کننده حیات که شدید  باشد کاملا غیر معمول است و احتمالا در کمتر از یک درصد کودک اتفاق می افتد. جدی ترین مشکل خونریزی داخلی مثل خونریزی مغز است.


آیا ما باید به هماتولوژیست (متخصص اختلالات خونی) مراجعه کنیم و آیا کودک من باید بستری شود؟

بعضی از پزشکان کودکان در درمان کودک مبتلا به ITP مجرب هستند. به ندرت، مشاوره هماتولوژی  برای کودک لازم است. بسته به مقدار خونریزی و سطح پلاکت ها، کودک ممکن است نیاز به بستری داشته باشد. با این حال اکثر کودکان مبتلا به ITP نیازی ندارند که در بیمارستان بستری باشند.


درمان این اختلال چیست و آیا اثرات جانبی بالقوه ای برای درمان وجود دارد؟

اکثر بیماران مبتلا به ITP بدون درمان بهبود خواهند یافت. پزشکان کودکان و هماتولوژیست های کودکان همگی درباره بیمارانی که باید درمان شوند، توافق ندارند. داروهایی هستند که می تواند بهبودی تعداد پلاکت ها را تسریع کنند. اگرچه داروها عموما به خوبی تحمل می شوند، ولی گاهی اثرات جانبی دارند. بسیاری از هماتولوژیست های کودکان درمان برای کودکان کم سن و سال با ITP را توصیه می کنند در زمانی  که شمارش پلاکت ها بسیار کم باشد و نشانه های خونریزی را در هر جایی غیر از پوست نشان می دهند.


هر چند وقت یک بار ما باید تست های خون پیگیری را انجام دهیم؟

عموما کودک نیاز دارد تا تست های خونی چندین بار در شش ماه اول بعد از تشخیص انجام شود. تست های خون بیشتر بستگی به نیازهای هر کودک خواهد داشت.


چه موقع می خواهید که دوباره کودک من را به خاطر این شرایط ارزیابی کنید؟

کودکان مبتلا به ITP عموما چندین بار در ماه اول بعد از تشخیص ویزیت می شوند. ارزیابی های پیگیری بستگی به سرعت بهبودی یا سرعت درمان کودک خواهد داشت.


ترجمه شده از کتاب: 1001 Healthy Baby Answers


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب:

پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: ITP ( پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک) - راهنمای والدین


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.