بیماری پنجم ( اریتم عفونی ) و کودکان

بازدید از این مطلب: 9744 | | تاریخ نگارش:گونه ­های فرزندم به طور ناگهانی به رنگ قرمز روشن  درآمده ­اند. چه چیزی ممکن است باعث ایجاد آن شده باشد؟

دلیل این حالت ممکن است بیماری پنجم باشد، این بیماری نوعی بیماری ویروسی است که به نام­های عفونت پاراویروسیB19، اریتم عفونی، و یا "گونه های سیلی خورده" معروف است.
با وجود این اسامی ترسناک، بیماری پنجم بیماری نسبتاً خفیفی است که اکثر کودکان بدون هیچ گونه مشکلی از آن بهبود می­یابند. این بیماری اغلب اوقات در فصل بهار و در کودکان سنین پیش دبستانی و دبستانی بروز می­کند.
نوزادان و بزرگسالان اغلب به این بیماری پنجم دچار نمی­شوند، اما با این حال احتمال ابتلای آنان نیز وجود دارد. بیش از نیمی از مردم جهان این ویروس را در بدن خود دارند و بنابراین در مقابل ابتلا به آن مصون می­باشند. همچنین، نوزادان در بدو تولد بدلیل دریافت برخی از پادتن ­ها از بدن مادرشان در برابر ابتلا به بعضی از بیماری­ها مصونیت­ هایی دارند.

همانند بیماری­های تب مخملک، سرخک، سرخجه، آبله مرغان، بیماری پنجم یکی از بیماری های مرتبط با التهابات پوستی قرمز رنگ دوران کودکی است. بیماری پنجم در واقع پنجمین بیماری از این طیف می ­باشد که در گذشته مورد شناسایی قرار گرفته است، و تنها بیماری است که معمولاً توسط تعداد جوش­ها و التهابات تشخیص داده می­شود.


علائم و نشانه های بیماری پنجم چیست؟

حدود یک هفته قبل از ظاهر شدن جوش ­ها، ممکن است فرزندتان دچار تبی خفیف و یا علائم شبه سرماخوردگی شود. علائم احتمالی عبارتند از گرفتگی یا آبریزش بینی ، گلو درد، ناراحتی معده، سردرد و خستگی. سایر علائم کمتر شایع نیز شامل تورم غدد، قرمزی چشم، و اسهال می ­باشند.

زمانی که این بثورات پوستی ظاهر شوند (معمولاً چند روز بعد)، گونه­ های فرزندتان قرمز رنگ خواهد شد، به گونه­ ای که انگار فرزندتان سیلی خورده است. همچنین ممکن است این بثورات قرمز رنگ در تنه، بازوها، ران، کفل، دست­ها، و یا پاهای وی ظاهر شوند.

گاهی اوقات این بثورات خارش دارند. به ندرت، بثورات پوستی تاول مانند و یا شبیه آثار کبودی ظاهر می­شوند.

اگر چه این التهابات می­توانند برای ماه ها دوام داشته باشند، اما معمولاً در عرض یک هفته تا ده روز از بین می روند. در صورتی که بدن فرزندتان در اثر تب یا سپری کردن یک روز بسیار گرم بسیار داغ شود و یا اگر فرزندتان بسیار غمگین و یا خسته شود، ممکن است علائم وی دوباره ظاهر شوند. همزمان با بهبود التهابات بیماری، گاهی این بثورات پوستی شبکه­ مانند به نظر می رسند.

البته تمامی کودکان مبتلا به این ویروس لزوماً بیمار نخواهند شد. حدود 20 درصد از کودکان و بزرگسالان مبتلا به این عفونت، هیچ یک از علائم بیماری را از خود بروز نمی ­دهند. در ضمن اگرچه بزرگسالان مبتلا به این بیماری اغلب دچار دردهای مفصلی می­شوند، اما این علامت به ندرت در کودکان دیده شده ­است.


آیا این پاراویروس همان پاراویروس موجود در بدن حیوانات می­باشد؟

خیر. پاراویروسی که سگ ­ها و گربه­ های خانگی را در برابر آن واکسینه می ­کنند، متفاوت از ویروس انسانی است. ویروسی که باعث بیماری پنجم می­شود فقط انسان­ها را متاثر می­سازد. بنابراین فرزندتان پاراویروس B19 را نمی­­تواند از یک حیوان دریافت کرده باشد.


آیا بیماری پنجم  یک بیماری مسری است؟

بله. همانند سایر ویروس­ها، این ویروس نیز از طریق بزاق دهان و ترشحات بینی انتشار می­یابد. کودکان معمولاً بدلیل استفاده از ظروف مشترک و یا از طریق سرفه یا عطسه این بیماری را به یکدیگر سرایت می­دهند.

ممکن است  میان مواجهه فرزندتان با این ویروس و شروع بیماری وی چهار تا 20 روز طول بکشد (به طور متوسط 14 روز). مسری­ترین حالت بیماری در طول دوره نهفتگی (یعنی، پیش از بروز علائم بیماری) و یا یک هفته قبل از بروز بثورات پوستی (یعنی، زمانی که فرزندتان علائم شبه سرماخوردگی دارد) است.

بر خلاف سایر بیماری­ های التهاب پوستی از قبیل سرخک و آبله مرغان، پس از بروز بثورات پوستی و جوشها، بیماری کودک دیگر واگیردار و مسری نمی­باشد. بنابراین اگر فرزندتان به مهد کودک یا مدرسه می رود، در مرحله بروز بثورات پوستی دیگر نیازی به نگه داشتن او در منزل وجود ندارد.


آیا باید با پزشک تماس بگیرم؟

بله، به منظور رد احتمال وجود سایر مشکلات با پزشک فرزندتان صحبت نمایید. اگر فرزندتان دچار بیماری پنجم شده باشد، کار زیادی از دست پزشکتان ساخته نیست. از آنجاییکه بیماری پنجم نوعی بیماری ویروسی است، آنتی بیوتیک­ها نمی­توانند به بهبود فرزندتان کمکی کنند.

در صورتی که تب فرزندتان بیش از چند روز طول بکشد و یا شدت تب او از 103.5 درجه فارنهایت فراتر رود، احتمال عفونت­ دیگری وجود دارد.

در کودکان سالم، بیماری پنجم معمولاً بیماری خفیفی است. اما اگر فرزند شما دچار شکلی از کم خونی مزمن و یا ضعف سیستم ایمنی باشد، ابتلا به بیماری پنجم او را در معرض خطر مشکلات جدی ­تری قرار خواهد داد.


چگونه می توانیم این بیماری را درمان کنیم؟

درمان این بیماری ویروسی همانند سرماخوردگی، نوشیدن مایعات و استراحت کافی است. همانند بسیاری از ویروس­ها، بیماری پنجم نیز باید دوره ­ی خود را سپری نماید.

با ظاهر شدن بثورات و جوش­ها در بدن فرزندتان، او دیگر علائم ناراحت کننده ­ی خاصی نخواهد داشت، اما در مراحل اولیه بیماری می­توانید به منظور کاهش تب و سایر علائم آزارنده بیماری، با پزشک خود درباره دادن داروهای استامینوفن یا ایبوپروفن به فرزندتان مشورت نمایید.

هرگز از آسپرین برای درمان فرزندتان استفاده نکنید. زیرا آسپرین می­ تواند به بیماری نادر ولی بالقوه کشنده­ای به نام سندرم ری منجر شود.


چگونه می­توانم از ابتلای فرزندم به این ویروس پیشگیری کنم؟

هیچ واکسنی برای بیماری پنجم وجود ندارد. و از آنجاییکه احتمال سرایت این بیماری پیش از بروز بثورات پوستی بیشتر است، بنابراین شما نمی­توانید به طور کامل فرزندتان را در برابر ابتلا به این بیماری محافظت نمایید، به خصوص اگر فرزندتان به مهد کودک یا مدرسه می­رود. البته شما می­توانید با شستشوی مرتب دست­های خودتان و فرزندتان، از احتمال ابتلای وی به بیماری پنجم بکاهید.


آیا مواجهه با بیماری پنجم در طی دوران بارداری خطرناک است؟

بله، مواجهه با این بیماری در طی دوران بارداری می تواند خطرناک باشد.

معمولاً نوزادانی که مادرشان در طی دوران بارداری در مواجهه با این بیماری قرار گرفته اند پس از تولد مشکلی ندارند (حتی اگر مادر دچار عفونت شده باشد). اما در برخی موارد - و اغلب در مواردی که مادر در نیمه نخست حاملگی در معرض این بیماری قرار گرفته باشد – ممکن است این بیماری عوارضی را برای کودک ایجاد نماید، مانند اشکالی جدی از کم خونی، نارسایی قلبی، و یا حتی مرگ.

اگر شما حامله هستید ولی می­دانید که بدلیل ابتلای قبلی به این بیماری، دربرابر این بیماری مصون هستید، بنابراین دلیلی برای نگرانی­تان وجود ندارد. اما اگر مطمئن نیستید و در معرض این ویروس نیز قرار گرفته­ اید، با پزشک خود صحبت کنید.

می­توانید برای بررسی مصون بودن بدنتان در برابر این بیماری و یا احتمال ابتلا به آن آزمایشاتی را انجام دهید. در صورت ابتلای شما به این بیماری، پزشک می­تواند در طی دوران بارداری از طریق چک کردن مرتب نوزادتان، شما را از نزدیک تحت مراقبت قرار دهد.


ترجمه شده از وبسایت: www.babycenter.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب:

پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: بیماری پنجم ( اریتم عفونی ) و کودکان


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.