تراکم زیاد شیر در سینه

بازدید از این مطلب: 7098 | | تاریخ نگارش:تراکم زیاد شیر در سینه پر شدن دردناک سینه ها با شیر است. این معمولا با عدم تعادل بین تامین شیر و تقاضای کودک ایجاد می شد. این شرایط دلیل متداولی است که مادران شیر دادن با سینه خود را زودتر از آنچه می خواسته اند متوقف می کنند.

تراکم زیاد شیر در سینه می تواند زمانی اتفاق بیفتد که:

 • شیر ابتدا در سینه های شما طی چند روز بعد از تولد می آید.
 • شما به صورت نرمال و روتین شیر هی منظم دارید اما نمی توانید به اندازه معمول شیر بدهید یا شیر را پمپ کنید.
 • اگر شما و نوزاد شما ناگهان دست از تغذیه با شیر مادر می کشید.
 • تغذیه با شیر مادر نوزاد شما ناگهان افت می کند چه زمانی که نوزاد شما شروع به خوردن غذاهای جامد می کند یا میزان غذای جامد را افزایش می دهد یا زمانی که کودک هنوز با اشتهای ضعیف مریض است.

در حالیکه شما به تاریخ زایمان خود نزدیک می شوید, سینه های شما شیر ماک تولید می کند. شیر ماک مایع زردرنگی است که حاوی مواد مغذی مهم و آنتی بادی هایی است که نوزاد شما درست بعد از تولد لازم دارد. حدود 2 تا 5 روز بعد از اینکه نوزاد به دنیا می آید, سینه های شما شروع به درست کردن شیر برای نوزاد شما می کند. زمانی که شیر درست می شود, سینه های شما بیشتر احساس گرمی و سنگینی خواهد داشت. بعضی زنان تنها ورم اندک را احساس می کنند. بعضی دیگر به صورت ناراحت کنندهای ورم را احساس می کنند. پر شدن زود هنگام سینه کاملا نرمال است. زمانی که تامین شیر شما شروع می شود و در حالی که نوزاد شما به صورت روتین تغذیه با شیر مادر ولی نامنظم دارد اتفاق می افتد. پر شدن طبیعی با شیری که شما تولید می کنید و خون و مایعات اضافه در سینه های شما ایجاد می شود.

اگر تغذیه با شیر مادر زمانی که نوزاد به دنیا می آید شروع نشود, شما چندین روز تراکم شیر خفیف تا متوسط در سینه خواهید داشت. که به تدریج برطرف می شود برای اینکه سینه های شما برای درست کردن شیر بیشتر تحریک نمی شود.

سینه های بیش از حد پر شده می تواند به آسانی متورم و دردناک شود که منجر به تراکم شیر شدید می شود. علل متداول تراکم شیر در سینه عبارتند از:

 • انتظار بیش از حد طولانی برای شروع تغذیه با شیر مادر نوزاد شما
 • عدم تغذیه به اندازه کافی
 • شیر دادن کم که سینه را خوب خالی نمی کند. نوزادانی که شیر خشک یا آب می خورند کمتر احتمال دارد که خوب شیر سینه را خالی کنند.

تراکم شدید شیر در سینه می تواند نگه داشتن سینه به صورت مناسب و تغذیه خوب را برای نوزاد شما دچار دشواری کند. که می تواند باعث بدتر شدن شرایط شود. در نتیجه:

 • نوزاد شما ممکن است شیر کافی دریافت نکند.
 • سینه های شما به صورت کامل خالی نشود.
 • نوک سینه های شما ممکن است دردناک  و ترک خورده شود.که با تلاش های کودک برای محکم نگهداشتن سینه های بیش از حد پر شما ایجاد می شود. اگر شما به خاطر اینکه سینه هایتان دردناک شده است کمتر شیر بدهید, تراکم شیر در سینه افزایش پیدا خواهد کرد.

بدون درمان تراکم شدید شیر در سینه می تواند منجر به مسدود شدن مجاری شیر و عفونت سینه شود که ماستیت نامیده می شود.

سینه های متراکم شده

 • متورم, محکم و دردناک هستند. اگر به شدت شیر در سینه جمع شده باشد, سینه ها بسیار متورم, سخت , درخشان, گرم و اندکی نسبت به درد حساس می شود.
 • ممکن است نوک سینه تخت شده باشد. ناحیه سیاه دور نوک سینه که آرولا نام دارد, ممکن است بسیار سفت شده باشد. این محکم نگه داشتن سینه را برای کودک شما سخت می کند.
 • می تواند تب اندک حدود 100.4 درجه فارنهایت( 38 درج سانیت گراد) ایجاد کند
 • می تواند غده های لنفاوی متورم و حساس در زیر بغل شما ایجاد کند.

شما می توانید از تراکم شیر با مدیریت دقیق شیری که سینه های شما درست می کند و خارح کردن آن از سینه هایتان پیشگیری کنید. طی هفته اول یا دوم تطابق بدن شما با تغذیه با شیر مادر, مراقب باشید که اجازه ندهید که سینه های شا بیش از حد پر شود.

 • به نوزاد خود هر وقت که علائم گرسنگی را نشان می دهد  شیر بدهید. اگر سینه های شما سفت و بیش از حد پر شده است , اجازه دهید که شیر کافی خارج شود تا نوک سینه های شما نرم شود قبل از اینکه آن را در دهان نوزاد خود قرار دهید.
 • مطمئن شوید که نوزاد شما محکم سینه را گرفته و به خوبی شیر می خورد.
 • سینه های خود را در هر بار شیر دادن کاملا خالی کنید. این به حرکت آزاد شیر کمک خواهد کرد و ذخیره شیر شما در سطحی که نوزاد شما نیاز دارد باقی خواهد ماند.

اگر شما نگرانی ها یا سولاتی دارید, این زمان خوبی است که به مشاور شیر دهی مراجعه کنید کسی که به مادران کمک می کند که شیر دادن را یاد بگیرند.

تراکم شیر سینه بر اساس علائم به تنهایی تشخیص داده می شود. هیچ ارزیابی یا تستی لازم نیست.

بعد از چند روز که شیر شما وارد سینه ها می شود, تامین شیر شما با نیازهای کودک شما تطابق خواهد یافت. شما می توانید رهایی از اولین تراکم شیر نرمال را در 12 تا 24 ساعت ( یا در 1 تا 5 روز اگر شما شیر خود را به کودک نمی دهید) انتظار داشته باشید. علائم شما باید در چند روز برطرف شود اگر نشد یا اگر سینه های شما بعد از شیر دادن نرم نشد, بلافاصله درمان خانگی را شروع کنید.

برای کاهش درد و تورم, ایبوبروفن (مثل آدویل یا موترین ) مصرف کند, کمپرس سرد استفاده کنید و سوتین ای شیر دهی ساپورت کننده ای که بیش از حد تنگ نباشد بپوشید. قبل از اینکه دارویی مصرف کنید از دکتر خودسوال کنید که آیا استفاده از آن در حالیکه شما شیر می دهید ایمن است یا خیر

برای نرم کردن سینه های خود قبل از شیر دهی, ماساژ گرم به آرامی بدهید و از دست های خود یا پمپ برای خارج کردن مقدار کمی شیر از هر دو سینه استفاده کنید.

اگر نوزاد شما نمی تواند خوب شیر بخورد یا اصلا شیر نمی خورد ( برای مثال طی بیماری) مطمئن شوید که به آرامی هر سینه را خالی می کنید. شما می توانید شیر سینه را برای استفاده در آینده ذخیره یا فریز کنید.

اگر سینه های شما هنوز بعد از شیر دهی احساس ناراحتی دارد کمپرس خنک استفاده کنید.

اگر شما شیر مادر نمی دهید از تحریک نوک سینه ها یا گرم کردن سینه ها اجتناب کنید.در عوض کیسه آب یخ, دارو برای کاهش درد و التهاب و سوتین ساپورت کننده ای که اندازه تان است استفاده کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب:

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.