تراکم شیر در سینه - درمان خانگی

بازدید از این مطلب: 4488 | | تاریخ نگارش:برای پیشیگری از تراکم شدید شیر در سینه

اگر شما می خواهید شیر مادر بدهید, کارهای زیر را برای پیشگیری از تراکم شدید شیر در سینه انجام دهید

 •  به محض اینکه نوزادتان به دنیا می آید تغذیه با شیر مادر را شروع کنید و اغلب این کار را انجام دهید. این بهترین راه پیشگیری از تراکم شدید شیر در سینه است.

- در چند روز اول بعد از تولد, تغذیه با شیر مادر حداقل هر 1 تا 2 ساعت انجام می شود. دوره های کوتاه زمانی بین تغذیه ها ممکن است به کاهش یا پیشگیری از تراکم شیر در سینه کمک کند. طی این زمان, شما ممکن است لازم باشد که کودک خود را برای شیر دهی بیدار کنید.

- کودک خود را هر زمانی که گرسنه است یا حداقل هر دو ساعت یک بار شیر بدهید

 • مطمئن شوید که سینه های شما به اندازه کافی نرم است که کودک به خوبی آنها را نگه دارد. اگر سینه های شما سفت یا بیش از حد پر از شیر است, اجازه دهید که مقدار کمی شیر با استفاده از دست ها یا پمپ خارج شود. سپس سینه را در دهان کودک قرار دهید. شما می توانید همنطور:

 - دوش گرم بگیرید و اجازه دهید که جریان آب روی سینه ای شما جاری شود. این باید رفلکس آرام شدن را تحریک کند که اجازه می دهید کمی شیر نشت کند و همینطور اندکی نوک سینه و آرولا را نرم می کند.

- حوله مرطوب و گرم روی سینه ها قبل از شیر دهی قرار دهید. گرمای مرطوب باید به جریان آسان شیر کمک کند

 • سینه های خود را با هر بار شیر دهی خالی کنید.

- شما باید تا زمانی که نوزاد می خواهد شیر دهی را ادامه دهید. در کل این بهترین کار است حداقل 15 دقیقه یا بیشتر سینه اول مکیده شود قبل از اینکه به سراغ سینه دوم بروید. شما می دانید چه زمانی وقت آن رسیده به سراغ سینه دیگر بروید زمانی که نوزاد شما کمتر تلاش می کند که سینه را مک بزند.

- اگر نوزاد قبل از اینکه سینه های شما خالی شود سیر می شود, از پمپ یا دست های خود (خالی کردن دستی) برای فشار دادن شیر باقی مانده از سینه های شما برای ذخیره به منظور استفاده در آینده استفاده کنید. این به خصوص طی مراحل اولیه شیر دهی مهم ست.

- تراکم شیر اولیه در سینه زمانی که شیر دهی روتین تر می شود و نوزاد شما قادر می شود که برای دوره های زمانی طولانی تر شیر بخورد کاهش خواهد یافت.

 • وضعیت شیر دهی کودک خود را هر چند وقت یک بار عوض کنید تا مطمئن شوید که تمام بخش های سینه شما خالی شده است برای اطلاعات در باره پوزشین های شیر دهی به موضوع شیر دهی با سینه مراجعه کنید.
 • مطمئن شوید که نوزاد شما به صورت مناسبی سینه را نگه داشته است. اگر نوک سینه های شما تخت است, به آرامی نوک سینه و اطراف آن را ماساژ دهید. نوک سینه را تحریک کند تا قائم تر شود. سپس به آرامی سینه خود را با انگشت شست در بالا و بقیه انگشتان در زیر نگه دارید. این ساپورت اضافی محکم نگه داشتن سینه را برای نوزاد شما آسان تر خواهد کرد. به اسلاید شوی نگه داری مناسب برای شیر دهی با سینه مراجعه کنید.
 • هر زمان که شما قادر نیستید به نوزاد خود شیر بدهید, زمانی را تعیین کنید و فشار دستی وارد کنید یا با پمپ، شیر را حداقل هر 3 تا 4 ساعت از سینه های خود خالی کنید.

هر مشکل شیر دهی یا نگرانی ها را با دکتر خود یا متخصص شیر دهی (مشاور شیر دهی) در میان بگذارید.

برای رهایی از تراکم شیر در سینه

اگر شما باید شیر مادر بدهید اما تراکم شیر سینه مانع از این می شود, از این راه ها برای حفظ جریان شیر خود و کاهش درد و ورم استفاه کنید.

 • نوک سینه ها و اطراف آن را قبل از شیر دهی نرم کنید تا از آسیب به نوک سینه اجتناب کنید.
 • وقتی که نوک سینه ها و آرولا نرم است, نوک سینه راحت تر بیرون می آید و به کودک شما اجازه می دهد که محکم سینه را نگه دارد. به اسلاید شو نگه داشتن مناسب برای تغذیه شیر مادر مراجعه کنید.

- اگر سینه های شما آزادانه نشت می کند, می توانید از کمپرس گرم برای چند دقیقه قبل از شیر دهی استفاده کنید.

- به آرامی پمپ کنید یا از دست ها (فشار دستی ) استفاده کنید تا مقادیر کمی از شیر را خارج کنید. مراقب باشید که به بافت سینه خود آسیب نرسانید. یک پمپ اتوماتیک ایجاد کننده گردش در سینه با مکش تنظیم شده در حالت پایین بهترین گزینه برای رهایی از تراکم شیر در سینه است.

 • از ماساژ سینه آرام برای ارتقای جریان شیر استفاده کنید.
 • به کودک خود دفعات بیشتری شیر بدهید یا سینه های خود را پمپ کنید اگر کودک شما شیر مادر نخواهد خورد. مراقب باشید که هر بار سینه ها را کاملا خالی کنید. شما می توانید شیر پمپ شده را در ظرف تمیز یا کیف هایی برای استفاده در آینده فریز کنید.
 • ورم را کاهش دهید و درد را برطرف کنید. بعد از شیر دهی با سینه:

- داروی های ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) مثل ایبوبروفن (آدویل یا مورتین برای مثال) علاوه بر درمان های غیر دارویی را استفاده کنید. زمانی که به صورت مستقیم استفاده می شود, ایبوبروفن برای استفاده ایمن است در حالیکه شیر می دهید. اما قبل از اینکه شما هر نوع دارویی را مصرف کنید, از دکتر خود سوال کنید که ایا استفاده از آن در حالیکه شیر مادر می دهید ایمن است یا خیر.

- کمپرس سرد را امتحان کنید. حوله خیس خنک, ژل سرد یا کیسه آب سرد یا کیسه های سبزیجات یخ زده را به مدت 15 دقیقه در هر بار هر ساعتی که لازم است استفاده کنید. برای پیشگیری از آسیب به بافت سینه, کمپرس سرد را به سینه های برهنه خود نزنید. یک پارچه نازک بین کیسه سرد و پوست خود قرار دهید.

 • از سوتین های تنگ که روی سینه های فشار وارد می کند اجتناب کنید. سوتین تنگ می تواند جریان شیر را میان مجاری کاهش دهد و نهایتا باعث مجاری مسدود شده می شود.

برای کاهش تراکم شیر در سینه اگر شما شیر مادر نمی دهید:

اگر شما شیر خشک را با شیشه شیر می دهید و تراکم شیر را بعد از زایمان تجربه می کنی از یک یا چند تا از اقدامات زیر استفاده کنید تا به رهایی از ناراحتی کمک کند:

 • از پمپ کردن یا برداشتن مقدار زیادی شیر از سینه هایتان اجتناب کنید. این تولید شیر را تحریک می کند و تراکم شیر را بدتر می کند. مقدار شیر کافی را بردارید تا احساس راحتی بیشتری به شما بدهد.
 • ایبوبروفن (مثل آدویل یا مورتین) علاوه بر درمان های غیر دارویی استفاده کنید. از داروها به صورت ایمن استفاده کنید. تمام دستورات روی برچسب را بخوانید و دنبال کنید.
 • از کمپرس سرد استفاده کنید. حوله سرد خیس , ژل خنک یا کیسه های سرد یا کیسه های سبزیجات یخ زده را روی سینه های خود به مدت 15 دقیقه در هر بار در هر ساعتی که لازم است قرار دهید. برای پیشگیری ا آسیب به بافت سینه, سرما را مستقیما روی پوست برهنه اعمال نکنید. یک پارچه نازک بین کیسه سرد و پوست خود قرار دهید.
 • از سوتین حفاظتی که کاملا اندازه شماست استفاده کنید.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب:

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.