کولیک - درمان خانگی

بازدید از این مطلب: 3936 | | تاریخ نگارش:بعد از اینکه کودک شما گریه کردن را شروع کرد, از تکنیک های آرام بخش استفاده کنید تا سعی کنید اپیزود را کوتاه کنید یا شدت آن را کاهش دهید. اقدامات پیشگیرانه معین می تواند کمک کند. کولیک به تدریج به خودی خود برطرف می شود صرف نظر از اینکه شما چه کای انجام می دهید.

پیشگیری

ثبت روزانه را نگه دارید تا فعالیت های روزانه کودک را مشخص کنید از جمله زمانی که او گریه می کند. ثبت ممکن است به شما کمک کند که متوجه الگوها در گریه کردن کودک خود شوید و توانایی شما را برای پیش بینی زمانی که اپیزودهای کولیک احتمال دارد اتفاق بیفتد را افزایش دهد. شما می توانید به پیشگیری یا کاهش اپیزودهای گریه کردن طی آن زمان ها کمک کنید:

 • نیازهای کودک خود را پیش بینی کنید. به عادات طبیعی کودک خود توجه کنید و یک برنامه سرسخت برای وعده های غذایی, چرت زدن و بازی کردن تنظیم کنید. به این صورت شما می توانید رفتار را پیش بینی کنید و به صورت مناسب پاسخ دهید. شما ممکن است بخواهید نگه داشتن و آرام کردن کودک را امتحان کنید قبل از اینکه زمان گریه کردن معمول او شروع شود. از کریر جلویی یا آویز استفاده کنید تا بتوانید کارهای دیگری انجام دهید در حالیکه کودک را نزدیک خود نگه می دارید.
 • یک محیط آرام ایجاد کنید. طی زمان هایی که انتظار بدخلقی وجود دارد, تنها اگر لازم است کودک خود را لمس کنید و سعی کنید تعداد بازدید کننده ها, نورهای روشن, صداهای بلند و موقعیت های پر سر و صدا را محدود کنید. تحریک بیش از حد می تواند اپیزود گریه کردن را تحریک کند یا اپیزود را بدتر کند.
 • استرس را کاهش دهید. کودکان به خلق مراقبان خود بسیار حساس هستند و ممکن است طی زمان های استرس خانواده یا تنش بیشتر گریه کنند. مراقب خود باشید تا به آرام و ایمن نگه داشتن محیط کودک کمک کنید. به خاطر داشته باشید که این زمان چالش برانگیز طول نخواهد کشید و بدانید که شما محدودیت های فردی دارید.
 • زمانی که لازم دارید کمک بخواهید. این می تواند اپیزود گریه کردن را کوتاه کند اگر مراقب دیگری سعی کند طی زمان هایی که شما ناامید و خسته هستید کودک را آرام کند. کودک شما ممکن است به کسی که آرام و سرحال است بهتر پاسخ دهد. از قبل با برنامه ریزی کمک قبل از اینکه لازم داشته باشید آماده شوید. لیستی از افرادی که در موردی که نیاز به کمک غیر منتظره دارید و می توانید با آنها تماس بگیرید داشته باشید.

کولیک با مشکلات سلامت ایجاد نشده است. اما زمانی که کودک شما حال خوبی ندارد, اپیزودهای گریه کردن ممکن است بدتر شود. شما می توانید رفتار کولکی را با انجام اقدامات پیشگیرانه برای کاهش ریسک بیماری کودک خود به حداقل برسانید.

 • اگر شما شیر مادر می دهید, مراقب رژیم غذایی خود باشید. غذاهایی که شما می خورید می تواند بر شیر سینه شما اثر بگذارد و باعث درد شکمی در کودک شما شود که ممکن است اپیزود گریه کردن را طولانی کند.
 • به صورت مناسب به کودک خود شیر دهید. نوزادان بسیار کوچک ممکن است 1 تا 2 ساعت بعد از شیر خوردن گرسنه باشند. غذا را هر زمان که کودک می خواهد بدهید. اما از تغذیه بیش از حد اجتناب کنید, حتما مراقب زمانی که کودک شما سیر است باشید.
 • به پیشگیری از ایجاد گاز در شکم کودک کمک کنید. گاز می تواند باعث درد شود که منجر به گریه زیاد می شود.
 • بهداشت خوب را تمرین کنید تا از بیماری اجتناب کنید. نوزاد بیمار معمولا اپیزود های گریه کردن شدید تر و متداول تر دارد. برای کمک به پیشگیری از بیماری تا حد ممکن از بهداشت خوب مثل شستن متداول دست ها از جمله دست های نوزاد استفاده کنید. از بازدید کننده ها بخواهید که همین کار را بکنند. از حضور در جاهای شلوغ طی هفته های اول کودک خود به خصوص کنار افرادی که سیگار می کشند اجتناب کنید. تنفس دود می تواند ریسک مشکلات تنفسی , عفونت های گوش و آسم کودک شما را افزایش دهد.

راحتی

بعد از اینکه اپیزود کولیک شروع می شود, اقدامات آرام کننده می تواند کمک کند

 • به گریه کردن به سرعت و به صورت مناسب واکنش نشان دهید. بلافاصله ارزیابی کنید که گریه احتمالا نشان می دهد که کودک گرسنه است یا جای خودر ا کثیف کرده یا ... و بر همان اساس عمل کنید. انجام این کار می تواند مانع از این شود که کودک شما به حدی ناراحت شود که نتوان او را آرام کرد. برای اطلاعات بیشتر درباره مشخص کردن اینکه چرا کودک شما گریه می کند به موضوع گریه کردن سه ساله ها و کمتر مراجعه کنید.
 • کمک کنید کودکتان باد گلو بزند به خصوص اگر شما شک دارید که گاز شکمی اپیزود گریه کردن را شروع کرده است.
 • فعالیت اطراف کودک را کاهش دهید. تحریک بیش از حد از صدا, نورها و توجه بیش از حد می تواند اپیزود گریه کرده را تحریک کند. کودک خود را به محیطی آرام وساکت ببرید.
 • ماساژ نوزاد را امتحان کنید. بعضی از والدین از ماساژ نوزاد برای آرام کردن کولیک استفاده می کنند. تحقیق نشان نمی دهد که آیا این روش می تواندبه کودکان با کولیک کمک کند یا خیر.
 • کودک خود را با کمک به او برای راحت تر بودن آرام کنید. نگران نباشید که شما ممکن است با دادن توجه زیاد و عاشقانه کودک خود را لوس کنید.

اگر متوجه می شوید که صبر خود را از دست داده اید یا می ترسید که کودک شما ممکن است آسیب دیده باشد, بلافاصله عمل کنید.

 • کودک را در تخت قرار دهید تا گریه کند در حالیکه شما به اتاق دیگری می روید و خود را آرام می کنید.
 • از کسی بخواهید که به شما کمک کند. اگر هیچ کس خانه نیست به دوستی که می تواند به آرام کردن شما کمک کند زنگ بزنید. اگر شما می ترسید که نتوانید خود را کنترل کنید و نمی توانید کمک دیگری بگیرید با اورژانس تماس بگیرید.

به دکتر زنگ بزنید اگر متداولا احساس بیچارگی می کنید یا نمی توانید ساپورت کافی به دست آورید.

اقدامات دیگر

از درمان های اثبات نشده یا خطرناک برای کولیک استفاده نکنید. از دکتر خود قبل از استفاده از درمان های جایگزین که ممکن است اثرات ناشناخته داشته باشد توصیه بگیرد.

همینطور مراقب باشید که به صورت تکانشی عمل نکنید یا از اقدام زیان بار برای درمان کولیک استفاده نکنید. برای مثال این کار ها را انجام ندهید:

 • اجازه ندهید که کودک شما تا زمانی که از خستگی از حال برود در تخت بماند و گریه کند.
 • تغذیه شیر مادر به کودک را متوقف کنید. چراکه هیچ وقت کولیک را درمان نخواهد کرد. به کودک خود آسپرین یا محصولات آسپرین ندهید به خاطر اینکه ریسک سندرم ری را بالا می برد.
 • به کودک خود الکل ندهید (حتی از پستانک خیسانده شده در مشروبات الکلی استفاده نکنید)
 • کودک را برای گریه کردن تکان ندهید. آسیب های مغزی نوزادی جدی یا حتی کشنده می تواند ایجاد شود (سندرم کودک لرزان)
 • به کودک خود دارویی ندهید مگر اینکه توسط دکتر شما توصیه یا تجویز شده باشد.

بعضی از دکتر ها پروبیوتیک ها را تجویز می کنند که باکتریهایی هستند که به حفظ تعادل طبیعی ارگانیسم ها (میکروفلورا) در روده ها کمک می کند. مطالعات برای یافتن اینکه پروبیوتیک ها چطور برای کودکانی که کولیک دارد مفید است در حال انجام است.

مراقبت از خود

مهم است که از خود مراقبت کنید و به خاطر داشته باشید که کولیک با نگهداری نامناسب والدین ایجاد نمی شود. کولیک موقتی است و بر سلامت کلی کودک شما یا رشد آینده او اثر نخواهد گذاشت.

اگر هیچ چیز به نظر نمی آید که کودک شما را آرام کند, همچنان تکنیک های آرام سازی را امتحان کنید اما درک کنید که گاهی هیچ چیز موثر نیست. اگر شما موفق نیستید و از این تلاش ها خسته می شوید, از کس دیگری بخواهید که جای شما را بگیرد.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: کولیک - درمان خانگی کولیک بیماری های کودکان

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.