کولیک – مرور موضوع

بازدید از این مطلب: 3484 | | تاریخ نگارش:کولیک چیست؟

تمام کودکان گریه می کنند اما گاهی کودک برای ساعت ها در یک بار گریه خواهد کرد و هر کاری که شما بکنید آرام نمی شود. این نوع شدید گریه کردن در کودک بین سه هفتگی و سه ماهگی کولیک نام دارد. اگرچه این برای والدین و مراقب ناراحت کننده است ولی کولیک برای بعضی نوزادان طبیعی است.

دکتر ها معمولا کولیک را زمانی که کودک سالم بیش از زمانی که انتظار می رود گریه می کنند تشخیص می دهند : بیش از 3 ساعت در روز برای بیش از سه روز در هفته، حداقل سه هفته پشت سر هم. کولیک معمولا بدتر است زمانی که نوزادان حدود 6 تا 8 هفته دارند و به خودی خود بین 8 تا 15 هفته برطرف می شود.

متداول است که شما احساس ترس , ناراحتی یا ناامیدی کنید زمانی که شما نمی توانید کودک خود را ساکت کنید. اما به خاطر داشته باشید که کولیک طبیعی است و موقتی. کودک شما بهبود خواهد یافت.

چه چیزی باعث کولیک می شود؟

دکتر ها مطمئن نیستند که چه چیزی کولیک ایجاد می کند اما این ممکن است نتیجه رفتار حساس کودک و سیستم عصبی نابالغ باشد. این چیزا ممکن است باعث شود که کودک شما به آسانی گریه کند و آرام کردن او مشکل باشد. زمانی که کودک شما بزرگ می شود بهتر قادر است که گریه کردن خود را کنترل کند.

کولیک مرتبط با شرایط سلامت نیست مثلا مشکلات هاضمه. اما داشتن گاز در شکم می تواند باعث شود که گریه کردن بدتر شود.

کولیک با درد یا بیماری ایجاد نمی شود . اگر شما فکر می کنید که کودک به خاطر اینکه آسیب دیده یا مریض است گریه می کند, با دکتر تماس بگیرید. کولیک تقصیر شما یا کودک شما نیست. این به این معنی نیست که شما والدین بدی هستید یا کودک شما مشکلی دارد.

علائم کدامند؟

بیشتر نوزادان زمانی که در بغل هستند, غذا می خورند و به آنها توجه می شود کمتر گریه می کنند. این چیزها ممکن است برای نوزادانی که کولیک دارند موثر نباشد. زمانی که آنها گریه می کنند, ممکن است دست های خود را مشت کنند و شکم و پاهای خود را سفت کنند. بعضی کودکان پشت خود را خم می کنند در حالیکه دیگران پاهایشان را به شکم خود می کشند.

استفراغ, اسهال, تب یا خون یا موکوس در مدفوع علامت کولیک نیست. اگر کودک شما هر کدام از این علائم را داشته باشد, او باید توسط دکتر ارزیابی شود.

چطور کولیک تشخیص داده می شود؟

اگر شما درباره گریه کودک نگران هستید, به دکتر خود مراجعه کنید یا درباره آن در چک آپ روتین بعدی کودک خود صحبت کنید. برای مطمئن شدن از اینکه گریه کردن کولیک است, دکتر شما ممکن است ارزیابی فیزیکی انجام دهد و درباره سلامت گذشته کودک شما, تکنیک های آرام کننده ای که امتحان کرده اید و اینکه آیا شما علامت دیگری را متوجه شده اید یا خیر سوال کند. شما ممکن است همینطور درباره اینکه چطور گریه کردن بر شما اثر می گذارد  از شما سوال می شود و خواسته می شود که نشان دهید چطور کودک را شیر می دهید و کمک می کنید که آروغ بزند. دکتر شما ممکن است پیشنهاد کند که شما توجه کنید چه موقع و هر چند وقت یک بار کودک شما گریه می کند.

اگر نوزاد شما علائمی دارد که شما را نگران می کند, مثل استفراغ کردن یا تب, دکتر شما ممکن است تست های آزمایشگاهی یا اشعه های ایکس را انجام دهد تا مشخص کند چه چیزی باعث آنها شده است.

چه کاری می توان برای  کولیک انجام داد؟

فهمیدن اینکه آیا الگویی برای گریه کودک شما وجود دارد یا خیر می تواند کمک کند.بسیاری از نوزادان عمدتا در بعد از ظهر و ساعات عصر گریه می کنند. اگر شما متوجه شوید که نوزاد شما در زمان های معینی از روز گریه می کند, می توانید بیشتر بغل کردن کودک را قبل از این زمان ها امتحان کنید. اما طی زمان های بدخلقی مورد انتظار, بازدید کننده ها را محدود کنید, صدا و نور را کم کنید و تنها در صورت نیاز کودک را لمس کنید.

بعد از اینکه گریه کردن شروع شد, آرام تکان دادن کودک خود در اتاق آرام را امتحان کنید یا او را برای راه رفتن در یک کریر رو به جلو یا کالسکه بیرون ببرید. بعضی کودکان با ماشین سواری یا گوش دادن به صدای ثابت مثل صدای فن یا سشوار آرام می شوند.

کاری که می توانید برای آرام کردن کودک خود انجام دهید را امتحان کنید اما بپذیرید که گاهی هیچ کاری کمک نمی کند. اگر شما احساس استرس یا فرسودگی داشته باشید, از عضو خانواده یا دوست بخواهید که به شما کمک بدهد. از خود مراقبت کنید و به خاطر داشته باشید که کولیک خیلی زود برطرف خواهد شد.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: کولیک بیماری های کودکان کولیک چیست؟ چه چیزی باعث کولیک می شود؟ علل کولیک تشخیص کولیک

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.