انتخاب اسباب‌ بازی مناسب برای کودکان خردسال

بازدید از این مطلب: 5675 | | تاریخ نگارش:یک کودک نوپا با بازی کردن تشویق می‌شود تا توانایی‌هایی جدیدی را کشف کند. بازی کردن یک لذت الزامی در دوران کودکی است و همچنین راهی است که کودکان چیزهایی را درباره‌ی خودشان، محیط و افراد پیرامونشان فرامی‌گیرند. در طی بازی کودکان یاد می‌گیرند مشکلات را حل کنند، با دیگران همراهی کنند و بدنشان را طوری کنترل کنند که باعث رشد و توسعه‌ی خلاقیت و مهارت‌های مدیریتی شان شود. کودکان نوپا باید با طیف گسترده‌ای از اسباب‌بازی‌ها بازی کنند، این گستردگی به آن‌ها کمک می‌کند تا با حداکثر پتانسیل خود رشد کنند.
هدف از این راهنما کمک به اتخاذ تصمیمات آگاهانه به هنگام انتخاب اسباب‌بازی برای کودکتان است. با استفاده از اطلاعات ارائه‌شده در این راهنما شما قادر به انتخاب بهترین اسباب‌بازی برای برآورده ساختن نیازهای فرزند خویش هستید.

یادگیری از طریق بازی

هنگامی که یک کودک یاد می‌گیرد به نقطه‌ای برسد، چیزی را چنگ بزند، بخزد، بدود یا بالا رفته و تعادل خود را حفظ کند، مهارت‌های فیزیکی از طریق حرکت رشد می‌یابند. مهارت‌های حرکتی خوب (استفاده از دست‌ها و انگشتان) هنگامی که کودک اشیا را در بازی در دست خود می‌گیرد، پیشرفت می‌کنند.

مهارت‌های ذهنی از طریق بازی‌هایی که حل مسئله را تشویق نموده و کنش و واکنش را تشریح می‌کنند، افزایش پیدا می‌کنند. کودکان از طریق بازی در مورد اشکال، رنگ‌ها، اندازه‌ها و دیگر مفاهیم یاد می‌گیرند. زبان کودک از طریق تعامل با دیگران و استفاده از کلمات برای اسباب ‌بازی‌ها و فعالیت‌های مطلوب ارتقاء می‌یابد.

وقتی کودک بازی کرده و با دیگران تعامل پیدا می‌کند، زبان او رشد می‌یابد. با آغاز انجام بازی‌ها با تقلید صدا همراه با والدین و شرکت کردن در سطوح بالاتر بازی مانند گفتن قصه و جوک، توانایی استفاده از زبان همزمان با بازی کردن کودک بهبود می‌یابد. 

وقتی کودک بازی می‌کند مهارت‌های اجتماعی افزایش می‌یابند. یادگرفتن تبعیت از دستورالعمل‌ها، همکاری، مذاکره، بازی کردن به نوبت و رعایت قوانین بازی، تمام مهارت‌های مهمی هستند که در بازی‌های اولیه یاد گرفته می‌شوند. با این حال کودک از طریق بازی‌های تخیلی شروع به آموختن بعضی از قوانین و قوانین اجتماعی می‌شود. به اشتراک گذاشتن تجربیات بازی نیز باعث ایجاد پیوندهای قوی بین والدین و کودک در طی دوران کودکی می‌شود. رفاه عاطفی نیز از طریق تجربیات مثبت بازی رشد پیدا می‌کند. زمانی که یک کودک نوپا احساس موفقیت کرده و هنگامی که بازی می‌کند احساس توانایی دارد، دستاوردهای مهمی برای سلامت احساسی خویش به دست می‌آورد. بازی کردن باعث تحریک خلاقیت و تخیل می‌شود و به کودک اجازه می‌دهد تا جهان پیرامون خود را گسترش دهد.

دستورالعمل‌های عمومی

 • اسباب‌بازی کودک و کودکان نوپا (6 ماهه- 3 سال)
 • بلوک‌ها
 • بازی‌ها (شامل بازی‌های تخته)
 • یادگیری مهارت‌ها (شامل بستن بند کفش و مرتب‌سازی)
 • سوادآموزی (شامل الفبا)
 • ریاضی (شامل اعداد و گفتن ساعت)
 • موزیک
 • وانمود به بازی کردن (شامل باور سازی، کامیون)
 • عروسک بازی (شامل عروسک‌ها)
 • پازل
 • علم و طبیعت (شامل حیوانات و دایناسورها)

اسباب‌بازی‌های ساده برای کودک خود انتخاب کنید

هر چقدر یک اسباب‌بازی قابلیت‌های زیادی داشته باشد میزان کارایی آن برای کودک کمتر است. یک تلفن اسباب‌بازی ساده باعث خلق مکالمات تخیلی‌تری نسبت به تلفنی می‌شود که پیغام‌های از پیش ضبط شده دارد. یک ماشین پلاستیکی که بتوان آن را به چلو و عقب راند بسیار ارزشمندتر از ماشینی است که با باتری کار می‌کند.

اسباب‌بازی انتخاب کنید که به کودک امکان تنظیم برنامه بدهد

وسایل نامحدود بازی کودک را مسئول طراحی صحنه‌ی بازی می‌کند. یک مجموعه فنجان می‌توانند یک برج را بسازند و کشتی‌های قایقرانی نیز می‌توانند در وان حمام این کار را انجام دهند.

وسایل بازی را انتخاب کنید که با کودک رشد پیدا کنند

یک واگن همراه با یک دسته‌ی محکم می‌تواند یک واکر ابتدایی را فراهم کند و برای عروسک‌ها یک تخت گرم و نرم را ایجاد نماید، همچنین می‌تواند به عنوان یک قطار یا کامیون کمپرسی در سال‌های بعد مورد استفاده قرار گیرد.

اجازه ندهید جنسیت انتخاب‌های شما را قانونمند نماید

اقلام آشپزخانه، عروسک‌ها، نیمکت‌های میخی و کامیون‌های اسباب‌بازی چیزهایی هستند که هم برای پسرها و هم برای دخترها در طی سال‌های اولیه عمرشان خوشایند است.

اسباب‌ بازی‌هایی برای کودک فراهم کنید که رشد کودک در تمام نواحی مهم را نشانه رود

کنترل عضلات بزرگ و کوچک، تظاهر، فکر کردن و حل مسئله و در آغوش گرفتن بسیار مهم هستند. کتاب‌های ساده و بعضی اسباب‌بازی‌های موزیکال برای کمک به کودکان برای بازی یا ایجاد موسیقی نیز حائز اهمیت هستند. تعدادی از این ملزومات انتخابی از این نواحی نسبت به مجموعه‌ای از اسباب‌بازی‌های پیچیده، به کودک شما کمک بهتری می‌کند.

از تخیل تان استفاده کنید

کودکان می‌توانند تخیلشان را با آیتم‌های خانگی تمرین دهند. یک قابلمه آشپزخانه و قاشق چوبی می‌تواند به عنوان یک مجموعه طبل مورداستفاده قرار گیرند. قابلمه را برگردانید تا کودک بتواند بلوک‌ها، قاشق‌ها یا حتی بیگودی‌های بزرگ را روی هم قرار داده و سپس دوباره فرو بریزد. ظروف مواد غذایی با درپوش‌های پلاستیکی می‌توانند دارای اشکالی باشند که شما در حال حاضر در خانه دارید. یک جعبه‌ی مقوایی می‌تواند یک خانه‌ی مخفی باشد که کودک شما بتواند در آنجا بازی کند.

برچسب اسباب‌بازی‌ها را بخوانید

برچسب روی بسته‌های اسباب‌بازی برخی از گمانه‌زنی‌ها در مورد انتخاب اسباب‌بازی‌های ایمن و مناسب را نشان می‌دهند. سطح رشد کودکتان را باسن مندرج روی برچسب اسباب‌بازی مطابقت دهید.

در مورد اسباب‌بازی‌های کودک تحقیق کنید

متخصص یا پزشک اطفال می‌تواند پیشنهادهایی برای انتخاب اسباب‌بازی مناسب به شما بدهد. بعضی از کودکان چالش‌های خاصی دارند که نیازمند سازگاری، تغییر یا جایگذاری اسباب‌بازی است. با کار کردن با همدیگر می‌توانید بهترین محیط را برای یادگیری کودکتان از طریق بازی کردن را فراهم نمایید.

توانایی‌ها و علایق کودک

در این مرحله، کودکان دوست دارند مهارت‌های فیزیکی خود مانند پریدن، بالا رفتن و پرتاب کردن را امتحان کنند و از اسباب‌بازی‌ها برای بازی‌های فعال لذت می‌برند. کودکان نیاز به تمرین هماهنگی بین انگشتان و دست خود و احساس لذت از قرار دادن این مهارت‌ها برای هنرهای عمومی و صنایع‌دستی، عروسک، بلوک و پازل ساده دارند. بازی‌های تخیلی نیز در طی این سطح از رشد آغاز می‌شوند.

پیشنهادهایی برای اسباب‌بازی‌های کودکان

 • توپ (4/3 1 اینچ و بزرگ‌تر)
 • سه‌چرخه و کلاه
 • وسایل ورزشی و بازی پشت حیاط خانه (تاب، سرسره کوچک، وسایل کوچک کوهنوردی)
 • مرتب کردن اشکال
 • بلوک‌های خانه‌سازی
 • بلوک‌هایی با اعداد و حروف کوچک
 • حیوانات پارچه‌ای
 • عروسک‌هایی که بتوان آن‌ها را حمام کرد، قنداق نمود و غذا داد.
 • لباس و لوازم پیراستن
 • وسایل نقلیه‌ی اسباب‌بازی
 • عروسک‌هایی برای انگشتان و دست‌ها
 • میز و صندلی‌هایی به‌اندازه‌ی بچه‌ها
 • خانه‌ی اسباب‌بازی

اسباب‌بازی‌هایی برای رشد کودکان

به هنگام انتخاب اسباب‌بازی، علایق، توانایی‌ها و محدودیت‌های کودک خود را به خاطر داشته باشید. همه‌ی کودکان از نوع مشابهی از بازی لذت نمی‌برند: یک کودک علاقه به بازی با آجرهای خانه‌سازی یا ساختن پازل دارد، دیگری ممکن است دوچرخه‌سواری یا توپ بازی را ترجیح دهد، ممکن است کودک شما از بازی کردن با خانه‌ی اسباب‌بازی یا رنگ‌آمیزی کتاب‌ها با مداد رنگی لذت ببرد. بعضی اسباب‌بازی‌ها برای بیش از یک رده‌ی رشد توصیه می‌شوند زیرا علاقه‌ی کودک شما به یک اسباب‌بازی اغلب در بیش از یک گروه سنی جای می‌گیرد. به هنگام انتخاب اسباب‌بازی برای کودکان، به یاد داشته باشید که از سطح رشد کودکتان و نه سن واقعی او استفاده کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.brighttots.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: بازی لوازم کودک

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.