رشد کودک - غلت خوردن

بازدید از این مطلب: 2824 | | تاریخ نگارش:وقتی کودکتان کنترل سر خود را دارد و تقریبا در زمانی که یاد می گیرد، خودش با کمک شما بنشیند، یاد خواهد گرفت غلت بخورد. او بالاخره یاد خواهد گرفت، از پشت به شکمش بیافتد و بالعکس، و او این مهارت نوظهور را برای مقداری این طرف و آن طرف رفتن، استفاده می کند. انگیزه اولین غلت ها، اغلب یک اسباب بازی دور از دسترس  یا شما هستید.

این مرحله چه زمانی اتفاق می افتد؟

کودک شما، ممکن است در اوایل 4 ماهگی، بتواند از روی شکمش به پشت برگردد. گرچه ممکن است برای اینکه بتواند از پشت به جلو برگردد، تا 5 یا 6 ماهگی زمان نیاز داشته باشد، چراکه برای این حرکت به عضلات گردن و دست قوی تری نیاز دارد.

این مرحله چگونه اتفاق می افتد؟

در حدود 3 ماهگی، وقتی به شکم قرار می گیرد، کودکتان سر وشانه هایش را با کمک آرنج هایش، بالا خواهد گرفت. این بالا آمدن های کوتاه، عضلاتی را که برای غلت خوردن استفاده خواهد کرد، قوی می کند. او اولین باری که از این سو به آن سو می شود، شما را متحیر می کند ( و همچنین خودش را! ). ( اگرچه کودکان اغلب اول از جلو به پشت بر می گردند، انجام دادن این کار به روشی دیگر نیز کاملا طبیعی است. )

در 5 ماهگی کودک شما احتمالا قادر خواهد بود سرش را بلند کند، روی آرنج هایش بلند شود و کمرش را برای بلند کردن سینه اش از زمین، خم کند. اوحتی ممکن است، بر روی شکمش حرکت کند، با پاهایش لگد بزند و با آرنج هایش با حالت شنا حرکت کند. همه این تمرین ها به او در رشد عضلاتی که برای غلت خوردن به هر دو سمت نیاز دارد، کمک می کند-احتمالا در زمانی که او تقریبا 6 ماهه است.

در حالی که بعضی کودکان غلت خوردن را برای مدت کوتاهی، به عنوان حالت اولیه انتقال زمینی اتخاذ می کنند، بقیه از آن می گذرند و به نشستن، سینه خیز رفتن و چهاردست وپا رفتن می روند. در زمانی که کودکتان به کسب مهارت های جدید ادامه می دهد و به گشت زدن و کاوشِ محیطش علاقه نشان می دهد، نگران نباشید.

مرحله بعدی چیست؟

کودک شما با یادگیری غلت زدن، عضلات پا، گردن، کمر و دستانش را قوی می کند. حالا او همان عضلات را وقتی که یاد می گیرد بدون کمک بنشیند و چهاردست و پا برود، به کار می گیرد. بیشتر کودکان زمانی بین 6 تا 8 ماهگی، در نشستن کاملا مهارت پیدا کرده اند؛ چهار دست و پا رفتن کمی بعدتر اتفاق می افتد.

وظیفه شما

شما می توانید از راه بازی کردن، مهارت های جدید کودکتان را تقویت کنید. اگر متوجه شدید، که او به خودیِ خود غلت می خورد، با تکان دادن اسباب بازی ایی مقابلش، در همان جهتی که معمولا غلت می خورد، ببینید آیا بازهم تلاش می کند آن کار را انجام دهد. یا در کنارش-کمی دور از دسترس اش دراز بکشید و ببینید برای نزدیک تر شدن به شما غلت می خورد یا نه. تلاش هایش را تحسین کنید و لبخند بزنید. غلت خوردن جالب است، اما در چند بار اول می تواند نگران کننده باشد.

اگرچه کودکتان ممکن است تا 5 ماهگی نتواند غلت بخورد، بهتر است که از همان ابتدا، در طول عوض کردن پوشکش، دستتان را روی بدنش نگه دارید. کودکتان را هیچگاه، حتی وقتی که یک کودک تازه متولد شده است، بی توجه در یک تخت یا هیچ سطح مرتفع دیگری، تنها نگذارید. شما مطمئنا دوست نخواهید داشت اولین غلت خوردن او منجر به یک آسیب جدی شود.

چه موقع باید نگران شد؟

اگر کودکتان در حدود 6 ماهگی، هنوز نفهمیده است چطور از یک سو به سوی دیگر بغلتد، و به جایش تلاش کند بخزد و چهاردست و پا برود، بار دیگری که با پزشکش صحبت می کنید، این موضوع را مطرح کنید. کودکان مهارت ها را به روش های مختلف رشد می دهند، بعضی بسیار سریع تر از بقیه- و بعضی کودکان در واقعا هیچگاه به غلت خوردن علاقه نشان نمی دهند. به خاطر داشته باشید، که کودکان نابالغ ممکن است، این مرحله و دیگر مراحل را بعد از هم سن و سالان خود بدست آورند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: غلت زدن چرخیدن

مقالات پیشنهادی مرتبط با: رشد کودک - غلت خوردن


پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: رشد کودک - غلت خوردن


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.