مراقبت از نوزاد

بازدید از این مطلب: 4437 | | تاریخ نگارش: کلاه گهواره

اگرچه این بیماری ظاهر خوشایندی ندارد. ولی کلاه گهواره یک بیماری پوستی شایع بی ضرر بوده که در پوست سر نوزادان ظاهر می شود. پوست سر کودک پوسته پوسته، خشک شده که مانند شوره سر به نظر می رسد و یا اگر بیماری کودک تشدید شده باشد پوسته ها به شکل زرد رنگ، چرب، ضخیم، ورقه ای یا به حالت کبره دیده می شوند. این عارضه در هر زمان بین دو هفتگی یا سه هفتگی کودک نمایان و معمولا پس از چندین ماه خود به خود رفع و به طور معمول بعد از 6 تا 7 ماهگی برطرف می شود.

کلاه گهواره زمانی پدیدار می شود که غدد چربی پوست بنام سباسه بیش از حد چربی تولید کرده و تبدیل به تکه های روغنی که خشک  شده و پوسته پوسته می شوند. بسیاری از کارشناسان باور دارند که ترشح بیش از حد هورمون ها از مادر در هنگام زایمان و رسیدن آنها به جنین موجب تحریک غدد چربی می شوند. پس از چند ماه سطح هورمون های بدن کودک به سطح طبیعی بر می گردد و این بیماری پوستی ناپدید می شود.

بهترین راه برای از بین بردن پوسته پوسته ها این است که موهای سر کودک را با یک شامپو بچه ملایم شتشو بدهید. سعی کنید در ابتدا سر کودک را با انگشتان دستتان یا با یک حوله نرم ماساژ دهید تا به نرم کردن پوسته های سر او کمک کرده باشید. قبل از آبکشی شامپوی سر، موهای کودک را با یک برس بچه نرم برای ریختن پوسته های شل سر او شانه کنید. برخی از والدین از روغن های معدنی یا روغن بچه بر روی پوسته های سر کودک خود برای نرم شدن آنها استفاده می کنند. ولی آکادمی اطفال آمریکا یا AAP می گوید: این کار ممکن است مفید واقع نشده و در عوض می تواند شیوع پوسته های سر را ممکن پذیر سازد.

سرانجام کلاه گهواره به خودی خود محو می شود، ولی با ادامه داشتن، بدتر شدن یا شیوع آن با پزشک کودک خود مشورت نمایید.

کوتاه کردن ناخن های دست

ناخن های کودکتان نرم و تاشوتر از ناخن های شما است. اما اشتباه نکنید چراکه آنان ناخن هایی تیز دارند. نوزاد شما که کنترل کمی بر حرکات دست و پاهایش دارد از روی کنجکاوی به آسانی می تواند بر روی پوست صورت خودش یا شما خراش بیندازد. انگشتان دست نوزاد به سرعت رشد می کنند و  ممکن است اغلب مجبور باشید چند بار در هفته آنها را کوتاه کنید. در کودکان ناخن های پا با سرعت کمتری از ناخن های دست رشد می کنند. برخی از والدین برای چیدن ناخن های کودکان را با دندان انجام می دهند، ولی AAP هشدار می دهد که این کار ممکن است موجب عفونت شود. بهترین راهکار گرفتن ناخن آنان با قیچی ناخن یا ناخن گیر مخصوص نوزاد می باشد. برای این از یک نفر دیگر کمک بگیرید. یکی از شما دو نفر می تواند دست کودک را محکم نگه دارد تا کودک در حین ناخن گرفتن خیلی تکان نخورد و دیگری ناخن او را کوتاه کند. (بهتر است این کار هنگام شیردادن بچه یا خوابیدن او انجام شود، چرا که کودک در این هنگام آرام تر می باشد.)

پد انگشت را برای محاظفت از خراش  پوست از ناخن دور کرده  و هنگام کوتاه کردن ناخن آن را محکم روی دست نوزاد نگه دارید. اگر نگرانی شما از این بابت است که ممکن است به طور ناگهانی به جای ناخن، این کار بر روی انگشت نوزاد انجام شود، می توانید به جای ناخن یا قیچی گیر از یک سوهان نرم نوزاد استفاده کنید.

مراقبت بهداشتی از محل بریدگی بندناف

پس از تولد بندناف با یک گیره بسته شده و از نزدیک بدن نوزاد طی یک روند بدون درد بریده می شود.

تا حد امکان بند ناف را تمیز و خشک نگه دارید. چون خشک شدن و افتادن بندناف معمولا 10 تا 21 روز طی می کشد. این عمل یک ناف نسبتا زخم شده را موجب می شود که چند روز پس از آن کاملا التیام پیدا می کند. (هنگامی که بندناف می افتد ممکن است متوجه کمی خون روی پوشک نوزاد شوید که یک امر طبیعی است.)

پوشک نوزاد را زیر بندناف ببندید تا در معرض هوا قرار گرفته و با ادرار تماس پیدا نکند. تا زمانی که بندناف می افتد از حمام وان کودک پرهیز کنید.

در هوای گرم به نوزاد فقط پوشک، و تی شرت گشاد را بپوشانید. این کار به دلیل گردش جریان هوا به روند خشک شدن بندناف کمک می کند. تا زمانی که بندناف می افتد از پوشیدن زیرپیراهنی های Body suit برای کودک پرهیز کنید. امروزه بسیاری از پزشکان تمیز کردن بندناف با الکل توصیه نمی کنند. چون تحقیقات نشان می دهند افتادن بندناف بدون انجام این کار سریع تر صورت می گیرد. برای تمیزکردن محل بندناف به سادگی حمام اسفنجی را بکار بگیرید. از جمله نشانه های عفونت (هرچند به ندرت) تورم و قرمزی و چرک در محل بندناف و تب می باشد.

شستشوی ناحیه تناسلی پسر بچه ختنه شده

پوست ختنه گاه آلت تناسلی پسر بچه (نوزاد) تازه ختنه شده را باید با آب و صابون به عنوان بخشی از  استحمام طبیعی تمیز کرد. چه پسر بچه های ختنه شده و چه ختنه نشده بهتر است در حمام حباب جست و خیز کنند. این کار موجب می شود بافت آلت تناسلی خشک و تحریک شود. در چند روز اول پس از عمل ختنه آلت تناسلی مرد ممکن است کمی قرمز به نظرتان آید و نیز متوجه ترشحات زرد رنگ شوید. در واقع این امر  علامت خوبی بوده و نشانه روند بهبودی ناحیه آلت تناسلی بچه ختنه شده است. محل ختنه به ندرت دچار عفونت می شود. علائم عفونت در محل ختنه عبارتند از: قرمزی مداوم، تورم سر آلت تناسلی و زخم های پوسته پوسته زرد رنگ انتهای آلت تناسلی که همراه با ترشح می باشد. در صورت مشاهده هریک از این علائم فورا به پزشک کودک خود مراجعه کنید.   

شستشوی ناحیه تناسلی پسر بچه ختنه نشده (دست نخورده)

هنگام تمیز یا حمام کردن پسر بچه (نوزاد) ختنه نشده سعی نکنید تا پوست ختنه گاه را به عقب بکشید یا زیر آن را تمیز کنید. بخش بیرونی آلت تناسلی او را درست مانند سایر قسمت های بدن تمیز کنید. جداشدن پوست ختنه گاه از آلت تناسلی و به عقب کشیدن آن در افراد متفاوت بوده و ممکن است هفته ها، ماه ها یا سال ها طول بکشد. در این میان، این کار را به زور انجام ندهید. 

ناحیه واژن

ناحیه واژن نوزاد دختر نیاز دارد تا در طول پوشک و حمام کردن او با یک پارچه تمیز ومرطوب تمیز شود. برای تمیز کردن پارچه را از جلو به عقب بکشید. این کار به منظور جلوگیری از انتقال باکتری ها از ناحیه مقعد به واژن نوزاد صورت می گیرد. از آرام آرام تمیز کردن روی هم افتادگی ها و چین و چروک های پوست ناحیه تناسلی نوزاد دختر اطمینان حاصل کنید. 

اندام تناسلی نوزاد

ممکن است اندام تناسلی فرزند شما چه دختر، چه پسر قرمز و متورم شده باشد. دختران ممکن است ترشحات روشن (بی رنگ)، سفید یا کمی خونی را داشته باشند. ظهور همه این نشانه ها در چند هفته اول تولد به دلیل هورمون های مادر در طول بارداری یک امر طبیعی است.

در صورت رفع نشدن این نشانه ها پس از شش هفته اول تولد در معاینه آتی با پزشک کودک خود در میان بگذارید.


ترجمه شده از وبسایت: www.babycenter.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: تازه متولد مادر

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.