آنفولانزای نوع H1N1 (آنفولانزای خوکی) و تغذیه نوزاد

بازدید از این مطلب: 3026 | | تاریخ نگارش:آنچه والدین باید بدانند
در این مقاله راجع به تغذیه نوزاد و آنفولانزای خوکی مطالبی را می خوانیم. این شامل هر دو گروه تغذیه ای نوزاد با شیر مادر و شیر خشک می شود. به والدین توصیه می شود که در صورت ابتل به آنفولانزا از شخص دیگری بخواهند تا تغذیه نوزاد را به عهده بگیرد؛ و نکاتی را برای مادرانی که قصد دارند به تغذیه نوزاد با شیر مادر در طول بیماری ادامه دهند در بر دارد. این مقاله درباره تحقیقاتیست که در کشور آمریکا صورت گرفته است.

ویروس جدید آنفولانزای خوکی چیست؟

این ویروس اولین یار در آوریل 2009 در آمریکا مشاهده شد. این ویروس مانند سایر انواع آنفولانزای فصلی از شخصی به شخص دیگر سرایت می کند.

برای محافطت از نوزاد چه باید کرد؟

اقدامات پیشگیری کننده مثل شستشوی دست با آب و صاون یا ضد عفونی دست با مواد بر پایه ی الکل قبل از شیردهی را انجام دهید. برای مطالعه نکات بیشتر به زبان انگلیسی می توانید به وبسایت www.cdc.gov/flu/potect/habit.htm  مراجعه کنید. علاوه بر این از سرفه یا عطسه در صورت نوزاد اجتناب کنید چه در موقه شیر دادن و یا هر زمان دیگر. در صورت امکان تنها کسانی که بیمار نیستند از نوزاد مراقبت کنند. اگر بیمار شدید و نوزاد مراقب دیگری نئاشت از ماسک استفاده کنید. هنکام سرفه و عطسه جلوی دهان خود را بگیرید. برای اطلاعات بیشتر مطالبی راجه به استفاده از ماسک و استفاده از آن را مطالعه کنید.

در صورت بیماری امکان شیردهی نوزاد است؟

خطر ابتلای نوزادان به آنفولانزای خوکی بیشتر است. و راجع به پیشگیری از آن در نوزادان اطلاعات کمتری وجود دارد.چه نوزاد شیر مادر می خورد و چه شیر خشک اقدامات پیشگیری که در ذیل آمده برای محافظت از نوزاد در مقابل ویروس مفید می باشند:

  • در صوت امکان از فردی که بیمار نیست بخواهید تا مسئولیت مراقبت و تغذیه نوزاد را بر عهده گیرد.
  • اگر کسی نبود تا هنگام بیماری شما از نوزاد مراقبت کند تمام مدت مراقبت یا شیردادن به او از ماسک استفاده کنید. از شستشوی دست و سایر اقدامات پیشگیری غافل نشوید. می توانید به وبسایت www.cdc.gov/flu/potect/habit.htm  مراجعه کنید. هنگام شیر دهی یک پارچه میان خود و نوزادتان حائل قراردهید.
  • اگر از شیر خودتان استفاده می کنید، می توانید آن را بدوشی و از شخص دیگری بخواهید که به نوزاد بدهند. مخصوصا در نوازادن زیر 6 ماه که ضروریست با شیر مادر تغذیه شوند. مصرف داروهای درمان آنفولانزا نیز مشکلی ایجاد نمی کنند.​

تغذیه با شیر مادر از ابتلای نوزادان به ویروس جدید آنفولانزا جلوگیری می کند؟

به علل گوناگون شیر مادر از سلامت نوزادان محافظت می کند. آنفولانزا در نوزادان بسیار جدی است. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه نمی شوند به تعداد دفعات بیشتر و شدیدتر به عفونت آنفولانزا دچار می شوند.

از آنجا که این ویروس جدید است پیشگیری خاص آن هنوز مشخص نشده است. مادرا آنتی بادی های محافط را از طریق شیردهی به نوزاد منتقل می کنند. آنتی بادی ها نوعی پروتئین هستند که سیستم ایمنی بدن آن ها را می سازد. آنتی بادی ها به عفونت حمله می کنند.

اگر بیمار هستید می توانید شیر خود را بدوشید تا شخص دیگری به نوزاد بدهد.

لازم است که شیردهی نوزادم را درصورت تماس با ویروس قطع کنم؟

خیر. از آنجایی که آنتی بادی برای مقابله با ویروس در بدن مادر ساخته می شود، شیر آنها حاوی موادی برای مقابله با بیماری در نوزادان نیز است.این برای نوزادانی که هنوز در حال رشد سیستم ایمنی هستند بسیار مهم به شمار می رود. مصرف داروها نیز برای جلوگیری از آنفولانزا در طول شیردهی ایرادی ندارد.حواستان باشد که دستهایتان را بشویید و اقدامات پیشگیری کننده را انجام دهید. در صورتی که علائمی همچون تب، سرفه یا گلودرد داشتید از شخص دیگری بخواهید تا از نوزادان مراقبت کند. کافی ست تا یک شخص سالم شیر شما را به نوزاد بدهد.

مصرف داروها برای درمان آنفولانزای خوکی در شیر دهی اشکالی ایجاد نمی کند؟

اشکالی ندارد. مادرانی که بیمار شده اند و دارو مصرف می کنند از روش دوشیدن شیر و استفاده از شیشه شیر  توسط فرد دیگری نوزاد را با شیر مادر تغذیه کنند.

مادرانی که در معرض آنفولانزا بوده اند و برای جلوگیری از آن دارو مصرف می کنند می توانند تا بروز علائمی چون تب، سرفه یا گلودرد خودشان به نوزاد شیر بدهند.

اگر نوزادم بیمار شد می توانم از شیر خودم به او بدهم؟

بله بهترین چیز برای نوزاد بیمار شیر مادر است.

  • در صورت ابتلا نوزاد به بیماری شیردهی را قطع نکنید. هنگامی که بیمار است باید مایعات بیشتر مصرف کنند و شیر مادر بهتر از هرچیزی چون آب، آبمیوه و حتی داروی Pedialyte(داروی محلول خوراکی)  است زیرا که سیستم ایمنی بدن را محافظت می کند.
  • اگر نوزاد آنقدر مریض است که نمی تواند سینه را بمکد از فنجان، شیشه شیر، سرنگ یا قطره چکان استفاده کنید.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب:

پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: آنفولانزای نوع H1N1 (آنفولانزای خوکی) و تغذیه نوزاد


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.