چرا کودک من خیلی پر انرژی است؟

بازدید از این مطلب: 6525 | | تاریخ نگارش:کودک شما به چند دلیل پر انرژی است و کارهای زیادی هست که می توانید برای آرام کردن او انجام دهید.

آیا برای سن او طبیعی است؟

اگر کودک شما پر انرژی است، می تواند به خاطر این باشد که او هنوز بچه است. برای کودکان تمام سنین داشتن انرژی زیاد طبیعی است. بچه های پیش دبستانی برای مثال، می توانند بسیار فعال باشند - اغلب خیلی سریع از یک کار به سراغ انجام کار دیگر می روند. بچه های بزرگتر و نوجوانان هم انرژی دارند و ظرفیت توجهی مشابه با بزرگسالان را ندارند.

اگر رفتار پر انرژی کودک شما مرتبا مشکلی در کلاس ، با تکالیف خانه یا با دوستی و روابط او ایجاد می کند، این مسئله را با متخصص کودکان او در میان بگذارید.

آیا ممکن است  کودک من مبتلا به بیش فعالی باشد؟

طبیعی است که فکر کنید شاید ADHD (اختلال نقص توجه -  بیش فعالی) علت انرژی بالای کودکتان باشد. اما فقط پر انرژی بودن ضرورتا به این معنا نیست که کودک شما این مشکل را دارد.

به دنبال علائم دیگر ADHD هم باشید:

  • آیا او دائم وسط حرف دیگران می پرد؟
  • آیا او در دنبال کردن دستورالعمل ها و سازمان دهی کارها مشکل دارد؟
  • آیا فراموش کار است؟
  • آیا بی صبر است؟
  • آیا مدام خارج از نوبت حرف می زند؟

اگر کودک شما ADHD دارد، این مشکلات در مدت زمان طولانی اتفاق می افتد و معمولا در خانه و مدرسه مشاهده می شود.

آیا او این مسئله را از من به ارث برده؟

اگر ADHD علت انرژی بالای کودک شما باشد، مطالعات نشان می دهد که این مسئله ممکن است در خانواده ها سرایت داشته باشد.

ممکن است ژن معینی برای آن وجود داشته باشد که احتمال ابتلای افراد به ADHD را بالاتر ببرد.

آیا او بیش از حد شیرینی جات و مواد قندی مصرف می کند؟

پسر من همیشه شکلات می خورد و مدام از دیوار بالا می رود! آیا تا به حال شنیده اید که کسی این حرف را بزند؟ خیلی از افراد فکر می کنند که ارتباطی بین بالا بودن انرژی و خوردن قند وجود دارد اما تحقیقات انجام شده از این مسئله حمایت نمی کند. مطالعات متعدد رفتار و یادگیری را در کودکان با دادن قند در برابر جایگزین قند بررسی کرده اند و هیچ تفاوتی پیدا نکرده اند.

مطالعات دیگر دریافته اند که والدینی که فکر می کنند کودکان آن ها قند خورده اند، رفتار کودکان را با عنوان پرانرژی تر تفسیر می کنند، نسبت به والدینی که فکر می کنند کودکان آن ها جایگزین های بدون قند مصرف کرده اند.

این به این معنی نیست که بهتر است به کودک خود اجازه دهید شیرینی زیادی بخورد اما قطع آن از رژیم غذایی احتمالا مشکل را حل نمی کند.

آیا افزودنی های غذایی او را پر انرژی می کند؟

خب، شکر ارتباطی با پر انرژی بودن ندارد. اما آیا رنگ های مصنوعی، و  یا افزودنی های دیگر باعث می شود که کودک شما پر انرژی شود؟

برای بیشتر بچه ها، جواب این سوال احتمالا منفی است. اما برخی مطالعات نشان می دهد که درصد کمی از کودکان مبتلا به ADHD ممکن است به بعضی از این افزودنی ها حساس باشند. اگر فکر می کنید که این مواد ممکن است تاثیری داشته باشند، می توانید رژیم غذایی را که شامل حذف این مواد است، امتحان کنید. منابع افزودنی های مصنوعی مثل شکلات، آب میوه ها، نوشابه، غلات رنگ شده و فست فود ها را قطع کنید و ببینید که آیا تغییری در رفتار کودکتان مشاهده می شود یا که خیر.

آیا هیاهوی زیاد در خانه می تواند کودک را پر انرژی کند؟

گاهی صدا و فعالیت زیاد در خانه شما می تواند آرام شدن را برای کودک شما دشوار سازد.

برای مثال تناقض بیش از حد خانواده مثل بحث ها، می تواند باعث استرس شود. همین طور برنامه های بی نظم و کمبود خواب باعث انرژی زیاد کودکان می شود.

بنابر این سعی کنید تا حد امکان فضای خانه را آرام نگه دارید و وقتی را برای خانواده اختصاص دهید. گاهی کودکی که پر جنب و جوش رفتار می کند، نیاز دارد تا زمانی را در آرامش و نزدیکی با مادر یا پدر خود بگذراند. روی تخت کودک خود را در آغوش بگیرید و برای وی کتاب بخوانید تا کمک کنید آرام شود.

آیا به خاطر این که ورزش کافی نمی کند، انرژی زیادی دارد؟

بچه ها اگر فعالیت فیزیکی کافی نداشته باشند تا انرژی خود را بسوزانند، بی قرار می شوند. شما می توانید به کودک خود کمک کنید تا فعالیتی که لازم دارد را انجام دهد. برای مثال همگی با هم برای کوهنوردی یا پیاده روی  به محل مناسبی بروید و یا دوچرخه سواری کنید یا بازی های دیگری را انجام دهید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: پر انرژی ADHD کودک بیش فعال پرتحرکی فعالیت زیاد

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.