بررسی رشد کودک آنچه که نیاز دارید تا بدانید

بازدید از این مطلب: 8589 | | تاریخ نگارش:بررسی رشد و تکامل چیست؟

بررسی به معنای ارزیابی ساختاری رشد و نمو فیزیکی، زبانی، فکری، اجتماعی و عاطفی کودک می باشد. بررسی کودک توسط فرد متخصص ارزیاب رشد یا تیم متخصصان حرفه ای انجام می شود. متخصص اطفال، متخصص زبان، کاردرمانگر، روان شناس کودک و یک درمانگر فیزیکی از جمله کسانی هستند که از میان دیگران می توانند این تیم را تشکیل دهند. بررسی شما بسته به سن کودکتان و مشکل مظنون یا تاخیر طراحی می شود. به طور کلی، شما می توانید این انتظار را داشته باشید که وقت خود را صرف پاسخ گویی به سوالات جامع در مورد رشد کودکتان، حرکات فیزیکی، رفتار، بازی کردن و تعامل با اعضای خانواده و هر چیز دیگر جهان کنید. و کودک شما تحت یک سری آزمون هایی قرار می گیرد که ممکن است دربردارنده یک آزمون فیزیکی، غربالگری شنوایی و چشم، مشاهده بازی، آزمون های استاندارد شده باشند. این آزمون ها وظایف مشخصی را برای تعیین نقاط قدرت و نقاط ضعف کودک شما مقرر می کنند. اگر کسی به شما توصیه کرده است که کودک خود را مورد بررسی قرار دهید، احتمالا احساس نگرانی، ترس یا حتی گناه به شما دست داده است. هیچ پدر یا مادری تمایلی به شنیدن خبر مشکل دار بودن کودک خود ندارد. در اینجا نگران شدن یک امر طبیعی به حساب می آید. ولی یادتان باشد که بررسی به سادگی ارزیابی کودک شما است. بررسی نه به خودی خود و نه متعلق به تشخیص است (اگرچه ممکن است منجر به تشخیص شود)، نه نشان دهنده این می باشد که به طور جدی خطایی رخ داده است. در بسیاری از موارد، بررسی نشان می دهد که وضعیت کودک کاملا نرمال است و نیاز به درمان دیگری ندارد (پزشک ممکن است توصیه هایی را در مورد چگونگی کار با بچه به شما ارائه دهد). حواستان به فرایند و خودتان و کودکتان باشد که صرفاً می توانند مفید باشند.

از کجا متوجه شوم که کودکم به بررسی نیاز دارد؟

پزشک کودک شما به گونه ای غیر رسمی بر رشد و نمو او در هر بار معاینه کودک سالم (خوب) نظارت دارد. اگر پزشک متوجه شود که ظاهراً کودک در زمینه ای به میزان قابل توجهی از همسالانش عقب افتاده  است، احتمالا شما را به یک متخصص رشد برای انجام یک بررسی ارجاع می دهد. شما نیز به عنوان یک والد نیروی محرک پشتیبان یک بررسی هستید. در واقع، والدین اغلب اولین کسانی هستند که متوجه تاخیر در رشد می شوند. چون آنان فرزندان خود را به بهترین شکل می شناسند. پزشک تنها چند دقیقه برای کودک شما در هر بار مراجعه صرف می کند، بنابراین به راحتی می تواند متوجه مشکلات نامحسوس نشود. اگر شما نگران مسئله ای خاص مانند گفتار کودک یا توانایی او برای گرفتن چیزها هستید و پزشک به چیزی اشاره نکرده است، این مسئله را با او مطرح کنید و از او بخواهید تا شما را به یک متخصص ارجاع دهد. اگر کودکتان در مهدکودکی است که کارکنان آنجا آموزش رشد و نمو در اوایل دوران بچگی را دیده اند، ممکن است که فرد مراقب از کودک به شما پیشنهاد کند تا او را تحت یک بررسی قرار دهید.

نشانه های یک بررسی خوب چیست؟

هر بررسی متفاوت است. چون هر کودک و خانواده ای متفاوت از دیگری میباشد. به گفته ی سازمان غیر انتقاعی مختص به سلامت فیزیکی و روانی کودکان و پیشرو پایه گذاری استانداردهای حرفه ای برای بررسی های کودک بنام Zero To Three، یک بررسی خوب دارای ویژگی های زیر می باشد.

والدین و متخصصان حرفه ای باید با یکدیگر کار کنند. شما متخصص رفتار کودک خود هستید و باید یک نقش کلیدی را در فرایند ارزیابی ایفا کنید. اطلاعات و نظرات شما در تعیین چگونگی واقعیت عمل کودک حیاتی است.

بررسی باید توسط یک تیم انجام شود. متخصص اطفال، متخصص زبان، کاردرمانگر، روان شناس کودک و یک درمانگر فیزیکی از جمله کسانی هستند که از میان دیگران می توانند این تیم را تشکیل دهند تا تصویر کاملی از مهارت های کودک شما به دست آید. تمام اعضای این تیم باید درک کاملی از رشد و تکامل کودک داشته باشند.

کودک شما باید در شماری از موقعیت ها با افراد مختلف مورد مشاهده قرار گیرد. رفتار پیچیده می شود. برای بدست آوردن تصویر کاملی از چگونگی بازی کردن، یادگرفتن، استدلال کردن، حرکت کردن، تعامل داشتن و موارد دیگر کودک نیاز است تا او را در محیط های متفاوتی ارزیابی کنیم. برای مثال، چگونگی رفتار او با شما ممکن است متفاوت از چگونگی رفتار او در مهدکودک یا با خواهر و بردارش باشد. یک تیم خوب بررسی تمام چیزهای گفته شده را در نظر خواهد گرفت.

این فرایند باید نقاط قدرت و نقاط ضعف فرزند شما را شناسایی کند. رشد و تکامل کودک بسیار پیچیده است و یک بررسی خوب باید چگونگی عملکرد کودک را در شماری از زمینه ها مدنظر قرار دهد، نه اینکه فقط یک یا دو زمینه را مورد ملاحظه قرارد دهد که به نظر می رسد کودک با آنها مشکل دارد.

فرزند شما نباید مجبور شود تا در طی آزمون از شما جدا گردد. اگر نوزاد یا کودک خردسال نگران جداشدن از والدینش باشد نمی توان از او انتظار داشت تا به بهترین شکل خود عمل کند.

باید احساس کرد که بررسی کمک کننده است. ارزیابی رسمی رشد و تکامل فرزند شما اغلب اولین گام در تعیین این موضوع می باشد که آیا او به مداخله یا درمان زودهنگام نیاز دارد یا نه. اما بسیاری از والدین هنگامی که آزمون به خوبی انجام می شود، می گویند که انجام آزمون به خودی خود مفید بود. در طی این فرایند باید احساس کنید که شناخت شما از کودکتان رو به رشد می باشد و در حال کسب ایده های جدید از چگونگی تعامل با فرزندتان و پاسخ های بسیاری از سوالات خود در مورد رشد و تکامل هستید. حتی ممکن است کمی احساس آرامش و آسودگی را حس کنید. مواجه شدن با یک مشکل بالقوه از رشد و تکامل می تواند شما را مضطرب کند، ولی اطلاع از فراهم بودن امر کمک می تواند شما را امیدوار کند.

چگونه می توانم از کسب بهترین نتایج برای فرزندم اطمینان حاصل کنم؟

آماده کردن کودک برای بررسی و حامی او بودن دو چیز بسیار مهم هستند که شما می توانید با انجام آنها نتایج بهینه آزمون را تضمین کنید. در اینجا به چند توصیه خاص اشاره می شود:

  • در صورت امکان هم پدر و هم مادر باید در هریک از جلسات و یا آزمون های غربالگری شرکت کنند. ممکن است شما اطلاعات یا ایده های متفاوتی برای کمک کردن داشته باشید و بعدها می توانید به تبادل نظر بپردازد تا مطمئن شوید که هرچیز اتفاق افتاده را درک می کنید.
  • مطمئن شوید که کودک شما در طی آزمون سالم و راحت است. برای مثال بچه ای که ترسیده یا به عفونت سرماخوردگی یا گوش مبتلا است در بهترین شکل خود عمل نخواهد کرد.
  • در نتیجه گیری از بررسی یک گزارش کتبی را درخواست کنید. در مورد هر چیزی که درک نمی کنید سوال بپرسید، از مخالفت نترسید و تقاضای گفت و گوی بیشتر در موضوعاتی داشته باشید که برایتان مسئله هستند. پذیرش یک بررسی که فکر می کنید درست و دقیق نیست برای شما و فرزندتان سودمند نخواهد بود.
  • قبل از شروع یک برنامه مداخله نظر فرد دیگری را جویا شوید. درمان می تواند پرهزینه، وقت گیر باشد و از لحاظ عاطفی موجب تحلیل شما و فرزندتان شود. پیش از آنکه پذیرای انجام این کار شوید، آن را تشخیص دهید.
  • مرتباً فرزندتان را مورد ارزیابی مجدد قرار دهید. بچه ها به سرعت رشد و نمو پیدا کرده و بزرگ می شوند و در چنین آهنگ های متفاوتی مهم است تا به طور منظم آنان را مجدد ارزیابی کنیم. فرزند شما ممکن است یک تاخیر در رشد را متوقف کند یا موارد جدیدی را توسعه دهد. نظارت مستمر جلوی هرگونه تغییراتی را خواهد گرفت. 

ترجمه شده از وبسایت: www.babycenter.com 


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: مراحل تاخیر رشدی تست

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.