آموزش موفق استفاده از توالت به دختران

بازدید از این مطلب: 2660 | | تاریخ نگارش:ممکن است وقتی کودکتان بزرگ می شود، دلتان برای بسیاری از چیزها تنگ شود، اما احتمالا عوض کردن پوشکِ کثیف یکی از آنها نیست. با این حال، عجله سودی ندارد: آموختن چطور استفاده کردن از دستشویی به دخترتان، نیازمند زمان و صبر از سوی شما و میزان قابل قبولی از همکاری و انگیزه از سوی کودکتان است.

از شانس خوبتان، متخصصان می گویند دخترها راحت تر از پسرها آموزش استفاده از دستشویی می بینند، چرا که حواسشان به راحتی پرت نمی شود. آموزش چطور دستشویی رفتن به کودکانی که خواهر یا برادر بزرگتری برای نگاه کردنشان و تقلید از آنها دارند نیز، راحت تر است.

کلید موفقیت در آموزش استفاده از دستشویی، شروع آن در زمانی است که دختر شما علاقه مند، مایل و واقعا قادر به انجام این کار باشد. با اینکه برخی کودکان می توانند در اوایل 18 ماهگی این کار را آغاز کنند، ممکن است بقیه تا وقتی 3 یا 4 ساله شوند، آماده یادگیری نباشند.

هیچ دلیلی برای تلاش به منظور زودتر از موعد آغاز کردن وجود ندارد. تحقیقات نشان داده است، وقتی والدین آموزش استفاده از دستشویی را قبل از اینکه کودک از نظر فیزیکی و روانی قادر به اینکار باشد، شروع می کنند، این فرآیند مدت زمان بیشتری به طول می انجامد. به بیان دیگر، شما بی توجه به اینکه چه زمانی شروع کنید، به هدفتان خواهید رسید. بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید استفاده از چک لیست ما، برای آن است که ببینید آیا دخترتان برای آموزش استفاده از توالت آماده است.

به محض اینکه متوجه شدید دخترتان آماده شروع کردن است، بر زمان بندی تمرکز کنید. اطمینان حاصل کنید که کارهای روزمره کودکتان به خوبی معین شده اند. اگر به تازگی وارد پیش دبستانی شده است، یا یک خواهر یا برادر جدید دارد، احتمالا کمتر پذیرای تغییر است، یا آنقدر احساس مشغول بودن می کند، که فکر نمی کند بتواند از عهده این چالش برآید.

تا وقتی مخالفت نوپاییِ طبیعی اش، زیاد است، از بازه های زمانی خودداری کنید، و تا زمانی که او نسبت به ایده های جدید مشتاق به نظر برسد، صبر کنید.

برای آموزش، از مراحل زیر پیروی کنید:

به او اجازه دهید ببیند و یاد بگیرد

نوپایان به وسیله تقلید یاد می گیرند، و تماشای شما زمانی که از سرویس بهداشتی استفاده می کنید، اولین مرحله غریزی است.

وقتی درباره اعضای بدن صحبت می کنید، اهمیت دارد که از نظر آناتومیک، دقیق و صریح باشید. از آموختن این موضوع به او، که به ناحیه زنانه اش "ویی-ویی" بگوید، در حالی که دیگر اجزای بدن اسمی به نظر رسمی تر دارند، ممکن است اینطور استنباط کند، که چیز شرم آوری درباره اندام تناسلی اش وجود دارد.

اگر دخترتان برادر بزرگتر، پدر یا یکی از دوستانش در پیش دبستانی یا مهدکودک را در حالت ایستاده در دستشویی دیده باشد، به احتمال بسیار زیاد می خواهد ایستاده ادرار کردن را امتحان کند. به او اجازه دهید. به طور قطع، شما مجبور خواهید شد یکی دوتا خرابکاری را تمیز کنید، اما او احتمالا به زودی متوجه خواهد شد که تجهیزات کافی برای اینکه اینکار را انجام دهد ندارد، و شما مجبور نیستید او را وارد جنگ قدرت کنید.

اگر پافشاری می کند، به او اجازه دهید شما را تماشا کند، برایش توضیح دهید مامان ها و دخترانشان برای ادرار کردن باید چطور بنشینند.

تجهیزات مناسبی بخرید

بیشتر متخصصان خرید یک توالت سایز-کودکی که نوپایتان حس کند متعلق به خودش است و برایش نسبت به توالت به اندازه-طبیعی، احساس امنیت بیشتری دارد، را توصیه می کنند.(بسیاری از نوپایان از افتادن در توالت می ترسند، و دلهره شان می تواند در آموزش استفاده از توالت اختلال ایجاد کند.) حمام ها می توانند برای نوپایان کنجکاو جای خطرناکی باشد، بنابراین همیشه وقتی از توالت استفاده می کند، بر او نظارت داشته باشید.

اگر ترجیح می دهید برای توالت معمول خودتان، یک صندلی تبدیل بخرید، مطمئن شوید که احساس راحتی و امنیت دارد و پایدار و محکم متصل می شود. اگر به این شیوه عمل می کنید، باید برای دخترتان یک چهارپایه فراهم کنید، چرا که باید بتواند هرگاه نیاز دارد، به راحتی از توالت بالا و پایین برود و در طول زمان حرکات روده، پاهایش را برای فشار آوردن، ثابت و محکم کند.

ممکن است بخواهید تعدادی کتاب مصور یا ویدئو برای دخترتان انتخاب کنید، که می تواند فهمیدن همه آن اطلاعات جدید را برایش آسانتر کند. همه مدفوع می کنند، نوشته شده توسط تارو گومی، به اندازه Uh, Oh! Gotta Go!  و Once Upon a Potty، یک محبوب همیشگی است، که حتی در یکی از نسخه هایش با یک عروسک و یک توالت کوچک می آید.

به کودکتان کمک کنید با توالت احساس راحتی داشته باشد

در ابتدای این رویه، بگذارید کودکتان به ایده استفاده از توالت عادت کند. با اینکار شروع کنید که به او اجازه دهید بفهمد صندلی توالتی شخصا متعلق به خودش است.

 شما می توانید آن را، با نوشتن اسم او بر رویش، یا اجازه دادن به او برای تزئین کردن آن با برچسب ها، شخصی کنید. سپس او را مجاب کنید با لباس روی آن بنشیند.

بعد از اینکه برای یک هفته یا بیشتر این کار را تمرین کرد، می توانید به او پیشنهاد کنید، در حالی که شلوارش پایین است روی آن بنشیند. اگر او کاملا مقاومت می کند، از تمایل به تحت فشار قرار دادن او خودداری کنید.  ،و اندازه ه توسط تارو گومی، یک  ویدئو برای پسرتان انتخاب کنید، که می تواند فهمیدن همی آن اطلاعات جدید را برایش آسانتر می کند.این کار تنها جنگ قدرتی به راه می اندازد، که می تواند کل فرایند را از مسیر اصلی منحرف سازد.

اگر کودکتان یک عروسک یا اسباب بازی حیوان پارچه اییِ محبوب دارد، سعی کنید برای زمان های مخالفت با توالت، از آن استفاده کنید. بیشتر کودکان دوست دارند ببینند اسباب بازی مورد علاقه شان به حرکت درمی آید، و کودک شما احتمالا از این راه بیشتر یاد می گیرد، تا از شما، درحالی که به او می گویید چه کند.

برخی والدین حتی یک توالتِ بدلی برای آن عروسک یا حیوان پارچه ایی درست می کنند. در حالی که کودکتان روی صندلی اش نشسته است، اسباب بازی محبوبش می تواند روی یکی متعلق به خودش بنشیند. نکاتی را درباره چگونه آغاز کردن آموزش استفاده از توالت ببینید.

با یک لباس زیرِ باحال ایجاد انگیزه کنید

دخترتان را با بردن به یک سفر ویژه، بر روی فواید آموزش چگونه توالت رفتن ، متمرکز کنید: خرید لباس زیر. به او اجازه دهید هرنوعی را که می خواهد انتخاب کند (لباس زیری که شخصیت محبوب فیلمی را نشان می دهد، یا طراحی روشن و درخشان، معمولا کارساز هستند.)

درباره آنچه پیش روست صحبت کنید، بنابراین او در مورد اینکه به اندازه کافی بزرگ شود، که از توالت استفاده کند و لباس زیری "واقعی"، درست شبیه آنچه مامان یا خواهر بزرگ ترش می پوشند، به تن کند، هیجان زده می شود.

یک برنامه آموزش تنظیم کنید

درآوردن پوشک های نوپایتان، به برنامه روزانه شما، و اینکه پسرتان در مهدکودک است، یا پیش دبستانی بستگی دارد. اگر هست، شما باید استراتژی تان را با مسئول مهدکودک یا معلم او هماهنگ کنید.

شما باید تصمیم بگیرید که می خواهید از روش رفت-و-برگشتِ بین پوشک و لباس زیر، یا از روش یکباره ی همواره در لباس زیر بودن، استفاده کنید. برخی متخصصان رفتن به سوی شلوارهای آموزشی جاذب را پیشنهاد می کنند، که اساسا شبیه به پوشک هستند، اما می توان مثل لباس زیر آنها را بالا و پایین کشید.

اما بقیه مخالفند، می گویند بهترین راه، گذارِ مستقیم به لباس زیر یا شلوارهای آموزشی کتانی قدیمی است، که هردو به دخترتان اجازه می دهد بفهمد چه موقع خیس شده است. این قطعا بدان معناست، که شما باید بعضی از دستشویی کردن های اتفاقی را تمیز کنید.

باید تصمیم بگیرید بهترین کار برای شما و دخترتان چیست. ممکن است پزشکش روش های متعددی را پیشنهاد کند.

دست کم برای مدت کوتاهی، می خواهید به استفاده از پوشک در شب ادامه دهید. و مسئول مهدکودک یا معلم پیش دبستانی شما، نظراتی مختص خود درباره اینکه چه زمانی در مدرسه به او لباس زیر بپوشانید، دارد.

به او یاد دهید بنشیند و خود را خشک کند

یکی از مهمترین کارهایی که باید به دخترتان بیاموزید اینست که چطور خودش را به خوبی تمیز کند. برایش توضیح دهید که به خصوص زمانی که حرکت روده داشته، باید دستمال توالت را از جلو به عقب حرکت دهد، تا از عفونت جلوگیری کند.

اگر فهمیدن این موضوع برایش خیلی دشوار است (و می تواند برای بسیاری از دختران سخت باشد، چراکه نیاز به بخاطر سپردن یک مسیر مشخص دارد)، به او یاد بدهید بعد ازینکه ادرار می کند، به آرامی روی آن ناحیه دست بکشد.

عفونت های مثانه، با اینکه بسیار نادر است، در زمان آموزش استفاده از توالت، بیشتر در دختران رایج است. اگر دخترتان نیاز دارد مکررا ادرار کند یا احساس نیاز ناگهانی به دستشویی رفتن دارد، می گوید اذیتش می کند، از درد شکمی شکایت می کند، یا بعد از آنکه از پس کنترل مثانه اش را به خوبی برآمده است، شروع می کند به خیس کردن شلوارش، با پزشکش تماس بگیرید و این موضوع را بررسی کنید.

کمی زمان برهنه بودن برنامه ریزی کنید

هیچ چیز به اندازه اجازه سپری کردن زمانی با باسن برهنه، به نوپایتان کمک نمی کند که بفهمد چه موقع نیاز دارد دستشویی برود. وقتی در حال بازی کردن است، توالت را در محدوده ایی قابل دسترس قرار دهید، و او را تشویق کنید در فواصل زمانی منظم، روی آن بنشیند.

برای دیدن نشانه هایی از اینکه می خواهد دستشویی برود، او را زیر نظر بگیرید (درجا بالا و پایین پریدن، جمع کردن پاهایش کنار هم، یا از این سو به آن سو شدن)، در حالی که از این نشانه ها برای نشان دادن اینکه الان وقت توالت رفتن است، استفاده می کند.

می توانید این کار را در چند روز متوالی در هنگام غروب، وقتی که همه خانواده باهم هستند، یا تنها در تعطیلات آخر هفته، انجام دهید. کودکتان هرچقدر زمان بیشتری را بدون پوشک بگذراند، زودتر یاد می گیرد.

پیروزی ها را جشن بگیرید

او بدون شک تعدادی ادرار اتفاقی خواهد داشت، اما سرانجام، دخترتان عمل فرستادن چیزی درون توالت را یاد خواهد گرفت. این لحظه را با هیاهو و شلوغ کاری جشن بگیرید. این ایده را که او به مرحله مهمی دست یافته است، با دادن امتیاز "بچه های بزرگتر" به او، مثل تماشا کردن یک ویدئو جدید یا گرفتن یک قصه اضافیِ زمان خواب، تقویت کنید.

با این حال، سعی کنید از هر بار توالت رفتن، یک کار عظیم نسازید، وگرنه کودکتان زیر فشار این میزان از توجه، شروع به عصبی و خجالتی شدن می کند.

اگر در ابتدا موفق نمی شود، تلاش کنید، دوباره تلاش کنید

مانند بقیه مهارت ها، هرچه بیشتر از توالت استفاده کند، در به کار گیری آن بهتر می شود. اما کارهایی هست که می توانید برای راحت تر کردن آن، برای او انجام دهید.

به کودکتان لباس های گشاد بپوشانید تا بتواند خودش به راحتی در بیاورد، یا لباس های زیری با اندازه بسیار بزرگ بخرید.

اگر او هنوز با آموزش استفاده از توالت مشکل دارد، بدخلقی یا تنبیه نکنید. هیچ چیز نمی تواند سریع تر از اینکه برای اتفاقی دستشویی کردن، حس بدی به کودکی دهید، آموزش استفاده از توالت را مختل کند. اتفاقات، طبیعی، و بخشی از این فرآیند هستند.

به خاطر داشته باشید که حتی کودکانی که ماه ها با موفقیت از توالت استفاده کرده اند، وقتی مجذوب کاری می شوند، گهگاه دچار اتفاقی دستشویی کردن می شوند. اگر احساس ناامیدی می کنید، به خودتان یادآوری کنید که سرزنش کردن کودکتان برای خیس کردن شلوارش، می تواند به معنی ماه های پیش روی بیشتری از پوشک کردن باشد.

و اگر هردو خسته و ناامید هستید، برای چند هفته استراحت کنید سپس وقتی آماده شدید، دوباره امتحان کنید.

فاکتور سرگرمی را بالا ببرید

اگر آموزش استفاده از دستشویی را با کمی زرق و برق بیامیزید، بیشتر احتمال دارد که کودکتان پرانگیزه باقی بماند. مقداری رنگ خوراکی آبی در توالت بچکانید. کودکتان متحیر خواهد شد، که چگونه می تواند آب را به رنگ آبی درآورد. یا تعدادی از کتاب های مورد علاقه اش را در مخزن قفسه کنار توالت بگذارید، بنابراین او هرگاه می خواهد به توالت برود، می تواند به آنها نگاهی بیاندازد.

اگر کودکتان شروع به از دست دادن علاقه اش می کند، اما در اثناء آموزش استفاده از دستشویی است، ممکن است بخواهید به جایزه دادن فکر کنید. یک شیوه مشهور برای پیگیری موفقیت هایش، استفاده از برچسب ها و یک تقویم است.

هربار به توالت می رود، یک برچسب می گیرد، که می تواند آن را روی صفحه بچسباند. دیدن اندوختن برچسب ها، او را سر ذوق نگه می دارد.

اگر  برچسب ها به تنهایی هیجان ایجاد نمی کنند، می توانید وقتی به اندازه کافی برچسب جمع کرد، یا چند روز مشخص پشت سر هم خشک ماند، جوایز بیشتری مثل یک گشت و گذار از تفریحگاه یا یک اسباب بازی که آرزویش را کرده باشد، به او بدهید. نظرات موجود در آموزش استفاده از توالت را مشاهده کنید.

به سمت حالت شبانه بروید

وقتی دخترتان از پس آموزش روزانه برمی آید، شما آماده رفتن به مرحله بعدی هستید. تا زمانی که به طرز قابل اعتمادی در طول روز از توالت استفاده می کند، صبر کنید، سپس شروع به چک کردن پوشکش در صبح و بعد از خواب های نیمروزی کنید تا ببینید آیا خشک است. بسیاری از کودکان پس از حدود شش ماه قرار گرفتن تحت آموزش استفاده از توالت، شروع به خشک ماندن در طول مدت خواب بعد از ظهر می کنند.

آموزش شب هنگام سخت تر است، چراکه بستگی به آن دارد که آیا بدنش می تواند ادرار را برای یک بازه زمانی طولانی حفظ کند، و اینکه چقدر عمیق می خوابد. اگر می خواهد بدون پوشک خوابیدن را امتحان کند، همین کار را بکنید و به او اجازه دهید. اگر نگرانید که تشک را لک کند، یک روکش ضدآب تشک، می تواند به شما کمک کند.

اگر بعد از چند شب از این تجربه، او به وضوح آماده خشک ماندن نیست، بدون قضاوت او، دوباره پوشکش کنید. به او بگویید که بدنش برای مرحله بعدی کاملا آماده نیست، و به او اطمینان دهید، که به زودی به اندازه کافی بزرگ خواهد شد که دوباره امتحان کند.

اگر کودکتان سه روز از پنج روز را خشک می ماند، احتمالا مشکلی نیست که قانون "همه زمان ها، فقط با لباس زیر" را  اجرا کنید. به تلاش هایش برای خشک ماندن، با محدود کردن مقدار نوشیدنی ایی که بعد از 5 بعد از ظهر می نوشد و بردنش به دستشویی نهایی، قبل از خواب، کمک کنید.

از شرِ پوشک ها خلاص شوید

زمانی که کودکتان آماده است با همه پوشک ها خداحافظی کند، بسیار ماهر شده است. آن را تصدیق کنید و غرور فرزندتان در مورد پیروزی اش را، با اجازه دادن به او برای بخشیدن باقی مانده پوشک هایش به خانواده ایی با کودکان کوچکتر تقویت کنید، یا آنها را برای بار آخر، با سرویس تحویل پوشک، بفرستید برود.

یا به او در بالا و پایین پریدن از سر ذوق به این سو و آن سوی خانه کمک کنید و آن را رقص "بدون پوشک" بنامید. همه اعضای خانواده می توانند یک صف انسانی تشکیل دهند و وقتی دستشویی دارند به آن صورت به توالت بروند.


ترجمه شده از وبسایت: www.babycenter.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: دستشویی آموزش روش

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.