آموزش موفق استفاده از توالت به پسران

بازدید از این مطلب: 10112 | | تاریخ نگارش:ممکن است وقتی کودکتان بزرگ می شود، دلتان برای بسیاری از چیزها تنگ شود، اما احتمالا عوض کردن پوشک کثیف یکی از آنها نیست. با این حال، عجله سودی ندارد: آموختن چطور استفاده کردن از دستشویی، به زمان و صبر از سوی شما و میزان قابل قبولی از همکاری و انگیزه از سوی پسرتان نیاز دارد.

کلید موفقیت در آموزش استفاده از دستشویی، شروع آن در زمانی است که پسر شما علاقه مند، مایل و واقعا قادر به انجام این کار باشد. با اینکه برخی کودکان می توانند در اوایل 18 ماهگی این کار را آغاز کنند، ممکن است دیگران تا زمانی که تولد سه سالگی خود را کامل نگذرانده باشند، آماده یادگیری نباشند. همانطور که احتمالا تا به حال دریافته اید، پسران مایلند مدت طولانی تری نسبت به دختران، در استفاده از پوشک باقی بمانند، اگرچه فرزندان دوم (یا چندم)، اغلب زودتر از بچه های اول یاد می گیرند.

هیچ دلیلی برای تلاش به منظور زودتر از موعد آغاز کردن وجود ندارد. تحقیقات نشان داده است، که وقتی والدین آموزش استفاده از توالت را خیلی زود شروع می کنند، این فرآیند در مدت زمان طولانی تری کامل می شود. به بیان دیگر، شما بی توجه به اینکه چه زمانی شروع کنید، به هدفتان خواهید رسید. بنابراین قبل از این که شروع کنید، ممکن است بخواهید نکاتِ کلی بیشتری درباره چگونه آغاز کردن آموزش استفاده از توالت ببینید و از چک لیست ما برای فهمیدن اینکه آیا پسرتان آماده است یا نه، استفاده کنید.

به محض اینکه متوجه شدید پسرتان آماده شروع کردن است، بر زمان بندی تمرکز کنید. استرس یا تغییرات بزرگ در زندگی، می تواند آموزش موفق استفاده از توالت را دشوار سازد.

اطمینان حاصل کنید که کارهای روزمره کودکتان به خوبی معین شده اند. اگر به تازگی وارد پیش دبستانی شده است، یا یک خواهر یا برادر جدید دارد، احتمالا کمتر پذیرای تغییر است یا آنقدر احساس مشغول بودن می کند، که فکر می کند نمی تواند از عهده این چالش برآید. تا زمانی که او نسبت به ایده های جدید مشتاق به نظر برسد، صبر کنید، بنابراین می توانید با موفقیت استفاده از توالت را آموزش دهید.

برای آموزش، از مراحل زیر پیروی کنید:

به او اجازه دهید ببیند و یاد بگیرد

نوپایان به وسیله تقلید یاد می گیرند، و تماشای شما زمانی که از سرویس بهداشتی استفاده می کنید، اولین مرحله غریزی است. او ممکن است متوجه شود، بابایی به طرزی متفاوت از مامانی از توالت استفاده می کند، که این، فرصت بسیار خوبی برای توضیح مکانیزم اولیه چگونگی استفاده از دستشویی توسط پسران، را برایتان ایجاد می کند.

وقتی درباره اعضای بدن صحبت می کنید، اهمیت دارد که از نظر آناتومی، دقیق و صریح باشید. آموختن این موضوع به او، که به آلت مردانه اش "پی-پی" بگوید، در حالی که دیگر اجزای بدن اسمی به نظر بزرگسالانه تر دارند، ممکن است این مفهوم را برساند، که آلات تناسلی اش، شرم آور هستند.

تجهیزات مناسبی بخرید

وقتی کودک شما بر روی توالت می نشیند، مهم است که بتواند به آرامی، در حالی که پاهایش روی زمین است، به جلو حرکت کند، به خصوص وقتی حرکت روده دارد. بیشتر متخصصان خرید یک توالت سایز-کودکی که نوپایتان بتواند به تنهایی رویش برود و نسبت به نشستن بر توالت به اندازه-طبیعی احساس امنیت بیشتری به او می دهد، را توصیه می کنند. (بسیاری از نوپایان از افتادن در توالت می ترسند، و دلهره شان می تواند در آموزش استفاده از توالت اختلال ایجاد کند.)

اگر ترجیح می دهید برای توالت معمول خودتان یک صندلی تبدیل بخرید، مطمئن شوید که احساس راحتی و امنیت دارد و پایدار و محکم متصل می شود. همچنین باید برای پسرتان یک چهارپایه فراهم کنید، به این خاطر که باید بتواند هرگاه نیاز دارد، به راحتی از توالت بالا و پایین برود و در طول زمان حرکات روده، پاهایش برای فشار آوردن، ثابت و محکم باشد.

وقتی یک توالت مخصوص برای پسرتان می خرید، به دنبال توالتی بدون گارد ادرار (یا گاردی که بتوانید درآورید) باشید. با اینکه ممکن است آنها حمامتان را از مقدار کمی ادرار منحرف شده حفظ کنند، اغلب وقتی کودک رویش می نشیند، آنها به آلتش ضربه می زنند و آن را می خراشند،که ممکن است باعث شود او رفتن به دستشویی را مقارن با درد بداند.

ممکن است بخواهید تعدادی کتاب مصور یا ویدئو برای پسرتان انتخاب کنید، که می تواند فهمیدن همه آن اطلاعات جدید را برایش آسانتر کند. همه مدفوع می کنند، نوشته شده توسط تارو گومی، به اندازه Uh, Oh! Gotta Go!  و Once Upon a Potty، یک محبوب همیشگی است، که حتی در یکی از نسخه هایش با یک عروسک و یک توالت کوچک می آید.

به کودکتان کمک کنید با توالت احساس راحتی داشته باشد

بگذارید کودکتان به ایده استفاده از توالت عادت کند. با اینکار شروع کنید که به او اجازه دهید بفهمد صندلی توالتی شخصا برای اوست. شما می توانید آن را، با نوشتن اسم او بر رویش، یا اجازه دادن به او برای تزئین کردن آن با برچسب ها، شخصی کنید. سپس او را مجاب کنید با لباس روی آن بنشیند.

بعد از اینکه برای یک هفته یا بیشتر این کار را تمرین کرد، می توانید به او پیشنهاد کنید، در حالی که شلوارش پایین است روی آن بنشیند. اگر او کاملا مقاومت می کند، از تمایل به تحت فشار قرار دادن او خودداری کنید.  ،و اندازه ه توسط تارو گومی، یک  ویدئو برای پسرتان انتخاب کنید، که می تواند فهمیدن همی آن اطلاعات جدید را برایش آسانتر می کند.این کار تنها جنگ قدرتی به راه می اندازد، که می تواند کل فرایند را از مسیر اصلی منحرف سازد.

اگر کودکتان یک عروسک یا اسباب بازی حیوان پارچه اییِ محبوب دارد، سعی کنید برای زمان های مخالفت با توالت، از آن استفاده کنید. بیشتر کودکان دوست دارند ببینند اسباب بازی مورد علاقه شان به حرکت در می آید، و کودک شما احتمالا از این راه بیشتر یاد می گیرد، تا از شما وقتی به او می گویید چه کند.

برخی والدین حتی یک توالتِ بدل برای آن عروسک یا حیوان پارچه ایی درست می کنند. در حالی که کودکتان روی توالتش نشسته است، اسباب بازی محبوبش می تواند روی یکی متعلق به خودش بنشیند.

با یک لباس زیرِ باحال ایجاد انگیزه کنید

پسرتان را با بردن به یک سفر ویژه، بر روی فواید آموزش چگونه توالت رفتن ، متمرکز کنید: خرید لباس زیر. به او اجازه دهید هرنوعی را که می خواهد انتخاب کند (ابرقهرمان ها یا قطارها، کوتاه یا پادار، هرطور که دوست دارد).

درباره آنچه پیش روست صحبت کنید، بنابراین او در مورد اینکه به اندازه کافی بزرگ شود، که از توالت استفاده کند و لباس زیر "واقعی" درست شبیه آنچه پدر یا برادر بزرگ ترش می پوشند، به تن کند هیجان زده می شود. اگر برای پوشیدن آنها کمی مردد است، ببینید آیا آن را روی پوشکش می پوشد. وقتی به آنها عادت کند، ممکن است اصرار کند از دست یکبارمصرف ها خلاص شود.

یک برنامه آموزش تنظیم کنید

درآوردن پوشک های نوپایتان، به برنامه روزانه شما، و اینکه پسرتان در مهدکودک است، یا پیش دبستانی بستگی دارد. اگر هست، شما باید استراتژی خودتان را با مسئول مهدکودک یا معلم او هماهنگ کنید.

شما باید تصمیم بگیرید که می خواهید از روش رفت-و-برگشتِ بین پوشک و لباس زیر، یا روش یکباره همواره در لباس زیر بودن، استفاده کنید. با اینکه شلوارهای آموزشی یکبارمصرف مناسب هستند، بسیاری از متخصصین و والدین، گذارِ مستقیم به لباس زیر یا شلوارهای آموزشی کتانی قدیمی، که هردو به پسرتان اجازه می دهند بفهمد خیس شده است، را بهترین روش می دانند. این قطعا بدان معناست، که شما باید بعضی از دستشویی کردن های اتفاقی را تمیز کنید.

باید تصمیم بگیرید بهترین کار برای شما و پسرتان چیست. ممکن است پزشکش روش های متعددی را پیشنهاد کند. دست کم برای مدت کوتاهی، می خواهید به استفاده از پوشک یا شلوارهای جاذب در شب و سفرهای طولانی مدت خارج خانه و مانند آنها ادامه دهید. و مسئول مهدکودک یا معلم پیش دبستانی شما، نظرات مختص خود را درباره اینکه چه زمانی در مدرسه به او لباس زیر بپوشانید، دارد.

به او یاد دهید ابتدا بنشیند، بعد بایستد

به این خاطر که معمولا حرکات روده و ادرار در یک زمان اتفاق می افتند، منطقی ست که پسرتان را در ابتدا برای هردو کار ادرار و مدفوع بنشانید، بنابراین یاد می گیرد که هردوی آنها به توالت تعلق دارند. همچنین، با این راه، وقتی از او می خواهید برروی مهارت پیدا کردن بر رویه اصلی تمرکز کند، حواسش به لذت پاشیدن ادرار و یادگرفتن نشانه گیری آن پرت نخواهد شد.

از اینکه به او اجازه دهید مدت طولانی (15 دقیقه کافی ست) بنشیند یا با فعالیت های دیگر از کار اصلی منحرف شود، خودداری کنید. یک تفریح مثل تماشای تلویزیون در حال نشستن روی توالت، اغلب یک مانع برای والدین و کودکان است.

وقتی رفتن به حمام و نشستن برای پسرتان راحت می شود، می تواند حالت ایستاده را امتحان کند (اما نیازی نیست او را وادار کنید – او می تواند تا هر زمان که می خواهد به ادرار کردن در حالت نشسته ادامه دهد). این جایی است که در اختیار داشتن یک مدل مردانه، کلیدی است.

مطمئن شوید پسرتان می تواند دنبال پدر، عمو، دایی یا یک دوست خانوادگی، برود در حالی که ایستاده ادرار می کند، او را تماشا کند. وقتی به نظر می رسد پسرتان با این ایده کنار آمده، به او اجازه دهید امتحانش کند.

اگر بی میل به نظر می رسد، از تعدادی غلات O-شکلِ شناور یا هر شی قابل رد شدن از دریچه، برای تمرین نشانه گیری در توالت امتحان کنید. تا وقتی پسرتان در نشانه گیری خبره شود، انتظار تمیز کردن بعضی خراب کاری ها را داشته باشید. اگر از اجازه دادن به او برای ادرار کردن در حیاط بدتان نمی آید، می توانید روی یک درخت، یک هدف را نقاشی کنید یا با نوار ببندید.

کمی زمان برهنه بودن برنامه ریزی کنید

هیچ چیز به اندازه اجازه سپری کردن زمانی با باسن برهنه، به نوپایتان کمک نمی کند که بفهمد چه موقع نیاز دارد دستشویی برود. وقتی در حال بازی کردن است، توالت را در محدوده ایی قابل دسترس قرار دهید، و او را تشویق کنید در فواصل زمانی منظم، روی آن بنشیند.

(مسلما اگر پسرتان می خواهد بدون لباس بازی کند، شما باید آماده خیس شدن زمین باشید. کودکتان را برای بازی کردن در جایی قرار دهید که کمی ضد آب باشد یا بر روی فرش ها پلاستیک بیاندازید.)

برای دیدن نشانه هایی از اینکه می خواهد دستشویی برود، او را زیر نظر بگیرید (جمع کردن خودش یا درجا بالا و پایین پریدن) و از این نشانه ها برای پیشنهاد به او، که الان وقت توالت رفتن است، استفاده کنید. می توانید این کار را در چند روز متوالی در هنگام غروب، وقتی که همه خانواده باهم هستند، یا تنها در تعطیلات آخر هفته، انجام دهید. کودکتان هرچقدر زمان بیشتری را بدون پوشک بگذراند، زودتر یاد می گیرد.

پیروزی ها را جشن بگیرید

پسر شما بدون شک تعدادی ادرار اتفاقی خواهد داشت، اما سرانجام از عمل فرستادن چیزی درون توالت لذت خواهد برد. این لحظه را با هیاهو و شلوغ کاری جشن بگیرید. این ایده را که او به مرحله مهمی دست یافته است، با دادن امتیاز "بچه های بزرگتر" به او، مثل تماشا کردن یک ویدئو جدید یا گرفتن یک قصه اضافی زمان خواب، تقویت کنید.

با این حال، سعی کنید از هر بار توالت رفتن، یک کار عظیم نسازید، وگرنه کودکتان زیر فشار آنهمه توجه، شروع می کند به عصبی و خجالتی شدن میکند.

اگر در ابتدا موفق نمی شود، تلاش کنید، دوباره تلاش کنید

مانند بقیه مهارت ها، هرچه بیشتر از توالت استفاده کند، در به کار گیری آن بهتر می شود. اما کارهایی هست که می توانید برای راحت تر کردن آن، برای او انجام دهید.

به کودکتان لباس های گشاد بپوشانید تا بتواند خودش به راحتی در بیاورد، یا لباس های زیری با اندازه بسیار بزرگ بخرید.

اگر او هنوز با آموزش استفاده از توالت مشکل دارد، بدخلقی یا تنبیه نکنید. هیچ چیز نمی تواند سریع تر از اینکه برای اتفاقی دستشویی کردن، حس بدی به کودکی دهید، آموزش استفاده از توالت را مختل کند.

اگر احساس ناامیدی می کنید، به خودتان یادآوری کنید که سرزنش کردن کودکتان برای خیس کردن شلوارش، می تواند به معنی ماه های پیش روی بیشتری از پوشک کردن باشد. به خاطر داشته باشید که آموزش استفاده از توالت خیلی فرقی با یاد دادن راندن دوچرخه ندارد، و اتفاقات، بخشی اجتناب ناپذیر از این فرآیند است. حتی کودکانی که ماه ها با موفقیت از توالت استفاده کرده اند، وقتی مجذوب کاری می شوند، گهگاه دچار اتفاقی دستشویی کردن می شوند.

فاکتور سرگرمی را بالا ببرید

اگر آموزش استفاده از دستشویی را با کمی زرق و برق بیامیزید، احتمال بیشتری هست که کودکتان پرانگیزه باقی بماند.

مقداری رنگ خوراکی آبی در توالت بچکانید. کودکتان متحیر خواهد شد، که چگونه  می تواند آب را به رنگ آبی درآورد. تعدادی از کتاب های مورد علاقه اش را در مخزن قفسه کنار توالت بگذارید، بنابراین او هرگاه بخواهد می تواند به آنها نگاهی بیاندازد - یا حتی بهتر از آن، اینکه برایش بخوانید (اگرچه این کار برای بعضی از کودکان حواس پرتی می آورد). ممکن است بخواهد اشکال کاغذی ببرد و از آنها برای تمرین هدف گیری استفاده کند.

اگر کودکتان شروع به از دست دادن علاقه اش می کند، اما در اثناء آموزش استفاده از دستشویی است، ممکن است بخواهید به جایزه دادن فکر کنید.

یک شیوه مشهور برای پیگیری موفقیت هایش، استفاده از برچسب ها و یک تقویم است. هربار به توالت می رود، یک برچسب می گیرد، که می تواند آن را روی صفحه بچسباند. دیدن اندوختن برچسب ها، او را سر ذوق نگه می دارد.

اگر  برچسب ها به تنهایی هیجان ایجاد نمی کنند، می توانید وقتی به اندازه کافی برچسب گرفت یا چند روز مشخص پشت سر هم خشک ماند، جوایز بیشتری مثل یک گشت و گذار از راهرو آبنبات در سوپر مارکت، یا یک اسباب بازی که آرزویش را کرده باشد، به او بدهید.

به سمت حالت شبانه بروید

وقتی پسر شما تمام روز خشک می ماند، می توانید نقشه یک بازی برای شب ها را تدوین کنید. تا زمانی که به طرز قابل اعتمادی در طول روز از توالت استفاده می کند، صبر کنید، سپس شروع به چک کردن پوشکش در صبح و بعد از خواب های نیمروزی کنید، تا ببینید آیا خشک است یا نه.

آموزش هنگام شب سخت تر است، چراکه بستگی به آن دارد که پسرتان چقدر عمیق می خوابد و اینکه آیا بدنش می تواند ادرار را برای یک بازه زمانی طولانی حفظ کند.

اگر می خواهد بدون پوشک خوابیدن را امتحان کند، همین کار را بکنید و به او اجازه دهید. در صورتی که چند شب از این آزمایش نشان داد که او آماده نیست، بدون قضاوت او، دوباره پوشکش کنید. به او بگویید که بدنش برای مرحله بعدی کاملا آماده نیست، و به او اطمینان دهید، که به زودی به اندازه کافی بزرگ خواهد شد که دوباره امتحان کند.

اگر کودکتان سه روز از پنج روز را خشک می ماند، احتمالا مشکلی نیست که قانون "همه زمان ها، فقط با لباس زیر" را  اجرا کنید. به تلاش هایش برای خشک ماندن، با محدود کردن مقدار نوشیدنی ایی که بعد از 5 بعد از ظهر می نوشد و بردنش به دستشویی نهایی، قبل از خواب، کمک کنید. اما اگر کودکتان برای خشک ماندن زمان بیشتری صرف می کند، نگران نباشید – اتفاقی دستشویی کردنِ شب هنگام، دست کم تا سن 7 سالگی طبیعی تلقی می شود.

از شرِ پوشک ها خلاص شوید

زمانی که کودکتان آماده است با همه پوشک ها خداحافظی کند، بسیار ماهر شده است. آن را تصدیق کنید و غرور فرزندتان در مورد پیروزی اش را با اجازه دادن به او برای بخشیدن باقی مانده پوشک هایش به خانواده ایی با کودکان کوچکتر تقویت کنید، یا آنها را برای بار آخر، با سرویس تحویل پوشک، بفرستید برود. یا ممکن است بخواهید او را در بالا و پایین پریدن از سر ذوق به این سو و آن سوی خانه همراهی کنید و آن را رقص "بدون پوشک" بنامید. همه اعضای خانواده می توانند یک صف انسانی تشکیل دهند و وقتی دستشویی دارند به آن صورت به توالت بروند.


ترجمه شده از وبسایت: www.babycenter.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: دستشویی آموزش آ»وزش

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.