سنگ کلیه


سنگ کلیه انواع مختلفی دارد، که هر یک علل زمینه ساز مختلفی دارد. می تواند در زمینه ی رژیم غذایی خاص، علل ارثی و یا عفونت های ادراری ایجاد شود. درد حادی در این بیماری ایجاد می شود که رنال کولیک نامیده می شود.

جزئیات بیماری سنگ کلیه


سنگ کلیه از نمک ها و مواد معدنی ادرار تشکیل شده است که به هم متصل می شوند تا  سنگریزه های کوچکی را شکل دهند. ممکن است در حد  دانه های شن و ماسه کوچک باشند و یا در حد توپ گلف بزرگ باشند. ممکن است در کلیه ها بمانند و یا از راه سیستم ادراری به خارج بدن بروند. دستگاه ادراری سیستمی  است که ادرار را به وجود می آورد و آن را از بدن خارج می کند. ادرار از کلیه ها ایجاد می شود، لوله هایی که کلیه را به مثانه متصل می کنند ( یورتر) ( حالب، میزنای)، مثانه و  مجاری که ادرار را از مثانه به خارج بدن می برند ( یورترا) ( میزراه).

هنگامی که سنگ در حالب  حرکت می کند، معمولا باعث ایجاد درد و سایر علائم می شود.   

سنگ های کلیوی زمانی تشکیل می شوند که در تعادل آب، نمک ها، مواد معدنی و سایر مواد یافت شده در ادرار تغییری بوجود بیاید. سعی کنید تا آب کافی بنوشید، پس ادرار شما زرد کم رنگ و یا بی رنگ می شود ( حدود 8 تا 10 لیوان در روز). برخی افراد به سنگ های کلیوی مستعد تر هستند و آن هم به علت بیماری نقرس است.

سنگ های کلیوی ممکن است زمینه ی ارثی  داشته باشند. اگر سایر افراد در خانواده شما سنگ کلیه دارند، شما هم ممکن است مبتلا شوید. 

اغلب سنگ های کلیوی تا زمانی که در کلیه هستند، دردی  نمی دهند. ولی وقتی از کلیه ها به سمت مثانه حرکت می کنند، ممکن است درد شدید و ناگهانی بدهند.

اگر فکر می کنید  سنگ کلیه دارید به پزشک خود اطلاع دهید.  به درد شدید پهلو، شکم و یا کشاله ران و یا دیدن رنگ ادرار از نظر قرمز بودن توجه کنید. شما ممکن است در معده خود مشکل داشته باشید ( تهوع) و حتی ممکن است استفراغ داشته باشید.

در ابتدا ممکن است وقتی شما به پزشک می روید و یا به بخش اورژانس به علت درد در پهلو و یا شکم می روید،  فکر کنید که سنگ کلیه دارید. پزشک از شما سوالاتی در مورد درد شما و سبک زندگی شما می پرسد. وی شما را معاینه می کند و ممکن است برای شما آزمون های تصویر برداری از جمله سیتی اسکن و یا سونوگرافی انجام دهد تا کلیه ها و دستگاه ادراری دیده شود.      

اگر شما بیش از یک بار سنگ داشته باشید و یا در خانواده خود شرح حال سنگ ادراری داشته باشید، ممکن است برای شما بررسی های بیشتری لازم باشد. برای فهمیدن علت سنگ کلیه، پزشک شما ممکن است آزمایش خون درخواست کند و از شما بخواهد تا ادرار 24 ساعته جمع کنید. این کار ممکن است به پزشک کمک کند تا در صورتی که احتمال وجود سنگ کلیه در آینده برای شما مطرح باشد، علت سنگ کلیه را بفهمد.

 سنگ های کلیوی ممکن است هیچ دردی ندهند.  اگر این مورد رخ دهد، وقتی که پزشک آن ها را در آزمون بررسی بیماری دیگری پیدا می کند،  شما ممکن است  بدانید که به این بیماری مبتلا هستید.  

در اکثر موارد سنگ های کلیوی، پزشک از شما می خواهد تا در خانه، خودتان مراقبت های لازم را  انجام دهید. شما ممکن است به داروی ضد درد نیاز داشته باشید. شما باید آب  و مایعات دیگر را در حد کافی بنوشید، تا دچار کم آبی نشوید.  پزشک شما ممکن است به شما دارویی بدهد که در عبور سنگ از مجاری به شما کمک کند. 

اگر سنگ کلیه در حدی بزرگ باشد که نتواند رد شود، و یا اگر در دستگاه ادراری گیر کند، شما ممکن است به درمان بیشتری نیاز داشته باشید.   

شایع ترین درمان برای سنگ کلیه، لیتوتریپسی  برون اندامی با موج شوک extracorporeal shock wave lithotripsy) ) (ESWL) می باشد. در این روش از امواج شوک دهنده برای شکستن سنگ کلیه به ذرات ریز تر استفاده می شود. این ذرات می توانند از بدن شما وارد ادرار شوند. در  بقیه موارد،  پزشک نیاز دارد که سنگ را بردارد و یا لوله ی پلاستیکی منعطف کوچکی ( به نام استنت) را در یورتر قرار دهد تا حین عبور سنگ آن را باز نگه دارد. 

پس از آن که شما به سنگ کلیوی مبتلا شدید،  احتمال عود مجدد آن وجود دارد. شما می توانید با نوشیدن آب فراوان از آن پیشگیری کنید،  در نتیجه ادرار، زرد کم رنگ و یا شفاف همانند آب می شود، حدود 8 تا 10 لیوان آب در روز باید بنوشید. ممکن است نیاز باشد تا شما  برخی غذاها را کمتر مصرف کنید. پزشک شما ممکن است دارویی به شما بدهد که به پیشگیری از ایجاد سنگ های ادراری در بدن شما کمک کند.      

 مقالات مرتبط با سنگ کلیهآکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.