آپاندیسیت


التهاب آپاندیس که به عنوان آپاندیسیت خوانده می شود، یکی از شایع ترین مشلات جراحی می باشد. معمولا این بیماران درد اطراف ناف و متمایل به راست دارند، ولی کن گاها علائم آن در نواحی دیگری از شکم هم حس می شود که تشخیص آن را با دشواری مواجه می سازد.

جزئیات بیماری آپاندیسیت


آپاندیسیت التهاب آپاندیس می باشد، لوله ای با اندازه ی 3 و نیم اینچ از بافت که از روده ی بزرگ امتداد می یابد. دقیقا مشخص نیست که عملکرد آپاندیس چیست. چیزی که مشخص است، اینست که می توانیم بدون آپاندیس زندگی کنیم، بدون اینکه عوارض خاصی  ایجاد شود.     

آپاندیسیت یک اورژانس پزشکی است و نیازمند جراحی فوری برای برداشت آن است. اگر این اختلال درمان نشود، آپاندیس ملتهب می ترکد و یا پاره می شود، و یا این که عفونت ها را وارد حفره ی شکمی می کند. این امر می تواند باعث ایجاد پریتونیت شود، التهاب جدی  در لایه ی پوشاننده ی حفره ی شکمی ( به نام پریتونئوم و یا صفاق) که  می تواند کشنده باشد، مگر آن که به سرعت  با آنتی بیوتیک های قوی درمان شود.          

گاهی اوقات آبسه ی پر از چرکی در خارج آپاندیس ملتهب شکل می گیرد. سپس بافت اسکار  از بقیه ی شکم در آپاندیس ایجاد می شود، و از انتشار عفونت پیشگیری می کند. آپاندیس دارای آبسه، وضعیت کمتر اورژانسی می باشد، ولی متاسفانه، بدون جراحی قابل شناسایی نمی باشد. به این دیل، تمام موارد آپاندیسیت که بصورت اورژانسی درمان  می شوند، نیاز به جراحی دارند. 

در ایالات متحده، از هر 15 نفر، یک نفر دچار آپاندیسیت می شود. در حالی که،  در هر سنی ممکن است رخ دهد، این اختلال قبل از 2 سالگی نادر است و شایع ترین سن ابتلا به آن 10 تا 30 سال است.

علل ایجاد آپاندیسیت چیست؟ 

آپاندیسیت زمانی رخ می دهد که آپاندیس مسدود شود، اغلب این اتفاق به علت مدفوع، جسم خارجی و یا  سرطان ایجاد می شود. از طرفی ممکن است علت این انسداد عفونت باشد.

علائم بیماری آپاندیسیت چیست؟

علائم مشخص برای آپاندیسیت موارد زیر می باشد:

 • درد ملایم  در نزدیک ناف و  یا بخش فوقانی شکم که به درد تیز  تبدیل می شود و  به سمت ناحیه ی تحتانی راست شکم می رود. این معمولا اولین نشانه است.
 • کاهش اشتها
 • تهوع و / یا استفراغ بلافاصله پس از شروع درد شکم
 • تورم در شکم 
 • تب 99 تا 102 درجه ی فارنهایت
 • ناتوانی در دفع گاز

تقریبا در نیمی از موارد، سایر علائم آپاندیسیت دیده  می شود، که عبارتند از:

 • درد مبهم و یا تیز در هر نقطه ای در بخش تحتانی و یا فوقانی شکم، کمر و یا رکتوم 
 • ادرار  کردن همراه با درد
 • استفراغ که قبل از درد شکم رخ می دهد.
 • کرامپ های شدید
 • یبوست و یا اسهال همراه با دفع گاز

اگر هر یک از این علائم را داشتید، باید فورا تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید، و در این زمان، تشخیص و درمان بسیار مهم است. چیزی نخورید و چیزی هم  ننوشید، و از هیچ داروی ضد درد، آنتی اسید، ملین، و یا  گرم کننده ای (بخاری برقی)  استفاده نکنید، چون ممکن است باعث پارگی  آپاندیس ملتهب  شود.  مقالات مرتبط با آپاندیسیتآکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.