آسیب لیگامان صلیبی قدامی


آسیب لیگامان صلیبی قدامی (ACL)، پارگی در یکی از لیگامان های زانو است که استخوان ران را به ساق وصل می کند. ACL در پایداری مفصل زانو نقش مهمی را بر عهده دارد.

جزئیات بیماری آسیب لیگامان صلیبی قدامی


آسیب رباط متقاطع قدامی یا ACL، از یکی از رباط های زانو که متصل به استخوان بالای پا یا استخوان ساق پا ست، پاره می شود. و ACL زانو را استوار نگه می دارد.

آسیب دیدگی های خفیف، مانند یک پارگی کوچک هستند، و آسیب دیدگی های شدید، زمانی است که رباط به طور کامل و یا هنگامی که رباط و بخشی از استخوان از بقیه استخوان جدا میشوند.

بدون درمان، ACL  آسیب دیده به ندرت قادر به کنترل حرکت زانو میشود و احتمال سایش استخوانی بیشتر میشود. این نقص مزمن ACL  نامیده می شود. حرکت غیر طبیعی استخوان نیز می تواند موجب آسیب دیدگی بافت (غضروف) شود که انتهای استخوان را پوشش می دهد و پدهای (menisci) که موجب پیوستگی زانو می شود را پاره کند. این آسیب می تواند به آرتروز منجر شود.

گاهی اوقات دیگر رباطهای زانو و یا قسمتی از زانو نیز زخمی شدند. این شامل غضروفی چون  menisci، و یا شکستگس بخشی از استخوان در مفصل زانو شود.

اگر زانو از عقب خم شود، تاب بخورد، و یا از بچرخد ACL  شما ممکن است آسیب بیند. احتمال آسیب دیدگی بیشترهم می شود اگر بیش از یکی موارد هم زمان رخ دهد. ضربه (که توسط شخص یا شی دیگری باشد) نیز می تواند موجب آسیب ACL شود.

آسیب ACL اغلب در طول ورزش اتفاق می افتد. اگر شما محکم روی زمین ایستاده باشید و در حالی پای شما صاف یا کمی خم است یک نیروی ناگهانی به زانو شما برخورد کند، این آسیب رخ دهد. هنگامی که شما به سرعت در حال تغییر جهت هستید، ، و یا در حین دویدن به طور ناگهانی بایستید، و یا در حال پایین آمدن از پر  ممکن است این اتفاق رخ دهد. این نوع صدمه در فوتبال، اسکی، فوتبال، و سایر ورزش های که دارای حرکات توقف و حرکت و پرش، چرخیدن هستند، رایج است. سقوط کردن از یک نردبان و یا ندیدن یک پله از دیگر علل احتمالی می باشد.

مانند هر بخشی دیگری از بدن دیگر،ACL  با گذشت سن ضعیف تر می شود. بنابراین پارگی ACL  به راحتی در افراد بیش تر از سن 40 سالگی اتفاق می افتد.

علائم و نشانه های یک جراحت حاد ACL عبارتند از:

 • احساس یا شنیدن یک صدای پاپ در زانو در زمان آسیب.
 • درد در خارج و عقب زانو.
 • تورم زانو در چند ساعت اول آسیب دیدگی.  این ممکن است یک علامت خونریزی داخلی در مفصل زانو باشد. اگر تورم به طور ناگهانی رخ دهد معمولا نشانه ای از یک آسیب جدی زانو است.
 • محدودیت حرکتی در زانو به علت درد و تورم یا هر دو.
 • احساس استقامت پایین، پیچش، در رفتن در زانو.

پس از یک جراحت حاد، شما احتمالا باید از هر آنچه که موجب درد در شما می شود دوری کنید. اما شما ممکن است قادر به راه رفتن باشید.

علامت اصلی جراحت مزمن زانو ACL  پیچش و در رفتن، گاهی اوقات درد و تورم است. این اتفاق زمانی آسیب ACL درمان نشود اتفاق می افتاد.

دکتر شما با سوال پرسیدن در مورد سلامت گذشته تان و بررسی زانو شما می تواند به شما بگوید که آیا شما آسیب دیدگی  ACL دارید یا خیر. دکتر ممکن است بپرسید: چگونه زانوی شما اسیب دیده ؟ آیا هر گونه جراحت دیگری زانو خود داشته اید؟ دکتر شما میزان استقامت، حرکت، و حساسیت به لمس را در هر زانو آسیب دیده و یا سالمی بررسی می کند.

شما ممکن است به اشعه X نیاز داشته باشید، که می تواند آسیب دیدگی استخوان زانو نشان دهد. ممکن است شما به آزمایش های دیگر تصویربرداری مانند MRI نیاز داشته باشید. MRI می تواند آسیب به رباط ها، تاندون ها، عضلات و غضروف زانو را نشان دهد. آرتروسکوپی ممکن است انجام شود. در آرتروسکوپی، دکتر شما ابزار هایی را از طریق یک یا چند برش کوچک (برش) در زانو قرار می دهد تا داخل زانو را بررسی کند.

بهتر است کمک های اولیه را آغاز کنید. این کمک های اولیه کمک به کاهش تورم و درد میکند. از روش برنج استفاده کنید. حروف تشکیل دهنده استراحت دادن به زانو، قرار دادن یخ روی آن، استفاده از یک باند الاستیکی که فشاری ملایم به زانو بیاورد، و بالا نگه داشتن پا با تکیه آن بالاتر از سطح قلب را شامل می شود. و در ابتدا مهم است که پاهایتان را تا جایی که ممکن است کم حرکت دهید. نگاهی بر داروهای مسکن.

شما ممکن است در هنگام راه رفتن به عصا نیاز داشته باشید و از یک ايموبلايزر زانو برای نگه داشتن زانو خود برای چند روز اول بعد از آسیب استفاده کنید.

نیاز دارد که زانویتان را پزشک معاینه کند. این موضوع برای درمان شدن مهم است. اگر اینکار را نکنید، ممکن است آسیب تبدیل به یک مشکل طولانی مدت شود. دو راه برای درمان آسیب وجود دارد:

 • تمرین و آموزش، که همچنین توانبخشی نیز نامیده می شود. با توانبخشی چندین ماه زمان می برد تا زانویتان بهبود یابد.
 • جراحی ، شما و دکتر شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا توان بخشی برای شما کافی است و یا عمل جراحی برای شما مناسب است.

اگر شما عمل جراحی نیز داشته باشید، لازم است که چند ماه توانبخشی نیز پس از آن داشته باشد.

درمان شما به میزان پاره شدگی ACL  ، و اینکه آیا دیگر قسمت های زانو نیز آسیب دیده است یا نه، و چگونگی فعالیت شما ، سن، سلامت کلی شما، و به مدت زمان گذشته از آسیبتان، بستگی دارد.

سه هدف درمان اصلی وجود دارد:

 • به دست آوردن استقامت زانو اگر سست است، و یا حداقل به دست آوردن استقامت مورد نیاز برای انجام فعالیت های روزانه.
 • اطمینان از میزان قدرت مورد نیاز زانو برای انجام تمام فعالیت های که شما باید انجام دهید.
 • کاهش احتمال آسیب دیدگی زانو.

بهترین راه برای جلوگیری از آسیب های ACL به کشش و تقویت عضلات پا، به خصوص عضلات جلو و عقب ران (چهار سر ران و همسترینگ) می باشد.

در اینجا چیزهای دیگر وجود دارد که شما برای جلوگیری از آسیب ACL می توانید انجام دهید:

 • اجتناب از پوشیدن کفش با گوه در ورزش.
 • اجتناب از پوشیدن کفش های پاشنه بلند.
 • اجتناب از ورزش هایی که بیش از حد پیچش و برخورد دارند.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

رباط صلیبی قدامی (ACL) هنگامی که زانو بیشتر از حد طبیعی خود (کشیدگی بیش از حد) کشیده شود و یا خم شود، و یا از محور خود بچرخد، آسیب می بیند.
شرایط رایجی که موجب به آسیب دیدن  ACL می شود:

 • تغییر مسیر سریع و یا بریدگی بر اثر برخورد به مانع یا بر اثر ضربه پای یک بازیکن دیگر. (اینها  در ورزشهایی که خواهان قهرمانی هستند بیشتر اتفاق می افتد، مانند بسکتبال، فوتبال، اسکی و ژیمناستیک)
 • پایین آمدن پس از یک پرش ناگهانی، به خصوص اگر پا کشیده و یا کمی خم باشد (مانند بسکتبال).
 • افتادن از نردبان، یکی در میان آمدن از پله ها، پریدن از ارتفاع نسبتا بلند ​​ ، افتادن در یک چاه، و ندیدن یکی از پله ها در هنگام عبور از پله ها.این گونه صدمات موجب می شوند که به طور ناگهانی با پای کشیده یا کمی خم شده، از حرکت بایستید.

مردم کم تحرک و برخی از کهنسالان که عضلات ضعیف پا دارند، ممکن است زانوهایشان در طول فعالیت های عادی روزانه صدمه ببینند. اما آنها معمولا استخوانشان آسیب می بیند، نه رباطشان.
هنگامی که بر اثر برخورد ACL آسیب می بیند، می توان به خاطر بازی در یک ورزش، و یا یک تصادف ناگهانی و شدید، و یا یک برخورد خفیف باشد.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

نشانه های (حاد) شدید و ناگهانی آسیب دیدگی رباط صلیبی قدامی (ACL) عبارتند از:

 • احساس کردن یا شنیدن صدای "پاپ" در زانو در هنگام آسیب.
 • ناپایداری ناگهانی در زانو. (در زانو احساس لرزش، پیچ، و یا در رفتن داشتن) که ممکن است پس از یک پرش و یا تغییر در جهت زانو یا پس از زدن یک ضربه مستقیم به سمت زانو اتفاق افتد.
 • درد در خارج و عقب زانو.
 • تورم در زانو در ساعات اولیه آسیب دیدگی. که این ممکن است علامت خونریزی در داخل مفصل باشد.اگر تورم به طور ناگهانی رخ دهد معمولا نشانه ای از یک آسیب جدی در زانوست.
 • محدودیت حرکتی در زانو به خاطر تورم و / یا احساس درد.

پس از یک جراحت حاد، شما باید از انجام داند بسیاری از فعالیت ها جلوگیری کنید، اما ممکن است شما قادر به راه رفتن باشید.

مشکلات سلامتی دیگر نیز می توانند علائمی مشبه آسیب دیدگی  ACL داشته باشند. عبارتند از شکستگی استخوان یا آسیب دیدن مخده زانو (menisci) و یا رباط های دیگر در زانو.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آسیب های وارده به زانو، به موارد زیر توجه کنید:

 • مشکلات زانو و آسیبها.
 • اختلال در مسیر پاتلا.

نقص مزمن  ACL

علامت اصلی نقص مزمن ACL (طولانی مدت و مکرر) ناپایداری مفصل زانو است. پیچش و یا در رفتن زانو، گاهی اوقات با درد و تورم همراه است. این اتفاق بیشتر مواقع پیش می آید. اما همه افراد با آسیب دیدگی ACL دچار نقص مزمن ACLنمیشوند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

آسیب رباط صلیبی قدامی (ACL) از طریق سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی تشخیص داده میشود. یک دکتر متخصص آسیب های زانو (برای مثال، یک جراح ارتوپد یا متخصص پزشکی ورزشی) معمولا قادر به تشخیص دقیق آسیب ACL هست:

 • از سابقه پزشکی تان مطلع باشید.چون از شما درباره چگونگی آسیب زانو، در مورد علائم آسیب دیدگی تان، و هر گونه جراحت دیگر در زانو، و سوالات عمومی در مورد سلامت تان سوال پرسیده خواهد شد.
 • استقامت، قدرت، طیف وسیعی از حرکات، تورم و حساسیت لمس زانو تان را چک کنید. آزمایش های استقامتی شامل یک آزمون لاکمن و تست جابه جایی از محور می شوند. آزمون لاکمن درجه شل بودن (سستی) زانو را می سنجد.
 • اگر درد، تورم دارید، و یا شما نمی توانید وزنتان را روی پایتان قرار دهید، عکس گرفتن از زانو، معمولا برای هر نوع آسیب دیدگی زانویی انجام می شود.

اگرچه آسیب ACL را به طور مستقیم نمیتوان توسط اشعه ایکس تشخیص داد، اما اشعه ایکس می تواند نشان دهد که آیا استخوانی شکسته شده است،یا تکه های استخوان خرد شده زانو هستند،یاACL  از استخوان جدا شده(کندگی) ، یا خون در زانو حضور دارد(افیوژن).

اگر شما به سرعت پس از آسیب خود به دکتر خود مراجعه کنید، بع علت درد و وجود تورم و انقباض عضله ممکن است تشخیص این بیماری را برای دکتر تان دشوار کند.

آزمایش های تصویر برداری زانو

تست های دیگر که ممکن است به دکتر تان کمک کند که میزان وخامت زانو آسیب دیده را تشخیص دهد، عبارتند از:

 • MRI. می تواند پارگی ACL یا مشکلات دیگر، مانند پارگی منیسک و یا سایر صدمات لیگامنت را تشخیص دهد.
 • سی تی اسکن. برای دیدن هر شکستگی کوچک در استخوان می توان از آن استفاده کرد.

نگاهی به مایع زانو

اگر زانو شما به نظر قرمز و گرم و یا بسیار متورم می رسد، بهتر است یک تزریق مفصل زانو (آرتروسنتز)انجام دهید. که مایعی از مفصل زانو توسط یک سوزن برداشته می شود. این کار به دلایل زیر انجام می شود:

 • کمک به تسکین درد و فشار می کند. این ممکن است معاینه فیزیکی را ساده تر کند و شما راحت تر باشید.
 • می توان برای بررسی عفونت یا التهاب مایع مفصلی را چک کرد.
 • دنبال کردن خون ، که به معنی وجود پارگی است.
 • دنبال کردن قطره چربی که به معنای وجود یک استخوان شکسته است.

ممکن است بی حس موضعی برای کاهش درد واسان تر شدن بررسی زانو تزریق شود.

تست های دیگر زانو

تست Arthrometric : در این آزمون، با دکتر تان از یک ابزار برای اندازه گیری شلی زانوتان استفاده می کند. این آزمون در افرادی که درد و یا اندازه زانوشان باعث می شود که معاینه فیزیکی دشوار شود، مفید است. Arthrometer  دو پد سنسوردار و یک دسته فشار دارد که به دکتر اجازه می دهد به زانو نیرو وارد کند.

 • آرتروسکوپی: این روش می توان برای تشخیص آسیب ACL  و نحوه جراحی آن مورد استفاده واقع شود. ابزارهایی را از طریق یک یا چند برش کوچک در زانو، در آنجا قرار می دهند، و به دکترتان اجازه می دهد که ساختارهای داخل مفصل زانو، از جمله ACL را مورد بررسی قرار دهد.
 • قبل از آرتروسکوپی، شما و دکتر تان تصمیم میگیرید که اگر شرایط خاصی یافت شد، چه اقدامی صورت گیرد. به عنوان مثال، شما ممکن است تصمیم بگیرید که اگر پارگی کامل از ACL پیدا شد، در طول آرتروسکوپی بازسازی شود. و یا اگر یک بیماری شدید پیدا شد، شما و دکترتان باید ابتدا در مورد روند جراحی موافقت کنید، پس از جراحی صورت بگیرد.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

اهداف درمان برای یک آسیب رباط متقاطع قدامی (ACL) عبارتند از:

 • بازگرداندن ثبات طبیعی یا تقریبا طبیعی در زانو
 • بازگرداندن سطح عملکردِی که شما قبل از آسیب های زانو داشتید
 • فقدان محدودیت عملکردی در زانو
 • جلوگیری از آسیب و یا آسیب بیشتر به سایر ساختار های زانو
 • کاهش درد
 • جلوگیری از آرتروز

باید با دکتر خود تصمیم بگیرد که آیا پ باید چند ماه توانبخشی (باز توانی) و یا عمل جراحی با باز توانی داشته باشید. همه پارگی های  ACL نیاز به عمل جراحی ندارند .

درمان، درست  پس از آسیب به لیگان قدامی زانو

اگر می دانید که ACL شما آسیب دیده، درمان اول شامل موارد زیر است :

 • کمک های اولیه به منظور کاهش تورم و درد. این کمک ممکن است شامل استراحت دادن زانو، استفاده از یخ، استفاده از فشار ملایم با نوار زخم بندی الاستیک، بالا بردن پا، و مصرف دارو ی درد، مانند استامینوفن ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) باشد .
 • استفاده از عصا و / یا چوبدستی در چند روز اول. اگر عصا یا چوب دستی ها برای مدت طولانی استفاده شود، اگر کمی بیش از حد فعالیت کنید  عضلات ضعیف تر خواهد شد. پس از آن حرکت زانو سفت و محدود خواهد شد.
 • استحکام و حرکات تمرین، شما را برای درمان آماده می کند.

برای اطلاعات بیشتر در کمک های اولیه، به درمان خانگی مراجعه کنید .

نوع درمانی که استفاده می کنند به موارد زیر بستگی دارد:

 • چه مقدار از ACL شما پاره می شود (آیا این پارگی، درجه یک است یا دو یا سه و یا رگ به رگ شدن).
 • چه زمانی آسیب رخ داده است و ثبات زانوی شما چقدر است .
 • آیا قسمت های دیگر زانو آسیب دیده است . اگر آسیب دیده باشد جبران و محافظت از قطعات زخمی برای قطعات قوی زانویتان سخت تر خواهد شد.
 • آیا قبلا مشکلات دیگر زانو داشته اید ، مانند آسیب هایی که باعث نقص طولانی مدت (مزمن) ACL، یا آرتروز شدند.
 • چقدر فعال هستید.
 • سن شما و سلامت کلی.
 • تمایل و توانایی برای تکمیل یک توان بخشی طولانی و دقیق

گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

 • درمان غیر جراحی ، مانند یک برنامه توان بخشی فیزیکی
 • جراحی ACL برای بازسازی ACL و یا برای بازسازی و ترمیم آسیب های دیگر، از جمله یک پارگی منیسک.

آسیب دیدگی  ACL: آیا من باید جراحی زانو انجام دهم؟

بهبودی از آسیب ACL برای هر فرد متفاوت است. تا زمانی که زانو ی شما استوار و قوی است درمان باید ادامه یابد البته نه برای طول مشخصی از زمان.

درمان در کودکان و نوجوانان

درمان صدمات ACL در کودکان و نوجوانان شامل نگرانی های خاصی است، چرا که استخوان کودکان هنوز در حال رشد است. با دکتر خود در مورد گزینه های درمانی برای فرزند تان صحبت کنید.

درمان های دیگر آسیب لیگامتن قدامی زانو

درمان های دیگر برای آسیب رباط صلیبی قدامی (ACL)  شامل توانبخشی فیزیکی (نوتوانی) می شود:

 • بازگرداندن عملکرد و استقامت در زانو.
 • تقویت عضلات اطراف زانو.
 • محافظت ازACL  و مفصل زانو در برابر آسیب های بیشتر.
 • به شما اجازه میدهد بسیاری از فعالیت های که شما قبل از آسیب را انجام دهید. اگر توانبخشی بدون عمل جراحی انجام شود، زانو ممکن است که در برخی از حرکات مقاوم نباشد.

شما ممکن است تنها توانبخشی برای درمان آسیبACL  انتخاب کنید. اما  اگر شما عمل جراحی داشتید، نوتوانی نیز جزئ از درمان شما می شود.

دارو ها

این دارو استفاده می شوند به منظور:

 • تسکین درد آسیب دیدگی تازه یک رباط صلیبی قدامی (ACL) و یا آسیب طولانی مدت (شدید) ACL
 • تسکین درد در طول دوره توانبخشی.

معمولا داروهای ضد درد بدون نسخه نظیر استامینوفن (تیلنول، به عنوان مثال) و یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند آسیبوپروفن  و ناپروکسن، استفاده می شوند.


پیشگیری از آسیب لیگامان قدامی زانو

جراحی در آسیب های لیگامان قدامی زانو

آسیب لیگامان قدای زانو و درمان های خانگی


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.comمقالات مرتبط با آسیب لیگامان صلیبی قدامیآکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.