مسمومیت غذایی و نگهداری مناسب غذا


به دنبال مصرف غذاهای ناسالم مسمومیت غذایی ایجاد می شود. معمولا علائم آن به صورت گاستروانتریت می باشد ( تهوع و استفراغ در زمینه ی التهاب معده و روده).

جزئیات بیماری مسمومیت غذایی و نگهداری مناسب غذا


مسمومیت غذایی یک بیماری ناشی از خوردن غذاهایی است که حاوی موجودات زنده مضر در خود می باشد. این میکروب های مضر می توانند شامل باکتری ها، انگل ها و ویروس ها باشند. آن ها اغلب در گوشت خام، مرغ، ماهی و تخم مرغ یافت می شوند اما می توانند در هر نوع غذایی وجود داشته باشند. همچنین می توانند در غذایی که بر روی پیشخوان ها یا در فضای باز مانده اند و یا پیش از آن که شما آن را بخورید به مدت زیادی ذخیره شده اند رشد یابند. برخی اوقات مسمومیت غذایی زمانی رخ می دهد که مردم پیش از غذا خوردن دست های خود را نمی شویند. در بسیاری از اوقات مسمومیت غذایی خفیف است و پس از چند روز هم از بین می رود. تنها کاری که شما می توانید انجام دهید این است که صبر کنید تا میکروبی که موجب بروز بیماری در بدن شما شده از بین برود. اما این احتمال وجود دارد که برخی از انواع مسمومیت های غذایی جدی تر باشد و نیاز باشد که به پزشک مراجعه کنید. معمولا اولین نشانه مسمومیت غذایی اسهال است. شما ممکن است در ناحیه شکم احساس درد، حالت تهوع داشته باشید و یا دچار ناراحتی معده شوید. برخی از مسمومیت های غذایی می تواند موجب بروز تب بالا و یا وجود خون در مدفوع شوند. اگر زیاد استفراغ می کنید و دچار اسهال هستید، احتمالا دچار کم آبی شده اید، یعنی بدن شما آب بسیار زیادی را از دست داده است.

غذا با آب ترکیب شده و شسته می شود. اگر آبی که برای شستشوی میوه و سبزی تازه استفاده می شود، حاوی میکروب کود حیوانی و یا فاضلاب انسانی باشد، آن میکروب ها وارد میوه ها و سبزیجات می شوند.

زمانی که شخصی با دستان آلوده به غذا دست می زند و یا زمانی که غذا با غذای دیگری که حاوی میکروب است مخلوط می شود، میکروب ها پخش می شوند. به عنوان مثال اگر شما برای خرد کردن سبزیجات و آماده کردن گوشت خام از یک تخته یکسان استفاده کنید، میکروب های موجود در گوشت خام وارد سبزیجات می شوند.

از آن جا که اکثر مسمومیت های غذایی خفیف بوده و پس از چند روز از بین می روند، اکثر افرادی که مبتلا می شوند به پزشک مراجعه نمی کنند. اگر سایر افراد همان غذایی را که شما خورده اید، خورده اند و مسموم شده اند، معمولا این تصور برای شما به وجود می آید که دچار مسمویت غذایی هستید. اگر شما فکر می کنید دچار مسمومیت غذایی هستید، به درمانگاه مراجعه کنید. این کار می تواند از ابتلای سایر افراد جلوگیری کند. اگر فکر می کنید که احتمالا به یک بیماری خطرناک مبتلا هستید با پزشک خود تماس بگیرید. اگر دچار اسهال و یا استفراغ شدید هستید و پس از گذشت چند روز بهبود نیافته اید، بهتر است که به پزشک خود مراجعه کنید. اگر به پزشک مراجعه کنید، وی در مورد علایمتان (اسهال، احساس ناراحتی در معده یا استفراغ)، سلامت کلی از شما سوالاتی می پرسد و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. پزشک شما درباره مکانی که شما غذا خورده اید و این که آیا شخصی که غذای مشابه شما خورده به مانند شما مریض شده است یا خیر، از شما سوالاتی می پرسد. برخی اوقات پزشک از مدفوع و خون نمونه گرفته و آن ها را مورد آزمایش قرار می دهد. 

در اغلب موارد مسمومیت غذایی به خودی خود طی 2 تا 3 روز از بین می رود. تنها کاری که باید انجام دهید، استراحت و نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای جلوگیری از دست دادن آب بدن بر اثر اسهال است. در مواقعی که مدفوع شما بزرگ و شل می باشد، یک استکان آب یا نوشیدنی بنوشید.  آب میوه ها حاوی مقدار زیادی شکر هستند و نباید برای آب رسانی مورد استفاده قرار گیرند.

معمولا برای درمان مسمومیت غذایی از آنتی بیوتیک ها استفاده نمی شود. داروهای متوقف کننده اسهال می توانند مفید باشند اما نباید برای نوزادان یا کودکان خردسال تجویز شوند. اگر تب بالایی دارید و یا دچار اسهال خونی هستید، نباید از داروهای ضد اسهال استفاده کنید، زیرا مصرف این داروها موجب وخیم شدن بیماری شما می شود. اگر فکر می کنید دچار کم آبی شدید هستید، باید به بیمارستان مراجعه کنید.

شما می توانید با رعایت این موارد ساده از وقوع بسیاری از مسمومیت های غذایی جلوگیری کنید. 

- دستان خود را  همیشه قبل از خوردن غذا بشوئید. چاقوها، تخته ها و پیشخوان خود را تمیز نگاه دارید. شما می توانید آن ها را با آب گرم و صابون بشوئید و یا در ماشین ظرفشویی قرار داده و برای پیشخوان از یک ضد عفونی کننده استفاده کنید. میوه و سبزیجات تازه را بشوئید.

- اجازه ندهید که میکروب ها از گوشت خام به میوه ها، سبزیجات و سایر غذاها نفوذ کنند. گوشت پخته شده را بر روی یک دیس تمیز قرار دهید.

- مطمئن شوید که گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ ها کاملا پخته شده اند.

- فورا باقیمانده های غذا را در یخچال قرار دهید. میوه های تکه شده و سبزی های خرد شده را برای یک مدت طولانی در اتاق رها نکنید.

- وقتی به سالم بودنش شک دارید، آن را دور بریزید. اگر مطمئن نیستید که غذا سالم است آن را نخورید.مقالات مرتبط با مسمومیت غذایی و نگهداری مناسب غذاآکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.